Ухвала суду № 89461528, 27.05.2020, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
27.05.2020
Номер справи
766/21816/17
Номер документу
89461528
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 766/21816/17 н/п 2-о/766/4/20

УХВАЛА

про залишення заяви без розгляду

27.05.2020р. Херсонський міський суд Херсонської області

у складі: головуючої судді Зуб І.Ю.,

при секретарі Матієнко А.О.,

справа №766/21816/17; 2-о/766/4/20

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Суворовський РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області, Управління державної міграційної служби України в Херсонській області, про встановлення юридичного факту,-

встановив:

ОСОБА_1 12.12.2017 року звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області із заявою про встановлення факту перебування у громадянстві України, оскільки втратив паспорт громадянина України і його громадянства не встановлено. Зазначає, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Херсоні, у 1987 року отримав паспорт громадянина СРСР. У період з 1988 року до серпня 1992 року перебуває на навчанні в Ленінградському вищому військово-політичному училищі ППО ім. Ю.В. Андропова. З 01.08.1988 року по 27.08.1992 року проходив службу в військових силах колишнього СРСР та України, а з 21.09.1992 року по 27.03.1995 року проходив службу в органах внутрішніх справ України. Був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 до 05.04.2000 року. 01.02.1993 року було видано паспорт на ім`я заявника, однак 10.04.2017 року ним було втрачено документи, одним із яких є паспорт громадянина України. Заявник звернувся з заявою до Херсонського відділу поліції ГУ НП в Херсонській області по факту втрати документів. 18.04.2017 року було отримано відповідь, що документи як знайдені не надходили, та рекомендовано звернутись до компетентних органів. Суворовський РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області надав заявнику довідку, згідно якої встановлено особу заявника але не встановлено належності до громадянства будь-якої держави. Додавши додаткові документи, заявник 17.10.2017 року направив на адресу Суворовського РВ у м. Херсоні заяву з проханням видати паспорт України з зв`язку з втратою, однак ні паспорту, ні відповіді немає.

Зазначає, що є громадянином України, оскільки він народився в м. Херсоні, відповідно до свідоцтва про народження, національність матері та батька зазначена як «українець» та «українка», на момент проголошення незалежності України безперервно проживав на території України, його дитина є громадянином України, іншої можливості одержати або відновити загублений документ немає.

Зазначена цивільна справа перебувала в провадженні судді Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_2 .

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 18.07.2018 року було залучено в якості заінтересованої особи – Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області.

Представником УДМС України в Херсонській області подано пояснення з яких вбачається, що вимоги заявника є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Зазначає, що питання громадянства України, контроль за дотриманням законодавства у сфері громадянства належить до повноважень ДМС України, а відтак суд не може підміняти уповноважені органи виконавчої влади з питань громадянства України та не має повноважень у прийнятті рішення щодо перебування особи у громадянстві України, адже це втручання у дискреційні повноваження ДМС України.

У зв`язку із відстороненням від здійснення правосуддя судді ОСОБА_2 , на підставі розпорядження керівника апарату Херсонського міського суду Херсонської області від 22.04.2020 року та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.04.2020, матеріали цивільної справи 23.04.2020 передані на розгляд судді Зуб І.Ю.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 09.02.2018 року було відкрито провадження по справі.

Ухвалою судді Херсонського міського суду Херсонської області Зуб І.Ю. від 23.04.2020 року справу прийнято до свого провадження та призначено судове засідання.

Заявник в судове засідання не з`явився, повідомлявся. В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі.

Представник заінтересованих осіб у судове засідання не з`явилася, повідомлялася. Надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, просила закрити провадження по справі, оскільки заявлені вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши заяву та долучені до неї матеріали, встановлено, що справа не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, виходячи з наступного.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, як зазначено у ст. 293 ч. 1 ЦПК України.

У п. 1 Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року ( із подальшими змінами) «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» звернено увагу судів на те, що відповідно до вимог ЦПК України розглядаються справи про встановлення фактів, якщо чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

У статті 3 Закону України «Про громадянство» зазначено щодо належності до громадянства України наступне:

Громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після ІНФОРМАЦІЯ_2 листопада 1991 ІНФОРМАЦІЯ_1 і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

{Пункт 3 частини першої статті 3 в редакції Закону № 2663-IV від 16.06.2005}

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Статтею 6 даного Закону України «Про громадянство» визначені підстави набуття громадянства України.

Так, виходячи з підстав набуття, передбачено порядок розгляду таких заяв.

В заяві ОСОБА_1 зазначає, що народився, проживав і працював на території України, його дитина є громадянином України.

Статтями 7, 8 Закону України "Про громадянство України" визначено набуття громадянства України за народженням та територіальним походженням.

Указом Президента України від 27.03.2001 року про Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України", затверджено «Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень» (далі Порядок…).

Цей Порядок відповідно до Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон) визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Крім того, в залежності від підстав для набуття громадянства, подаються документи, визначені п. п. 17-44 Порядку…

На офіційному сайті Державної міграційної служби України роз`яснено порядок набуття громадянства України (https://dmsu.gov.ua/poslugi/nabuttya-gromadyanstva-ukrajni.html).

Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Актами законодавства, що регулюють питання громадянства є: Закон України від 18.01.2001 № 2235-ІІІ “Про громадянство України”; Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 “ (у редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588); наказ МВС від 16.08.2012 №715 "Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку".

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що встановлено позасудовий порядок встановлення належності до громадянства України або набуття громадянства.

В окремому провадженні можуть бути встановлені юридичні факти, які можуть бути необхідними для встановлення належності до громадянства, але факт громадянства встановлюється в інший спосіб.

Таким чином факт перебування у громадянстві України не підлягає розгляду в порядку окремого провадження.

В матеріалах заяви є копія довідки Суворовського РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області від 15.06.2017 року де зазначено, що проведеною перевіркою за заявою про видачу паспорта замість утраченого встановлено особу заявника, не встановлено належності до громадянства будь-якої держави.

Представником заінтересованих осіб надано до суду додаткові письмові пояснення, зі змісту яких вбачається, що ОСОБА_1 на теперішній час вирішив своє питання в позасудовому порядку та отримав паспорт громадянина України, що підтверджує його громадянство.

Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

За таких обставин, враховуючи, що встановлено позасудовий порядок встановлення належності до громадянства України або набуття громадянства, тобто існує спір про право, заява підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст. ст. 260, 315, 353 ЦПК України, суд ,-

постановив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Суворовський РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області, Управління державної міграційної служби України в Херсонській області, про встановлення юридичного факту – залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду в порядкуст.355 ЦПК України.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Відповідно до п.3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст. 354 цього Кодексу продовжується на строк дії такого карантину.

СуддяІ. Ю. Зуб