
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2020 р. Справа № 400/4093/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 12.08.2019 року у врахуванні ОСОБА_1 при призначенні пенсії заробітної плати (доходу) за період страхового стажу роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року (10 років 5 місяців 3 дні);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 з врахуванням страхового періоду роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року (10 років 5 місяців 3 дні) та сум заробітної плати (доходу) за цей період для нарахування пенсії.
Ухвалою від 25.11.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 10.03.2020 року суд ухвалив розглядати справу з урахуванням уточнених позовних вимог в наступній редакції:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 12.08.2019 року у врахуванні ОСОБА_1 при призначенні пенсії заробітної плати (доходу) за період страхового стажу роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року (10 років 5 місяців 3 дні);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області здійснити перерахунок призначеної з 08.10.2017 року пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 з врахуванням страхового періоду роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року (10 років 5 місяців 3 дні) та сум отриманої заробітної плати (доходу) за вказаний період для нарахування пенсії, за наявності загального страхового стажу 39 років 26 днів, з дня призначення пенсії - 08.10.2017 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час перерахування його пенсії на підставі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року у справі № 481/5096/18 розмір пенсії зменшився до 1522,68 грн. Відповідачем протиправно враховано нульовий показник заробітної плати, оскільки винне у несплаті (перерахуванні) страхових внесків саме підприємство, на якому працював позивач. При цьому, згідно індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5) такий дохід позивачем отримувався і такими даними відповідач володіє.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просить відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що під час перерахунку пенсії заробітна плата, отримана позивачем за період роботи з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», врахована за нульовим показником, оскільки підприємство в зазначений період не сплачувало страхові внески.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ та з 08.10.2017 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2.
У період з 24.12.2004 року по 23.08.2017 року позивач працював в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал». З індивідуальної відомості про застраховану особу форми ОК-5 вбачається сума заробітку для нарахування пенсії позивачу.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року у справі № 484/5096/18 задоволено позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ: визнано протиправною відмову Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області в зарахуванні ОСОБА_1 при призначенні пенсії стаж роботи в Комунальному підприємстві «Первомайський міський водоканал» з 01.03.02007 року по 23.08.2017 року; зобов`язано Первомайське об`єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням стажу роботи в Комунальному підприємстві «Первомайський міський водоканал» за період з 01.03.2007 року по 23.08.2017 року.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2019 року апеляційну скаргу Первомайського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року повернути скаржнику.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 року у справі № 484/5096/18 набрало законної сили 27.05.2019 року.
На виконання судового рішення ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії позивача та заробітну плату позивача за період роботи в Комунальному підприємстві «Первомайський міський водоканал» з 01.03.02007 року по 23.08.2017 року враховано нульовим показником.
На письмове звернення позивача від 29.07.2019 року Первомайський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ 12.08.2019 року листом № 3178-0-01 надало відповідь, в якій зокрема зазначено, що рішенням суду від 18.03.2019 року не зазначено порядок зарахування заробітної плати за період роботи, за який відсутні страхові внески, тому заробітну плату за період з 01.03.2007 року по 23.08.2017 року враховано нульовим показником.
Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 40 Закону України № 1058 встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058 заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Згідно п. 1 абз. 1 ст. 41 Закону України № 1058, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 та 2 ст. 20 Закону України № 1058 страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 1 ст. 24 Закону України № 1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
У відповідності до ч. 3 ст. 20 Закону України № 1058 у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України № 1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов`язаннями із сплати страхових внесків зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань щодо виплати заробітної плати (доходу) (ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058).
Відповідно до ст. 106 Закону України № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник, оскільки обов`язок по сплаті страхових внесків покладено на страхувальника.
Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата КП «Первомайський міський водоканал» страхових внесків не може бути підставою для неврахування при розрахунку пенсії отриманої позивачем заробітної плати.
Крім того, факт наявності заборгованості у КП «Первомайський міський водоканал» зі сплати страхових внесків, зокрема і за позивача, за спірний період відповідачем не заперечується.
Системний аналіз ст.ст. 20, 24, 40, 41 Закону України № 1058 свідчить про право застрахованих осіб (в даному випадку - позивача) на розрахунок розміру пенсії з урахуванням всіх отриманих доходів, при цьому Закон України № 1058 жодним чином не пов`язує настання негативних наслідків для застрахованих осіб (в даному випадку - позивач) за невиконання обов`язків страхувальників (в даному випадку - КП «Первомайський міський водоканал»).
Так само норми Закону України № 1058 не встановлюють як обов`язкову умову отримання застрахованими особами-працівниками пенсії після сплати страхувальниками-роботодавцями страхових внесків за працюючих.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у врахуванні ОСОБА_1 при призначенні пенсії заробітної плати (доходу) за період страхового стажу роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року (10 років 5 місяців 3 дні).
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 08.10.2017 року пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 з врахуванням страхового періоду роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.03.2007 року по 31.08.2017 року (10 років 5 місяців 3 дні) та сум отриманої заробітної плати (доходу) за вказаний період для нарахування пенсії, за наявності загального страхового стажу 39 років 26 днів, з дня призначення пенсії - 08.10.2017 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 27.05.2020 року.
Суддя О.В. Малих