Рішення № 89466040, 26.05.2020, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
26.05.2020
Номер справи
263/1210/20
Номер документу
89466040
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 263/1210/20

Провадження № 2/263/1142/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2020 року м. Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючої судді Ікорської Є.С.,

за участю секретаря Шпичак Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» про захист прав споживачів, визнання незаконним та скасування рішення комісії з розгляду актів, визнання неправомірним та скасування акту-розрахунку необлікованих об`ємів природного газу, визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії з відновлення газопостачання,

ВСТАНОВИВ:

1.виклад позиції позивача, відзиву відповідача, відповіді на відзив та заперечень.

У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з указаним позовом, в якому просила: визнати незаконним та скасувати рішення комісії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» (далі - ПАТ «Маріупольгаз») з розгляду акта про порушення, складеного протоколом про розгляд порушення від 11 грудня 2019 року, щодо задоволення акта про порушення від 29 листопада 2019 року № 07/75В-19; визнати неправомірним та скасувати акт-розрахунок необлікованих об`ємів природного газу внаслідок виявлених порушень за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року на суму 123 058 грн. 33 коп.; визнати неправомірними дії ПАТ «Маріупольгаз» по відключенню від газопостачання квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати ПАТ «Маріупольгаз» за власний рахунок відновити газопостачання у квартирі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом підключення до газорозподільної системи; судові витрати покласти на відповідача.

На обґрунтування вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона є власником квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить їй на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 18 грудня 2004 року, посвідченого приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Чичековою О.А. та зареєстрованого в реєстрі правочинів за №7526. ПАТ «Маріупольгаз» (далі - відповідач, Оператор ГРМ) на підставі особового рахунку № НОМЕР_1 надає позивачці послуги з газопостачання за вищевказаною адресою. Комунальні послуги з газопостачання нею сплачувались своєчасно та в повному обсязі, у розмірі фактично використаного газу. Жодних порушень нею як споживачем природного газу не здійснювалось. 29 листопада 2019 року працівниками ПАТ «Маріупольгаз» складений акт про порушення № 07-75В-19, в якому зазначено, що: «в квартирі на газопроводі присутні сліди електрозварки до і після приладу обліку (газовий лічильник), що вказує на наявність несанкціонованого втручання в газопровід. Встановлений двоконтурний котел, непередбачений проектно-технічною документацією, у приміщенні присутній запах чаду, присутні сліди втручання в номерну пломбу на патрубках газового лічильника». Указаний акт про порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року був складений без присутності позивачки та нею не підписувався. Також 29 листопада 2019 р. представниками відповідача був здійснений демонтаж лічильника газу, про що був складений Акт-протокол 08/311-19 від 29 листопада 2019 року про направлення лічильника на експертизу. Того ж дня відповідач здійснив відключення квартири від газопостачання. При цьому акт про припинення та відключення газопостачання відповідач позивачці не надав, є сумніви щодо складання відповідного акту відповідачем. Згідно з протоколом від 11 лютого 2019 року комісія з розгляду актів ПАТ Маріупольгаз» прийняла рішення задовольнити у повному обсязі акт про порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року. У зазначеному протоколі від 11 грудня 2019 року мається зауваження уповноваженого позивачкою представника щодо незгоди з актом порушення. Відповідач, посилаючись на п.п.1 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, кваліфікував дане порушення як наявність несанкціонованого газопроводу, проведеного шляхом прихованих заходів. Також відповідач склав акт-розрахунок необлікованих об`ємів природного газу внаслідок виявлених порушень за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року на суму 123 058 грн. 33 коп. Позивач зазначає, що нею не вчинялось будь-яких дій по облаштуванню несанкціонованого газопроводу та не здійснювалось жодних порушень, безпідставно зазначених відповідачем у складеному акті про порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року. З рішенням відповідача, викладеному у протоколі розгляду від 11 грудня 2019 року, щодо задоволення акту про порушення та нарахування необлікованих об`ємів природного газу у розмірі 123 058,33 грн., а також із незаконним відключенням газопостачання, позивачка не погоджується та вважає, що дії відповідача є неправомірними та не відповідають фактичним обставинам. Акт про порушення складений представниками відповідача, без присутності позивачки та всупереч нормам Кодексу ГРС, її не було повідомлено про право внести свої зауваження та заперечення до акту. В акті зазначено, що він складений за участі квартиранта, однак акт не містить прізвища та ім`я по батькові даної особи. Також детально не викладено вид, обставини та суть порушення, зокрема, не зазначено, яким саме чином здійснювалось нібито несанкціоноване втручання в газопровід. Співробітниками відповідача, які вказані в акті, не було пред`явлено відповідні посвідчення (документи, які уповноважують особу), а отже є сумнівним, чи мали зазначені особи відповідні повноваження для здійснення перевірки, та крім того відсутня інформація, на підставі чого здійснювалась така перевірка. Пунктом 7 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що на дату складання акта про порушення представник оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. Однак у складеному акті представниками відповідача не були зазначені заходи щодо відновлення роботи, усунення під`єднання, відключення, пломбування тощо. Таким чином, акт було складено відповідачем з численними порушеннями та він не може бути підставою для винесення рішення про його задоволення та відповідно здійснення нарахування об`ємів необлікованого природного газу. Згідно з п. 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим кодексом, не застосовуються. Представниками відповідача здійснено демонтаж лічильник газу, про що складений акт-протокол 08/311-19 від 29 листопада 2019 року про направлення лічильника на експертизу. Відповідно до указаного акту-протоколу, експертиза лічильника призначена на 02 грудня 2019 року. Але до теперішнього часу результати проведення визначеної експертизи не відомі, демонтований лічильник газу відповідач не повернув. Під час розгляду відповідачем акту про порушення, будь-які експертні висновки не досліджувались, що безпосередньо підтверджується протоколом про розгляд порушення від 11 грудня 2019 року, що свідчить про їх відсутність, або про той факт, що призначена експертиза не встановила жодних порушень, безпідставно вказаних відповідачем в акті, а тому висновки експерта не були оголошені відповідачем. Отже, відповідач при розгляді акту про порушення, передчасно та безпідставно здійснив неправомірні нарахування, не зважаючи на відсутність результатів проведення призначеної експертизи лічильника газу. Згідно з підпунктом 6 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність несанкціонованого газопроводу. Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований газопровід - це самовільно приєднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). З наведеного, позивачка вважає, що жодних доказів того, що вона здійснювала несанкціоноване втручання в роботу газопроводу відповідачем не наведено, жодних даних немає про те, яким чином утворився «несанкціонований газопровід, проведений шляхом прихованих заходів», коли, внаслідок чиїх дій, тощо. Відповідачем не встановлено, з чого саме складається такий «несанкціонований газопровід», не відображено схему розташування «несанкціонованого газопроводу» з квартири. Крім того, працівниками відповідача не встановлено, що споживання природного газу не обліковувалось лічильником газу, та чи функціонував цей «несанкціонований газопровід, проведений шляхом прихованих заходів» та у який період. Натомість в акті про порушення лише вказано, що маються сліди зварки, але не зазначено, що зварювалось та чи мало місце будь-яке приєднання газопроводу. Всупереч п. п. 4 п. 4 розділу ІХ Кодексу ГРC розрахунок об`єму необлікованого природного газу був здійснений відповідачем за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року, тобто за 24 місяця, що є неправомірним. Відповідно до п.1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів. Таким чином, вказана норма передбачає не імперативні вимоги, а альтернативний порядок відключення від газопостачання. Складений представниками відповідача акт про порушення від 29 листопада 2019 року № 07/75В-19 не містить будь-яких застережень щодо припинення газопостачання. Крім того, жодного акту про припинення газопостачання відповідачем не складалось, та позивачку не проінформовано про причини і строки припинення газопостачання, що є грубим порушенням норм чинного законодавства. Позивачка зазначає, що припинення газопостачання її квартири було незаконно здійснено відповідачем без належного фіксування таких дій. При цьому відновлення газопостачання після механічного від`єднання газових мереж є досить витратним. Відключення квартири від газопостачання в цілому слід вважати грубим втручанням в приватне життя, адже таке відключення позбавляє належних умов до існування, призводить до змін у побуті, укладі життя тощо. Відповідно таке втручання повинно ґрунтуватись на законі, переслідувати законну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві (ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод). Такими діями відповідач порушив права позивачки як добросовісного споживача послуг з газопостачання, тому газопостачання до квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , повинно бути негайно підновлено за рахунок ПАТ «Маріупольгаз». Посилаючись на указані обставини, позивачка просила суд позовні вимоги задовольнити.

ПАТ «Маріупольгаз», не погоджуючись із вимогами позивачки, 17 лютого 2020 року направило до суду відзив на позов, відповідно до якого позов не визнає, посилається на те, що ПАТ «Маріупольгаз» з 2015 року не здійснює постачання природного газу будь-якій категорії споживачів, цей вид діяльності здійснює ТОВ «Азовгаз», таким чином між ПАТ «Маріупольгаз» та позивачем не може бути спору з питання надання газопостачання. ПАТ «Маріупольгаз» має статус оператора газорозподільної системи та здійснює діяльність з розподілу природного газу. Щодо виявлених відповідачем 29 листопада 2019 року порушень у позивачки під час огляду внутрішньобудинкової системи газопостачання та вузла (лічильника) обліку природного газу у квартирі АДРЕСА_2 , зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу. Частиною 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом. Згідно з Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015року № 2498 споживач зобов`язуєтеся не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін (п. 5, 6). Згідно зі ст. 13 Конституції України та ч. 4 ст. 319 Цивільного кодексу України власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Між ПАТ «Маріупольгаз» та ОСОБА_1 укладено договір розподілу природного газу на об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом приєднання до публічного договору, який повністю відповідає Типовому договору. У свою чергу Типовий договір регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Договору). Крім того, умови Типового договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС (п. 1.2. Договору). Типовий договір є договором приєднання. 29 листопада 2019 року при здійсненні обстеження газових мереж до вузла обліку природного газу (лічильника газу) за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками ПАТ «Маріупольгаз» зафіксовано втручання до системи газопостачання шляхом здійснення врізки в газопровід та прокладення несанкціонованого газопроводу до і після вузла обліку, втручання до пломби на патрубках лічильника газу, а також встановлення непередбаченого проектно-технічною документацією газового обладнання. 29 листопада 2019 року працівниками ПАТ «Маріупольгаз» у присутності особи, що мешкає у квартирі АДРЕСА_3 та орендує зазначену квартиру у позивача, а також в присутності незаінтересованих осіб: помічника депутата Маріупольської міської ради Мазур Є.М. , голови ОСББ «Нікопольський-142» Чорної О.В. складено Акт про порушення № 07-75В-19г. (далі Акт № 07/75В-19г.). Згідно з Актом про порушення № 07-75В-19г. від 29 листопада 2019 року співробітниками ПАТ «Маріупольгаз» у присутності незаінтересованих осіб встановлено: «У даній квартирі, на газопроводі, присутні сліди електрозварювання, до і після вузла обліку (газовий лічильник), що вказує на наявність несанкціонованого втручання в газопровід. Встановлений двоконтурний котел «ДЕМРАД», не передбачений проектно-технічною документацією. У приміщенні присутній запах гару, присутні сліди втручання в номерну пломбу на патрубках газового лічильника». Факт вищевказаного порушення також було зафіксовано фотозйомкою, що передбачено п. 5 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, а саме: споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів. Інформація щодо фотофіксації порушення була відображена у Акті № 07/75В-19г. Відповідно до пунктів 2, 3, 8, 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Таким чином, під час складання Акту № 07/75В-19г. працівниками ПАТ «Маріупольгаз» було дотримано вимоги Кодексу ГРС. Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить наявність несанкціонованого газопроводу. Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу XI Кодексу ГРС несанкціонованій газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). 11 грудня 2019 року Акт № 07/75В-19г. розглянуто комісією з розгляду актів про порушення ПАТ «Маріупольгаз» як Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо акта відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. За результатами розгляду Акту № 07/75В-19г. комісією ПАТ «Маріупольгаз» прийнято рішення (протоколи розгляду порушення від 11 грудня 2019 року) про задоволення Акту № 07/75В-19г. повністю. Розгляд Акту № 07/75В-19г. комісією 11 грудня 2019 року проведено в присутності представника позивача за довіреністю ОСОБА_3 . Про дату, час та місце розгляду Акту № 07/75В-19г. позивач була повідомлена належним чином письмовим повідомленням про засідання комісії від 03 грудня 2019 року № 08-95/1, яке було отримано під підпис представником позивача за довіреністю ОСОБА_3 . На підставі Акту № 07/75В-19г. комісією ПАТ «Маріупольгаз» складено Акт-розрахунок не облікованих об`ємів природного газу внаслідок виявлених порушень, відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС за нормами споживання природного газу населення з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв позивача за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року в розмірі 123 058 грн. 33 коп., які підлягають оплаті ПАТ «Маріупольгаз». Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх разових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Таким чином, ПАТ «Маріупольгаз» розраховано розмір об`єму необлікованого природного газу виключно згідно з п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГPC. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Актом про порушення № 07-75В-19г. від 29 листопада 2019 року, відео- та фотофіксацією співробітниками ПАТ «Маріупольгаз» зафіксовано, що у квартирі АДРЕСА_3 «встановлений двоконтурний котел « ДЕМРАД », не передбачений проектно-технічною документацією». При цьому проектною документацією на будинок АДРЕСА_4 передбачена наявність у квартирах виключно газової плити та газової колонки для підігріву води. Газовий котел та індивідуальне опалення у значеному будинку та квартирі АДРЕСА_3 не передбачені. Згідно з підпунктом 5.5. пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації. Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації. Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства. Згідно з підпунктом 5.7. пункту 5 указаних Правил підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки у випадку самовільно підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання. Щодо відключення квартири АДРЕСА_3 від газопостачання, згідно з проектно-технічною документацією на будинок АДРЕСА_4 , газовий котел та індивідуальне опалення у квартирі АДРЕСА_3 не передбачені. Крім того, Актом № 07-75В-19г., відео- та фотофіксацією були зафіксовані обставини несанкціонованого відбору природного газу. Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема наявність несанкціонованого газопроводу. Згідно з п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природною газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; в інших випадках, передбачених законодавством (п. 6, 12). Згідно з підпунктом 5.7. пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки у випадку самовільно підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання. Щодо відключення квартири АДРЕСА_3 від газопостачання працівниками ПАТ «Маріупольгаз» було складено акт від 29 листопада 2019 року, а також другий акт від 05 грудня 2019 року щодо перепломбування крану з пломби № С50169886 на пломбу № R 28822457. Вимога позивачки щодо відновлення газопостачання на квартиру АДРЕСА_3 за відсутності у позивачки проектної документації, а також документації, яка вказує, що роботи з монтажу вищевказаного газового котла було здійснено суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, є порушенням вимог Закону № 3533-VІ, Кодексу ГРС та Правил безпеки систем газопостачання. Посилаючись на указані обставини, відповідач ПАТ «Маріупольгаз» просив відмовити у задоволенні позову.

16 березня 2020 року від позивачки до суду надійшла відповідь на відзив. Так, позивачка зазначає, що позов пред`явлено до відповідача як оператора газорозподільної системи, який неправомірно припинив газопостачання, що зумовило звернення до суду для захисту свого порушеного права, та таке право підлягає відновленню саме ПАТ «Маріупольгаз». Отже, доводи відповідача щодо відсутності спору є необґрунтованими та помилковими. Всупереч вимог п.4 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ складений представниками Відповідача акт про порушення від 29 листопада 2019 року № 07/75В-19 року взагалі не містить будь-яких застережень щодо припинення газопостачання, жодного акту про припинення газопостачання відповідачем не складалось, та споживача не було проінформовано про причини і строки припинення газопостачання, що є грубим порушенням норм чинного законодавства. Зазначене не спростовано відповідачем у поданому відзиві на позов. Долучений відповідачем до відзиву акт контрольного зняття показів газового лічильника від 29 листопада 2019 року, складений без присутності позивачки та всупереч встановленим законом норм, підписано лише двома представниками відповідача. Підписи вказаних в акті представників ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а також підпис незаінтересованої особи відсутні. Також в графі споживач з незрозумілих обставин вказана ОСОБА_6 . Крім того, даний акт контрольного зняття показів від 29 листопада 2019 року містить виправлення дати складання, що ставить під сумнів відомості, які в ньому зазначені, а отже є суперечливим та не може бути належним та допустимим доказом по справі. Щодо виявлення відповідачем порушень у позивачки під час огляду внутрішньобудинкової системи газопостачання, зазначено, що відповідач у відзиві вказує, що між позивачкою та ПАТ «Маріупольгаз» було укладено договір розподілу природного газу на об`єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом приєднання до публічного договору. Згідно з пунктом 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу ГРС договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу. У пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Підписаної позивачкою заяви-приєднання до умов вищевказаного договору відповідачем не долучено, при цьому в акті-протоколі про демонтаж лічильника від 29 листопада 2019 року зазначена як споживач - ОСОБА_6 (згідно з реєстром) та відповідний рахунок на оплату неправомірного донарахування за необлікований об`єм природного газу також виданий відповідачем на ім`я ОСОБА_6 , що викликає сумніви в достовірності зазначеного відповідачем. Отже, наведена відповідачем у відзиві та зазначена інформація у складених ним документах є суперечливою та не підтверджується належними доказами. Позивачка зазначає, що нею не вчинялось будь-яких дій щодо облаштування несанкціонованого газопроводу та не здійснювалось жодних порушень безпідставно зазначених відповідачем у складеному акті про порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року. Усі роботи по встановленню та підключенню газового приладу до системи газопостачання здійснювались виключно ПАТ «Маріупольгаз», зокрема і встановлення водонагрівача. Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС підставами для покладення на споживача газу відповідальності за несанкціонований газопровід, є сукупність трьох складових умов, які полягають у такому: самовільне під`єднання до газопроводу; фізичне з`єднання з газорозподільною системою та іншою мережею, у тому числі внутрішнього газопостачання; витрати (споживання) природного газу через газопровід, який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). Жодних доказів того, що позивачкою здійснювалось несанкціоноване втручання в роботу газопроводу, відповідачем не наведено. Жодних даних немає про те, яким чином утворився «несанкціонований газопровід, проведений шляхом прихованих заходів», коли, внаслідок чиїх дій. Відповідачем не встановлено, з чого саме складається такий «несанкціонований газопровід», не відображено схему розташування «несанкціонованого газопроводу» з квартири. Не доведено відповідачем фізичного з`єднання з газорозподільною системою або іншою мережею у тому числі внутрішнього газопостачання. Працівниками відповідача не було встановлено, що споживання природного газу не обліковувалось лічильником газу, чи функціонував цей «несанкціонований газопровід, проведений шляхом прихованих заходів» та у який період. Натомість в акті про порушення лише вказано, що маються сліди зварки, але не зазначено, що зварювалось та чи мало місце будь-яке приєднання газопроводу. Надані відповідачем матеріали фото- та відеозйомки також спростовують той факт, що споживання газу не обліковувалось лічильником, оскільки прибор обліку був встановлений та споживання природного газу обліковувалось. Крім того, слід зазначити, що відповідно до долученого відповідачем до відзиву листа № 08-112 від 23 січня 2020 року вбачається, що лічильник пройшов перевірку та відповідно висновків представника ДП «Донецькстандартметрологія» визнаний придатним до подальшої експлуатації, та до теперішнього часу прибор обліку відповідачем не встановлений. Під час розгляду відповідачем акту про порушення, будь-які експертні висновки не досліджувались, що безпосередньо підтверджується протоколом про розгляд порушення від 11 грудня 2019 року та підтверджує той факт, що призначена експертиза не встановила жодних порушень, безпідставно вказаних відповідачем в акті, а тому висновки експерта не були прийняті відповідачем і не зазначені в протоколі розгляду. У наданому протоколі розгляду порушення від 11 грудня 2019 року не вбачається, чи входить до зазначеного складу членів комісії представники Оператора ГРМ інженерно-технічного персоналу та юристів, які мають відповідні повноваження, а також представник метрологічної організації. Доказів підтвердження правомочності членів комісії відповідачем не надано. За загальним правилом, у справах, де захисту підлягають права споживачів, обов`язок доведення правомірності своїх дій покладений на виконавця послуг, до яких і відноситься Оператор ГРМ, який здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Отже, обов`язок доведення наявності складових умов несанкціонованого газопроводу у даній справі покладений саме на відповідача ПАТ «Маріупольгаз». Відповідачем не було наведено належних та допустимих доказів несанкціонованого споживання позивачкою природного газу, а отже відсутні будь-які підстави для нарахування ПАТ «Маріупольгаз» не облікованих об`ємів природного газу за п. 1 гл. 3 розділу XI Кодексу ГРС. Вважає, що доводи, наведені відповідачем у відзиві, є необґрунтованими, а заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

27 березня 2020 року від відповідача ПАТ «Маріупольгаз» надійшли заперечення на відповідь на відзив ОСОБА_1 , які обґрунтовані тим, що у своїй відповіді на відзив позивач помилково ототожнює таки види господарської діяльності, як послуга постачання природного газу та послуга з розподілу природного газу. У свою чергу ПАТ «Маріупольгаз» як Оператор ГРС здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу, про що відповідачем зазначалось у відзиві на позов. Позивач помилково вказує, що відповідачем не складався акт про припинення газопостачання на об`єкті позивача за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки фактично 29 листопада 2019 року працівниками складався відповідний акт, форма якого має наступну назву: «Акт контрольного снятия показаний газового счетчика, контрольного осмотра узла учета и системы газоснабжения», який надавався суду та позивачу разом із відзивом на позов. Так, у зазначеному акті, на другій сторінці, прямо зазначено, що: «Опломбирован кран на вводе. Установили ограничитель на кран. Установили пл. № С50169886 ». Також у відповіді на відзив позивач вказує на сумнівність самого факту надання відповідачем позивачу послуг з розподілу природного газу на підставі публічного договору. Однак такі доводи суперечать не тільки доводам позивача, які викладені у самому позові, але і фактичним обставинам справи. Так, у позові позивач зазначає, що отримує від ПАТ «Маріупольгаз» відповідні послуги та здійснює за них оплату. Як зазначалось ПАТ «Маріупольгаз» у відзиві на позов, згідно з п. 1.3. «Типового договору розподілу природного газу», затвердженого Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 фактом приєднання споживача до умов вищевказаного договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, зокрема сплата рахунку Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу. У даному випадку факт існування укладеного між позивачем та відповідачем публічного договору з розподілу природного газу є підтвердженим, як фактом оплати позивачем послуг відповідача, так і фактом споживання позивачем природного газу, а також фактично визнається позивачем у своєму позові. Відповідно до положень Кодексу ГРС розподіл природного газу споживачу здійснюється Оператором ГРМ виключно на підставі договору з розподілу природного газу. Таким чином, зазначені доводи позивача є некоректними. У своїй відповіді на відзив позивач здійснює трактування положень Кодексу ГРС, викривлення їх змісту та наводить на підставі цього необґрунтовані висновки. Так, позивач зазначає, що відповідно до положень Кодексу ГРС підставами для покладення на споживача відповідальності за несанкціонований газопровід є сукупність трьох складових умов. Однак, фактично Кодекс ГРС не містить таких положень та окремих підстав та/або умов. Вказане трактування Кодексу ГРС є надуманим. Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу. Відповідно до пункту 4 глави І розділу XI Кодексу ГРС несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний. зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). Окремо слід зазначити, що визначення терміну несанкціонований газопровід не містить у собі прямо визначених підстав та/або умов для здійснення нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу. Під час огляду газової мережі у квартирі АДРЕСА_3 працівниками ПАТ «Маріупольгаз», які є фахівцями в своєму напрямку роботи, встановлено втручання до системи газопостачання шляхом здійснення врізки в газопровід та прокладення несанкціонованого газопроводу до і після вузла обліку, втручання до пломби на патрубках лічильника газу, а також встановлення непередбаченого проектно-технічною документацією газового обладнання. Тобто спеціалістами підприємства обґрунтовано було встановлено та зафіксовано факт самовільного під`єднання до газопроводу, при якому витрата (споживання) природного газу не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу), оскільки таке під`єднання здійснювалось шляхом врізки в газопровід до і після вузла обліку. Позивач вказує не невідповідність складу комісії ПАТ «Маріупольгаз» вимогам Кодексу ГРС, зокрема щодо відсутності у комісії юриста та працівників зі складу інженерно-технічного персоналу. Однак указаний склад комісії повністю відповідає та відповідав вимогам Кодексу ГРС. Так, при розгляді акту про порушення 11 грудня 2019 року до складу комісії входило 4 працівника відповідача, зокрема, один юрист і три працівника зі складу інженерно-технічного персоналу відповідача. Відзив ПАТ «Маріупольгаз» на позовну заяву від 17 лютого 2020 року, який отримано позивачем, підписано провідним юрисконсультом Фісінчуком С.О. (юристом), що підтверджується довіреністю, який серед іншого безпосередньо приймав участь 11 грудня 2019 року у складі комісії, що можливо побачити із складу комісії, зазначеному у протоколі розгляду порушення від 11 грудня 2019 року. Крім того, у представника позивача за довіреністю - ОСОБА_3 після ознайомлення із складом комісії 11 грудня 2019 року не було жодних зауважень до її складу. Вищевказані доводи позивача підприємством сприймаються як спроба позивача заплутати суд та не бажання позивача здійснювати оплату ПАТ «Маріупольгаз» вартості необлікованих об`ємів природного газу в сумі 123 058,33 грн.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_7 підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача ОСОБА_8 у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та у його задоволенні просив відмовити.

2.процесуальні дії суду:

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 30 січня 2020 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін, роз`яснено сторонам їх право на подачу відзиву на позов, відповідь на відзив, заперечення та строк для їх подачі.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 12 лютого 2020 року відмовлено у задоволенні заяви відповідача ПАТ «Маріупольгаз» про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснювалося у відповідності до ст. 247 ЦПК України.

Судом досліджуються саме представлені письмові докази на підтвердження та спростування тих обставин, на які посилалася кожна із сторін, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань, хоча судом роз`яснювалося сторонам положення ст. ст. 12, 81 ЦПК України щодо обов`язків доведення тих обставин, на які посилається кожна із сторін та про ризики настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням кожною із сторін процесуальних дій.

Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 12, 264 ЦПК України, виходить з такого.

3.фактичні обставини справи, установлені судом.

На підставі договору купівлі-продажу від 18 грудня 2004 року, посвідченого приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Чичековою О.А., зареєстрованого в реєстрі правочинів за № 7526, ОСОБА_1 є власником квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8-11).

За даними технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_5 (а.с. 42-47).

Згідно з довідкою ПАТ «Маріупольгаз» від 20 лютого 2020 року № 08-08 за вказаною адресою присвоєно особовий рахунок № НОМЕР_1 . Згідно з проектно-технічною документацією встановлено газові прилади: плита газова 4-х конфорчата, газовий водонагрівач - 1 шт. Розрахунок за спожитий природний газ здійснюється по газовому лічильнику № 3044213, який встановлено згідно з інвестиційною програмою 19 лютого 2016 року.

Судом установлено, що 29 листопада 2019 року при здійсненні обстеження газових мереж до вузла обліку природного газу (лічильника газу) за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками ПАТ «Маріупольгаз» зафіксовано втручання до системи газопостачання шляхом здійснення врізки в газопровід та прокладення несанкціонованого газопроводу до і після вузла обліку, втручання до пломби на патрубках лічильника газу, а також встановлення непередбаченого проектно-технічною документацією газового обладнання. 29 листопада 2019 року працівниками ПАТ «Маріупольгаз» у присутності особи, що мешкає у квартирі АДРЕСА_3 та орендує зазначену квартиру (квартиранта, як зазначено в акті), а також в присутності незаінтересованих осіб: помічника депутата Маріупольської міської ради Мазур Є.М. , голови ОСББ «Нікопольський-142» Чорної О.В. складено Акт про порушення № 07-75В-19г.

Згідно з Актом про порушення № 07-75В-19г. від 29 листопада 2019 року співробітниками ПАТ «Маріупольгаз» у присутності незаінтересованих осіб встановлено: «У даній квартирі, на газопроводі, присутні сліди електрозварювання, до і після вузла обліку (газовий лічильник), що вказує на наявність несанкціонованого втручання в газопровід. Встановлений двоконтурний котел «ДЕМРАД» не передбачений проектно-технічною документацією. У приміщенні наявний запах гару, наявні сліди втручання в номерну пломбу на патрубках газового лічильника» (а. с. 48).

Факт вищевказаного порушення зафіксовано фото- та відеозйомкою відеокамерою SJ CAM A10, що відображено у Акті № 07/75В-19г.

З переглянутого судом ДВД-диску з фото- та відеозйомкою, доданого відповідачем до відзиву на позов (а. с. 49), підтверджується факт виявлення працівниками ПАТ «Маріупольгаз» втручання до системи газопостачання шляхом здійснення врізки в газопровід та прокладення несанкціонованого газопроводу до і після вузла обліку, втручання до пломби на патрубках лічильника газу, а також встановлення непередбаченого проектно-технічною документацією газового обладнання. При складанні акту присутня особа жіночої статі, яка зазначила, що винаймає квартиру і не має відношення до виявлених порушень.

Згідно з актом-протоколом № 081311-19 від 29 листопада 2019 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи на підставі акту про виявлені порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року прилад обліку газу «Самгаз» № 3044213 (дата проведення повірки 2017 рік), встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , у споживача ОСОБА_6 (відповідно до реєстру) демонтовано для проведення експертизи, патрубки лічильника опломбовано. У графі «примітки» зазначено, що газ опломбовано на вводі, пломба № С50169886 (а. с. 50).

Як вбачається з укладеного між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 нотаріально посвідченого договору купівлі продажу квартири від 18 грудня 2004 року за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_6 є колишнім власником указаної квартири.

Відповідно до акту контрольного зняття показів газового лічильника, контрольного огляду вузла обліку та системи газопостачання від 29 листопада 2019 року, складеного представниками ПАТ «Маріупольгаз», за адресою: АДРЕСА_1 , цілісність пломб на патрубках порушена, лічильник є власністю ПАТ «Маріупольгаз», встановлено котел двохконтурний «ДЕМРАД», на який проект не надано, виявлено втручання в систему газопостачання до газового лічильника, вільного доступу до газопроводу немає, газопровід зашито під пластиком, частково розібрано пластик, наявні сліди свіжої електрозварки на газопроводі до вузла обліку, зрізані опуски. На момент перевірки установлено газовий котел двохконтурний, не передбачений проектною документацією, газовий лічильник знято на експертизу, на патрубках номерна пломба пошкоджена, складено акт, газ опломбовано на вводі С50169886, наявні сліди електрозварювання. Наявна відмітка про відмову споживача/його представника від підпису в акті (а. с. 51-52).

З акту обстеження побутового газового лічильника від 05 грудня 2019 року вбачається, що у абонента ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_1 , у присутності ОСОБА_12 обстежено лічильник, зафіксовано його відсутність, зазначено, що газ перекрито та опломбовано, знята пломба з крана на вводі. На акті стоїть підпис абонента - « ОСОБА_12 » (а. с. 53).

03 грудня 2019 року ОСОБА_13 отримано повідомлення ПАТ «Маріупольгаз» про засідання комісії з розгляду акта про порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року, яке має відбутися 11 грудня 2019 року, з додатком у вигляді акта про порушення № 07-75В-19 від 29 листопада 2019 року (а. с. 54).

Відповідно до нотаріально посвідченої довіреності від 18 листопада 2019 року ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_3 бути її представником в усіх установах і організаціях (а. с. 55).

11 грудня 2019 року акт № 07/75В-19г. розглянуто комісією з розгляду актів про порушення ПАТ «Маріупольгаз» у складі членів комісії: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_8 , та у присутності представника споживача ОСОБА_3 . За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії прийнято рішення (протокол розгляду порушення від 11 грудня 2019 року) про задоволення акту № 07/75В-19г. повністю, порушення кваліфіковано як наявність несанкціонованого газопроводу, проведеного шляхом прихованих заходів (а. с. 56).

На підставі акту № 07/75В-19г. комісією ПАТ «Маріупольгаз» складено акт-розрахунок не облікованих об`ємів природного газу внаслідок виявлених порушень, відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС за нормами споживання природного газу населення з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв позивача за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року в розмірі 123 058 грн. 33 коп., які підлягають оплаті ПАТ «Маріупольгаз», з урахуванням закупівельної вартості поставки природного газу (а. с. 57-58).

18 грудня 2019 року від ОСОБА_12 на ім`я головного інженера ПАТ «Маріупольгаз» подано заяву, у якій заявник просив установити газовий лічильник на місце після експертизи та підключити газопостачання до квартири за адресою: АДРЕСА_1 , газову пічку та водонагрівач (а с. 59).

10 січня 2020 року від ОСОБА_1 на ім`я головного інженера ПАТ «Маріупольгаз» подано заяву, у якій заявниця просила установити після експертизи газовий лічильник та підключити газопостачання до квартири за адресою: АДРЕСА_1 (газову пічку) . Зазначила, що порушення усунуто (а с. 60).

На указані заяви ОСОБА_12 та ОСОБА_1 щодо поновлення газопостачання листом від 23 січня 2020 року ПАТ «Маріупольгаз» надало відповідь про те, що відповідно до п. п. 5.5 пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Міністерством енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації. Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації. Відповідно до п. п. 5.7 пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання. У зв`язку із втручанням у систему газопостачання та самовільною установкою опалювального приладу 29 листопада 2019 року були виконані роботи по відключенню від газопостачання квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Для відновлення газопостачання роз`яснено порядок звернення до абонентської дільниці, у тому числі необхідність надати технічну документацію на установку опалювального приладу (а. с. 61).

4.1. у суду відсутні мотиви для відхилення представлених доказів.

4.2. представлені суду докази відповідають змісту статей 77 - 80 ЦПК України щодо належності, допустимості, достовірності кожного з них окремо та у своїй сукупності, та відповідно достатності їх для прийняття у справі законного та справедливого рішення.

5.оцінка аргументів сторін.

Проводячи оцінку аргументів сторін, які ґрунтуються на поданих доказах, суд приходить до висновку, що у своїй сукупності вони не вказують на наявність підстав для задоволення позову.

6.щодо порушеного права та ким воно порушено, то суд виходить з того, що право ОСОБА_1 як споживача природного газу не порушено, оскільки із установлених судом обставин вбачається факт самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання та правомірність відключення квартири споживача від газопостачання, а також відповідність дій і рішень відповідача вимогам закону.

7.норми права, які застосовує суд та мотиви їх застосування.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС) постачальником природного газу (постачальник) є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу.

Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила № 2496), підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов; включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді. Постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Правил № 2496, якщо в результаті реконструкції чи технічного переоснащення об`єкта побутового споживача, зміни його власника та щодо нових побутових споживачів, що будуть приєднані до газорозподільних систем Оператора ГРМ, є необхідність внесення змін до персоніфікованих даних споживача або укладання договору постачання природного газу з новим власником, побутовий споживач (новий власник) повинен самостійно звернутися до постачальника із спеціальними обов`язками з відповідною заявою про внесення змін до персоніфікованих даних або укладання договору постачання природного газу.

Відповідно до п. 22 розділу ІІІ Правил № 2496 побутовий споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір постачання природного газу з постачальником, а за відсутності укладеного договору припинити відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договору; безперешкодно допускати у свої житлові та підсобні приміщення, де розташовані газові прилади і пристрої, лічильник газу, представників постачальника після пред`явлення ними відповідних службових посвідчень для звіряння показань фактично використаних обсягів природного газу.

Згідно з п. 23 розділу ІІІ Правил № 2496, постачальник має право: вимагати від побутового споживача відшкодування збитків у передбачених цими Правилами випадках; ініціювати припинення постачання природного газу побутовому споживачеві; безперешкодного доступу до лічильників газу, встановлених у побутового споживача, для перевірки показань фактично використаних побутовим споживачем обсягів природного газу.

Пунктом 25 розділу ІІІ Правил № 2496 передбачено, що побутовий споживач є відповідальним за порушення інших вимог цих Правил.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний: укласти договір про постачання природного газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Частиною 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Згідно з Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 споживач зобов`язуєтеся не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін (п. 5, 6).

Згідно із положеннями ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власність зобов`язує, а отже власники мають не лише суб`єктивні права, але й несуть відповідальність перед громадою, суспільством за належне використання цих прав.

Таким чином, саме власник несе відповідальність за допущені порушення перед Оператором ГРМ.

З 18 грудня 2004 року ОСОБА_1 є власником квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

З огляду на правовідносини, що склалися між сторонами, з урахуванням письмових доказів, слід дійти висновку, що між ПАТ «Маріупольгаз» та ОСОБА_1 фактично укладено договір розподілу природного газу на об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до пунктів 1, 2 розділу ІІІ Правил постачання природного газу № 2496, шляхом приєднання до публічного договору, який відповідає Типовому договору.

У свою чергу Типовий договір регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Типового договору). Умови Типового договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС (п. 1.2. Типового договору). Типовий договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Фактом приєднання споживача до умов Договору (акцептування говору) є вчинення дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема сплата рахунків Оператора ГРМ, яким є ПАТ «Маріупольгаз».

Пунктом 2.3. Типового договору № 2498 передбачено, що окрім договору сторони зобов`язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про ринок природного газу» з метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 37 цього Закону, оператор газорозподільної системи зобов`язаний вживати заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, в тому числі безаварійної та безперебійної роботи газорозподільної системи.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.

Відповідно до п. 5 глави 5 розділу III Кодексу ГРС Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об`єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством. Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов`язаний забезпечити доступ на власні об`єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов`язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.

Підпунктом 11 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС визначено право Оператора ГРМ припинити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача у випадку відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.

29 листопада 2019 року при здійсненні обстеження газових мереж до вузла обліку природного газу (лічильника газу) за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками ПАТ «Маріупольгаз» зафіксовано втручання до системи газопостачання шляхом здійснення врізки в газопровід та прокладення несанкціонованого газопроводу до і після вузла обліку, втручання до пломби на патрубках лічильника газу, а також встановлення непередбаченого проектно-технічною документацією газового обладнання, що стало підставою для складання акту про порушення.

Відповідно до пунктів 2, 3, 8 глави 5 розділу IХ Кодексу ГРС акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких лишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Вимогами ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу:

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу XI Кодексу ГРС несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного включеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку лічильником газу).

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу IХ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодекс) ) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням с троку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/ користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 указаного Закону права та обов`язки Оператора ГРС визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи. кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Актом про порушення № 07-7513-19 від 29 листопада 2019 року, відео- та фотофіксацією співробітниками ПАТ «Маріупольгаз» зафіксовано, що у квартирі, власником якої є позивачка, установлений двоконтурний котел « ДЕМРАД », який не передбачений проектно-технічною документацією. Проектною документацією на будинок АДРЕСА_4 передбачена наявність у квартирах виключно газової плити та газової колонки для підігріву води. Газовий котел та індивідуальне опалення у зазначеному будинку та квартирі АДРЕСА_3 не передбачені.

Згідно з підпунктом 5.5. пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, заміна газового обладнання викопується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації. Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації. Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства.

Згідно з підпунктом 5.7. пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки у випадку самовільно підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання.

Згідно з п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у таких випадку: несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; в інших випадках, передбачених законодавством.

З урахуванням наведених норм слід дійти висновку, що для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу відповідно до п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГС необхідним і достатнім є встановлення факту самовільно під`єднаного газопроводу (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаного, зокрема ввареного, врізаного, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником) газу.

Доводи позивачки про те, що під час перевірки не було виявлено факту підключення до прихованого газопроводу газоспоживаючих приладів, не впливають на правомірність дій представників відповідача, оскільки для фіксації порушення є достатнім факт виявлення прихованого газопроводу, що передбачає можливість несанкціонованого відбору природного газу.

Крім того, встановлено втручання до системи газопостачання шляхом здійснення врізки в газопровід та прокладення несанкціонованого газопроводу як до, так і після вузла обліку.

Щодо доводів позивачки про невручення їй та не складання акту про припинення газопостачання, слід зазначити, що під час обстеження комісією квартири за адресою: АДРЕСА_1 , була присутня жінка, яка повідомила, що орендує квартиру, а не власник. Конкретна форма акту про припинення газопостачання окремо не передбачена Кодексом ГРС, при цьому у матеріалах справи наявний «Акт контрольного зняття показів газового лічильника, контрольного огляду вузла обліку і системи газопостачання», на оборотній сторінці якого зазначено, що опломбовано кран на вводі, встановлено обмежувач на кран, установлено пломбу С№ 50169868 (а. с. 51).

Необґрунтованими є доводи позивачки про неправомірність дій відповідача, що полягає у не посвідченні осіб, які складали акт про порушення; неповідомлення відсутнього при обстеженні квартири її власника про право внести заперечення та зауваження до акту. Заявлені позивачкою як численні порушення при складанні акту, не є такими, що зумовлюють до висновку про незаконність дій відповідача при складанні акту про порушення та у подальшому нарахування необлікованих об`ємів.

Доводи позивачки, про те, що вона не вчиняла будь-яких дій по облаштуванню несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого вона не повинна нести відповідальність за виявлене порушення, є безпідставними.

Відповідно до частині четвертій статті 319 ЦК України власність зобов`язує.

Отже, виходячи з обсягу прав та обов`язків споживача природного газу, позивач несе відповідальність за утримання газового обладнання в належному стані незалежно від того, чи знаходилося це обладнання в належному стані на час придбання у власність квартири, у якій виявлено самовільне підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання.

У даному випадку, позивачка набула право власності на квартиру з 18 грудня 2004 року, послуги з газопостачання подаються до квартири з 1959 року відповідно до акту введення в експлуатацію газової мережі від 21 лютого 1959 року (а. с. 46), тобто більше ніж за два роки до дня перевірки, тому початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, має визначатися за два роки, що передували дню виявлення порушення.

Оскільки дослідженими в судовому засіданні доказами підтверджується, що ОСОБА_1 , яка є споживачем природного газу, було допущено порушення, передбачене п. п. 1 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, то це є підставою для відшкодування завданих збитків відповідачу. При цьому призначення експертизи лічильника у даному випадку не має правового значення і заборона застосування до отримання результатів експертизи нарахування до уваги не береться, як про це заявляє позивачка, адже згідно з п. 6 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС йдеться про проведення експертизи лічильника на вимогу споживача, про що у справі докази відсутні, а у даному випадку споживачу у провину поставлено самовільне підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання. Також в акті про порушення не зазначалося про виявлення втручання в роботу газового лічильника, а лише указано про порушення пломб на патрубках.

Відповідно до п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС газопостачальником проведено ОСОБА_1 донарахування не облікованих об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року у розмірі 11661,90 куб. м на загальну суму 123 058 грн. 33 коп. Порядок нарахування збитків позивачкою не оспорюється.

Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способом захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в ст. 16 ЦК України.

Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Фіксація факту порушення вимог Кодексу ГРС, шляхом складання акту про порушення, рішення комісії про задоволення акту про порушення, факт донарахування об`ємів спожитого природного газу та направлення рахунку на його оплату не зумовлюють для позивачки будь-яких обов`язків, крім рекомендації сплатити вартість донарахованого об`єму та відповідно не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України. Такі документи не є обов`язковими до виконання ненормативними актами, вони лише фіксують факти, а отже, певних обов`язків на позивачку вони безпосередньо не покладають, а відтак не порушують її права та інтереси.

З урахуванням зазначеного, складені працівниками ПАТ «Маріупольгаз» акт № 07/75В-19 від 29 листопада 2019 року про порушення, акт, у якому зафіксований факт відключення від газопостачання, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості від 11 грудня 2019 року, не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України.

Оскарження дій відповідача лише щодо факту складання зазначених документів не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту, тому відсутні підстави для задоволення заявлених вимог про визнання незаконним та скасування рішення комісії ПАТ «Маріупольгаз» з розгляду акту про порушення, складеного протоколом про розгляд порушення від 11 грудня 2019 року щодо задоволення акту про порушення від 29 листопада 2019 року, донарахування обсягів природного газу внаслідок виявлених порушень за період з 29 листопада 2017 року по 29 листопада 2019 року на суму 123 058 грн. 33 коп. Указані документи можуть бути доказами під час вирішення іншого спору, в якому оспорюються дії, рішення, які є обов`язковими для виконання, зокрема, при визнанні неправомірними дій відповідача у разі відключення від газопостачання або при заявленому позові про стягнення збитків, завданих споживачем, вирішуючи які суд зобов`язаний дати оцінку названим документам.

З огляду викладене, відсутні підстави для скасування рішення комісії ПАТ «Маріупольгаз» з розгляду акту про порушення, складеного протоколом про розгляд порушення від 11 грудня 2019 року щодо задоволення акту про порушення від 29 листопада 2019 № 07/75В-19 та визнання неправомірним і скасування акта-розрахунку необлікованих об`ємів природного газу внаслідок виявлених порушень відносно ОСОБА_1 .

Стосовно вимог визнати неправомірними дії відповідача по відключенню квартири від газопостачання, суд виходить з такого.

Щодо доводів позивачки про те, що норма, встановлена п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС, як право припинити/обмежити газопостачання на об`єкт споживача, є не імперативною, а альтернативною, слід зазначити, що разом з цим застосуванню підлягає імперативна норма, а саме - підпункт 5.7. пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання, згідно з яким підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки у випадку самовільно підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання.

Враховуючи, що самовільно встановлене газове обладнання у квартирі позивачки, розташованій у п`ятиповерховому житловому будинку, без оформлення належної технічної та дозвільної документації, з наявним під час обстеження 29 листопада 2019 року запахом гару, під`єднаним котлом, який не демонтований, слідами електрозварювання на газових патрубках, виконаними не суб`єктами, що мають відповідний дозвіл, що безумовно може призвести як до витоку газу, так і до надзвичайної аварійної ситуації, спричиненню шкоди життю і здоров`ю людей.

З огляду на наведене, а також на приписи підпункту 5.7. пункту 5 Правил безпеки систем газопостачання, суд дійшов висновку, що відповідач мав не тільки право, а й обов`язок відключити споживача від системи газопостачання, а тому підстав визнавати такі дії неправомірними не вбачається.

Щодо зобов`язання ПАТ «Маріупольгаз» за власний рахунок відновити постачання у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом підключення до газорозподільчої системи, то з огляду на встановлені судом обставини самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання, відсутність у споживача проектної документації, а також документації, яка вказує, що роботи з монтажу газового котла здійснено суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання указаних робіт, за відсутності установлених неправомірних дій відповідача, така вимога не узгоджується з нормами Кодексу ГРМ та Правил безпеки систем газопостачання, а тому задоволенню не підлягає.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

У зв`язку з чим судом надане обґрунтування рішення саме за конкретними обставинами справи та аргументами сторін, які мають правове значення для вирішення спору.

4.розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

За змістом ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, а суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, то у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України ці витрати підлягають віднесенню за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 319, 322, 633, 634, 641, 642 ЦК України, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2496, Правилами безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 84, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» про захист прав споживачів, визнання незаконним та скасування рішення комісії з розгляду актів, визнання неправомірним та скасування акту-розрахунку необлікованих об`ємів природного газу, визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії з відновлення газопостачання - відмовити.

Витрати зі сплати судового збору віднести на рахунок держави.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 27 травня 2020 року.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про сторін у справі:

ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_6 , ІПН НОМЕР_7 , адреса реєстрації: АДРЕСА_7 , телефон НОМЕР_8 ;

Публічне акціонерне товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз», юридична адреса: вул. Миколаївська, 16, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 03361135, засоби зв`язку: (0629) 33 41 06;

,

Суддя Є.С. Ікорська