Рішення № 89432535, 26.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2020
Номер справи
640/6889/20
Номер документу
89432535
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2020 року м. Київ № 640/6889/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянув у порядку письмового провадженння адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доДепартаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції Українипро визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії

Прийняв до уваги наступне :

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому позивач просить :

1. Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ:00015622) про закінчення виконавчого провадження ВП № 60469138 від 26 лютого 2020 року.

2. Зобов`язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ: 00015622) поновити виконавче провадження ВП № 60469138 з примусового виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року по справі № 826/6120/17 та виконавчого листа Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2019 року до повного виконання вищевказаного судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/6889/20 в порядку спрощеного позовного провадження. Призначено справу до судового розгляд по суті на 13 квітня 2020 року о 11:00 год.

В судове засідання учасники справи не прибули, хоча були належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду.

Враховуючи неявку учасників справи, суд ухвалив продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.

15.04.2020 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, а також матеріали виконавчого провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА у м. Києві, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Міністерства соціальної політики України в перегляді рішення по визначенню статусу особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи;

- зобов`язати Міністерство соціальної політики України переглянути рішення по визначенню статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачею вкладки до посвідчення ОСОБА_1 з написом "учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС" з урахуванням усіх доказів та документів.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2019 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2019 року скасовано та ухвалено у справі нове рішення, яким адміністративний задоволено.

Визнано протиправною відмову Міністерства соціальної політики України в перегляді рішення ОСОБА_1 по визначенню статусу особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи.

Зобов`язано Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської.

Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА у м. Києві видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2019, Окружним адміністративним судом міста Києва видано два виконавчі листи :

1. Зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської.

2. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА у м. Києві видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

В подальшому представник позивача звернувся з заявою до Департаменту Державної виконавчої служби України в якій просила прийняти до виконання виконавчий лист, щодо зобов`язання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської.

01.11.2019 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

05.02.2020 до Відділу надійшов лист від 31.01.2020 № 1387/0/290-20, яким Мінсоцполітики повідомило про те що, на виконання рішення суду Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України 19.12.2019 прийнято рішення про визначення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Керуючись пунктом 9 частини першої статті 39 Закону, державним виконавцем 26.02.2020 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв`язку із фактичним виконанням рішення суду боржником.

Позивач не погодилась з даним рішенням, оскільки за її переконанням, в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду віл 15.08.2018 у справі № 826/6120/17 чітко зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА у м. Києві має видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Зазначена обставина стала підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховував наступне.

Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).

Згідно зі ст.1 Закону №1404-VІІІ, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VІІІ).

Згідно ст.5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Обов`язки і права виконавців, обов`язковість вимог виконавців визначені статтею 18 Закону №1404-VІІІ, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.26 Закону №1404-VІІІ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Статтею 39 Закону №1404-VІІІ визначені підстави для закінчення виконавчого провадження

Згідно п.9 ч.1 ст.39 вказаного Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Тобто, підставою для винесення державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження є саме факт виконання рішення суду у повному обсязі, а не вибіркових його частин на розсуд боржника.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 31 липня 2018 року у справі №750/7424/17 (адміністративне провадження №К/9901/21724/18).

Судом встановлено, що 26.02.2020 державним виконавцем в межах виконавчого провадження №60469138 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження". Фактичне виконання рішення підтверджується протоколом №9 засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 19.12.2019.

Разом з тим, посилання позивача на ту обставину, що рішення виконано не в повному обсязі, так як за її переконанням в рішенні чітко вказано, що Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА у м. Києві має видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, суд відхиляє, оскільки як резолютивна частина рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2019 так і виконавчий лист Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2019 має лише зобов`язальний характер щодо Міністерства соціальної політики України, а саме : зобов`язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської. Інших вимог зобов`язального характеру рішення суду щодо Міністерстві соціальної політики України не містить.

Зобов`язання ж щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС стосується іншого суб`єкта владних повноважень - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА у м. Києві.

З огляду на викладене, та з урахуванням встановленого судом факту виконання рішення суду по справі №826/6120/19 згідно виконавчого листа щодо зобов`язання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської, в повному обсязі, суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для закінчення виконавчого провадження №60469138 та прийняття оскаржуваної постанови.

Згідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

При цьому, за приписами частини другої статті 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов`язок щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваної постанови.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірна постанова про закінчення виконавчого провадження, як рішення суб`єкта владних повноважень, відповідає вимогам та принципам, передбаченим у частині 2 статті 2 КАС України, оскільки прийнята обґрунтовано та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Тому позовна вимога про визнання її протиправною та скасування задоволенню не підлягає.

Оскільки позовна вимога про зобов`язання Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України поновити виконавче провадження ВП № 60469138 з примусового виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року по справі № 826/6120/17 та виконавчого листа Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2019 року до повного виконання вищевказаного судового рішення є похідною від основної вимоги, відповідно вона також не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовної ОСОБА_1 - відмовити повністю.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )

Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (вул. Архітектора Городецького, 13, Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.287, 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Р.О. Арсірій