
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/775/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного провадження справу за позовом приватного підприємства "АРТУР" (позивач) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду із позовом та просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.02.2020 року №0000393305 та №0000403305.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що із висновками контролюючого органу підприємство не погоджується та вважає прийняті податкові повідомлення-рішення такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник відповідача у поданому до суду відзиві позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні повністю, оскільки перевіркою встановлено несвоєчасність сплати підприємством податку на доходи фізичних осіб та військового збору із дивідендів, виплачених засновникам (а.с.76-77).
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримав повністю (а.с.83-85).
Заперечення на таку відповідь до суду не надходило.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Позивач зареєстрований як юридична особа, перебуває на обліку як платник податків.
Відповідач є суб`єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує надані йому повноваження.
З матеріалів справи судом встановлено, що посадовою особою відповідача, на підставі наказу №735 від 27.12.2019 р. (а.с.16), направлення на перевірку №320/10/11-28-33-05/3150492 від 27.12.2019 р. (а.с.17) було проведено документальну планову виїзну перевірку ПП "АРТУР" з питань правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.10.2016 року по 30.09.2019 року, а також дотримання законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 30.09.2019 року.
За результатами перевірки складено акт від 07.02.2020 р. №3/11-28-33-05/31504926 (а.с.18-39).
Документальною перевіркою встановлені порушення, зокрема:
- п.п.168.1.1, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, частини "а" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб із дивідендів в сумі 724050,00 грн. (термін сплати - 06.09.2019 року, сплачено - 12.09.2019 року та 30.09.2019 року) та відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано пеню в сумі 8785,02 грн.;
- п.п.168.1.1, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, "а" п.176.2 ст.176, п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати військового збору із дивідендів в сумі 120675,00 грн. (термін сплати - 06.09.2019 року, сплачено - 12.09.2019 року та 30.09.2019 року) та відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано пеню в сумі 1464,17 грн..
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 27.02.2020 р. №0000393305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 81190,02 грн., з яких: 72405,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; 8785,02 грн. - пеня (а.с.48);
- від 27.02.2020 р. №0000403305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору у сумі 30531,67 грн., з яких: 12067,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями; 1464,17 грн. - пеня (а.с.49).
Не погодившись із вказаними рішеннями позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов до таких висновків.
Перевіркою правомірності нарахування позивачем податку на доходи фізичних осіб та військового збору при виплаті дивідендів за перевіряємий період засновникам ПП "АРТУР" ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) встановлено, що відповідно до Протоколу чергових загальних зборів засновників від 06.08.2019 р. №09/19 вирішено виплатити: ОСОБА_1 - 6 400 000,00 грн., ОСОБА_2 - 6 400 000,00 грн..
Перевіркою було встановлено, що 09.08.2019 р., 21.08.2019 р., 29.08.2019 р., 12.09.2019 р. проведено часткову виплату таких дивідендів.
Станом на 30.09.2019 р. залишається невиплаченими дивіденди на загальну суму 6 546 925,00 грн., а саме: ОСОБА_1 - 2 125 625,00 грн., ОСОБА_2 - 4 421 300,00 грн.. При цьому, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із дивідендів сплачений в повному обсязі 30.09.2019 року.
Враховуючи вищевказані обставини відповідач дійшов до висновку, що позивачем несвоєчасно було сплачено податок на доходи фізичних осіб в сумі 724 050,00 грн. та військовий збір в сумі 120 675,00 грн. із виплачених дивідендів (термін сплати - 06.09.2019 року, сплачено - 12.09.2019 року та 30.09.2019 року).
Крім того, враховуючи те, що позивачем несвоєчасно було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, контролюючим органом нараховано пеню.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПК України).
Згідно п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно з ст.18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов`язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов`язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України податковий агент зобов`язаний сплатити суму податкового зобов`язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Грошове зобов`язання щодо суми податкових зобов`язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов`язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету (п.54.2 ст.54 Податкового кодексу України)
Відповідно до вимог п.31.1 ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Так, п.168.1 ст.168 ПК України визначено порядок утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету.
Відповідно п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно до п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Відповідно до п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно з п.п.168.1.6 п. 168 ст. 168 ПК України для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Відповідно пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Таким чином, податковий агент зобов`язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені ПК України для місячного податкового періоду (тобто, не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу незалежно від того, передбачено подання самої декларації чи ні).
Відповідно до п.п.1.4, 1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України нарахування утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу , за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету особи, визначені статтею 171 цього Кодексу (у тому числі, роботодавці, які виплачують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податку).
Згідно п.п.1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України податкові агенти (платники збору) зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 ПК України.
Отже, утримання (нарахування) та сплата (перерахування) військового збору здійснюється у тому ж порядку, що встановлений для утримання (нарахування) та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб, тобто, під час виплати доходу (або не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу, якщо дохід нарахований, але по факту не виплачений).
06.08.2019 р. позивачем було нараховано дивіденди засновникам підприємства згідно до Протоколу позачергових зборів засновників від 06.08.2019 р. №09/19. Нараховані у вигляді дивідендів доходи станом на 30.09.2019 р. були виплачені частково. Керуючись п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України утриманий з невиплачених дивідендів податок на доходи фізичних осіб та військовий збір позивачем перераховано до бюджету до 30.09.2019 р., що відповідачем не заперечується.
Відтак, суд вважає помилковими висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог п.п.168.1.1, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, "а" п.176.2 ст.176, п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної сплати податку на доходи в сумі 724050 грн. та військового збору в сумі 120675 грн. із дивідендів, а тому податкові повідомлення-рішення від 27.02.2020 р. №0000393305 та №0000403305 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (ч.2 ст.9 КАС України).
Згідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно до ч.1 ст.139 КАС України сплачений судовий збір в сумі 2102,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 205, 242-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 27.02.2020 року №0000393305.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 27.02.2020 року №0000403305
Стягнути на користь приватного підприємства "АРТУР" (код ЄДРПОУ - 31504926) судові витрати зі сплаті судового збору в розмірі 2102 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 43142606).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України. Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько