
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 травня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1733/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
27 квітня 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, у якій позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не здійснення заходів про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , передбачених вимогами статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених раніше сум.
Позов обґрунтовано тим, що з 2013 року і по теперішній час позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду Украйни в Луганській області та одержує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З листопада 2014 року позивача поставлено на облік у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області. Загальна вислуга позивача на день звільнення складає 27 років, в т.ч. календарна вислуга років - 13, що підтверджується відповідними документами пенсійної справи і не є спірним питанням для органів Пенсійного фонду. З урахуванням даної вислуги років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, чинної на день звільнення, тобто моменту виникнення правовідносин щодо пенсійного забезпечення, позивачу обчислена і нарахована пенсія у розмірі 2373,70 грн., яку отримує починаючи з 2013 року по теперішній час.
Після набрання з 1 березня 2018 року Постановою КМУ №704 чинності, позивач отримав право на перерахунок призначеної пенсії. Такий перерахунок здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч.2 ст. 51 Закону № 2262 - XII, а саме: з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Усвідомлюючи, що соціальні права на справедливе пенсійне забезпечення з боку держави захищенні законодавством, гарантовані Конституцією України, був впевнений у своїх законних очікуваннях на здійснення перерахунку пенсії Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. Проте, в порушення вищевказаного, посадовими особами Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 2018 року по теперішній час перерахунок пенсії не здійснено, чим порушені права Позивача.
З листа Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 10.01.2020 року № 1119/К-11 Позивачу стало відомо, що пенсія не підлягає перерахунку в зв`язку з втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Позивач вважає такі висновки Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області невірними у зв`язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 29 квітня 2020 року відкрито провадження у справі та визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с. 22-23).
22 травня 2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю з таких підстав (а.с. 44-45).
Позивач перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. Пенсія за рішенням суду поновлюється у розмірі, яку ОСОБА_1 отримував на дату припинення її виплати. Підстави для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 відсутні.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанова № 103. Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішення суду законної сили не приймалося. У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, пенсію позивачу було призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особі, що звільнена з органів виконання покарання, що підтверджується матеріалами його пенсійної справи (а.с. 44-45).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 30.03.2018 позивачу призупинено виплату пенсії з 01.04.2018 (а.с. 31).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року у справі №1240/2373/18, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 30 березня 2018 року про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років з 01 квітня 2018 року. Зазначене рішення суду набрало законної сили 09.01.2019.
На виконання вказаного рішення суду, позивачу поновлено виплату пенсії, що підтверджується відповідним розпорядженням від 16.11.2018 (а.с. 32).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1119/К-11 від 10.01.2020 повідомлено, що пенсію за рішенням суду позивачу поновлено у розмірі, який він отримував на дату припинення її виплати. Також як зазначено відповідачем підстави для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 відсутні, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 було визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 цієї постанови (а.с. 20).
Позивач не погодившись із зменшенням відсотку відповідних грошових сум, з яких обчислюється розмір пенсії звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок №45).
Згідно з пунктом 1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд зазначає, що стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
Таким чином, суд зазначає, що із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, осіб, що проходять службу в Державній кримінально-виконавчій службі, а тому саме з 01 березня 2018 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Твердження відповідача про відсутність нормативно - правового акту, який визначав би умови, порядок та розміри, за якими має проводитися перерахунок пенсії, у зв`язку із скасуванням пунктів 1 та 2 постанови КМУ №103, суд відхиляє, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393». Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, та якою встановлені відповідні розміри грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року у справі №1240/2373/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років з 01 квітня 2018 року.
Вказане рішення суду набрало законної сили 09 січня 2019 року.
При цьому, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано нечинними пункти 1, 2 постанови №103, набрало чинності 05.03.2019.
Тобто, станом на момент поновлення позивачу пенсії, пункти 1, 2 постанови №103 були чинними, а отже позивач мав право на перерахунок пенсії, а у відповідача був обов`язок відповідно до норм чинного законодавства здійснити перерахунок пенсії.
При цьому судом враховується, що на день звернення до суду позивача з даним позовом п.1, 2 постанови КМУ № 103 встратили чинність, та як вже зазначалось судом вище такий перерахунок пенсії повинен бути проведений з моменту набрання чинності постановою КМУ №704, тобто з 01.03.2018, а не з 01.01.2018 про що просить позивач.
Таким чином, враховуючи з`ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №24 від 27.04.2020 (а.с. 8).
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у розмірі 420,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9; код ЄДРПОУ 21782461) провести з 01.03.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9; код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ), витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова