Рішення № 89404949, 25.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
640/9779/19
Номер документу
89404949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2020 року м. Київ № 640/9779/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну

за позовом ФОП ОСОБА_1

до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся з ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за номером 988/26-15-13-14- 26/ НОМЕР_1 про виключення з реєстру платників єдиного податку фізичну особу- підприємця ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем необґрунтовано виключено з реєстру платників єдиного податку позивача, оскільки відповідач вказує на податковий борг за позивачем.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суду від 10.06.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/9779/19, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну та наявні у нього докази, що стосуються спору.

Через канцелярію суду відповідачем подано відзив стосовно позовних вимог, з якого вбачається, що за платіжним дорученням від 20.09.2018 №@2РЬ889206, яке зазначено в електронному реєстрі розрахункових документів, отриманому від УДКСУ у м. Києві, в призначені платежу значиться: «Єдиний податок з фізичних особи за вересень 2018р. Без ПДВ.. ОСОБА_1 ». у зв`язку із відсутністю податкового номера кошти було рознесено до ІКП "Платежі до з`ясування".

Разом з тим, від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому зазначав, що твердження відповідача у відзиві не відповідає дійсності, оскільки у квитанції на яку посилається відповідач, вказано податковий номер позивача.

Розглянувши подані сторонам документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківського районі ГУ дФС у м. Києві. З 01.06.2016 року по 31.03.2019 року перебував на спрощеній системі оподаткування 2 група.

Поштовим зв`язком на адресу реєстрації, позивачем отримано рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за номером 988/26-15-13-14- 26/ НОМЕР_1 про виключення з реєстру платників єдиного податку, яким ФОП ОСОБА_1 виключено з реєстру платників єдиного податку.

Згідно вказаного рішення підставою для виключення з реєстру платників єдиного податку є наявність у позивача податкового боргу, також у рішенні зазначено, що документами, які підтверджують наявність підстав для виключення з реєстру платників єдиного податку є доповідна від 27 березня 2019 року №8058/26-15-13-14-17.

Позивачем до Головного управління ДФС у м. Києві була подана заява в якій позивач просив скасувати рішення за номером 998/26-15-13-14- 26/ НОМЕР_1 про виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку.

Позивач отримав відповідь Головного управління ДФС у м. Києві від 26.04.2019 року за номером 55951/Т/26-15-13-14-15, згідно якого відмовлено у скасуванні рішення за номером 998/26-15-13-14-26/ НОМЕР_1 про виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку.

Позивач, вважаючи, що Рішення за номером 998/26-15-13-14-26/ НОМЕР_1 про виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку є незаконним, та таким що підлягає скасуванню звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірному рішенні, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку визначені у ст. 295 Податкового кодексу України (далі Кодекс).

Так, п. 295.1. Кодексу платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Згідно з п. 295.4. Кодексу сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.

Пункт 299.10. статті 299 Кодексу визначає вичерпні підстави виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу:

подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Згідно з п. 299.11. ст. 299 Кодексу передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Відповідно до п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі - ПКУ) реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема у випадках, визначених п.п. 298,2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ.

Водночас, згідно з п.п. 8 п.п 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Таким чином, згідно з положеннями п. 299.10 ст. 299 ПКУ за рішенням контролюючого органу реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного, зокрема, у випадку невиконання платником єдиного податку обов`язку щодо переходу на сплату інших податків і зборів у разі наявності у нього податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.

Разом з тим, згідно з п. 36.1 ст. 36 ПКУ податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку І строки, визначені ПКУ, законами з питань митної справи. Пунктом 38.1 ст. 38 ПКУ визначено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Тобто, право перебувати на спрощеній системі оподаткування втрачає саме підприємець - платник єдиного податку, у зв`язку з наявністю податкового боргу у такого суб`єкта господарювання.

Згідно ІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківському районі ТУ ДФС у м.Києві як фізична особа - підприємець.

З 01.06.2016 по 31.03.2019 ОСОБА_1 перебував на спрощеній системі оподаткування 2 група, 20% до розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно даних інформаційно-телекомунікаційної системи ДФС до інтегрованої картки ОСОБА_1 (п.н. НОМЕР_1 ) по єдиному податку з фізичних осіб (ККДБ 18050400) у 2018 році було зараховано наступні платежі:

19.01.2018 Платіжне доручення N @2РЬ389128 від 19.01.2018 744,6 грн.

19.02.2018 Платіжне доручення N @2РЬ254153 від 19.02.2018 744,6 грн.

19.03.2018 Платіжне доручення N @2РЬ514797 від 19.03.2018 744,6 грн.

19.04.2018 Платіжне доручення N @2РЬ589812 від 19.04.2018 744,6 грн.

18.05.2018 Платіжне доручення N @2РБ910222 від 18.05.2018 744,6 грн.

19.06.2018 Платіжне доручення N @2РЬ224853 від 19.06.2018 744,6 грн.

19.06.2018 Платіжне доручення N @2РЬ228479 від 19.06.2018 744,6 грн;

20.08.2018 Платіжне доручення N @2РЬ043771 від 20.08.2018 744,6 грн.;

19.10.2018 Платіжне доручення N @2РЬ328777 від 19.10.2018 744,6 грн.;

20.11.2018 Платіжне доручення N @2РЬ897458 від 20.11.2018 744,6 грн.;

19.12.2018 Платіжне доручення N @2РБ750356 від 19.12.2018 744,6 гривень.

У 2019 році до інтегрованої картки ОСОБА_1 (п.н. НОМЕР_1 ) по єдиному податку з фізичних осіб (ККДБ 18050400) було зараховано наступні платежі:

19.01.2019 Платіжне доручення N @2РЬ212979 від 18.01.2019 834,6 грн.; 19.02.2018 Платіжне доручення N @2РЬ394820 від 19.02.2019 834,6 грн; 19.03.2018 Платіжне доручення N @2РЬ246182 від 18.03.2019 834,6 гривень.

За платіжним дорученням від 20.09.2018 №@2РЬ889206, яке зазначено в електронному реєстрі розрахункових документів, отриманому від УДКСУ у м. Києві, в призначені платежу значиться: «Єдиний податок з фіз. особи за вересень 2018р. Без ПДВ.. ОСОБА_1 ». у зв`язку із відсутністю податкового номера кошти було рознесено до ІКП "Платежі до з`ясування".

Згідно наданого листа ФОП ОСОБА_1 від 17.04.2019 (вх. до ГУ ДФС у м. Києві ЖГ/72957/ФОП) сплачена сума 744,60 грн. за платіжним дорученням від 20.09.2018 №@2РЬ889206 зарахована до інтегрованої картки платника ФОП ОСОБА_1 (п.н. НОМЕР_1 ) за ККДБ 18050400 «Єдиний податок з фізичних осіб».

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 про визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за номером 988/26-15-13-14- 26/ НОМЕР_1 про виключення з реєстру платників єдиного податку підлягають задоволенню.

Згідно вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 39439980), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві за номером 988/26-15-13-14- 26/ НОМЕР_1 про виключення з реєстру платників єдиного податку фізичну особу- підприємця ОСОБА_1 .

3. Присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) понесені витрати щодо сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 39439980).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя І.А. Качур