Рішення № 89457116, 26.05.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2020
Номер справи
480/2035/20
Номер документу
89457116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2020 р. Справа № 480/2035/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про визнання дій протиправними та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Сумській області щодо застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000,00 грн. та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №187080 від 16.03.2020;

- визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №042629 від 21.01.2020 на суму 21,06 євро, складений Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, складеного Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відносно ФОП ОСОБА_1 був складений акт від 21.01.2020, де зазначено, що під час надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН № 45 від 21.01.2020 відбулося перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, в тому числі порушення, відповідальність за які передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. На підставі вказаного акту була прийнята оскаржувана постанова.

Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач зауважує, що під час перевірки водієм був наданий пакет документів, серед яких була товаро транспортна накладна № 45, в якій зазначене брутто 52,400 т, та товаро-транспортна накладна № 45/1, в якій була зазначена інформація про вантаж кукурудзи вагою 37,200 т, що перевозилась. Водій пояснив, що після первинного завантаження, виявивши надмірну вагу автомобіля, відмовився транспортувати вантаж, тому завантаження було проведено повторно і виписана інша накладна № 45/1.

Проте, працівники Укртрансбезпеки проігнорували зазначені пояснення і документи.

Позивач, також, звертає увагу на те, що ТТН № 45 не була реалізована як супровідний документ, оскільки не відповідала дійсному вантажу. Зазначена обставина підтверджується самою накладною, де відсутні підписи про здачу та прийом товару. Крім того, у позивача дана ТТН відсутня, оскільки не є звітним документом, а тому по бухгалтерському обліку не проходить.

Крім того, позивач зазначив, що про розгляд справи, який відбувся 16.03.2020, ОСОБА_1 будь яким належним і допустимим способом не повідомлялося, що позбавило особу, що притягується до відповідальності, реалізувати своє право на захист.

Представник Державної служби України з безпеки на транспорті подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою прийняття спірної постанови стало зафіксоване під час проведення перевірки порушення ОСОБА_1 законодавства про автомобільний транспорт, наголосив, що відповідач діяв виключно в межах наданих повноважень, та в спосіб передбачений чинним законодавством. Щодо ТТН № 45/1 від 21.01.2020 відповідач зазначив, що вона на перевірку не надавалася.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 21.01.2020 водій ОСОБА_2 , керуючи автомобілем DAF XF д.н.з. НОМЕР_1 , який належить ФОП ОСОБА_1 , здійснював перевезення кукурудзи автодорогою М-03; с. Супрунівка, Полтавський район (а.с. 44).

На підставі графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області в період з 20.01.2020 по 26.01.2020 (а.с. 36) та направлення на рейдову перевірку від 20.01.2020 № 008058 (а.с. 37) 21.01.2020 працівниками Укртрансбезпеки у Полтавській області було зупинено вищевказаний автомобіль та проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Перевіркою було встановлено порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу: ТТН № 45 від 21.01.2020 (вантаж кукурудза) з перевищенням встановлених п. 22.5 Правил дорожнього руху вагових норм на 31%, загальна маса транспортного засобу - 52, 40 тони (а.с. 40).

За результатами перевірки співробітниками Укртрансбезпеки у Полтавській області 21.01.2020 складено акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 206388 (а.с. 44), акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 042629 (а.с. 39), розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 8956 (а.с. 38).

Листом від 11.02.2020 № 12910/35/24-20 Управління Укртрансбезпеки у Сумській області повідомило позивача, що розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, скоєне 21.01.2020 при перевезенні вантажу автомобілем DAF XF д.н.з. НОМЕР_1 відбудеться 16.03.2020 о 10-00 год. (а.с. 45).

Вказаний лист був отриманий ОСОБА_1 19.02.2020 (а.с. 46).

У визначений час 16.03.2020 ОСОБА_1 на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до Управління Укртрансбезпеки у Сумській області не з`явився.

16.03.2020 постановою начальника управління Укртрансбезпеки у Сумській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 187080 на позивача накладено штраф в сумі 34000,00 грн. за правопорушення передбачене абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 5).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно п.п.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Підпунктами 15 та 27 п. 5 названого Положення визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю в тому числі, шляхом проведення рейдових перевірок.

Відповідно до п. 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених ст. 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. (п. 15 Порядку № 1567).

Під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю (п. 16 Порядку № 1567).

Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (п. 19 Порядку № 1567).

Отже, проведення габаритно-вагового контролю належить до повноважень управління Укртрансбезпеки та є можливим, але не обов`язковим заходом під час проведення рейдової перевірки, а тому посилання позивача на те, що вимірювання ваги транспортного засобу не проводилось, вага не фіксувалась, довідка про габаритно-ваговий контроль не видавалась, не приймається судом до уваги.

Суд зауважує, що у даному випадку факт порушення було встановлено на підставі документа, наданого водієм на перевірку, - товарно-транспортної накладної від 21.01.2020 № 45, згідно якої вага брутто складає 52,40 тони (а.с. 40).

Водночас, матеріалами справи не підтверджуються аргументи позивача про те, що ТТН від 21.01.2020 № 45 є помилково складеною накладною, яка не була реалізована, натомість дійсною накладною, на підставі якої здійснювалось перевезення, є ТТН від 21.01.2020 № 45/1, згідно якої вага брутто складає 37,20 тони.

Жодних доказів того, що ТТН від 21.01.2020 № 45/1 надавалась водієм посадовим особам Укртрансбезпеки під час перевірки, ОСОБА_1 суду не надав, в акті перевірки від 21.01.2020 № 206388 посилання на вказаний документ відсутні.

При цьому, від підписання акту перевірки водій відмовився, пояснень не надав.

Безпідставним, на думку суду, є й посилання позивача на відсутність в ТТН від 21.01.2020 № 45 підписів про здачу та прийом товару.

Так, ТТН від 21.01.2020 № 45 містить підпис відповідальної особи вантажовідправника про здачу товару та підпис водія про прийняття товару.

Відсутність у наданій відповідачем копії ТТН підписів про здачу та прийом товару вантажоодержувачем є цілком логічною обставиною, з огляду на те, що перевірка проводилась раніше, ніж товар був доставлений і переданий вантажоодержувачу.

Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені п. 20-30 Порядку № 1567.

Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (п. 20-22 Порядку № 1567).

Відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Пунктами 26-27 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Обґрунтовуючи свою позицію, позивач посилається на те, що його не було повідомлено про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Однак, суд не погоджується із даним твердженням позивача з огляду на наявні в матеріалах справи докази вручення позивачу листа-повідомлення про розгляд справи 16.03.2020, а саме повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 46).

Суд враховує, що у визначений у повідомленні час 16.03.2020 ОСОБА_1 на розгляд справи не прибув, жодних заперечень чи доказів по справі до Управління Укртрансбезпеки у Сумській області не подав, а тому відповідач правомірно відповідно до вимог п. 27 Порядку № 1567 розглянув справу без участі позивача.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, оскаржувана постанова № 187080 від 16.03.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000,00 грн. прийнята органом державного контролю за вчинення позивачем правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

При цьому, підставою прийняття оскаржуваної постанови є матеріали здійсненої посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу транспортним засобом DAF XF д.н.з. НОМЕР_1 , який належить ФОП ОСОБА_1 . В ході перевірки встановлено перевищення вказаним транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Як встановлено зі змісту акту перевірки від 21.01.2020, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області встановлено порушення позивачем ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 22.5 постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, якою затверджено Правила дорожнього руху, а саме перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень загальної фактичної маси автомобіля.

Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажив на території України, у тому числі - габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

Згідно із положеннями ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Як було встановлено судом вище, в ході проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу транспортним засобом DAF XF д.н.з. НОМЕР_1 встановлено перевищення нормативно допустимої фактичної маси транспортного засобу, а саме: 52,40 тони при нормативно допустимій 40 тон.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. (ч. 2 ст. 77 КАС України)

Враховуючи, що відповідачем належним чином доведено правомірність прийняття постанови Управління Укртрансбезпеки у Сумській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.03.2020 № 187080, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про визнання дій протиправними та скасування постанови - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко