
Справа № 766/5382/20
н/п 2-а/766/525/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2020 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: Майдан С.І.,
при секретарі: Романенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного провадження без виклику сторінадміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Херсонській області, інспектора Управління патрульної поліції в Херсонській області Кареліної Вікторії Сергіївни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
встановив:
Позивач 30.03.2020 року звернувсядо суду з вказаним позовом, в якому просить визнати дії капрала поліції УПП в Херсонській області Кареліною В.С. протиправними та скасувати постанову серії ЕАК №2269647, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 255 грн. Позивач вважає, що постанова є протиправною та підлягає скасуванню, у зв`язку з грубим порушення вимог КУпАП в частині розгляду справи про адміністративне правопорушення. Позивач вважає, що вимірювання швидкості руху автомобіля під його керуванням, яке було здійснено капралом ОСОБА_2 з використанням лазерного вимірювання швидкості автотранспортних засобів LTI 20/20 TRUCAM серійний номер №ТС000721, вчинено безпідставно та отримані технічні дані щодо швидкості покладені в основу обставин правопорушення необгрунтованою, у зв`язку з чим оскаржувальна постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
03.04.2020 року ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області за вказаним позовом було вирішено розглядати зазначений позов в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вищевказана ухвала суду про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам, у якій відповідачу було надано 15-денний строк для подання відзиву на позов та роз`яснено наслідки його неподання без поважних причин.
Відповідачем подано відзив, згідно якого просив відмовити у задоволенні позову. Згідно відзиву, 19.03.2020 року близько 17-00 під час несення служби у м.Херсоні, Миколаївське шосе, 4 км., відповідачем за допомогою лазерного вимірювача швидкості TRUCAM LTI20/20 (серійний номер №ТС000721) було виявлено порушення ПДР. А саме, водій транспортного засобу Шевроле Еванда з номерним знаком НОМЕР_1 , рухався зі швидкістю 77 км/год, при цьому перевищив встановлене обмеження швидкості руху в населеному пункті більш ніж на 20 км/год, чим порушив п.12.4 ПДР України. Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, за яке передбачене відповідальність за ч.1. ст.122 КУпАП, відповідачем було складено постанову у справі про адміністративне правопорушення та накладено стягнення на правопорушника в розмірі 255,00 грн. На підтвердження вчинення правопорушення та обґрунтування правомірності постанови про притягнення до адміністративного правопорушення відповідачем надано диск з фото та відео.
На підставі ст.262 КАС України, розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Крім того відповідно до ч.2 ст.258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці «чинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 цього Кодексу.
Як передбачено ст.283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган посадова особа виносить постанову по справі.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що відповідно до постанови серії ЕАК №2269647 від 19.03.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 гривень. Відповідно до зазначеної постанови, 19.03.2020 року о 16-48 год. у м.Херсоні, Миколаївське шосе, 4 км., ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Шевроле Еванда, державний номер НОМЕР_1 , рухався зі швидкістю 77 км/год., при цьому перевищив встановлене обмеження швидкості руху в населеному пункті більш ніж на 27 км/год., чим порушив п.12.4 ПДР України, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч.ч.1,2 ст.62 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави. Законні вимоги поліцейського є обов`язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.
Відповідно п.п.8, 11 частині 1 статті 23 Закону України «Про національну поліцію», що набув чинності 07.11.2015 року, поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до п.12.4 ПДР України у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.
Частиною 1 ст.122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно із ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ПДР дорожній знак 5.45 позначає - «Початок населеного пункту». Найменування і початок забудови населеного пункту, в якому діють вимоги цих Правил, що визначають порядок руху в населених пунктах. Знаки 5.45 і 5.46 установлюються на фактичній межі забудови, яка прилягає до дороги. Отже, згідно ПДР знак 5.45 позначає не лише найменування населеного пункту, а й його початок. При цьому, місце встановлення такого знаку співпадає з фактичними межами забудови населеного пункту. Відтак, зона дії знаку 5.45. поширюється на ділянку автодороги від місця його установлення до знаку 5.46.
Поряд з цим, на фото з приладу TRUCAM, наданого відповідачем, не зафіксований дорожній знак 5.45 або знак 5.46. В тому числі, не надано відповідачем доказів про місце встановлення знаків 5.45, 5.46 в населеному пункті «м.Херсон», а відтак не можливо встановити на якому відрізку автодороги розпочинається та на якому відрізку закінчується його дія і чи дійсно перевищення швидкості водієм ОСОБА_1 мало місце у межах зони дії дорожнього знаку 5.45.
Тобто відсутні докази не тільки того, що позивач рухався по дорозі у межах населеного пункту, а й що на цій дорозі діють вимоги ПДР України що визначають порядок руху в населених пунктах, зокрема й швидкісний режим.
Досліджуючи вказаний диск, судом встановлено, що вказаний диск містить відеозапис з пристрою TruCam на якому зафіксовано, що автомобіль темного кольору рухається зі швидкістю 77 км/год., (відеозапис також містить фото зі стоп-кадром: автомобіль темного кольору (державний номер автомобіля не можливо встановити).
Досліджуючи даний відеозапис встановлено, що пристрій TruCam, яким зафіксовано подію, зазначений в постанові про притягнення особи до відповідальності, отже такий відеозапис можна визнати належним доказом.
Водночас, досліджуючи даний доказ, суд прийшов до висновку, що за допомогою даного доказу не можливо встановити який саме транспортний засіб перевищив швидкісний рух.
Отже даний відеозапис, здійснений за допомогою пристрою TruCam, не підтверджує вчинення правопорушення позивачем, оскільки надає підстави для сумнівів що вказане правопорушення вчинене саме позивачем.
Таким чином, матеріали справи не містять належних доказів, що підтверджують вчинення позивачем правопорушення.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відсутні належні докази щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення за ч.1 ст.122 КУпАП, суд вважає, що вина позивача не доведена, отже постанову у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно скасувати.
Враховуючи, що сторони станом на 30.03.2020 року звільнені від сплати судового збору на підставі ст.288 КУпАП, то підстави для стягнення з відповідача судового збору відсутні. (Постанова ВП ВС від 18.03.2020р. по справі №543/775/17, оприлюднено 28.04.2020 р.)
Керуючись ст.ст.19, 20, 72, 77, 242, 243, 244, 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, ст.ст.33, 222, 245, 251, 254, 256, 258, 268, 276, 278, 279, 283, 287-288 КУпАП, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Херсонській області, інспектора Управління патрульної поліції в Херсонській області Кареліної Вікторії Сергіївни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Визнати дії капрала поліції УПП в Херсонській області Кареліної Вікторії Сергіївни протиправними.
Скасувати постанову серії ЕАК №2269647, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 255 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С.І.Майдан