
Справа № 560/2025/20
РІШЕННЯ
іменем України
25 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови від 19.03.2020 ВП №60954376 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2019, яке набрало законної сили 10.09.2019 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 17.10.2019 здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019 року відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ. Розмір пенсії на виконання судового рішення склав 1879,08 грн. Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (3817,35 грн), розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати встановлений у попередньому розмірі. Постановою державного виконавця від 19.03.2020 ВП№60954376 на Головне управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області накладений штраф в розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/658/19. Вважає оскаржену постанова протиправною, оскільки рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2019 виконане позивачем у повному обсязі.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 06 травня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив в задоволенні клопотання Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про залучення ОСОБА_1 в якості третьої особи на стороні відповідача .
Ухвалою від 08 травня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення її в якості третьої особи на стороні відповідача.
В поданому до суду відзиві відповідач вказує, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом України "Про виконавче провадження". Зазначає, що накладення на позивача оскаржуваною постановою штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду. Вказує, що станом на 04.05.2020 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/658/19 залишається невиконаним з причин незалежних від державного виконавця. Просить в задоволенні позовних вимог головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не зз`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Відповідач подав клопотання про розгляд справи без його участі, в письмовому провадженні.
Відповідно до підпункту 1 частини 3 статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що представник відповідача надав всі докази, що підтверджують його позицію, а потреба щодо виклику та заслуховування свідка чи експерта відсутня, суд вважає, що перешкод для розгляду справи у письмовому провадженні не має.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Рішенням від 16 квітня 2019 року, яке набрало законної сили 10.09.2019 року, Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо проведення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії в повному розмірі відповідно до частини 2 статті 56, статті 57 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років згідно з вимогами частини 2 статті 56, статті 57 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.02.2019 року з врахуванням проведених виплат.
На виконання рішення суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розпорядженням №163324 від 17.10.2019 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням двоскладової формули, з врахуванням норм частини 2 статті 27 закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування", в редакції закону до внесення змін законом України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.
29.11.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист по справі №560/658/19.
11.01.2020 на підставі заяви стягувача державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відкрив виконавче провадження ВП №60954376 з примусового виконання виконавчого листа по справі №560/658/19 та встановив 10-ти денний строк для його виконання.
Отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.01.2020 року, листом від 27.01.2020 року №2200-0804-5/1065 Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області повідомило державного виконавця про виконання судового рішення, на підтвердження чого надало копію розпорядження №163324 від 17.10.2019.
24.02.2020 ОСОБА_1 подала до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) заяву про вжиття заходів щодо примусового виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2019 №560/658/19.
19.03.2020 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), керуючись статтями 63 і 75 закону України "Про виконавче провадження", виніс постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу в розмірі 5100 грн за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2019 №560/658/19.
Вважаючи постанову від 19.03.2020 про накладення штрафу ВП№60954376 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII).
Відповідно до частин 5, 6 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Статтею 63 Закону №1404-VIII визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно зі статтею 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, підставою для застосування до боржника відповідальності, передбаченої статтею 75 Закону №1404-VIII, є невиконання ним рішення суду без поважних причин, встановлене державним виконавцем в результаті відповідної перевірки.
Заява ОСОБА_1 від 24.02.2020 про вжиття заходів з примусового виконання зазначеного рішення не може бути підставою для висновку про його невиконання та, відповідно, підставою для накладення штрафу, передбаченого статтею 75 Закону №1404-VIII.
Листом від 27.01.2020 №2200-0804-5/1065 позивач повідомив відповідача про виконання рішення суду у справі №560/658/19, та надав копію розпорядження №163324 від 17.10.2019 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Тому, за наявності розпорядження №163324 від 17.10.2019 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , прийнятого на виконання рішення суду у справі №560/658/19, встановлення факту невиконання вказаного рішення суду можливе лише в разі перевірки державним виконавцем дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Посилання відповідача в обґрунтування правомірності постанови про накладення штрафу від 19.03.2020 року ВП№60954376 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.03.2020 року у справі №560/658/19, якою визнане протиправним розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №163324 від 17.10.2019 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , суд вважає безпідставним, оскільки відповідно до абзацу другого частини 2 статті 77 КАС України у справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням положень статті 63 та 75 Закону №1404-VIII державний виконавець накладає штраф за невиконання рішення суду після вчинення всіх передбачених цими нормами дій, спрямованих на виконання рішення суду.
Недотримання державним виконавцем процедури прийняття постанови не може мати для позивача негативних наслідків. Тому, постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про накладення штрафу від 19.03.2020 року ВП№60954376, прийнята ним з порушенням порядку, передбаченого Законом №1404-VIII, є протиправною.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 19.03.2020 ВП№60954376 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу в розмірі 5100 грн, тому позовні вимоги про її скасування необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про накладення штрафу від 19.03.2020 року ВП№60954376.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , код ЄДРПОУ - 43316784)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук