Рішення № 89402655, 25.05.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
120/1107/20-а
Номер документу
89402655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 травня 2020 р. Справа № 120/1107/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління забезпечення виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправним та скасування звіту, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування звіту, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю звіту головного спеціаліста Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради №08-00-008-62646 від 29.12.2019 щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі №802/1201/18.

Ухвалою від 26.03.2020 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 262 КАС України). Даною ухвалою встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Крім того, даною ухвалою від 26.03.2020 також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління забезпечення виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що виконуючи рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі №802/1201/18, ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснило перерахунок пенсії позивача, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018. При цьому, представник відповідача звернув увагу, що положеннями ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено обчислення пенсії із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Натомість, механізм обчислення такої пенсії визначений Порядком, затвердженим постановою КМУ №1210 від 23.11.2011.

29.04.2020 позивачем подано пояснення на відзив Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, в яких останній зазначає, що посилання відповідача на постанову КМУ №1210 від 23.11.2011 є необґрунтованими, адже до спірних правовідносин підлягають застосуванню виключно положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позиція третьої особи щодо заявлених позовних вимог викладена у поданому відзиві на позовну заяву, які розцінюються судом як письмові пояснення третьої особи. Зокрема, представник третьої особи зазначив, що оскаржуваний у даній справі звіт №08-00-008-62646 від 29.12.2019 виготовлений з урахуванням норм чинного законодавства.

Ухвалою від 25.05.2020 відмовлено в задоволенні клопотання позивача про розгляд даної справи у відкритому судовому засіданні з викликом сторін.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі №802/1201/18, окрім іншого, зобов`язано Вінницьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з дня звернення ОСОБА_1 із відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії.

27.08.2018 Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №802/1201/18.

З метою примусового виконання даного виконавчого листа №802/1201/18 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області відкрито виконавче провадження №ВП 57177834.

Як слідує із письмових пояснень третьої особи, постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області від 21.11.2019 призначено головного спеціаліста відділу контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресних державних соціальних допомог і пенсій Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради спеціалістом у виконавчому провадженні №ВП 57177834 з примусового виконання виконавчого листа №802/1201/18, виданого Вінницьким окружним адміністративним судом 27.08.2018.

За наслідками перевірки пенсійної справи позивача на предмет виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі №802/1201/18, спеціалістом складено звіт №08-00-008-62646 від 29.12.2019 щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі №802/1201/18.

Як слідує зі змісту даного звіту, останнім встановлено, що виконуючи зазначене вище рішення суду, управління Пенсійного фонду рішенням №905060142020 від 10.09.2018 провело перерахунок пенсії заявнику, виходячи із п`ятикратного розміру заробітної плати (3723,00 грн.), встановленої законом на 01.01.2018 (заява на перерахунок пенсії від 25.01.2018).

В даному звіті також зазначено, що механізм обчислення пенсії передбачено Постановою КМ України №1210 від 23.11.2011 зі змінами, внесеним Постановою КМ України №851 від 15.11.2017.

Разом із тим, на думку позивача, даний звіт №08-00-008-62646 від 29.12.2019 є протиправним та порушує його права на перерахунок пенсії у розмірі, визначеному ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Наведені вище обставини, слугували підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Так, в першу чергу судом враховано, що оскаржуваний у даній справі звіт №08-00-008-62646 від 29.12.2019 не містить жодних висновків щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проведеного на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 по справі №802/1201/18.

В той же час, у відповідному звіті головний спеціаліст відділу контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресних державних соціальних допомог і пенсій Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради зазначає, що механізм обчислення пенсії передбачено Постановою КМ України №1210 від 23.11.2011 зі змінами, внесеним Постановою КМ України №851 від 15.11.2017.

Таким чином, з огляду на мотиви заявленого позову, а також враховуючи подані позивачем письмові пояснення, суд приходить до висновку, що позивач не згоден саме із констатацією в оскаржуваному звіті факту того, що механізм обчислення розміру його пенсії передбачено Постановою КМ України №1210 від 23.11.2011, адже останній зазначає, що при обрахунку розміру його пенсії мають враховуватись лише положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З приводу наведеного, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" врегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Так, частинами 1- 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України № 231-V від 05.10.2006 року, що діяла до 01.10.2017 року) передбачалося, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначав Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Порядок № 1210).

Таким чином, відповідно до Порядку № 1210 здійснювався розрахунок пенсій, визначених ч. 2 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який не розповсюджувався на пенсії, передбачені ч. 3 ст. 59 вказаного Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII статтю 59 Закону № 796-ХІІ викладено у новій редакції.

Зокрема, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у новій редакції, яка застосовується з 01 жовтня 2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Також зазнав змін і Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Так, 15 листопада 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набула чинності з 01 жовтня 2017 року.

Вказаною постановою внесено зміни до Порядку № 1210, шляхом заміни у першому реченні п.1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на слова і цифри "статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас, постановою № 851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв/100%), де:

- П - розмір пенсії;

- Зс-середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

- Кзс-середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

- Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп(мін) х 5) / Зс1, де:

- Зп(мін)-розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

- Зс1- середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, починаючи з 01 жовтня 2017 року, умови, порядок призначення та обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, які призначені відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначаються та розраховуються відповідно до Порядку №1210.

Відповідного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 24 грудня 2019 року у справах №816/1962/18 та № 816/1454/18, в яких зазначив, що пункт 9-1 Порядку №1210 прийнятий на реалізацію норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія частини 3 статті 59 вказаного Закону.

Крім того, суд звертає увагу, що як видно із процитованих норм, за бажанням осіб, пенсія обчислюється, серед іншого, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

При цьому, суд акцентує увагу, що "обчислення" та "встановлення" не є тотожними поняттями. Зокрема, "обчислення" - це процес отримання якого-небудь результату за допомогою дій над числами.

При цьому, як видно із матеріалів справи, ОСОБА_1 обчислено пенсію, саме виходячи із даної формули із урахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018.

З огляду на усі вище викладені обставини, суд приходить до висновку, що оскаржуваний у даній справі звіт головного спеціаліста відділу контролю за правильністю призначення, перерахунку і виплати адресних державних соціальних допомог і пенсій Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради №08-00-008-62646 від 29.12.2019 є цілком обґрунтованим, а тому підстави для його скасування, на переконання суду, відсутні.

За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77,90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (вул. Соборна, 50, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 38782790);

Управління забезпечення виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (21028, м. Вінниця, а/с 391).

Повний текст рішення складено 25.05.2020.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна