
Справа №295/18048/19
Категорія 62
2/295/1015/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.05.2020 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого - судді Кузнєцова Д.В.,
при секретарі судового засідання Поліщук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовомУправління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру перерахованих коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 4 488,35 грн. В обґрунтування позовних вимог вказує, що 03.12.2018 року до управління повторно звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення житлової субсидії, до якої долучила всі необхідні документи, на підставі яких відповідачу була призначена субсидія за період з грудня 2018 року по квітень 2019 року. У лютому 2019 року спеціалістами управління була проведена перевірка правильності та повноти інформації, поданої на призначення житлової субсидії, в результаті проведення якої та на підставі листа Державної прикордонної служби України від 15.03.2019 року було з`ясовано, що ОСОБА_1 подала невірну інформацію про членів домогосподарства - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а саме перебування їх за кордоном більше 60 днів. З огляду на це відповідач не мала права на житлову субсидію в період з грудня 2018 року по квітень 2019 року. Внаслідок поданих документів із свідомо неправдивими відомостями виникла переплата житлової субсидії в розмірі 4 488,35 грн., яку позивач просить стягнути.
У судове засідання представник позивача не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач в судовому засіданні 11.02.2020 позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що будинок поділений, вона проживає в одній частині, в іншій - рідний брат ОСОБА_6 , в кожного окремий вхід до житла та окремі особові рахунки. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не проживають у будинку та не проживали на час звернення із заявою про призначення житлової субсидії, на підтвердження чого надала копію акту від 10.08.2018 року. В судове засідання, призначене 14.05.2020 року, ОСОБА_1 не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду невідомі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності та кожен окремо дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 03 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соцзахисту із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішеннями від 23 січня 2019 року, 30 січня 2019 року та 17 квітня 2019 року призначено грошову готівкову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг із грудня 2018 року по квітень 2019 року.
За результатом проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій, Управлінням соцзахисту встановлено, що відповідач надав неповну (невірну) інформацію про виїзд членів домогосподарства за кордон.
27 червня 2019 року Управління соцзахисту звернулося до відповідача з повідомленням № 3027/11 про припинення надання житлової субсидії та повернення до 07 липня 2019 року переплаченої суми субсидії за період з 01 лютого 2019 року по 30 квітня 2019 року в сумі 4 488,35 грн.
Однак таке повідомлення залишене відповідачем без задоволення.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
Згідно з пунктом 9 Положення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідно до пунктів 10, 11 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи. Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується:
за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
за I-II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Згідно з пунктом 7 Положення житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Судом встановлено, що крім відповідача, у будинку АДРЕСА_1 зареєстровані, однак не проживають, зокрема, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
За інформацією, наведеною у копії витягу з бази даних Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо перетинання державного кордону України громадяни ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 перебували за кордоном більше 60 днів.
Підстави, за яких припиняється надання раніше призначеної житлової субсидії, передбачені пунктом 22 Положення.
Зокрема, пунктом 22 Положення передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
З огляду на те, що відповідачем подано недостовірну інформацію при зверненні до позивача із заявою про призначення житлової субсидії та відповідно до змісту Положення ОСОБА_1 не мала права на субсидію, внаслідок чого виникла переплата в сумі 4 488,35 грн., суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, що підтверджено документально.
Керуючись Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 141, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру перераховані кошти у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 4 488 (чотири тисячі чотириста вісімдесят вісім) грн. 35 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в сумі 1 921 грн.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз`яснити, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки на апеляційне оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, адреса: м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 42103456.
Відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя Д.В. Кузнєцов