
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2020 року м. Київ № 826/12067/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" в особі Представництва Відритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії"
до Державної авіаційної служби України
про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" в особі Представництва Відритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" (далі також - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної авіаційної служби України про визнання нечинною та скасування постанови від 06.07.2016 року №6891 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Качура І.А. від 08.08.2016 року відкрито провадження, судовий розгляд справи призначено на 28.09.2016 року.
Через канцелярію суду 28.09.2016 року позивачем подано клопотання про зупинення провадження у справі.
В обґрунтування заявленого клопотання представником позивача зазначено, що в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа №826/10462/14 за позовом ВАТ "Аерофлот - російські авіалінії" до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними дій, скасування протоколів, предметом розгляду якої є, зокрема, протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 30.06.2016 року, на підставі якого винесено оскаржену постанову від 06.07.2016 року №6891.
Відповідно до Довідки секретаря судового засідання від 28.09.2016 року судове засідання відкладено у зв`язку із перебуванням члену колегії суддів у відпустці.
Судове засідання відкладено до 02.11.2016 року.
Відповідно до Довідки секретаря судового засідання від 02.11.2016 року судове засідання відкладено до 13.09.2017 року.
Через канцелярію суду 13.09.2017 року відповідачем подано заперечення на позовну заяву.
На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 10.10.2017 року №6302 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.10.2017 року визначено головуючого суддю Власенкову О.О. для розгляду адміністративної справи №826/12067/16.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Власенкової О.О. прийнято справу до свого провадження та призначено попереднє судове засідання на 04.12.2017 року.
У попереднє судове засідання 04.12.2017 року прибули представники сторін.
Під час попереднього судового засідання представником позивача клопотання про зупинення провадження у справі відкликано, натомість долучено заяву про зміну підстав адміністративного позову.
Представником позивача адміністративний позов з урахуванням заяви про зміну підстав позову підтримано.
В обґрунтування позову зазначено, що протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації складено державним інспектором без належних на те повноважень та з порушенням вимог Порядку накладення та стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 року № 637 (далі також - Порядок №637), а саме, протокол складений державним інспектором Державіаслужби України Байдуж Р.Е. , який не мав повноважень на проведення інспектування (перевірки) у сфері авіаційної безпеки, а також під час складання протоколів інспектор не здійснював перевірку інформації, що стала підставою для встановлення фактів вчинення з боку позивача правопорушень у галузі цивільної авіації.
З огляду на викладене, позивач вважає, що оскаржувану постанову прийнято неправомірно, а тому остання підлягає скасуванню. Крім того, приймаючи оскаржувану постанову відповідачем порушено пункт 3.5 Порядку накладення та стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті.
Заперечуючи проти позовних вимог представником відповідача зазначено, що Державіаслужбою України розглянуто справу про правопорушення в галузі цивільної авіації авіакомпанією "Аерофлот" у порядку та у спосіб, передбачені статтями 128 та 129 Повітряного кодексу України, встановлено усі фактичні обставини правопорушення.
Так, відповідачем винесено оскаржувану постанову, оскільки встановлено, що авіакомпанія "Аерофлот" 28.02.2016 року, виконуючи рейс AFL 1637, не мала права здійснювати проліт в забороненій зоні над півостровом Крим та навмисно порушила встановлену NOTAM A2461/14 заборону, оскільки зазначений NOTAM затверджено та опубліковано в порядку, встановленому міжнародними нормами та законодавством України.
Заслухавши представників сторін, судом оголошено про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 01.03.2018 року.
Через канцелярію суду 11.12.2017 року відповідачем подано письмові заперечення у зв`язку із заявою позивача про зміну підстав позову.
Відповідачем зазначено, що державний інспектор Державної авіаційної служби України Байдуж Р. Е . діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені пунктом 8 частини першої статті 16 Повітряного кодексу України, розділом ІІ Порядку №637, Положенням про державного інспектора з авіаційного нагляду у Державній авіаційній службі України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 09.12.2010 №68, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2010 за №307/17602 (далі по тексту - Положення №68). Крім того, відповідач наголосив на тому, що при складанні протоколу про порушення у галузі цивільної авіації, державним інспектором Державіаслужби Байдужем Р.Е. враховано усі обставини, що мали значення для прийняття рішення щодо їх складання. З урахуванням всього вищевикладеного, відповідач вважає позов необґрунтованим, а також таким, що не підлягає задоволенню.
15.12.2017 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України в новій редакції (далі також - КАС України в чинній редакції), визначеній Законом України від 03.10.2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Згідно з пунктом 10 частиною першою Розділу VII Перехідних положень, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Через канцелярію суду 19.01.2018 року відповідачем подано клопотання про залучення доказів до матеріалів справи.
На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 30.05.2018 року №847 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2018 року визначено головуючого суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи №826/12067/16.
Статтею 32 КАС України, усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.
Відповідно до статті 33 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.
Частиною другою статті 33 КАС України встановлено, що будь-яку справу, що відноситься до юрисдикції суду першої інстанції, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів, крім справ, які розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження. Питання про призначення колегіального розгляду вирішується до закінчення підготовчого засідання у справі (до початку розгляду справи, якщо підготовче засідання не проводиться) суддею, який розглядає справу, за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, про що постановляється відповідна ухвала.
Статтею 35 КАС України встановлено, що справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи.
У разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом (стаття 242 КАС України).
Враховуючи, що на підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 30.05.2018 року №847 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2018 року відбулася зміна складу суду, що має наслідком розгляд справи спочатку, а також з метою дотримання статті 2 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд справи одноособово.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2018 року суддею Маруліною Л.О. прийнято справу до свого провадження, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Через канцелярію суду 11.07.2018 року відповідачем подано заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2018 року заперечення Державної авіаційної служби України проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без розгляду.
Через канцелярію суду 31.08.2018 року позивачем подано письмові пояснення щодо фактів, викладених в запереченнях відповідача.
Через канцелярію суду 21.08.2018 року відповідачем подано заперечення.
Через канцелярію суду 16.08.2018 року позивачем подано відповідь на відзив (заперечення).
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
30.06.2016 року державним інспектором Байдужем Р.Е. проведено перевірку інформації, викладеної в телеграмі Украероцентру №281229.
В результаті перевірки встановлено, що повітряним судном позивача, яким виконувався рейс AFL 1637 здійснено політ з порушенням порядку використання повітряного простору України, незважаючи на заборону використання повітряного простору, чим порушено статтю 30 Повітряного кодексу України, пункти 94 та 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №401 "Про затвердження Положення про використання повітряного простору України (далі по тексту - Положення № 401), що зафіксовано шляхом складання протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 30.06.2016 року №6891.
06.07.2016 року Державною авіаційною службою України прийнято постанову №6891 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, відповідно до змісту якої на позивача накладено штраф у розмірі 136 000 грн. за порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL 1637 о 10 год. 14 хв. 28.02.2016 року без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України, що є порушенням статті 30 Повітряного кодексу України та пункту 94, 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №401.
Не погоджуючись з оскаржуваною постановою, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заперечення, пояснення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 4 Повітряного кодексу України державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов`язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.
Приписи пункту 26 частини першої статті 1 Повітряного кодексу України визначають, що використання повітряного простору України - провадження діяльності, пов`язаної з польотами повітряних суден, з переміщенням (перебуванням) матеріальних об`єктів у повітряному просторі України, а також з вибуховими роботами, пусками ракет, усіма видами стрільб, у тому числі з метою здійснення впливу на гідрометеорологічні процеси в атмосфері, що становлять загрозу безпеці польотів повітряних суден та інших літальних апаратів.
Згідно статті 23 Повітряного кодексу України організація використання повітряного простору України це комплекс заходів, який вживається для забезпечення безпечного, економічного та регулярного повітряного руху, а також будь-якої іншої діяльності, пов`язаної з використанням повітряного простору України. Положення про використання повітряного простору України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Організація використання повітряного простору України передбачає: 1) визначення структури та класифікації повітряного простору України; 2) планування та координацію діяльності з використання повітряного простору України відповідно до державних пріоритетів; 3) забезпечення дозвільного порядку використання повітряного простору України та/або забезпечення інформацією щодо використання повітряного простору України; 4) організацію повітряного руху, що включає: обслуговування повітряного руху; управління використанням повітряного простору України; організацію потоків повітряного руху; забезпечення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України у певних районах; обслуговування аеронавігаційною інформацією; аварійне сповіщення; метеорологічне обслуговування; забезпечення зв`язку, навігації, спостереження.
Порушенням порядку використання повітряного простору України вважаються дії або бездіяльність юридичних чи фізичних осіб, що призвели до порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок використання повітряного простору України.
Частиною першою статті 29 Повітряного кодексу України передбачено, що використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.
Відповідне Положення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 (далі - Положення №401).
Зазначене Положення №401 визначає порядок організації та використання повітряного простору України (далі по тексту - повітряний простір) юридичними і фізичними особами - користувачами повітряного простору, а також органами, що здійснюють контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору, управління використанням повітряного простору та обслуговування повітряного руху (далі - ОПР). Діяльність державних органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і підпорядкування, пов`язана з використанням повітряного простору, яка може загрожувати безпеці польотів повітряних суден та інших літальних апаратів, провадиться відповідно до вимог цього Положення в частині, що стосується порядку використання повітряного простору.
Порядок подання заявок, видачі дозволів та визначення умов використання повітряного простору врегульовані у розділі IV Положення №401.
Так, користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у пункті 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
Згідно з пунктом 57 Положення №401 подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв`язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов`язані мати прямий зв`язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв`язку) з органами ОПР та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил.
При цьому в пункті 58 Положення закріплено, що форма розкладів та заявок на польоти цивільних повітряних суден, а також терміни їх подання визначаються Правилами надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України під час виконання міжнародних, внутрішніх та транзитних польотів, що затверджуються Мінінфраструктури та Міноборони.
Відповідно до пункту 60 Положення №401 розклад регулярних внутрішніх та міжнародних польотів цивільних повітряних суден експлуатантів України та іноземних експлуатантів затверджується Державіаслужбою і надсилається до Украероруху (Украероцентру) та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил не пізніше ніж за 20 діб до введення його в дію.
Згідно пункту 61 Положення №401 органи управління Повітряних Сил Збройних Сил, Украероцентр здійснюють контроль за виконанням регулярних внутрішніх та міжнародних польотів, а також транзитних регулярних польотів та наданням органами ОПР послуг з обслуговування повітряного руху. З цією метою користувачі повітряного простору подають Украероцентру перелік повторюваних планів польотів не пізніше ніж за 14 діб до початку польоту, а зміни до цього переліку - за 7 діб до введення їх у дію. Украероцентр доводить перелік повторюваних планів польотів до РДЦ та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Приписами пунктів 74, 75 Положення №401 поряд з іншим закріплено, що дозвіл на виконання внутрішніх та міжнародних регулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України) видається Державіаслужбою, а дозвіл на використання повітряного простору на підставі відповідної заявки після отримання дозволу на виконання польотів видається:
- Украероцентром: на виконання польотів поза межами повітряних трас у повітряному просторі більше ніж у двох районах польотної інформації; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення заборон або обмежень його використання; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання (в межах двох та більше районів польотної інформації); на виконання польотів для проведення пошуково-рятувальних робіт; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання в межах одного району польотної інформації тривалістю понад 2 год.; на виконання польотів повітряними суднами, які не обладнані засобами вторинної радіолокації; на провадження іншої діяльності у повітряному просторі більш як у двох районах польотної інформації;
- РДЦ: на виконання польотів поза межами повітряних трас у повітряному просторі одного або двох (суміжних) районів польотної інформації; на провадження діяльності у повітряному просторі, яка потребує встановлення короткочасних обмежень його використання тривалістю не більше ніж 2 год.; на провадження іншої діяльності у повітряному просторі одного або двох (суміжних) районів польотної інформації.
Пунктом 76 Положення №401 також передбачено, що Украероцентр та РДЦ, отримавши заявку на використання повітряного простору, приймають відповідне рішення, про що інформують заявника. У разі затвердження заявки на використання повітряного простору Украероцентр та РДЦ повідомляють про прийняте рішення органи управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Суд враховує, що відповідно до пункту 2 розділу І Положення №401 дозволом на використання повітряного простору є офіційне повідомлення про надання користувачеві повітряного простору дозволу для провадження діяльності у порядку, що визначається відповідним підрозділом органу об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України. Орган об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху - відповідний підрозділ, повноваження і діяльність якого пов`язані з організацією повітряного руху у повітряному просторі України та у міжнародному повітряному просторі, який перебуває під відповідальністю України.
У відповідності до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" від 19.07.1999 №1281 головним оперативним підрозділом системи є Український центр планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху (Украероцентр).
Відповідно до пункту 8.1 глави 8 Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.10.2011 №478, дозвіл повинен бути отриманий до початку виконання контрольованого польоту або частини польоту, яка виконується як контрольований політ. Такий дозвіл запитується шляхом подання плану польоту до органу диспетчерського обслуговування повітряного руху .
Пунктами 3.3.1.1, 3.3.1.2, 3.3.2 Додатку 2 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року "Правила польотів" визначено, що "Информация в отношении запланированного полета или части полета, подлежащая направлению в органы обслуживания воздушного движения, предоставляется в форме плана полета. План полета предоставляется до начала любого полета с пересечением международных границ. План полета включает информацию, относящуюся к следующим пунктам, определенным соответствующим полномочным органом ОВД: - опознавательный индекс воздушного судна; - правила выполнения полета и тип полета; - количество и тип(ы) воздушных судов и категория турбулентности в следе; - оборудование; - аэродром вылета; - расчетное время уборки колодок; - крейсерские скорости; - крейсерские эшелоны; - маршрут полета; - аэродром назначения и общее расчетное истекшее время; - запасные аэродромы; - запасы топлива; - общее число людей на борту; - аварийно-спасательное оборудование; - прочая информация".
На підставі поданого плану польоту орган ОПР видає дозвіл, що також передбачено пунктом 3.6.1.1 Додатку №2, а саме: Диспетчерское разрешение получают до начала выполнения контролируемого полета или части полета, которая выполняется как контролируемый полет. Такое разрешение запрашивается путем предоставления плана полета органу управления воздушным движением".
Факт виконання рейсу позивачем не заперечується.
Згідно з пунктом 106 розділу VII Положення №401 контроль за дотриманням рішень про встановлення заборон та обмежень використання повітряного простору покладається на відповідні органи, які їх встановили.
Пунктом 118 Положення №401 визначено, що до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать, зокрема, виконання повітряним судном польоту через зону обмеження польотів, небезпечну зону та зону, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, без відповідного дозволу під час її використання.
Так, відповідно до пункту 3.1 Порядку №637 розглядає справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Державіаслужба України, за результатами розгляду виноситься постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 2) або постанова про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 3).
З наведеної норми вбачається, що за результатами розгляду протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації відповідач, як суб`єкт владних повноважень, може прийняти два рішення у вигляді постанов: про накладення штрафу або про закриття провадження у справі.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами розгляду протоколу про правопорушення 05.01.2015 року №2121 державний інспектор Байдуж Р.Е . виніс постанову від 30.06.2016 №6891 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
Відповідно до пункту 126 Положення №401 у разі допущення порушення порядку використання повітряного простору іноземним повітряним судном дані засобів об`єктивного контролю органів ОПР передаються Украероцентром Державіаслужбі. Державіаслужба передає протягом 3 діб інформацію про зазначене порушення органам авіаційної влади держави реєстрації (власника, експлуатанта) повітряного судна.
У той же час, слід зазначити, що відповідно до частини третьої статті 128 Повітряного кодексу України штраф може бути накладено на юридичну особу - суб`єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Аналогічне положення закріплене у пункті 3.5 Порядку №637.
Таким чином, стаття 128 Повітряного кодексу України містить два строкових обмеження. Одне з них полягає у тому, що штраф не може застосовуватися після спливу трьох років з дня вчинення порушення суб`єктом авіаційної діяльності встановлених законодавчими актами правил здійснення цивільної авіації, зокрема, порушення правил та порядку використання повітряного простору України.
Другий обмежувальний строк, встановлений у цій статті, полягає у тому, що така санкція не може бути застосована пізніше шести місяців з дня виявлення порушення правил та порядку використання повітряного простору України.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що до позивача застосовано штраф на підставі абзацу 4 пункту 1 частини першої статті 127 Повітряного кодексу України, а саме, за порушення правил та порядку використання повітряного простору України.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №637 факти правопорушень, визначених у статті 127 Повітряного кодексу України, виявляються державними інспекторами та уповноваженими на проведення перевірок посадовими особами Державіаслужби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок, а також керівниками аеропортів, начальниками служб авіаційної безпеки та їх заступниками під час виконання ними своїх посадових обов`язків.
Аналіз приписів наведеної статті дає підстави для висновку про те, що при виявленні факту вчинення суб`єктом авіаційної діяльності порушення норм щодо порядку використання повітряного простору України, відповідач, приймаючи рішення про накладення штрафу, має діяти в межах граничних строків, встановлених статтею 128 Повітряного Кодексу України.
Закінчення будь-якого зі встановлених зазначеною статтею строків виключає можливість застосування таких санкцій.
При цьому, відповідно до підпункту 5 пункту 118 Положення №401 до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать, зокрема, виконання повітряним судном польоту через зону обмеження польотів, небезпечну зону та зону, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, без відповідного дозволу під час її використання.
В силу пункту 121 розділу X Положення №401 інформація про факти порушення порядку використання повітряного простору невідкладно доводиться до відома Державіаслужби.
Згідно із пунктом 122 зазначеного Положення розслідування порушень порядку використання повітряного простору проводиться з метою встановлення причин виникнення та вжиття необхідних заходів для запобігання порушенням. Розслідування повинно починатися негайно після того, як стало відомо про факт порушення, та закінчуватися не пізніше ніж у семиденний термін.
Правовий статус телеграм Украероцентру, що передаються за допомогою системи зв`язку АРТМ регулюється наказом Міністерства транспорту України від 23.09.2003 №736 "Про затвердження Правил авіаційного електрозв`язку в цивільній авіації України".
Відповідно до пункту 3.6.7.5. Правил авіаційного електрозв`язку в цивільній авіації України, усі телеграфні повідомлення, які підлягають передаванню по AFTN, повинні складатися з таких частин: заголовку; адресного рядка; рядка відправника; тексту; закінчення.
Згідно з пунктом 3.6.5.1.2. Правил авіаційного електрозв`язку в цивільній авіації України рядок відправника складається із суцільної шестизначної цифрової групи та покажчика відправника. Він одночасно є позначенням (номером) телеграми.
Шестизначна група (поточна дата та час подання телеграми для передавання) проставляється службовою особою, яка приймає телеграму.
Час подання телеграми визначається у 24-годинному обчислені. Для телеграм використовується Всесвітній координований час (UTC).
Відповідно до пункту 3.6.7.10.1. Правил авіаційного електрозв`язку в цивільній авіації України час подання повідомлення містить шестицифрову групу "дата - час", яка вказує на поточну дату та час подання повідомлення на станцію AFTN для передавання.
Аналіз номеру телеграми вказує на те, що телеграма про порушення позивачем встановлених вимог та заборон була подана на станцію AFTN для передавання та була передана на дату здійснення польоту вказаним вище рейсом 14.07.2014.
Отже, за результатами аналізу норм Повітряного кодексу України та Порядку № 637 суд приходить до висновку, що лише дотримання порядку та строків накладення штрафів за правопорушення в галузі цивільної авіації може бути належною підставою для винесення уповноваженим органом з питань цивільної авіації рішення про накладення штрафу.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, відповідачем встановлено порушення позивачем правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL 1637 о 10:14 год. 28.02.2016 року без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України, що є порушенням статті 30 Повітряного кодексу України, пунктів 94 та 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №401.
Таким чином, шестимісячний строк для накладення уповноваженим органом з питань цивільної авіації штрафу на позивача за вказане порушення закінчується 29.08.2016 року, а постанова, в свою чергу, прийнята відповідачем 06.07.2016 року.
Отже, при прийнятті постанови від 06.07.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації відповідач діяв відповідно до порядку, визначеного згадуваними нормами Повітряного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 401.
Щодо доводів позивача про відсутність факту порушення 28.02.2016 року правил та порядку використання повітряного простору України, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частин першої, другої статті 29 Повітряного кодексу України, використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1 - 5 частини другої статті 24 цього Кодексу. У разі виконання польотів цивільних повітряних суден та літальних апаратів поза межами контрольованого повітряного простору України заявка на використання повітряного простору України не подається, за винятком випадків, зазначених у Положенні про використання повітряного простору України.
Використання повітряного простору України або його окремої частини може бути частково або повністю обмежено уповноваженим органом з питань цивільної авіації та органами об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України (стаття 30 Повітряного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 33 Повітряного кодексу України, обслуговування повітряного руху в районах польотної інформації, диспетчерських районах, диспетчерських зонах, на маршрутах обслуговування повітряного руху, у тому числі в повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху міжнародними договорами України покладена на Україну (крім зон та аеродромів, де обслуговування повітряного руху здійснюється відповідними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування), організується та здійснюється в порядку, встановленому Положенням про використання повітряного простору України.
Для виконання польоту необхідно отримати від уповноваженого органу з питань цивільної авіації дозвіл на виліт цивільного повітряного судна з аеродрому України, приліт повітряного судна до аеродрому України або на проліт територією України, за винятком випадків, установлених авіаційними правилами України. Порядок подання запиту щодо видачі такого дозволу, умови та порядок його видачі встановлюються авіаційними правилами України (частини 6, 7 статті 46 Повітряного кодексу України).
Пунктом 61 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 401 визначено, що органи управління Повітряних Сил Збройних Сил, Украероцентр здійснюють контроль за виконанням регулярних внутрішніх та міжнародних польотів, а також транзитних регулярних польотів та наданням органами ОПР послуг з обслуговування повітряного руху. З цією метою користувачі повітряного простору подають Украероцентру перелік повторюваних планів польотів не пізніше ніж за 14 діб до початку польоту, а зміни до цього переліку - за 7 діб до введення їх у дію. Украероцентр доводить перелік повторюваних планів польотів до РДЦ та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Пунктами 74, 75 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 401 передбачено наявність комплексного дозволу, який складається з: Дозволу на виконання польотів, який видається Державіаслужбою, Генеральним штабом Збройних Сил та Дозволу на використання повітряного простору, який видається Украероцентром, РДЦ на підставі відповідної заявки після отримання дозволу на виконання польотів.
Украероцентр та РДЦ, отримавши заявку на використання повітряного простору, приймають відповідне рішення, про що інформують заявника. У разі затвердження заявки на використання повітряного простору Украероцентр та РДЦ повідомляють про прийняте рішення органи управління Повітряних Сил Збройних Сил (пункт 76 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 401).
Отже, дозвіл на виконання польотів та дозвіл на використання повітряного простору є різними речами (включаючи зміст та суб`єктний склад осіб, які їх видають).
З огляду на викладене, у позивача повинні бути відомості щодо направлення ним відповідних заявок та інформація про прийняті за результатом їх розгляду рішення, що передбачено пунктом 76 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 401.
Позивач в сили приписів частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинен довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги. Виходячи з вищенаведеного, позивач повинен спростувати доводи відповідача щодо відсутності відповідних заявок та дозволів на використання повітряного простору і надати суду відповідні заявки та рішення щодо них. Вказаного позивачем суду не надано.
Суд зазначає, що позивачем не надано належних доказів наявності дозволу на використання повітряного простору, який видається Украероцентром, РДЦ, а тому висновок відповідача про порушення позивачем правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL 1637 о 10 годині 14 хвилин 28.02.2016 року без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України, що є порушенням статті 30 Повітряного кодексу України, пунктів 94 та 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року №401, на думку суду, є обґрунтованим.
За таких підстав та встановлених обставин, суд вважає постанову №6891 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 30.06.2016 року правомірною та такою, що прийнята у порядку, спосіб та з підстав, визначених чинним законодавством.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За правилами частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На переконання суду, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування виконано та доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваної позивачем постанови з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 287, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:
Позивач: Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" в особі Представництва Відритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" (код ЄДРПОУ 7712040126, адреса: 119002, м. Москва, вул. Арбат, 10);
Відповідач: Державна авіаційна служба України (код ЄДРПОУ 37536026, адреса: 01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14).
Повне рішення складено 26.05.2020 року.
Суддя Л.О. Маруліна