
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
25 травня 2020 року місто Київ №640/6611/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянувши заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 доКиївського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки провизнання протиправною на скасування постанови від 02.03.2020 №179764, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якій просить суд, визнати протиправною та скасувати постанову Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.03.2020 №179764.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.03.2020 прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №640/6611/20, яке буде розглядатись суддею Літвіновою А.В., без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Разом з тим, позивачем через канцелярію суду 20.05.2020 подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 02.03.2020 №179764 про застосування адміністративно- господарського штрафу до набрання законної сили рішення суду в адміністративній справі №640/6611/20; зупинення стягнення у виконавчому провадженні ВП№62041021 від 19.05.2020 на підставі виконавчого документа - Постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.03.2020 №179764 до набрання законної сили рішення суду в адміністративній справі №640/6611/20.
Ознайомившись із заявою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд дійшов наступних висновків.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову позивачем вказано, що 19.05.2020 позивачу стало відомо про те, що стосовно нього відкрито виконавче провадження №62041021. Так, В Єдиному реєстрі боржників міститься інформація, що 19.05.2020 державним виконавцем Дарницького районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було відкрито виконавче провадження від 19.05.2020 №62041021 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу у справах про адміністративні правопорушення на користь держави на підставі постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.03.2020 №179764. Позивачем зазначено, що в телефонному режимі державний виконавець Дарницького районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Єрмакова Олена Анатоліївна повідомила позивачу, що про оскарження постанови Укртрансбезпеки від 02.03.2020 №179764 в Окружному адміністративному суді міста Києва їй нічого невідомо.
Позивачем наголошено на тому, що оскаржувана постанова Укртрансбезпеки від 02.03.2020 №179764 є очевидно протиправною та підлягає скасуванню. В свою чергу 19.05.2020 державним виконавцем Дарницького районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції 19.05.2020 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №62041021 та постанову про арешт майна боржника в рамках виконавчого провадження №62041021. Відтак, позивачем вказано на те, що є всі підстави вважати, що у разі безспірного стягнення державним виконавцем Дарницького районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві за вищевказаними постановами у рамках виконавчого провадження №62041021 до вирішення справи у судовому порядку, це може істотно ускладнити чи навіть унеможливити виконання рішення суду, та поновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Ознайомившись із заявою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення позову розглянуто без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Тобто, прийняття такого рішення доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи привести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача.
Відповідно, розгляд заяв про забезпечення позову здійснюється з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, суд повинен пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
У випадку звернення сторони з вимогою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення з такою вимогою та надати відповідні докази, які б підтверджували факт існування реальної загрози його правам, свободам та інтересам.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно Рекомендації №R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Таким чином, суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача.
Суд відмічає, що викладені в заяві про забезпечення позову обставини та правова оцінка питань щодо протиправності оскаржуваної постанов Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.03.2020 №179764, підлягає з`ясуванню під час розгляду справи по суті.
Також, суд звертає увагу на те, що в рамках адміністративної справи №640/6611/20 не оскаржуються постанови державного виконавця Дарницького районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2020 ВП№62041021 та про накладення арешту на майно від 19.05.2020 ВП№62041021. Разом з тим, позивач не позбавлений можливості оскаржити вказані постанови в судовому порядку.
Поряд з цим, наразі позивачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам ОСОБА_1 .
Виходячи зі змісту позовної заяви та викладеного у заяві про забезпечення позову обґрунтування щодо вжиття заходів забезпечення позову, дослідивши матеріали справи, станом на час винесення даної ухвали суд приходить до висновку про відсутність підстав для забезпечення позову, оскільки судом не встановлено обставин крайньої необхідності та підстав, з якими наведені вище норми Кодексу адміністративного судочинства України пов`язують можливість забезпечення позову.
Керуючись статтями 150-154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.