
КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/418/20
Провадження №2-о/319/37/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2020 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Солодовнікова Р.С.,
при секретарі судового засідання Куриленко Т.В.,
за відсутністю осіб, що приймають участь у справі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,від імені і в інтересах якої діє адвокат Топчийов Євген Володимирович, заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України, про встановлення факту смерті -
ВСТАНОВИВ:
До Куйбишевського районного суду Запорізької області 22 травня 2020 року надійшла заява ОСОБА_1 (далі – заявник), від імені і в інтересах якої діє адвокат Топчийов Євген Володимирович (далі – представник заявника), заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) (далі – Бахмутський МВ ДРАЦС), Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України(далі – Бахмутсько-Лиманське ОУ ПФУ) для розгляду в порядку окремого провадження, в якій зазначено, що заявник ОСОБА_2 є дочкою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Северне м. Сніжне Донецької області внаслідок гострої коронарної недостатності, та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Северне м. Сніжне Донецької області внаслідок тупої травми шиї: перелому шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку. Оскільки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 померли на тимчасово окупованій території, у заявника відсутні належні медичні документи, передбачені законодавством України для реєстрації фактів смерті батьків. Представник заявника звернувся до Бахмутського МВ ДРАЦС із заявою про отримання свідоцтв про смерть ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , однак отримав відмови, оскільки надані документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Враховуючи викладене, заявник просить встановити факти смерті своїх батьків – ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому порядку з метою оформлення спадкових справ.
Заявник ОСОБА_1 і її представник – адвокат Топчийов Є.В. у судове засідання не з`явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Представники Бахмутського МВ ДРАЦС та Бахмутсько-Лиманського ОУ ПФУ, як заінтересовані особи, у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлялися належним чином.
Суд дійшов висновку про те, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності учасників справи.
У відповідності до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них докази суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 256 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Законом передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст.317 ЦПК, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІ та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VІІ місто Сніжне Донецької області визнане тимчасово окупованою територією.
З матеріалів справи випливає, що громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Кузмихайлівка Тельманівського району Донецької області, була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла у смт. Северне міста Сніжне Донецької області у віці 78 років, про що свідчить довідка про причину смерті № 46 від 07 лютого 2019 року. Причиною смерті зазначено гостру коронарну недостатність.
07 лютого 2019 року Сніжнянським міським відділом запису актів громадянського стану було видане свідоцтво про смерть ОСОБА_3 № НОМЕР_1 .
Громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець села М.-Грибанівка Грибанівського району Воронезької області, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 у смт. Северне міста Сніжне Донецької області у віці 81 рік, про що свідчить довідка про причину смерті № 1 від 03 січня 2020 року. Причиною смерті зазначено тупу травму шиї: перелом шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
03 січня 2020 року відділом запису актів громадянського стану Сніжнянського міського управління юстиції було видане свідоцтво про смерть ОСОБА_4 № НОМЕР_2 .
Відповідно до фотокарток від 18.05.2020 року, наданих заявником, встановлено наявність могил ОСОБА_3 та ОСОБА_4 із зазначенням відповідно дат народження ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) та ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) і дат смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) відповідно.
Заявник є дочкою померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , родинний зв`язок яких підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_3 , виданим Тимирязською с/р Сніжнянського району Сталінської області 27 березня 1961 року, копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 , виданим виконкомом Северної селищної ради м. Сніжне Донецької області 24 вересня 1983 року.
Заявнику на підставі ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відмовлено у реєстрації смерті батьків, у зв`язку із пред`явленням документів не встановленої форми, виданими на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Місто Сніжне Донецької області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, розпорядження КМУ від 02.12.2014 року №1275-р).
Разом з тим, судом, при наданні оцінки поданих заявником документів, як доказу, приймається до уваги, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє у відповідності з українським законодавством, але de facto існує на окупованій території, зареєструвала факт смерті певної особи. Європейський суд з прав людини, наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії», зазначає, що «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, за логікою вищезазначених рішень, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у томі числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій територій.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
За таких обставин, довідки про причину смерті № 46 від 07 лютого 2019 року та №1 від 03 січня 2020, видані органом, що непідконтрольний державній владі України, є недійсними і не створюють правових наслідків, проте підтверджують факт смерті особи. Також суд враховує як доказ смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 надані заявником фотокартки з місця поховання.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Частиною першою статті 17 вищезазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Заявник позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті осіб, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території, що унеможливлює отримання заявником свідоцтв про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що заява про встановлення фактів смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 знайшла своє обґрунтоване доведення в ході судового розгляду, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети. Як було встановлено під час розгляду справи, встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті особи і оформлення спадщини.
Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 317, 319 ЦПК, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,від імені і в інтересах якої діє адвокат Топчийов Євген Володимирович про встановлення фактів смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Кузмихайлівка Тельманівського району Донецької області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , і померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 78 років внаслідок гострої коронарної недостатності, місце смерті: Україна, Донецька область, м. Сніжне, смт. Северне.
Встановити факт смерті ОСОБА_4 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженця села М.-Грибанівка Грибанівського району Воронезької області, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 81 року внаслідок тупої травми шиї: перелому шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку, місце смерті: Україна, Донецька область, м.Сніжне, смт. Северне.
Рішення суду підлягає негайному виконанню та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції – Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , взята на облік як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Представник заявника: ОСОБА_5 , адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), адреса: Донецька область, м. Бахмут, вул. Незалежності, буд. 62, код ЄДРПОУ 22034637.
Заінтересована особа: Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України, адреса: Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 34, код ЄДРПОУ 37868797.
Суддя: Р.С.Солодовніков