
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/928/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Виконавчого комітету Олександрійської міської ради (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, про визнання рішення протиправним, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправним рішення №619 від 26.09.2019 р., у частині відмови у виключені квартири з числа службових Управління ДСНС України у Кіровоградській області за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати виключити з числа службового житла квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що внаслідок протиправних дій він фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, свого житла і кореспонденції.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що вирішення питання про виключення житлового приміщення із числа службових є правом, а не обов`язком відповідача, а тому останнім було обрано один з видів результату розгляду клопотання про виключення спірної квартири з числа службових, що відноситься до дискреційних повноважень виконавчого органу місцевого самоврядування (а.с.65-67).
Позивач відповідь на відзив до суду не подавав.
Представник третьої особи подав письмові пояснення по суті позовних вимог, в яких просив суд позов задовольнити (а.с.41-45).
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до акту приймання-передачі квартир від 30.05.2006 № 293 з балансу Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на баланс Головного управління МНС України у Кіровоградській області, правонаступником якого є Управління ДСНС України у Кіровоградській області, передано шість житлових квартир, зокрема, квартиру АДРЕСА_2 , яку за клопотанням третьої особи відповідачем переведено у категорію службового жилого приміщення і видано позивачу службовий ордер на дану службову квартиру, що підтверджується рішенням Виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 31.08.2006 р. № 690 "Про включення квартир до числа службових та надання службового житлового приміщення громадянам міста" (а.с.15-17).
З 27.09.2006 року позивач разом з сім`єю зареєстровані та проживають в даній квартирі (а.с.12).
Рішенням від 08.05.2019 р. №275 "Про квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов" позивача з 03.04.2019 р. поставлено на квартирний облік як такого, що потребує поліпшених житлових умов за місцем проживання при Виконавчому комітеті Олександрійської міської ради на загальних підставах (а.с.18).
10.07.2019 р. начальником Управлінням ДСНС України у Кіровоградській області було направлено лист за вих.№01-1992/161 до Олександрійського міського голови про те, що даний час підполковник внутрішньої служби цивільного захисту ОСОБА_1 разом з сім`єю проживає у вищезазначеній квартирі та перебуває на квартирному обліку за місцем проживання та проходження служби при виконавчому комітеті з 03.04.2019 на загальних підставах. У зв`язку з відсутністю в Управління можливості надання іншого житлового приміщення для постійного проживання ОСОБА_1 , просив розглянути питання щодо зняття з обліку службових вищезазначену квартиру та видати ордер на квартиру ОСОБА_1 (а.с.19-20)
Пунктом 2 рішенням від 26.09.2019 р. № 619 "Про виключення квартири з числа службових та включення до службових, відомчих жилих приміщень" відмовлено у виключенні з числа службових Управління ДСНС України у Кіровоградській області квартири за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.21-22).
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному мати право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Постановою Верховної Ради України від 12.09.1991 року № 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Відповідно ст. 118 Житлового кодексу Української РСР від 30 червня 1983 р. №5464-Х (надалі - ЖК УРСР) службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Слід зазначити, що Порядок надання службових жилих приміщень і користування ними регулюється "Положенням про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними", який затверджений постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 р. № 37 (надалі - Положення).
Відповідно п.3 Положення, жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. В тих випадках, коли підприємство, установа, організація розташована на території одного населеного пункту (району в місті), а жиле приміщення на території іншого, рішення про його включення до числа службових приймається виконавчим комітетом Ради народних депутатів за місцем знаходження приміщення.
Водночас, пункт 5 цього Положення визначає, що облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, яка прийняла рішення про включення жилого приміщення до числа службових.
Згідно до вимог пункту 6 Положення, жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.
Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. У будинках, належних колгоспам, жиле приміщення виключається з числа службових за рішенням загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених, затверджуваним виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.
Про виключення жилого приміщення з числа службових у журналі обліку службових жилих приміщень робиться відповідна відмітка.
Слід вказати, що чітко підстави відмови у виключенні квартири АДРЕСА_2 , відповідач як у оскаржуваному рішенні від 26.09.2019 р. № 619, так і відзиві на позовну заяву не зазначив. Водночас, ним не спростовано те, що спірна квартира на даний час є власністю держави, право оперативного управління якою закріплене за У ДСНС України у Кіровоградській області та яка перебуває на балансі Олександрійського МУ У ДСНС України у Кіровоградській області.
З наведеного випливає, що за наявності клопотання третьої особи про виключення квартири із числа службових, відсутності потреби третьої особи у використанні даного жилого приміщення як службового, у відповідача не було жодних правових підстав для відмови у виключенні квартири з числа службових. При цьому, відповідач не в праві на власний розсуд визначати потребу третьої особи у використанні квартири як службової, оскільки це у даному випадку є прерогативою третьої особи, а до функції відповідача у даному питанні віднесено лише облік таких жилих приміщень та прийняття рішення про віднесення їх до категорії службових чи виключення з такого обліку за відповідним клопотанням підприємства, установи, організації.
Також, положення п. 6 Положення № 37 не надають відповідачу дискреційних повноважень приймати рішення про виключення чи не виключення квартир з числа службових на власний розсуд, а тому за наявності клопотання третьої особи про виключення квартири із числа службових відповідач мав прийняти лише одне правомірне рішення - рішення про виключення квартири з числа службових, оскільки саме по собі клопотання третьої особи, як балансоутримувача державного майна, про таке виключення є достатньою підставою для прийняття відповідачем рішення про виключення квартири з числа службових.
Згідно до частини 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, на підставі аналізу встановлених обставин та правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн. (а.с.24) підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 205, 242-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 26 вересня 2019 року №619, в частині відмови у виключенні з числа службового житла Управління ДСНС України у Кіровоградської області квартиру АДРЕСА_2 .
Зобов`язати Виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області виключити з числа службового житла Управління ДСНС України у Кіровоградської області квартиру №30 за адресою: м. Олександрія, вул. Героїв Сталінграда, 33.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області (код ЄДРПОУ - 04055209).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України. Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько