Рішення № 89402716, 25.05.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
240/1932/20
Номер документу
89402716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/1932/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум індексації за період з серпня 2015 року по липень 2017 року включно згідно розрахунку виплаченої індексації Житомирського обласного військового комісаріату від 08.05.2019 № 9/246;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату мені призначеної пенсії за період з 03.09.2018 року, з урахуванням у складі мого грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум індексації за період з серпня 2015 року по липень 2017 року включно згідно розрахунку виплаченої індексації Житомирського обласного військового комісаріату від 08.05.2019 № 9/246.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що проходив військову службу в Збройних Силах України, відповідачем призначена йому пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату мені призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням у складі мого грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих мною сум індексації за період з серпня 2015 року по липень 2017 року включно згідно довідки ЖОВК від 08.05.2019 №9/246. У листі від 28.05.2019 року №Д-2310 (копія додається) ПФУ відмовив мені у перерахунку пенсії, зазначивши, що виплати, про які зазначав в заяві, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при обчисленні пенсії не можуть. Відмову ПФУ у перерахунку пенсії оскаржив у суді. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року за справою №240/8488/19 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , викладену в лист від 28.05.2019 №Д-2310, щодо перерахунку пенсії, призначеної мені, з урахуванням довідки №9/246 від 08 травня 2019 року, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом щодо нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення за період з серпня 2015 року по липень 2017 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути подані мною документи для перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки № 9/246 від 08 травня 2019 року, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у даній постанові. На виконання вимог постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року за справою № 240/8488/19 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянуло подані мною документи та листом від 12.12.2019 року № 42770/0325 відмовило мені у перерахунку пенсії, оскільки з виплаченої мені індексації не сплачено страхові внески. Вважає відмову ПФУ у перерахунку пенсії такою, що суперечить чинному законодавству.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відзив на позовну заяву надійшов до суду 06.04.2020. У відзиві представник відповідача вказує, що позивачу призначена пенсія на підставі документів, які особисто ним надано до Житомирського обласного військового комісаріату. До заяви про призначення пенсії додано довідку про додаткові види грошового забезпечення від 26.09.2018 №6520,в якій відсутні суми індексації грошового забезпечення. Крім того, зазначив, що, згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262, для визначення розміру пенсії враховуються виключно щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавки, доплати, підвищення. При цьому, вказаною нормою не передбачено включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії такого одноразового виду грошового забезпечення як індексація. Зауважив, що оскільки виплата індексації була разовою (виплачувалась однією сумою), то її неможливо вважати "щомісячними" додатковими видами грошового забезпечення. Вказує, що в довідці від 08.05.2019 №9/246 відсутня інформація про нарахування та сплату єдиного соціального внеску із сум індексації.

У період із 27.04.2020 по 20.05.2020 головуюча суддя перебувала у відпустці.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України у відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) Житомирського обласного військового комісаріату (далі - Житомирського ОВК), де отримував грошове забезпечення відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей».

Наказом Командувача ОК «Північ» від 06.04.2017 №47 позивач був звільнений з військової служби у запас у зв`язку із закінченням строку контракту, а Наказом військового комісара Житомирського ОВК від 23.08.2017 №186 ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу з 23.08.2017.

Встановлено, що із 03.09.2018 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ зі змінами у редакції Закону України від 04.04.2006 №3591-ІV (далі - Закон України №2262-ХІІ).

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2019 року у справі № 240/8488/19 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладену в лист від 28.05.2019 №Д-2310, щодо перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 , з урахуванням довідки № 9/246 від 08 травня 2019 року, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом щодо нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення за період з серпня 2015 року по липень 2017 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути подані ОСОБА_1 документи для перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки № 9/246 від 08 травня 2019 року, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у даній постанові.

На виконання рішення суду від 21.10.2019 у справі №240/8488/19, відповідач повторно розглянувши документи ОСОБА_1 для перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки №9/246 від 08.05.2019, листом №42770/03.25 від 12.12.2019, повідомив ОСОБА_1 про наступне: "ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. В довідці про суми виплаченої індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці від 08.05.2019 № 9/246 відсутня інформація про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Крім того звіривши дані індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) станом на 29.10.2018 та станом на 26.11.2019 дані не змінились. Виходячи з вищевикладеного, що відсутня інформація про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму індексації, зазначеної у довідці №9/246 від 08.05.2019 Вам відмовлено в перерахунку пенсії з врахуванням індексації, у зв`язку з несплатою з сум індексації єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування." (а.с. 16)

Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями частини 3 статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІII), законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону №2017-ІІІ).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно статті 1 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-XII містить відсилочну норму, можна прийти до висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 6 Закону №1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі статтею 4 вказаного Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. №1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Суд зазначає, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-XII, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІП, Закону №1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 №638/9697/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до положень статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексації грошового забезпечення, розмір якої зазначено у довідці Житомирського обласного військового комісаріату від 08.05.2019 №9/246.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести із 03.09.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням індексації грошового забезпечення, розмір якої зазначено у довідці Житомирського обласного військового комісаріату від 08.05.2019 №9/246.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук