Постанова № 8947283, 22.03.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2010
Номер справи
2а-338/09
Номер документу
8947283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-338/09 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Чеснокової А.О.,

при секретарі –Лисенко М.С.,

за участю: представника позивача - Роман А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Полтавідо Приватного підприємства "Всесвіт - Тур"про стягнення фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

15 липня 2008 року Державна податкова інспекція у м. Полтаві звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Всесвіт - Тур" про стягнення фінансових санкцій в сумі 9800,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що була проведена перевірка ПП "Всесвіт - Тур"щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт №16010808/23-534 від 29.11.2007 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0006582306/0 від 18.12.2007 року в сумі 9800,00 грн.

Ухвалою суду від 22.12.2008 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по адміністративній справі №2-а-12248/08 за позовом приватного підприємства «Всесвіт-Тур»до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006582306/0 від 18 грудня 2007 року.

Ухвалою суду від 15.02.2010 року провадження у справі було поновлено, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження.

В судовому засідання представник позивача підтримав свої позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про отримання повістки, причину неявки суду не повідомив, заяви про неможливість прибуття до суду від відповідача не надходило, заперечень до суду не надійшло.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Приватне підприємство "Всесвіт - Тур"перебуває на обліку в ДПІ у м. Полтаві, як платник податків і зареєстрований в єдиному державному реєстрі згідно свідоцтва про державну реєстрацію, виданого виконавчим комітетом Полтавської міської ради від 31.03.2004року.

Працівниками ДПА у Полтавській області була проведена перевірка Приватного підприємства "Всесвіт - Тур" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт №16010808/23-534 від 29.11.2007 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0006582306/0 від 18.12.2007 року в сумі 9800,00 грн., за порушення п.п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, не проведення розрахункової операції через РРО при наданні послуги за оформлення туру до курорту «Буймеровка»на суму 1000 грн., невідповідність суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у Х - звіті РРО на суму 1000 грн., виконання щоденного друку Z –звіту від 26.10.2007 року без внесення відповідних записів до розділів 3, 4 Книги обліку розрахункових операцій. Рішення було вручене відповідачу, що підтверджується його підписом на корінці рішення.

Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно з п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": "Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України".

Відповідно до п. 2.7 наказу ДПА України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001р. за N 268/5459: "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" (далі наказ №110): "Контролюючий орган - орган державної податкової служби, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків, зборів, інших обов'язкових платежів та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу, дотриманням Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших нормативно-правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби".

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Стаття 16 цього Закону передбачає, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов’язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.

Щодо наявності порушень встановлено наступне.

Відповідно до п. 1 ст. ст. 3. Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (надалі –Закон «Про застосування РРО») суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

          Натомість п. 1 ст.9 Закону «Про застосування РРО»встановлено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

          Приватне підприємство «Всесвіт – Тур»зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Полтавської міської ради № 237-р від 31.03.2004 року, і одним із його видів діяльності за КВЕД є «туристичні агентства та бюро подорожей», що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 16/1310 від 01.04.2004 року.

          Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про туризм»від 15.09.1995, № 324/95-ВР за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, турагент) за встановлену договором плату зобов'язується забезпечити надання за замовленням іншої сторони (туриста) комплексу туристичних послуг (туристичний продукт).

          Таким чином, при наданні туристичних послуг позивач мав право не застосовувати РРО за умови оформлення прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

          Судом встановлено, що 29.11.2007 року Приватним підприємством «Всесвіт –Тур»отримано кошти в сумі 1000 грн. в якості передоплати за надання туристичних послуг щодо поїздки на курорт «Буймеровка». На вказану суму виписано прибутковий касовий ордер № 104, який зареєстровано у Книзі реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів.

          Відповідно до абз. 1, 2 п. 3.3. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004, № 637 приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

          Прибутковий касовий ордер № 104 від 29.11.2007 року, та квитанція до нього не містили підпис головного бухгалтера або особи, уповноваженої керівником підприємства, у зв’язку з чим були оформлені з порушеннями встановленого законодавством порядку.

          З огляду на це, положення п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування РРО»не поширювалися на позивача, тому в нього виник обов'язок провести розрахункову операцію на суму 1000 грн. через РРО.

          За непроведення зазначеної розрахункової операції через РРО до позивача підлягали застосуванню штрафні санкції відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування РРО»у п'ятикратному розмірі, а саме, 5 000 грн.

Згідно з п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО»суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

На момент перевірки денний Х звіт РРО туристичної агенції позивача містив дані про 00 грн., згідно опису грошових коштів, складеним 29.11.2007 року директором Приватного підприємства «Всесвіт-Тур», на місці проведення розрахунків готівкові кошти не знаходились. Таким чином, позивачем було забезпечено відповідність коштів на місці проведення розрахунків.

          Отже, застосування до позивача штрафних санкцій відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування РРО»в п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлена невідповідність, суперечила вимогам Закону.

Відповідач оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій до Полтавського окружного адміністративного суду, постановою суду від 23.04.2009 року, позовні вимоги задоволено частково, вказане рішення скасовано в частині стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4800,00 грн., в інший часині залишено без змін, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2009 року постанова Полтавського окружного адміністративного суду залишена без змін.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Приватного підприємства "Всесвіт-Тур" про стягнення фінансових санкцій обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню частково.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8–14, 71, 94, 159, 160–164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Приватного підприємства "Всесвіт-Тур" про стягнення фінансових санкцій –задовольнити частково.

Стягнути з Приватного підприємства "Всесвіт-Тур" (36024, м. Полтава, вул. Шевченка, 56, кім. 212, р/р 26058054525856, 26009054502743 в Полтавському ГРУ "Приватбанк", код ЄДРПОУ 32908452):

-          на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 21080900 до Державного бюджету, одержувач УДк у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувач: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 - фінансові санкції в сумі 5000 (п'ять тисяч) грн.

В інший частині позовних вимог –відмовити.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України –з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 26 березня 2010 року.

          Суддя                                                                                А.О. Чеснокова