Рішення № 89419781, 14.05.2020, Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
14.05.2020
Номер справи
404/7669/19
Номер документу
89419781
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 404/7669/19

провадження № 2/399/262/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2020 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуюча - суддя Шуліка О.О.

за участю секретаря Бобрик І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Фермерське господарство Іванченко І.І. про визнання недійсним рішення, викладеного у листі - повідомлення про заперечення у поновленні договорів оренди землі,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом згідно якого прохає суд винести рішення яким визнати недійсним рішення Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, викладеного у листі - повідомленні № І-9295/0/17-19 від 17.09.2019 року про заперечення у поновленні договорів оренди землі від 7.09.2009 за номерами 040938100018,040938100019,040938100023 укладених між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 щодо земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастрові номери відповідно 3524687700:02:000:9003, 3524687700:02:000:9004, 3524687700:02:000:9008, яка знаходиться на території Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області загальною площею 21,3597 га, 7,8212 га та 18,1011 га ріллі.

Свої вимоги мотивував тим, що 7 вересня 2009 року між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 21,3597 га пасовищ сільськогосподарського призначення на території Успенської сільської ради Онуфріївського району (кадастровий номер 3524687700:02:000:9003) вказаний договір було зареєстровано 17.09.2009 року (за номером 040938100018 строком на десять років з моменту його реєстрації. 7 вересня 2009 року між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7,8212 га пасовищ сільськогосподарського призначення на території Успенської сільської ради Онуфріївського району 3524687700:02:000:9004 вказаний договір було зареєстровано 17.09.2009 року ( за номером040938100019 строком на десять років з моменту його реєстрації. На підставі розпорядження Онуфріївською РДА № 1244-р від 5.12.2012 року було проведено переведення ділянок кадастровий номер 3524687700:02:000:9003 та 3524687700:02:000:9004 із категорії пасовищ у категорії ріллі із укладанням відповідних додаткових угод від 28.12.2012 року без зміни строку оренди ті інших істотних умов договорів. 7 вересня 2009 року між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 , було укладено договір оренди земельної ділянки площею 18,1011 га ріллі земель сільськогосподарського призначення на території Успенської сільської ради Онуфріївського району ( кадастровий номер 3524687700:02:000:9008). Вказаний договір було зареєстровано 17 вересня 2009 року за номером 040938100023 строком на десять років з моменту його реєстрації. Вказані земельні ділянки були внесені ОСОБА_1 до майна ФГ Іванченко І.І. яким добросовісно використовувались на протязі дії договорів оренди за його призначенням визначеним п.16 договорів - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Виявивши бажання продовжити дію вищевказаних договорів голова ФГ Іванченко І.І. 4.06.2019 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з відповідними заявами по кожній земельній ділянці до яких було додано проекти додаткових угод, витяги із реєстру речових прав та технічної документації про нормативно - грошову оцінку земельної ділянки. В підписаних позивачем додаткових угодах містилася пропозиція про продовження вищеозначених договорів на 7 років до 31.12.2026 та збільшення річного розміру орендної плати до 12%. У відповідь на зазначені акцепти було отримано декілька листів, а в яких містилися зустрічні пропозиції, а саме: 1) лист узгодження істотних умов від 24.06.2019 року містить пропозицію про надання доказів належності виконання умов договору в частині оплати оренди за весь час оренди та не визнає пріоритетне право на поновлення дії договору на запропонованих позивачем умовах, причому листи не містили жодних додатків у вигляді додаткових угод; 2) лист повідомлення від 3.07.2019 року із посиленням на ч.ч. 1-5 ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» відповідач заявляє про не вчинення дій з боку позивача для укладення додаткової угоди та повідомляє про заперечення про укладення додаткової угоди на умовах ч.5 ст. 55, ст.. 33 ЗУ «Про оренду землі»; 3) лист - узгодження істотних умов від 28.08.2019 року - знову запропонувало пропозицію про надання доказів належності виконання умов договору в частині оплати оренди за весь час оренди, а також надати: витяги із нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, агрохімічний паспорт поля, витяг із ДЗК про земельні ділянки, належні доказі на підтвердження своєчасної сплати орендної плати (квитанції, платіжні доручення) за період дії договору, а також узгодити істотні умови договору оренди землі, а саме: продовження вищеозначених договорів на 7 років та збільшення річного розміру орендної плати до 12 %. На виконання останньої вимоги 15.09.2019 року разом із листом - повідомленням про дію договору, позивачем було здано в канцелярію відповідача копії наступних документів: витяги із нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, агрохімічний паспорт поля, витяг із ДЗК про земельні ділянки, належні доказі на підтвердження своєчасної сплати орендної плати квитанції, платіжні доручення та виписки із Успенської сільської ради за період 2009 - 2019 роки, податкові декларації сплати за землю ФГ Іванченка І.І. за період 2009 - 2019 роках плати за землю, свідоцтва про реєстрацію юридичної особи, довідки про відсутність заборгованості по сплаті за землю, довідки про наявність землі в обробітку виданих Успенською сільською радою. Додатковими угодними, підписаними ОСОБА_1 , що додавалися до листа було погоджено запропоновані істотні зміни до умов договору оренди - продовження вищезазначених договорів на 7 років та збільшення річного розміру орендної плати до 12% (виконання вимог ч.ч. 1-5 ст.33 Закону України «Про оренду землі»). Проте листом - повідомленням від 17.09.2019 року ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області заперечило проти укладення договорів оренди землі на новий строк на нових умовах, зважаючи на те, що орендар - ОСОБА_1 не сплачував орендну плату, а землі у користуванні ФГ Іванченко І.І. використовуються неправомірно, тому через порушення Позивачем порядку користування орендними ділянками, відповідач відмовляє в укладені нових договорів. Вказані факти є такими, що неправильно оцінені відповідачем, а отже свідчать про незаконність (недійсність) рішення орендодавця № І-9295/0/17-19 від 17.09.2019 року через порушення органом державної влади норм ст.. 33 Закону України «Про оренду землі». Позивач вважає, що користування ФГ Іванченко І.І. на протязі 10 років за договорами оренди укладеними головою (засновником) фермерського господарства фізичною особою ОСОБА_1 є правомірними, оплатним і належним, оскільки весь цей час відповідач не заперечував проти вказаного порядку виконання договору, хоча знав або мав знати виходячи із призначення державного органу, про існуючий порядок виконання договору, проте коштів юридичній особі не повертав, з вимогами до фізичної особи про повернення земельної ділянки внаслідок порушення умов договору не звертався, адже весь цей час визнавав виконання договору належним.

16.12.2019 року на адресу суду відповідач надіслав відзив на позовну заяву, який мотивував тим, що переважне право орендаря, яке підлягає захисту у відповідності до ст.. 3 ЦК України, ст.. 15 ЦК України, буде порушене у разі укладення договору оренди з новим орендарем при дотриманні процедури повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право, продовження користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди і відсутності протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди заперечень орендодавця щодо поновлення договору. 4.06.2019 року до Головного управління надійшли листи - повідомлення позивача, зареєстровані в Головному управлінні за № І-4877/0/16-19, № І-4868/0/16-19, щодо поновлення договорів оренди земельних ділянок, розташованих на території Успенської сільської ради Онуфріївського району, зареєстрованих 17.09.2009 року в Онуфріївському районному відділі КРФ ДП Центру ДЗК за № 040938100018, № 040938100019, № 040938100023 на 7 років з пропозицією встановити орендну плату на рівні 12% від нормативної грошової оцінки. Розглянувши зазначені листи - повідомлення позивача щодо поновлення до договорів оренди землі, зареєстрованих 17.09.2009 року в Онуфріївському районному відділі КРФ ДП Центру ДЗК за №040938100018, № 040938100019, № 040938100023, Головне управління в строк, передбачений частиною 5 статті 33 Закону України «Про оренду землі», листами від 24.06.2019 року № І-4877/0-2721/0/17-19, №І-4868/0-2719/0/17-19, № І-4873/0-2718/0/17-19, що були надіслані позивачу простими поштовими відправленнями, повідомило позивача про необхідність надати інформацію щодо спростування порушення умов договору в частині перегляду розміру орендної плати. 3.07.2019 року листами за № І-4877/0-2721/0/17-19, №І-4868/0-2719/0/17-19, № І-4873/0-2718/0/17-19 №040938100018, № 040938100019 , № 040938100023 , що були надіслані позивачу простими поштовими відправленнями, Головне управління повідомило про заперечення в поновленні договорів оренди землі у зв`язку з невиконанням необхідних дій для поновлення договору. 16.08.2019 року до Головного управління надійшли листи - повідомлення позивача, зареєстровані в Головному управлінні за № І-7757/0/16-19, №І-7762/0/16-19 та № І-7763/0/16-19 щодо поновлення договорів оренди земельних ділянок, розташованих на території Успенської сільської ради Онуфріївського району, зареєстрованих 17.09.2009 року в Онуфріївському районному відділі КРФ ДП Центру ДЗК за №040938100018, № 040938100019, № 040938100023 на тих самих умовах на той самий строк, розглянувши які Головне управління запропонувало надати витяг з нормативної грошової оцінки, агрохімічний паспорт поля, витяг з ДЗК, докази повноти та своєчасності внесення орендної плати, а також запропонувало узгодити істотні умови в частині строку поновлення на 7 років та розміру орендної плати на рівні 12% від нормативної грошової оцінки. Відповідно до частини першої ст.. 13 Закону України «Про оцінку землі» обов`язкове проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. За приписами п.3.5 порядку ведення агрохімічного паспорту поля земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011 № 536 наявність відповідного паспорту є обов`язковою умовою для передачі земельної ділянки в користування. Відповідно до пункту 1.6 порядку, відомості агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки використовуються, зокрема в процесі регулювання земельних відносин при передачі у власність або наданні в користування в тому числі в оренду, земельної ділянки визначенні розмірів плати за землю, здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. У відповідності до статті 14 Закону України «Про оренду землі», Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 № 220 затверджено форму типового договору оренди землі. Пунктом 5 типового договору оренди землі передбачає обов`язок зазначити в ньому нормативну грошову оцінку земельної ділянки на дату укладення договору яка до 2019 року затверджувалась рішенням сесії відповідної районної ради. Пунктом 7 типового договору оренди землі передбачено зазначення інших особливостей об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, з роз`ясненням про необхідність зазначити в даному пункті дані агрохімічного паспорта земельної ділянки. «7. Інші особливості об`єкта оренди,які можуть вплинути на орендні відносини» У разі оренди земельної ділянки (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення (сільськогосподарських угідь) державної та комунальної власності у пункті 7 «Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини» договору зазначаються дані агрохімічного паспорта земельної ділянки. 16.09.2019 року до Головного управління надійшов лист - повідомлення позивача, зареєстрований в Головному управлінні за № І-9295/0/16-19 щодо поновлення договорів оренди земельних ділянок, розташованих на території Успенської сільської ради Онуфріївського району зареєстрованих 17.09.2009 року в Онуфріївському районному відділі КРФ ДП Центру ДЗК за № №040938100018, № 040938100019, № 040938100023 до якого було додано довідки Успенської сільської ради № 159 та № 501, податкову декларацію з плати за землю, де зазначено, що орендна плата, що сплачувалася за користування спірними земельними ділянками вносилася юридичною особою ФГ «Іванченка І.І.». Земельні діляки передані в користування на праві оренди позивачу - фізичній особі ОСОБА_1 , фактично неправомірно використовувались ФГ Іванченко І.І. , що підтверджується наданим позивачем довідками Успенської сільської ради № 501 від 14.09.2019 року. В свою чергу орендодавець в особі Головного управління згоду на користування земельними ділянками, наданими в оренду позивачу, не надавало, позивач не звертався до Головного управління з клопотаннями щодо отримання згод щодо передачі спірних земельних ділянок в суборенду, що свідчить по неналежне виконання ним умов договорів оренди землі. За таких умов Головне управління вважає, що позивач неналежним чином виконував умови договорів оренди землі. Позивачу неможливо надати оцінку, як такому, що має переважне право на поновлення договорів оренди землі перед іншими особами. Позивачем в позові не наводяться обґрунтовані обставини наявності порушеного права передбаченого частинами 1-5 статті 33 Закону України «Про оренду землі», а сама по собі обставина вчасного звернення орендаря за наявності заперечень орендодавця проти укладення договору протягом місячного строку не є підставою для автоматичного продовження цього договору. Наслідком реалізації вказаної процедури є або продовження договору у зв`язку з погодженням між сторонами його істотних умов (таких же або інших), або припинення переважного права орендаря внаслідок їх непогодження. Позивачем не доведено порушень з боку орендодавця щодо укладення додаткової угоди до договору та відсутні правові підстави для захисту свого права з підстав, передбачених частинами 1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Отже, наявність заперечень зі сторони орендодавця щодо поновлення договору з попереднім орендарем дають підстави для висновку, що переважне право орендаря не порушено. Крім того, оскільки переважне право на поновлення договору оренди землі виникає лише в разі подальшого перебування земельної ділянки в оренді та при наявності інших осіб, які претендують на оренду цієї ж земельної ділянки, то при передачі орендодавцем земельної ділянки особі, у власність інститут переважного права застосовуватись не може навіть при виконанні усіх передбачених законодавством та договором оренди умов попереднім орендарем. Прохали у задоволенні позовних вимог відмовити, враховуючи даний відзив.

25.03.2020 року надійшла заява від представника позивача про визнання недійсним правочинів, мотивуючи його тим, що ухвалюючи рішення у справі суд, за заявою позивача, поданою до закінчення підготовчого провадження, може визнати недійсним повністю чи у певній частині пов`язаний із предметом спору правочин, який суперечить закону, якщо позивач доведе, що він не міг включити відповідну вимогу до позовної заяви із не залежних від нього причин. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист - повідомлення з проектом додаткової угоди та приймає рішення. Вказане оформлене листом - повідомленням прийнято за межами такого строку. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист - повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем істотні умови договору (ст..33 Закону України «Про оренду землі»). Вказане рішення оформлене листом - повідомленням прийнято без перевірки його на відповідність вимогам закону та узгодження з орендарем (за необхідністю) істотні умови договору). У справах де орендодавець ставив питання про поновлення договору оренди в порядку ч.5 ст. 33 Закону України, але тих самих умовах, які містить первинний договір, КГС концентрував увагу на питаннях дотримання сторонами процедури. Зокрема, зосереджувався на питаннях недобросовісної поведінки орендодавця, установивши яку задовольнив позовні вимоги. Щодо недійсності рішення відповідача викладеного у листі - повідомленні від 19.07.2019 року № І-9295/0/17-19. Правовий статус Головного управління визначено Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за № 1391/29521. На підставі підпункту 13 пункту 4 Положення № 333 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством. Пунктом 8 Положення № 333 визначено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно - розпорядчого характеру. Згідно з пунктом 84 Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру, затвердженої наказом Держгеокадастру від 15.10.2015 року № 600 накази видаються як рішення організаційно - розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно - господарських, кадрових питань. Пунктом 123 зазначено інструкції визначено, що службові листи складаються з метою обміну інформацією між установами як: відповіді про виконання завдань, визначених в актах органів державної влади, дорученнях вищих посадових осіб; відповіді на запити, звернення, відповіді на виконання доручень установ вищого рівня; відповіді на запити на інформацію, ініціативні листи, супровідні листи. Отже положеннями вказаних нормативно- правових актів визначено, що за результатами розгляду будь - яких основних питань у межах повноважень територіального органу Держгеокадастру цей орган має видавати відповідний наказ.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - Майнард Н.О. позовні вимоги підтримала в повному обсязі та прохала їх задовольнити.

Представник відповідача ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області в судове засідання не з`явився, але про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений про причини неявки суд не повідомив.

Третя особа ФГ Іванченко в судове засідання не з`явився, але завчасно надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Заслухавши позивача, дослідивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

Частинами 1 і 3 ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст. ст. 76 - 82 ЦПК.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України).

Статтею 83 ЦПК України встановлено, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.

При цьому, згідно з частиною 6 статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Обґрунтування наявності обставин повинні здійснюватися за допомогою належних, допустимих і достовірних доказів, а не припущень, що й буде відповідати встановленому статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року принципу справедливості розгляду справи судом.

Згідно договору оренди землі від 7 вересня 2009 року встановлено, що між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 21,3597 га пасовищ сільськогосподарського призначення на території Успенської сільської ради Онуфріївського району (кадастровий номер 3524687700:02:000:9003 вказаний договір було зареєстровано 17.09.2009 року (за номером 040938100018 строком на десять років з моменту його реєстрації.

Також, 7 вересня 2009 року між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7,8212 га пасовищ сільськогосподарського призначення на території Успенської сільської ради Онуфріївського району 3524687700:02:000:9004 вказаний договір було зареєстровано 17.09.2009 року ( за номером040938100019 строком на десять років з моменту його реєстрації.

Крім того, 7 вересня 2009 року між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 , було укладено договір оренди земельної ділянки площею 18,1011 га ріллі земель сільськогосподарського призначення на території Успенської сільської ради Онуфріївського району кадастровий номер 3524687700:02:000:9008. Вказаний договір було зареєстровано 17 вересня 2009 року за номером 040938100023 строком на десять років з моменту його реєстрації.

На підставі розпорядження Онуфріївською РДА № 1244-р від 5.12.2012 року було проведено переведення ділянок кадастровий номер 3524687700:02:000:9003 та 3524687700:02:000:9004 із категорії пасовищ у категорії ріллі із укладанням відповідних додаткових угод від 28.12.2012 року без зміни строку оренди ті інших істотних умов договорів, що підтверджується додатковими угодами від 17.09.2009 року № 040938100018 та №040938100019.

Згідно заяви 4.06.2019 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по земельній ділянці кадастровий номер 3524687700:02:000:9003 до яких було додано проекти додаткових угод, витяги із реєстру речових прав та технічної документації про нормативно - грошову оцінку земельної ділянки.

Згідно заяви 4.06.2019 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по земельній ділянці кадастровий номер 3524687700:02:000:9004 до яких було додано проекти додаткових угод, витяги із реєстру речових прав та технічної документації про нормативно - грошову оцінку земельної ділянки.

Згідно заяви 4.06.2019 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по земельній ділянці кадастровий номер 3524687700:02:000:9008до яких було додано проекти додаткових угод, витяги із реєстру речових прав та технічної документації про нормативно - грошову оцінку земельної ділянки.

Згідно поданих позивачем додаткових угод, які додані до заяви від 4.06.2019 року встановлено, що додаткові угоди містять пропозиції про продовження договорів укладених від 7.09.2009 року Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 по земельним ділянкам з кадастровими номерами 3524687700:02:000:9003, 3524687700:02:000:9004, 3524687700:02:000:9008, які знаходяться на території Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області загальною площею 21,3597 га, 7,8212 га та 18,1011 га ріллі, а саме п.1.1 п.8 на 7 років до 31.12.2026року та п.1.2п.9збільшення річного розміру орендної плати до 12%.

Згідно відповіді від 24.06.2019 року за № І-4877/0-2721/0/17-19, №І-4868/0-2719/0/17-19, № І-4873/0-2718/0/17-19, встановлено, що позивачу про необхідно надати інформацію щодо спростування порушення умов договору в частині перегляду розміру орендної плати.

Згідно відповіді від 3.07.2019 року за № І-4877/0-2721/0/17-19, №І-4868/0-2719/0/17-19, № І-4873/0-2718/0/17-19 №040938100018, № 040938100019 , № 040938100023 , встановлено, що Головне управління повідомило про заперечення в поновленні договорів оренди землі у зв`язку з невиконанням необхідних дій для поновлення договору.

Згідно листів повідомлень від 16.08.2019 року встановлено, що позивач знову звернувся до відповідача з пропозицією поновити договори оренди землі від 7.09.2009 року за номерами 040938100018,040938100019,040938100023 укладених між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 щодо земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастрові номери відповідно 3524687700:02:000:9003, 3524687700:02:000:9004, 3524687700:02:000:9008.

Згідно відповіді, яка викладена як лист - узгодження істотних умов від 28.08.2019 року за номерами І-7763/0-3728/0/17-19, І-7762/0-3730/0/17-19, І-7757/0-3733/0/17-19 встановлено, що відповідач запропонував позивача надати витяги із нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, агрохімічний паспорт поля, витяг із ДЗК про земельні ділянки, належні доказі на підтвердження своєчасної сплати орендної плати (квитанції, платіжні доручення) за період дії договору, а також узгодити істотні умови договору оренди землі, а саме: продовження вищеозначених договорів на 7 років та збільшення річного розміру орендної плати до 12 %.

На виконання листів узгодження від 28.08.2019 року позивач відповідно до листа повідомлення від 16.09.2019 року надав відповідачу витяги із нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, агрохімічний паспорт поля, витяг із ДЗК про земельні ділянки, належні доказі на підтвердження своєчасної сплати орендної плати квитанції, платіжні доручення та виписки із Успенської сільської ради за період 2009 - 2019 роки, податкові декларації сплати за землю ФГ Іванченка І.І. за період 2009 - 2019 роках плати за землю, свідоцтва про реєстрацію юридичної особи, довідки про відсутність заборгованості по сплаті за землю, довідки про наявність землі в обробітку виданих Успенською сільською радою. Додаткові угоди.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 3524687700:02:000:9004 встановлено, нормативну грошову оцінку 209519,50 грн.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 3524687700:02:000:9003 встановлено, нормативну грошову оцінку 524501,79 грн.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 3524687700:02:000:9008 встановлено, нормативну грошову оцінку 485123,88 грн.

Статутом ФГ Іванченка І.І. встановлено, що головою ФГ « Іванченко І.І. » є позивач.

Листом- повідомленням від 17.09.2019 року за № І-9295/0-3889/0/17-19 ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області заперечило проти укладення договорів оренди землі на новий строк на нових умовах, зважаючи на те, що орендар - ОСОБА_1 не сплачував орендну плату, а землі у користуванні ФГ Іванченко І.І. використовуються неправомірно, тому через порушення Позивачем порядку користування орендними ділянками, відповідач відмовляє в укладені нових договорів

У відповідності до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або користування для всіх потреб. Зміни набрали чинності з 01.01.2013 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 5 від 14.01.2015 року "Про утворення територіальню органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, реорганізовано територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 2.

Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 року "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" затверджено "Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру", за пдп. 1 п. 3 якого одним з основних завдань Держгеокадастру є реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин.

Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 20 затверджено "Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області». Відповідно до такого положення, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах визначених земельним кодексом України, на території Кіровоградської області.

Таким чином органом, на який покладено право розпоряджатись земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності у Кіровоградській області є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Порядок поновлення договору оренди землі визначено статтею 33 Закону України "Про оренду землі".

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" об`єднує два випадки пролонгації договору оренди. Частиною першою статті 33 цього закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовам договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Реалізація зазначеного переважного права на поновлення договору оренди можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків (частини 2-5 цієї статті), а саме: орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, Перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Так, для застосування частини першої статті 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити наступні юридичні факти: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та про своє рішення.

Згідно з ч. ч. 6 - 10 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди. Тобто, поновлення договору оренди землі в судовому порядку, в передбачений нормами ч.ч. 6 - 10 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" спосіб вимагає не тільки встановлення судом юридично значимих обставин, що свідчать про продовження орендних правовідносин (як-то користування земельною ділянкою поза межами строку договору без заперечення орендодавця протягом наступного місяця, наявність земельної ділянки у визначених договором межах з присутністю кадастрового номеру у Державному земельному кадастрі України, який відображає та підтверджує факт наявності визначеної земельної ділянки, як предмету договору так і об`єкту цивільних прав, щодо якого заявлені позовні вимоги), а й необхідності укладення додаткової угоди між сторонами, як єдиної підстави продовження орендних прав і обов`язків (складений фактичний склад).

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов`язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Вищевказане також висловлено у правовій позиції Постанови Верховного Суду України від 25.02.2015 року по справі №6-219цс14.

Судом встановлено, що вищезазначені умови законодавства щодо процедури поновлення договору оренди землі позивач виконав у повному обсязі. Строки, регламентовані ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» (не пізніші - ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі), для звернення з листом-повідомлення про поновлення строку дії договору позивачем порушено не було, що підтверджується доказами, які додані до позовної заяви.

Укладаючи договір оренди сторони погодили, що орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі він повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити орендні відносини.

Договір оренди землі укладено на 10 років та зареєстровано 17.09.2009 року, а тому строк його дії закінчився 17 вересня 2019 року.

У відповідності до вимог ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», при поновленні дії договору оренди орендар зобов`язаний надати орендодавцю лист-повідомлення про поновлення правочину та проект додаткової угоди для засвідчення даного факту.

Наявними у матеріалах справи доказами підтверджується, що ОСОБА_1 виконав умови законодавства щодо процедури поновлення орендних відносин, дотримавшись регламентованих ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» строків для звернення з листом-повідомлення про поновлення правочину.

Заперечення орендодавця щодо поновлення договору оренди на новий термін повинні бути обґрунтованими та містити конкретні посилання на порушення вимог законодавства або конкретні істотні умови договору, стосовно яких він пропонує зміни.

Більш того, Законом України «Про оренду землі», зокрема статтею 33, не передбачено такої обов`язкової умови для поновлення дії договору, як надання орендарем документів, що підтверджують належне виконання орендних зобов`язань, які затребував відповідач.

Разом з тим, ОСОБА_1 , маючи намір продовжувати орендні відносини, виконав і дану вимогу та надав перелік документів зазначених в листі від 28.08.2019 р.

16.09.2019 року позивач втрете звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з проханням поновити договір оренди.

Однак листом-повідомленням від 17.09.2019 року за № І-9295/0-3889/0/17-19 ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідач відмовив у поновленні правочину.

Така відмова суперечить обставинам виниклих правовідносин, так як відсутності жодні пропозицій орендодавця на узгодження або зміну істотних умов оренди.

В даному випадку, позивач, як орендар, який належно виконував обов`язки за договором, скористався своїм правом на його автоматичне поновлення, звернувшись до відповідача у встановленому законом порядку з відповідним клопотанням, однак останній безпідставно відмовив в оформленні додаткової угоди, не навівши при цьому законних підстав та обґрунтувань, що слугували причинами для заперечення у поновленні орендних відносин.

Крім того, Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015 року №14, визначено, що юридичною формою рішень такого органу є накази. В той час, викладене у листі-повідомленні заперечення у поновленні дії правочину є неприйнятною формою рішення відповідача.

Враховуючи, що позивачем виконано визначені законом та договором умови для поновлення його дії, на той самий строк та на тих самих умовах, які ним передбачені, вирішення питання про припинення права оренди порушує інтереси.

Матеріалами справи підтверджено, що орендар, який належно виконував обов`язки за договором оренди, скористався своїм правом на його поновлення, звернувшись, в установленому законом порядку і строки, з листом-повідомленням про продовження дії оренди та проектом додаткової угоди.

Спірний лист не відповідає, як фактичним обставинам справи, так і вимогам ст. 31 ЗУ «Про оренду землі», якою регламентований порядок припинення орендних відносин та порушує права орендаря на поновлення договору і оренду відповідної земельної ділянки, адже в даному випадку відсутні визначенні законом умови вважати правочин припиненим.

Встановивши факт належного виконання орендарем ОСОБА_1 умов договору оренди, дотримання ним строків та процедури повідомлення про поновлення його на новий строк, продовження виконання орендних зобов`язань, а також врахувавши відсутність належного правового обгрунутування прийнятого рішення про відмову у поновленні орендних відносин, суд вважає, що правочин, відповідно до ЗУ «Про оренду землі» можливий до поновлення на той самий строк та на тих умовах, які були ним передбачені.

Посилання в відповідача у відзиві на те, що позивачем не надано доказів своєчасної, щомісячної сплати орендної плати, а також іншого переліку документів, судом не приймаються до уваги, оскільки вимогами закону встановлено, що для поновлення дії правочину орендар зобов`язаний направити орендодавцю лише лист-повідомлення з долученим до нього проектом додаткової угоди.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

В порядку розподілу судових витрат, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, з ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений судовий збір за подання позову.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 133, 141, 263-265, 268, 273, 353-354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Фермерське господарство Іванченко І.І. про визнання недійсним рішення, викладеного у листі - повідомлення про заперечення у поновленні договорів оренди землі - задовольнити.

Визнати недійсним рішення Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області викладеного у листі - повідомленні № І-9295/0/17-19 від 17.09.2019 року в порядку ч.3 ст. 264 ЦПК України про заперечення у поновленні договорів оренди землі від 7.09.2009 року за номерами 040938100018,040938100019,040938100023 укладених між Онуфріївською РДА та фізичною особою ОСОБА_1 щодо земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастрові номери відповідно 3524687700:02:000:9003, 3524687700:02:000:9004, 3524687700:02:000:9008, яка знаходиться на території Успенської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області загальною площею 21,3597 га, 7,8212 га та 18,1011 га ріллі.

Заходи забезпечення позову - скасувати.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 768,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи,якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , код платників податків НОМЕР_4 ;

Представник позивача - адвокат: Майнард Наталія Олександрівна, поштова адреса: АДРЕСА_2

Відповідач Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області (ідентифікаційний код 39767636, місцезнаходження: 25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26).

Третя особа: ФГ Іванченко І. І . , 28120, Кіровоградська область, Онуфріївський район, с.Успенка, вул. Нова, буд.2 ;

Повний текст рішення виготовлено 22.05.2020 року.

Суддя О.О. Шуліка