
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2020 р. справа № 300/2273/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Планета здоров`я-Т» до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0193915012 від 04.09.2019,-
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Планета здоров`я-Т» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0193915012 від 04.09.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно зробив висновок про порушення позивачем вимог пункту 201.10 ст.201 Податкового кодексу України щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, а відтак протиправно, оскаржуваним рішенням за №0193915012 від 04.09.2019 застосував до позивача штрафні санкції. Зазначає, що дії ТОВ «Планета здоров`я-Т» при реєстрації податкових накладних, виписаних за період з 01.04.2019 по 15.04.2019 виключають склад податкового правопорушення, оскільки позивачем вчасно подано для реєстрації 71 із 73 податкову накладну, що підтверджується скан-копіями протоколів відправки засобами сервісу здачі електронної звітності «FREDO Звіт» та скан-копією витягу з електронного журналу вхідної-вихідної кореспонденції за 30.04.2019. Стверджує, що оскільки позивачем не отримано квитанції про прийняття чи неприйняття або зупинення реєстрації податкових накладних, то податкові накладні позивачем вважались прийнятими. Звертає увагу, що всі залежні від позивача дії ним вчинені, а реєстрація не відбулась з незалежних від позивача причин.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2019 в адміністративній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
З 26.12.2019 по 20.01.2020 головуючий суддя перебувала у відпустці.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Зазначає, що за наслідками проведеної камеральної перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.201 Податкового кодексу України -податкові накладні зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (1,5 та 7 календарних днів) на загальну суму 383829,67 грн. податку на додану вартість. Зазначає, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Звертає увагу, що після реєстрації податкових накладних позивачу надсилались квитанції про прийняття реєстрації таких податкових накладних, в яких чітко зазначені дата і час їх реєстрації - 07.05.2019, що є порушенням граничного терміну реєстрації - 30.04.2019.
Позивач надав суду відповідь на відзив, в якому заперечує правову позицію відповідача з підстав, наведених у позові. Додатково зазначає, що відповідачем не спростовано факт вчасної відправки податкових накладних позивачем на реєстрацію.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ТОВ «Планета здоров`я-Т» зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку в контролюючому органі та є платником податку на додану вартість.
Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області проведена камеральна перевірка ТОВ «Планета здоров`я-Т» щодо своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), виписаних та зареєстрованих за період з 01.04.2019 по 16.07.2019, за результатами якої складено акт від 14.08.2019 за №973/09-19-50-12/38609440 (а.с.13).
У відповідності до висновків посадових осіб, які здійснювали перевірку, реєстрацію 73 податкових накладних здійснено з порушенням термінів, визначених п.201.10 ст.201 ПК України, а саме з кількістю днів порушення терміну реєстрації - 1, 5, 7 днів (граничний термін реєстрації 30.04.2019, 15.07.2019, 15.06.2019, а зареєстровано 07.05.2019, 16.07.2019, 20.06.2019).
На підставі акта камеральної перевірки відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 10 % суми ПДВ (за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів, визначених статтею 201 ПК України) на загальну суму 38382,99 грн., за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (а.с.18).
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі також - Порядок №1246). Цей Порядок визначає механізм внесення до ЄРПН відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї.
Так, за змістом пунктів 2, 8 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість - постачальником (продавцем) (крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця); платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 10, 11 Порядку №1246).
Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться визначені цим пунктом перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 14 Порядку №1246).
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (пункт 3 Порядку №1246).
Судом встановлено, що у період з 01.04.2019 по 15.04.2019 позивачем складено податкові накладні за №№: 30, 77, 28, 73, 12, 67, 53, 47, 65, 49, 37, 27, 35, 32, 4, 2, 9, 21, 59, 76, 16, 46, 36, 40, 61, 78, 64, 66, 58, 5, 25, 43, 48, 55, 34, 8, 62, 19, 54, 33, 14, 63, 39, 11, 60, 38, 44, 1, 50, 57, 18, 15, 26, 56, 17, 41, 3, 45, 42, 52, 20, 24, 31, 68, 13, 51, 22, 23, 29, 10, 74 (в кількості 71 шт.). Граничним терміном реєстрації вказаних податкових накладних є 30.04.2019.
Відповідно до наданих суду в якості доказів додатку №1 «Скан-копії протоколів відправки податкових накладних на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних», вищевказані податкові накладні позивач відправляв для реєстрації в ЄРПН 30.04.2019 у період з 12:14 год. до 12:27 год., про що у протоколах міститься відмітка «відправлено» (а.с.22-57).
Відповідно до журналу вхідної-вихідної кореспонденції ТОВ «Планета здоров`я-Т» з сервісу «FREDO Звіт» за 30.04.2019 значиться найменування вищевказаних податкових накладних із зазначенням «відправлено» (а.с.60-65).
07.05.2019 ТОВ «Планета здоров`я-Т» повторно направлено вказані податкові накладні для реєстрації в ЄРПН. Як стверджує позивач, повторне відправлення податкових накладних для реєстрації відбулось після надходження скарг від покупців про відсутність реєстрації цих накладних в ЄРПН.
07.05.2019 позивачу в електронній формі по наведених вище податкових накладних видано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, із зазначенням «документ доставлено до ДФС України», «документ прийнято» (а.с.77-113).
Також, позивачем 30.05.2019 та 21.06.2019 складено податкові накладні №139, №156. Граничним терміном реєстрації вказаних податкових накладних є 15.06.2019 та 15.07.2019, відповідно. Здійснення реєстрації в ЄРПН цих податкових накладних з порушенням термінів, визначених п.201.10 ст.201 ПК України, позивач не заперечує.
Як слідує із змісту відзиву відповідача, факт своєчасного направлення 30.05.2019 ТОВ «Планета здоров`я-Т» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених у період з 01.04.2019 по 15.04.2019, останнім не спростовується.
Наведені вище положення норм права дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.
У цьому контексті встановлена нормою п.120-1.1 ст.120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у виді накладення штрафу може застосовуватися лише в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.07.2019 по справі №0940/1600/18, 12.02.2020 по справі №1640/3102/18, від 03.04.2020 по справі №160/5380/19.
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність застосування відповідачем штрафних санкцій до позивача в сумі 22036,39 грн. за порушення строку реєстрації вищевказаних податкових накладних №№: 30, 77, 28, 73, 12, 67, 53, 47, 65, 49, 37, 27, 35, 32, 4, 2, 9, 21, 59, 76, 16, 46, 36, 40, 61, 78, 64, 66, 58, 5, 25, 43, 48, 55, 34, 8, 62, 19, 54, 33, 14, 63, 39, 11, 60, 38, 44, 1, 50, 57, 18, 15, 26, 56, 17, 41, 3, 45, 42, 52, 20, 24, 31, 68, 13, 51, 22, 23, 29, 10, 74, складених у період з 01.04.2019 по 15.04.2019, оскільки останні подані до реєстрації позивачем в строк, встановлений п.201.10 ст.201 ПК України, протягом операційного дня до 20-ї години, що виключає елемент протиправності в його діянні, та, як наслідок, притягнення позивача до відповідальності.
Підсумовуючи зазначене вище, враховуючи обставини справи, вимоги Податкового кодексу України, принцип правомірності дій платника податків, наявні правові підстави для часткового задоволення позову шляхом визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №0193915012 від 04.09.2019 Головного управління ДПС в Івано-Франківській області в частині застосування штрафу в сумі 22036,39 грн.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1102,65 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0193915012 від 04.09.2019 Головного управління ДПС в Івано-Франківській області в частині застосування штрафу в сумі 22036,39 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул.Незалежності 20, м.Івано-Франківськ, 76018) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Планета здоров`я-Т» (код ЄДРПОУ 38609440, вул.Грушевського, 17, м.Долина, Івано-Франківська область, 77503) 1102,65 грн. (одна тисяча сто дві гривні 65 копійок) сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.