Ухвала суду № 89485411, 25.05.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
809/521/17
Номер документу
89485411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

"25" травня 2020 р. Справа № 809/521/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панікара І.В.

судді Микитюка Р.В.,

судді Шумея М.В.,

за участю секретаря судового засідання: Подольської Т.М.,

позивача: ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного агенства лісових ресурсів України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про скасування рішення №13 від 31.03.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного агенства лісових ресурсів України (надалі - відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про скасування рішення № 13 від 31.03.2017 року.

Предметом виниклого спору є надання правового аналізу рішенню конкурсної комісії щодо результатів конкурсного відбору на посади категорії «Б» у т.ч. начальника Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.

В ході розгляду справи, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 року задоволено клопотання представника позивача та витребувано у Державного агенства лісових ресурсів України оригінали наступних доказів: відомості про результати тестування, що складені адміністратором конкурсного відбору, окремо по кожному кандидату, який брав участь у конкурсі, за формою згідно Додатку 5 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою КМУ № 246 від 25.03.2016 р.; відомості про результати розв`язання ситуаційних завдань, що складені окремо кожним членом конкурсної комісії, за формою згідно Додатку 6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою КМУ № 246 від 25.03.2016 р. Зобов`язано відповідача витребувані докази надіслати на адресу суду до 29.01.2020 року.

Однак, станом на 05.02.2020 року витребувані докази до суду не подано.

Як наслідок, 05.02.2020 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про тимчасове вилучення доказів для дослідження судом, якою ухвалено тимчасово вилучити у Державного агенства лісових ресурсів України оригінали наступних доказів: відомості про результати тестування, що складені адміністратором конкурсного відбору, окремо по кожному кандидату, який брав участь у конкурсі, за формою згідно Додатку 5 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою КМУ № 246 від 25.03.2016 р.; відомості про результати розв`язання ситуаційних завдань, що складені окремо кожним членом конкурсної комісії, за формою згідно Додатку 6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою КМУ № 246 від 25.03.2016 р.; копії електронних доказів розв`язання ситуаційних завдань ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , в ході проходження ними конкурсних процедур 31.03.2017 року.

Вищевказану ухвалу суду, як виконавчий документ, направлено для його примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Водночас, 06.03.2020 року від Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на адресу суду надійшло повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, згідно змісту якого, державний виконавець Яковенко В.А., зіславшись на положення пункту 6 частини 4 статті 4 ЗУ "Про виконавче провадження", вказав, що у поданому виконавчому документі не зазначено сторін виконавчого провадження.

Проте, як вбачається зі змісту повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України зазначено боржника - Державне агенство лісових ресурсів України (вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37507901) та стягувача - Івано-Франківський окружний адміністративний суд (Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності,46).

Отже, викладаючи зміст вищевказаного процесуального документу, державний виконавець відобразив реквізити як боржника так і стягувача, що свідчить про поінформованість виконавця щодо відображення у виконавчому документі сторін, а отже, і фактичну відсутність передумов для наведених ним висновків.

Проте, об`єктивно аналізуючи зміст ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду про тимчасове вилучення доказів для дослідження судом від 05.02.2020 року на її відповідність вимогам статті 4 ЗУ "Про виконавче провадження", суд виявив відсутність зазначення у ній ідентифікаційного коду юридичної особи – Івано-Франківського окружного адміністративного суду, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб.

За приписами статті 253 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання про необхідість виправлення описки в резолютивній частині ухвали суду від 05.02.2020 року про тимчасове вилучення доказів для дослідження судом в адміністративній справі № 809/521/17, у спосіб її доповнення абзацом наступного змісту: "Тимчасово вилучені оригінали доказів, згідно переліку пункту 2 данної ухвали, направити на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду (код ЄДРПОУ 35021574, вул. Незалежності, 46, м. Івано-Франківськ, 76000), про що було винесено відповідну ухвалу від 16.03.2020 року про виправлення описки.

Зазначену ухвалу 17.03.2020 року направлено повторно, вже спільно з ухвалою від 05.02.2020, як виконавчий документ, для її примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

30.04.2020 року, з боку відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, на адресу суду надійшло повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 21.04.2020 року № 61869574/20.1/18, а саме ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2020 року, оскільки у поданому виконавчому документі не зазначено сторін виконавчого провадження.

При цьому, слід зазначити, що вищевказаний документ є фактично аналогічним по змісту та формі до попереднього. Головним державним виконавецем Торбинською О.М. не зроблено жодної спроби обґрунтувати у його тексті, чому саме у вказаній ухвалі суду, вже з урахуванням виправленої описки, не зазначено сторін виконавчого провадження.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Пунктом 2 частини 1 статті 3 ЗУ “Про виконавче провадження” встановлено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Згідно положень частини 1 статті 4 ЗУ “Про виконавче провадження”, у виконавчому документі зазначаються:

1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;

2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;

4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);

5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;

6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);

7) строк пред`явлення рішення до виконання.

Згідно з пунктом 6 частини 4 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.

Суд звертає увагу на те, що в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2020 року (з урахуванням ухвали суду від 16.03.2020 року про виправлення описки) зазначено сторін виконавчого провадження, а саме: стягувач - Івано-Франківський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35021574, вул. Незалежності, 46, м. Івано-Франківськ, 76000)”, боржник - Державне агенство лісових ресурсів України (вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37507901), як того вимагає пункт 3 частини 1 статті 4 ЗУ “Про виконавче провадження”.

Отже, посилання державного виконавця в повідомленні про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 21.04.2020 року на те, що у поданому виконавчому документі не зазначено сторін виконавчого провадження, є безпідставним.

Водночас, з урахуванням встановлених обставин справи, колегія суддів попередньо вже звертала увагу органу Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на необхідність усунення випадків надмірного формалізму в роботі, натомість, встановлення пріоритету "змісту над формою", а не навпаки, та попередила органи примусового виконання судових рішень, що в подальшому, подібні випадки повернення виконавчого документа сприйматимуться судом як штучне затягування та перешкода у здійсненні правосуддя судом та нестимуть за собою відповідну реакцію суду, у тому числі, у спосіб винесення окремих ухвал.

Відповідно до частини 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Згідно положень статті 1 ЗУ “Про виконавче провадження”, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

При цьому суд зазначає, що зазначені законодавчі положення наведеним органом Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України грубо ігноруються, що призводить до порушення процесуальних строків та, як наслідок, і прав громадян - учасників такого розгляду.

У зв`язку з виявленими порушеннями, та з метою їх усунення та недопущення в подальшому, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу, якою інформувати Міністра юстиції України про допущенне порушення відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 249, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Направити окрему ухвалу разом із копіями зазначених у ній документів Міністру юстиції України для вжиття заходів, спрямованих на усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Про вжиті заходи повідомити Івано-Франківський окружний адміністративний суд не пізніше 15 днів, починаючи з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), серед інших, строки, визначені статтею 295 цього Кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: /підпис/ Панікар І.В.

Судді: /підпис/ Микитюк Р.В.

/підпис/ Шумей М.В.