Рішення № 89432077, 22.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
826/1399/17
Номер документу
89432077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

22 січня 2019 року справа №826/1399/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Яцюти М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доДепартаменту фінансів Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач)третя особаМіністерство оборони України (далі по тексту - третя особа)про1) визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року з урахуванням надбавок та доплат, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та від 06 квітня 2016 року №292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році"; 2) зобов`язати відповідача видати позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року з урахуванням підвищень, надбавок та доплат з 01 грудня 2015 року та з 01 травня 2016 року, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та від 06 квітня 2016 року №292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році"

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, за її зверненням, у зв`язку з тим, що такі дії порушують її право на отримання пенсії в повному обсязі, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати державного службовця відповідно до посади та рангу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 березня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/1399/17; залучено до участі у справі Міністерство оборони України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача; закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Відповідач та третя особа письмових відзивів або пояснень з приводу позовних вимог до суду не надали.

В судове засідання 03 жовтня 2018 року представники позивача та відповідача не прибули, у зв`язку із чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось; на підставі частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Судом встановлено, що 14 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до розрахунково-касового відділу Управління організаційного та соціальних виплат Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо видачі довідки про складові заробітної плати державних службовців на відповідній посаді, у зв`язку з підвищенням окладів з 01 грудня 2015 року, до постанов Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та від 06 квітня 2016 року №292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році".

За результатами розгляду вказаної заяви, листом від 01 грудня 2016 року №248/3/8/665 Департаментом фінансів Міністерства оборони України надано відповідь, у якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" посадовий оклад спеціаліста І категорії не визначений; надбавки і доплати мають персональний характер і встановлюються кожному державному службовцю окремо.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи з меж заявлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На момент призначення пенсії позивачу, правовідносини у сфері пенсійного забезпечення державних службовців регулювались Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Згідно з положеннями статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, чинній до 01 грудня 2015 року, зокрема передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

З наведеного вбачається, що станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця та до 01 грудня 2015 року законодавством було передбачено умови і порядок перерахунку розміру пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати за відповідною посадою.

У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року №1013 підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року №865, а пункт 5 викладено в наступній редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Таким чином, вказаною постановою регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям та не передбачала механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати, тобто з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Водночас, постановою Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1" форму довідки форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виключено.

Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, якою також передбачено лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.

Таким чином, станом на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату державного службовця, який перебуває на посаді, подібній до тієї, що займав позивач, для здійснення перерахунку пенсії, нормативний акт, який регулював підстави, форму, зміст, механізм та суб`єкта її видачі, не прийнято, у зв`язку з тим, що законодавством не передбачено порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби.

Аналогічну правову позицію викладено зокрема в постановах Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №820/3288/16, від 12 червня 2018 року у справі №804/5078/16, від 28 серпня 2018 року у справі №820/4296/16 та від 19 вересня 2018 року у справі №815/2080/17.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідно до статті 22 Конституції України, зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватись, оскільки відсутність правового регулювання відносин щодо перерахунку пенсій державним службовцям не може свідчити про звуження існуючих прав позивача з боку Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги нормативно не підтверджуються та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Департамент фінансів Міністерства оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6; ідентифікаційний код 22990305);

Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6; ідентифікаційний код 00034022).

Суддя В.А. Кузьменко