
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2020 року м. Київ № 640/20330/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справуза позовомОСОБА_1 доФонду гарантування вкладів фізичних осібпровизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач), у якому просить:
визнати протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування за вкладом за Договором банківського рахунку № 19153-01 від 21.04.2015 (рахунок № НОМЕР_1 ) у розмірі 200 000,00 грн., - за заявою ОСОБА_1 від 05.09.2019.
стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЕДРПОУ: 21708016; адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ; місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) гарантовану суму відшкодування за вкладом, за Договором банківського рахунку № 19153-01 від 21.04.2015 (рахунок № НОМЕР_1 ) у розмірі 200 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є вкладником в ПАТ «Банк Контракт» на підставі договору банківського рахунку № 19153-01 від 21.04.2015 року та з грудня 2015 року набув право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за рахунок Фонду.
Втім, як зазначає позивач протягом чотирьох років після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Контракт» сума гарантованого відшкодування за його вкладом відшкодована не була. На неодноразові звернення позивача з заявами про відшкодування відповідної суми вкладу, відповідачем було відмовлено, з посиланням на накладення арешту на рахунок ОСОБА_1 .
В подальшому, ухвалою суду від 19.01.2018 року арешт накладений на рахунок позивача було скасовано, однак Фондом гарантування вкладів фізичних осіб гарантована сума відшкодування коштів за рахунок Фонду виплачена не була.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки останні порушують право позивача на отримання гарантованої суми відшкодування коштів за рахунок Фонду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, або заяву про визнання позову.
15 листопада 2019 року представником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надано до суду відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.
Зокрема, відзив обґрунтовано тим, що Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування «Про призупинення виплат вкладникам ПАТ Банк «Контракт» за пропозиціями комісії з питань тимчасових обмежень здійснення неплатоспроможним банком операцій за вкладами, призупинено виплати гарантованих сум відшкодувань вкладникам ПАТ Банк «Контракт», в тому рахунку позивача.
Підставою виникнення пропозицій щодо призупинення виплат вкладникам ПАТ Банк «Контракт» є постанова слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві Безсмертного М.В. від 10.05.2018 року «Про визнання об`єктів речовими доказами» у кримінальному провадженні №42018101080000080 від 02.05.2018 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України, про визнання речовими доказами грошові кошти у розмірі гарантованих сум відшкодування фізичним особам, які підлягають виплаті за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до сум, які перебували на рахунках фізичних осіб у ПАТ «Банк «Контракт», згідно з переліком.
За таких умов, Фонду гарантування не може здійснити виплату позивачу гарантованої суми відшкодування, у зв`язку із винесенням слідчим СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві Безсмертним М.В. постанови від 10.05.2018 року «Про визнання об`єктів речовими доказами» у кримінальному провадженні № 42018101080000080 від 02.05.2018 року, відповідно до якої, по - перше, визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні грошові кошти у розмірі гарантованих сум відшкодування фізичним особам за рахунок ФГВФО, відповідно до сум, які перебували на рахунках 287 фізичних осіб у ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ», в т. ч. і на рахунку позивача.
Поряд з цим, відповідач звертав увагу суду, що позивачем було отримано 23.12.2015 через банк агент AT «ОТП Банк» частину гарантованої суми у розмірі 18 656, 17 грн.
У поданій до суду 06 грудня 2019 року відповіді на відзив відповідача, позивач не погоджувався з його доводами та просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Зокрема, позивач звертав увагу, що станом на дату звернення до Фонду, станом на дату відмови Фонду, а також станом на дату подання даної відповіді на відзив підстави, визначені ч. 4 ст. 26 Закону, - відсутні; Уповноважена особа Фонду - надала до Фонду інформацію щодо включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; Фонд включив ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників. які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду - рішенням виконавчої дирекції Фонду № 387 від 08.02.2018; про що Фонд повідомив ОСОБА_1 листом від 01.10.2019 року.
А отже, на думку позивача, Фонд за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.09.2019 мав здійснити відшкодування коштів за вкладом на користь ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
21.04.2015 року між ОСОБА_1 та ПАТ Банк "Контракт" укладено договір № 19163-01 банківського рахунку, згідно з умовами якого банк відкриває рахунок № НОМЕР_1 для зберігання грошових коштів та для проведення операцій за рахунком.
Згідно з умовами договору на рахунок позивача за період з 07.08.2015 по 25.09.2015 з поточного рахунку ФОП ОСОБА_1 були зараховані грошові кошти та здійснені витратні операції, при цьому залишок коштів станом на 07.10.2015 склав 206 400,00 грн., що підтверджується банківською випискою з особового рахунку ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 року по 01.11.2015 року.
На підставі постанови Правління Національного банку України № 671 від 06.10.2015 "Про віднесення ПАТ Банк "Контракт" до категорії неплатоспроможних" рішенням виконавчої дирекції Фонду №183 від 06.10.2015 запроваджено у ПАТ Банк "Контракт" тимчасову адміністрацію строком на 3 місяці з 07.10.2015 по 06.01.2016 та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації.
Постановою Правління Національного банку України від 10 грудня 2015 року №876 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк "Контракт" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 10 грудня 2015 року №220 "Про початок процедури ліквідації ПАТ Банк "Контракт" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ Банк "Контракт", призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ Банк "Контракт", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-51 Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Шкурку Віктору Михайловичу на два роки з 11 грудня 2015 року до 10 грудня 2017 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 27 листопада 2017 року №5173 про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ Банк "Контракт" строком на один рік до 10 грудня 2018 року включно.
На офіційному сайті Фонду за посиланням http://www.fg.gov.ua/not-paying/temporary/148-not-paying-bank/liquidation/bank-kontrakt?start=20 розміщено оголошення, що з 04 жовтня 2018 року Фонд здійснює відшкодування коштів вкладникам ПАТ Банк "Контракт" за договорами банківського вкладу незалежно від дати їх закінчення та за договорами банківського рахунку (включаючи карткові рахунки) в межах 200 тисяч гривень засобами Автоматизованої системи виплат Фонду.
Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 08 жовтня 2018 року №2739 про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ Банк "Контракт" на ОСОБА_2 з 11 жовтня 2018 року.
В подальшому на неодноразові звернення позивача до Фонду про виплату йому відшкодування за вкладом, було отримано відмову, яка була обґрунтована накладенням арешту на рахунку № НОМЕР_1 у ПАТ Банк "Контракт" за договором банківського вкладу.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 19.01.2018 року по справі № 758/15510/17 клопотання ОСОБА_1 про скасування арешту на майно, в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 320151000700007282 від 03.10.2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364-1, ч. 1 ст. 212 КК України - задоволено, а накладений арешт на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на ім`я ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) у ПАТ «Банк «Контракт» за адресою: м . Київ, вул. Воздвиженська, 58 - скасовано.
16 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив виплатити гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним на рахунку № НОМЕР_1 у ПАТ Банк "Контракт" за договором банківського вкладу.
11 червня 2018 року Фонд листом №30-036-12275/18 повідомив позивача, що на даний час за заявою Фонду правоохоронними органами здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №420181010800000080 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 190 Кримінального кодексу України, у якому кошти, розміщені на рахунку позивача, визнані речовим доказом, у зв`язку із чим виплата коштів можлива лише після прийняття відповідного процесуального рішення у кримінальному провадженні.
17 вересня 2019 року на адресу позивача надійшов лист за № 30-036-16205/19 на звернення останнього від 05.09.2019 року, відповідно до якого позивача було повідомлено, що до Фонду відомості від слідчого СВ РКП СУ ФР ГУ ДФС у м.Києві щодо прийняття будь-яких процесуальних рішень у кримінальному провадженні №12015100070007282 від 03.10.2015 відповідно до вимог ст.284 КПК України, не надходили.
У зв`язку з цим, рішення про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ» позивачу буде вирішено після прийняття остаточного процесуального рішення у вказаному кримінальному провадженні та надходження до Фонду всіх необхідних документів.
Незгода з вказаними діями, обумовила позивача на звернення до суду з даним позовом.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
За визначенням статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошт.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 1 та частини третьої статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має зокрема такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов`язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частина четверта статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено вичерпний перелік підстав, коли Фонд не відшкодовує кошти, а саме: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб`єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов`язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.
Таким чином, після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" гарантує повернення кожному вкладнику банку суми відшкодування коштів за вкладом, у тому числі за договором про банківського рахунку, у межах 200 000,00 грн.; відмовлено у відшкодуванні коштів за вкладом може бути лише за наявності підстав, передбачених частиною четвертою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
За правилами частин першої-третьої статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Згідно з частиною п`ятою статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частина шоста статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (далі по тексту - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Наведені норми законодавства вказують, що процедура відшкодування гарантованої суми відшкодування за вкладом включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Судом встановлено, що не заперечувалося позивачем, що 23.12.2015 року через банк агент AT «ОТП Банк» було отримано суму у розмірі 18 656, 17 грн., тобто частину суми від граничного розміру гарантованого відшкодування коштів (200 000, 00 грн.)
В подальшому, рішенням виконавчої дирекції Фонду від 08 лютого 2018 року №387 вирішено затвердити зміни та доповнення загального Реєстру вкладників ПАТ Банк "Контракт", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (Загальний реєстр), згідно з яким ОСОБА_1 включено до складу Загального реєстру в частині невиплаченої суми гарантованої суми відшкодування коштів.
Отже, позивача включено до Загального реєстру, однак, сума гарантованого відшкодування не виплачена.
Підставою для відмови у виплаті позивачу відшкодування суми за вкладом у ПАТ Банк "Контракт" відповідач визначив постанову слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві Безсмертного М.В. від 10 травня 2018 року про визнання об`єктів речовими доказами у кримінальному провадженні №42018101080000080 від 02 травня 2018 року.
Як вбачається з листа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 17.09.2019 року, адресованого позивачу, постановою слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві Безсмертного М.В. про визнання об`єктів речовими доказами від 10 травня 2018 року визнано грошові кошти у розмірі гарантованих сум відшкодування фізичним особам за рахунок Фонду у ПАТ Банк "Контракт", серед яких значиться рахунок ОСОБА_1 , речовими доказами у кримінальному провадженні №42018101080000080.
Одночасно вказаною постановою заборонено ПАТ Банк "Контракт", а також будь - яким іншим особам відчужувати, розпоряджатися та використовувати зазначені кошти.
Суд зазначає, що у відповідності до ч. 5 ст. 40 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Отже, вищевказана постанова слідчого є підставою для відмови в фактичному отриманні позивачем відповідної суми коштів.
Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять та позивачем під час її розгляду не надано належних та допустимих доказів скасування постанови від 10 травня 2018 року про визнання об`єктів речовими доказами у кримінальному провадженні №42018101080000080 від 02 травня 2018 року.
Таких обставин не було встановлено і під час розгляду даної справи.
Таким чином, вказана постанова є чинною та підлягає виконанню.
Відповідно до частини другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Враховуючи все вищевикладене у сукупності, суд приходить до висновку про відсутність в діях Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ознак протиправності, у зв`язку з чим у задоволені позовної вимоги про визнання протиправними дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування за вкладом за Договором банківського рахунку № 19153-01 від 21.04.2015 (рахунок № НОМЕР_1 ) у розмірі 200 000,00 грн., - за заявою ОСОБА_1 від 05.09.2019, слід відмовити.
За вказаних обставин не підлягає до задоволення і вимога про стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЕДРПОУ: 21708016; адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ; місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) гарантовану суму відшкодування за вкладом, за Договором банківського рахунку № 19153-01 від 21.04.2015 (рахунок № НОМЕР_1 ) у розмірі 200 000,00 грн., оскільки є похідною від попередньої.
За таких обставин, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до положень чч. 1 та 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В даному випадку позивач в силу норм Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору не звільнений та відомості щодо понесених відповідачем судових витрат відсутні, а тому судові витрати за рахунок позивача на користь відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.М. Погрібніченко