Рішення № 89485535, 25.05.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
1.380.2019.005517
Номер документу
89485535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005517

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2020 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Кушика Й.-Д. М.,

представника позивача Стефановича Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” до Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” код ЄДРПОУ 36312126, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Карманського, 6 (далі – ОСББ «Нова Громада»; позивач) до Львівської міської ради код ЄДРПОУ 04055896, місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл. Ринок, 1 (далі – Львівська міська рада; відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним дії Львівської міської ради щодо відмови у наданні дозволу проекту землеустрою по АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 між будинками АДРЕСА_3 Б у м. Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ;

- у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили, надати об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” (код ЄДРПОУ 36312126, 79026, м. Львів, вул. Карманського, 6) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. І.Франка між будинками 153 та 157Б у м. Львові, орієнтованою площею 0,01 га для будівництва двосекційної двотрансформаторної ТП-6/0,4кВ.

Ухвалою від 29.10.2019 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 12.11.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 10.02.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою від 02.03.2020 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради (далі – третя особа).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач правомірно очікував на розгляд його клопотання від 05.08.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою в порядку черговості та отримання позитивного рішення на такого клопотання. Однак відповідач діяв не у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання вільної земельної ділянки на АДРЕСА_1 Франка між будинками 153-157Б у м. Львові, орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП-6/0,4 кВ і подальшої передачі на баланс ПрАТ «Львівобленерго». Вважає, що для належного захисту прав позивача, існує необхідність зобов`язати відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.

03.12.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказав, що за результатами розгляду звернення позивача від 05.08.2019 управління земельних ресурсів надало лист-відповідь від 05.09.2019, яким повідомило, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 № 2372 окрім документів, які надав заявник необхідно представити й інші документи, зазначені у вказаній ухвалі. Також заявник не подав належним чином оформлений план земельної ділянки масштабу 1:500 із зазначеними межами і вирахуваною загальною її площею. Ураховуючи те, що є підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то не було підстав здійснювати підготовку відповідного проекту ухвали міської ради та виносити розгляд клопотання позивача на пленарне засідання міської ради.

18.03.2020 третя особа подала пояснення щодо позову, в яких зазначено, що управління земельних ресурсів за результатами розгляду звернення позивача від 05.08.2019 надало лист-відповідь від 05.09.2019, яким повідомило, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 № 2372 окрім документів, які надав заявник необхідно представники й інші документи, які зазначені у вказаній ухвалі. Також заявник не подав належним чином оформлений план земельної ділянки масштабу 1:500 із зазначеними межами і вирахуваною загальною її площею. Ураховуючи те, що є підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то не було підстав здійснювати підготовку відповідного проекту ухвали міської ради та виносити розгляд клопотання позивача на пленарне засідання міської ради.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

В судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Подав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.

В судове засідання третя особа явку представника не забезпечила, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. Подала до суду клопотання про розгляд справи без участі її представника.

Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

05.08.2019 позивач звернувся до відповідача із клопотанням №2-24040-2403, в якому просив надати вільну земельну ділянку на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_4 157б, орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП-6/0,4кВ (власним коштом) і подальшої передачі на баланс ПрАТ «Львівобленерго». До вказаного клопотання позивач долучив: карту 1:500 000 з нанесенням місця розташування ТП-6/0,4кВ, технічні умови нестандартного приєднання від 18.04.2019, копію рішення виконкому Львівської міської ради від 17.11.2017 № 1067.

За результатами розгляду клопотання позивача від 05.08.2019 Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради надало лист-відповідь від 05.09.2019 № 2403-3737, в якому повідомило, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 №2372 "Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає "Львівська міська рада" окрім поданих документів необхідно представити:

- план земельної ділянки масштабу 1:500, виготовлений юридичними особами, у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, або фізичними особами-підприємцями, які є сертифікованими інженерами землевпорядниками, і володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням (два примірники);

- довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видану Відділом у місті Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (у разі відсутності архівних даних на земельну ділянку);

- протокол загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку про оформлення документів на земельну ділянку для будівництва ТП-6/04кВ;

- копії установчих документів підприємства, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, засвідчені заявником (для юридичних осіб та ОСББ);

- письмова згода землекористувачів на ім`я Львівського міського голови щодо вилучення з користування земельної ділянки або її частини у разі долучення земельної ділянки (її частини) з земель цих землекористувачів (засвідчена нотаріально у поточному році).

Крім цього, у листі-відповіді від 05.09.2019 вказано, що питання порушене у зверненні від 05.08.2019 №2-24040-2403 не може бути вирішене.

Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Стаття 41 Конституції України проголошує, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Згідно зі статею 14 Конституції України та статею 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, вказаним та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 частини першої статті 26 вказаного Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами першою, другою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених вказаним Законом.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, ЗК України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до вказаного Кодексу; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до вказаного Кодексу, організація землеустрою, тощо.

Згідно з абзацом першим частини першої та частини другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених вказаним Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною першою статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У частині першій статті 123 ЗК України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 вказаного Кодексу, лише на праві постійного користування.

В абзацах першому, другому частини другої статті 123 ЗК України регламентовано, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статею 122 вказаного Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статею.

Відповідно до абзацу першого, другого частини третьої статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статею 151 вказаного Кодексу.

Аналіз та сукупна інтерпретація наведеного правового регулювання дає змогу дійти висновку про те, що на міську раду покладено прямий обов`язок розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняття рішення за результатами такого розгляду (про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у його наданні).

Як встановив суд, 05.08.2019 позивач звернувся до відповідача із клопотанням №2-24040-2403, в якому просив надати вільну земельну ділянку на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_4 157б, орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП-6/0,4кВ (власним коштом) і подальшої передачі на баланс ПрАТ «Львівобленерго». До вказаного клопотання позивач долучив: карту 1:500 000 з нанесенням місця розташування ТП-6/0,4кВ, технічні умови нестандартного приєднання від 18.04.2019, копію рішення виконкому Львівської міської ради від 17.11.2017 № 1067.

05.08.2019 Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради надало позивачу лист-відповідь від 05.09.2019 № 2403-3737, в якому повідомило, що відповідно до ухвали Львівської міської ради від 14.09.2017 №2372 "Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає "Львівська міська рада"

Суд звертає увагу на те, що відповідач не розглянув вказане клопотання та не прийняв рішення за результатами такого розгляду, чим порушив відповідні положення ЗК України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Разом з тим, виходячи з того, що відповідач не вчинив жодних дій щодо розгляду клопотання позивача, то в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій Львівської міської ради щодо відмови у наданні дозволу проекту землеустрою по АДРЕСА_2 між АДРЕСА_3 у АДРЕСА_5 . Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ необхідно відмовити повністю.

Враховуючи наведене, суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо розгляду клопотання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 між будинками АДРЕСА_3 Б у м. Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ.

Водночас, позовна вимога у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_6 . І.Франка між будинками 153 та 157Б у м. Львові, орієнтованою площею 0,01 га для будівництва двосекційної двотрансформаторної ТП-6/0,4кВ є передчасною, оскільки відповідач не розглянув клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а тому в її задоволенні необхідно відмовити повністю.

Суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Львівську міську раду розглянути клопотання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 між будинками 153-157Б у м. Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до положень статті 139 КАС України необхідно стягнути з Львівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на корить позивача судовий збір у розмірі 3842,00 грн, сплачений згідно з квитанціями від 23.10.2019 № 0.0.1503565010.1 та від 06.11.2019 № 0.0.1514938013.1.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо розгляду клопотання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по АДРЕСА_2 між будинками АДРЕСА_3 Б у м. Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ.

Зобов`язати Львівську міську раду розглянути клопотання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Нова Громада” про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по АДРЕСА_2 між будинками АДРЕСА_3 Б у м. Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.

У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Львівської міської ради щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по АДРЕСА_2 між будинками АДРЕСА_3 у м. Львові орієнтовною площею 0,01 га для будівництва ТП– 6/0,4кВ та у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Нова Громада» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_2 між будинками АДРЕСА_7 та 157Б у м. Львові, орієнтованою площею 0,01 га для будівництва двосекційної двотрансформаторної ТП-6/0,4кВ відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської міської ради код ЄДРПОУ 04055896, місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл. Ринок, 1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Нова Громада» код ЄДРПОУ 36312126, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Карманського, 6 судовий збір у розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 28 травня 2020 року.

Суддя А.Г. Гулик