
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
22 травня 2020 рокуСправа № 280/3325/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізької області (69095, м.Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50; код ЄДРПОУ 39820689) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
21.05.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізької області від 28.04.2020 року №8-3505/15-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність»;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізької області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району Запорізької області (за межами населених пунктів), площею 10,3446 га, кадастровий номер 2323982500:01:005:0022, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Крім того, 21.05.2020 року позивачем подано до суду заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій заявник просить суд заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області до набрання законної сили рішенням у даній справі вчиняти будь-які дії щодо надання дозволів на розробку проекту землеустрою, погодження проектів землеустрою, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, а саме земельної ділянки, розташованої на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району Запорізької області (за межами населених пунктів), площею 10,3446 га, кадастровий номер 2323982500:01:005:0022, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи,.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Згідно із ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам (постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» №9 від 22.12.2006).
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізької області видано наказ від 28.04.2020 року №8-3505/15-20-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність».
Не погодившись з наказом, позивач звернувся до суду з його оскарженням.
Правовою підставою для видачі Головним управлінням Дергеокадастру в Запорізькій області наказу від 19.08.2019р. № 8-1182/15-19-СГ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою є постанова Верховного Суду від 20 червня 2018 року (справа № 323/323/17,провадження № 61-9871св18). Вказаною постановою Верховного Суду відповідач, в тому числі, був зобов`язаний виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до сертифіката, виданого Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області 20 січня 2015 року, на право на земельну частку (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах.
Відповідач з власної ініціативи для виконання постанови Верховного Суду запропонував ОСОБА_1 іншу земельні ділянку, погодив її поділ, заявником була розроблена необхідна документація. Але після отримання від заявника клопотання від 06 квітня 2020 року щодо затвердження проекту землеустрою та виділення йому земельної ділянки за межами населеного пункту (кадастровиий номер 2323982500:01:005:0022) на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району Запорізької області у власність, той же відповідач, нехтуючи правовою позицією Верховного Суду та нормами закону, безпідставно на думку ОСОБА_1 відмовив йому.
Заявник, вважає, що земельна ділянка, яка йому була відведена відповідачем на підставі рішення суду, може бути передана третім особам, а, отже, існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, оскільки захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів. В подальшому для відновлення прав заявника необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, в тому числі фінансових, для оформлення необхідної документації. Надання відповідачем земельної ділянки іншим особам спричинить появу нових судових процесів та численне порушення прав третіх осіб.
Щодо вимог заявника заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області до набрання законної сили рішенням у даній справі вчиняти будь-які дії щодо надання дозволів на розробку проекту землеустрою, погодження проектів землеустрою, щодо земельної ділянки, розташованої на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району Запорізької області (за межами населених пунктів), площею 10,3446 га, кадастровий номер 2323982500:01:005:0022, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, суд вважає, що вони задоволенню не підлягають, оскільки отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність. Тобто дозволів на розробку проекту із землеустрою щодо відведення однієї і тієї ж земельної ділянки у власність може бути надано відповідачем у необмеженій кількості, і це не означає, що всім, кому надано цей дозвіл стануть власниками цієї земельної ділянки.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що подальше видання рішень про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність може призвести до того, що в разі задоволення судом позовних вимог за результатами розгляду даної адміністративної справи, позивачу доведеться докласти значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, у тому числі щодо повернення права власності на земельну ділянку, зокрема шляхом можливого ініціювання інших судових проваджень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість клопотання про забезпечення адміністративного позову щодо заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області до набрання законної сили рішенням у даній справі видавати рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, у зв`язку з чим воно підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 150-157, 241, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про забезпечення позову задовольнити частково.
Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області видавати рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, а саме: земельної ділянки, розташованої на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району Запорізької області (за межами населених пунктів), площею 10,3446 га, кадастровий номер 2323982500:01:005:0022, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до набрання законної сили судовим рішенням в даній справі.
В іншій частині заяви - відмовити.
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Лазаренко