
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 травня 2020 року м. ТернопільСправа № 921/163/20
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бурди Н.М.
при секретарі судового засідання Крутіній ЮС
розглянувши справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства Укртелеком, бульвар Т.Шевченка, 18, м. Київ, 01601 в особі Тернопільськоїфілії ПАТ Укртелеком, вул. Чорновола, 4, м. Тернопіль,46001
до відповідача:Управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації, вул. Шевченка, 13, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47501
про: стягнення 15 969,15грн. заборгованості
Представники сторін в судове засідання не прибули.
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" звернулось до Господарського суду Тернопільської області із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації про стягнення коштів в сумі 15969 грн за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах за вересень-грудень 2019 року.
Вимоги позивача вмотивовані тим, що у вказаний період позивач надав телекомунікаційні послуги окремим категоріям громадян, що користуються правом на пільги відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", «Про жертви нацистських переслідувань»; «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких іншихосіб та їх соціальний захист» ; «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; «Про охорону дитинства". Відповідно до чинного законодавства на відповідача як розпорядника коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення покладено обов`язок здійснювати розрахунки з постачальниками послуг пільговим категоріям громадян. Разом з тим, в порушення вимог чинного законодавства кошти на відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, наданих позивачем пільговим категоріям споживачів у зазначений період, відповідачем не сплачено.
Як на правову підставу позову ПАТ "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком", посилається на частину 6 статті 48, підпункт "б" пункту 4 частини 1 статті 89, статтю 102 Бюджетного кодексу України, пункти 2, 2-1, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256), статті 174, 193, 218 Господарського кодексу України, статті 11, 525, 526, 527, 617 Цивільного кодексу України, норми Закону України "Про телекомунікації", Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 №295), Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117).
Ухвалою суду від 06.03.2020 відкрито провадження у справі №921/163/20 за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання у даній справі призначено на 02.04.2020, яке неодноразово відкладалось, востаннє до 14.05.2020.
У поданому 23.03.2020 через канцелярію суду відзиві на позовну заяву від 17.03.2020 за №602/01-19 відповідач просив в позові відмовити, у зв`язку з його безпідставністю. При цьому зазначив, що на 2019 ріку Державному бюджеті України не були передбачені видатки на фінансування пільг з послуг зв`язку за рахунок субвенції з держаного бюджету місцевим бюджетам Крім того, рішенням Бережанської міської ради від 20122018 за №1171 «Про міський бюджет на 2019 рік» кошти на фінансування пільг з послуг зв`язку не передбачено, а тому виплатити дані суми відповідач не може в зв`язку з відсутністю коштів, виділених на такі цілі, на підтвердження чого подав лист Бережанської міської ради від 14.01.2019 за №15/02-10. Крім того, відповідач просив розгляд справи здійснювати без участі його уповноваженого представника за наявними у справі матеріалами.
24.03.2020 позивачем подано відповідь на відзив, у якому звертає увагу суду на те, що відповідачем не заперечено факту надання позивачем телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, а також не оспорюється заявлена до стягнення сума.
Представники сторін в судове засідання, призначене на 21.05.2020, не прибули, з огляду на подані ними клопотання про розгляд даної справи без участі представників сторін, а відтак спір розглядається за наявними у справі документами.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з огляду на наступне.
Позивач у справі - Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", в особі Тернопільської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам, які мають право на пільги та на яких поширювалась дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про охорону дитинства".
Відповідно до ч 3 ст 63 Закону України "Про телекомунікації", телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно п 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295 визначено, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред`явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, у вересні-грудні 2019 року Тернопільською філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" були надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах населенню м Бережани та Бережанського району на суму 15 969,15 грн.
Свідченням факту надання таких послуг Тернопільською філією ПАТ "Укртелеком" та фактичне споживання їх переліченими категоріями населення, у вересні-грудні 2019 року, слугують розрахунки видатків, понесені ПАТ "Укртелеком" (форми №2 пільга, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 535 від 04.10.2007) на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг у вересні-грудні 2019 року, всього на суму 15 969,15 грн, які були надслані на поштову адресу відповідача разом із супровідними листами від 07.10.2019 за № 06/2-11-630, від 06.11.2019 № 06/2-11-658, від 06.12.2019 № 06/2-11-683, від 09.01.2020 за № 06/2-11-1 рекомендованими листами з описом вкладення (відповідні докази відправлення та одержання адресатом містяться у матеріалах справи).
Права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України (п п 1, 6 ст 92 Конституції України).
Так, згідно з п 19 ч 1 ст 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надаються такі пільги:позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно до п 10 ч 1 ст 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв`язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів, а для осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни зі 100-процентною знижкою від затверджених тарифів.
Згідно із п 18 ч 1 ст 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Пунктом 20 ч 1 ст 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно п 11 ст 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законом.
Пунктом 5 ч 1 ст 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, першочергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення.
Згідно з п 6 ч 1 ст 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України надаються пільги: 50-відсоткова знижка плати за користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними.
Згідно з абз 2 ч 5 ст 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плази за встановлення і користування квартирним телефоном.
Пунктом 4 ч 3 ст 13 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено надання пільг багатодітним сім`ям, зокрема, позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
Відповідно до ст 87 Бюджетного кодексу України, видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (ч 2 ст 97 Бюджетного кодексу України).
В силу приписів п 20-4 статті 91 Бюджетного кодексу України, до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв`язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім`ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Згідно пп "б" п 4 ч 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 2 статті 97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок № 256), встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.
Зокрема, пунктом 2 вищевказаної Постанови встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Також, п 2-1 Постанови визначено, що завдання, передбачені п 2 цієї Постанови, покладені на управління праці та соціального захисту населення.
При цьому, згідно п 3 Порядку № 256, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
До того ж, як вбачається з Положення про управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації, а саме п.п. 2 ч. 1 розділу ІІ , одним із основних завдань управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, у межах реалізації державної соціальної політики в районі у сфері соціального захисту населення, є призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв`язку.
А у п.п.27 п. 2 розділу ІІ Положення зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Бережанської райдержадміністрації відповідно до визначених повноважень з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення, зокрема:
- організовує в межах компетенції роботу щодо надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, пільг з оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв`язку, пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу, пільг на проїзд окремим категоріям громадян, інших пільг, передбачених законодавством України;
- сприяє громадянам в отриманні документів, необхідних для призначення окремих видів допомоги, субсидій та надання пільг;
- проводить електронні звірки інформації від організацій - надавачів послуг щодо витрат, пов`язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, з відомостями, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги;
- проводить розрахунки з організаціями - надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян і призначені житлові субсидії населенню , тощо.
Зміст вищевказаного Положення розміщений на офіційному сайті Бережанської РДА (розміщеному за електронною адресою http://oda.te.gov.ua/berezhanska/ua/10526.htm), яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.
Таким чином, розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг міста Бережани та Бережанського району Тернопільської області є Управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації (відповідач у справі), а отже, на підставі вищезазначених норм законодавства та положень Постанови №256, відшкодування витрат понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.
Відповідно до абз. 1 п. 8 Порядку №256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховуються протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. При цьому, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів протягом двох днів здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.
Як встановлено судом, у вересні-грудні 2019 року Тернопільською філією Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" були надані послуги електрозв`язку на пільгових умовах населенню м. Бережани та Бережанського району Тернопільської області на суму 15969,15 грн, на підтвердження чого до матеріалів справи долучено розрахунки видатків, понесених ПАТ "Укртелеком" (форми №2 - пільга, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 535 від 04.10.2007) на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг у вересні - грудні 2019 року, всього на суму 15 969,15 грн, із доказами їх надіслання на адресу відповідача.
Згідно п 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджене постановою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".
На виконання вищезазначених вимог позивач направляв відповідачу для здійснення розрахунку за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів відповідні розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг за формою "№2-пільга" за вересень-грудень 2019 року, що підтверджується супровідними листами:
- від 07.10.2019 за № 06/2-11-630 (надісланого на адресу відповідача 09.10.2019 рекомендованим листом з описом вкладення №0500057757151 з відміткою про вручення на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення адресату б/д, засвідчене підписом останнього);
- від 06.11.2019 № 06/2-11-658 (надісланого на адресу відповідача 11.12.2019 рекомендованим листом з описом вкладення №0500068954846 з відміткою про вручення на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення адресату 13.12.2019);
- від 06.12.2019 № 06/2-11-683 (надісланого на адресу відповідача рекомендованим листом з описом вкладення №0500062698627 з повідомленням про вручення адресату 15.11.2019);
- від 09.01.2020 за № 06/2-11-1 (надісланого на адресу відповідача 10.01.2019 рекомендованим листом з описом вкладення №0500073316270 з відміткою про вручення на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення адресату 13.01.2020).
При цьому суд зазначає, що за наведеним вище законодавством та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117, якою затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги , Управління соціального захисту населення є не лише розпорядником бюджетних коштів, а й органом, що контролює відомості, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги.
Зокрема, у п 3 Положення вказано, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи) наділені такими повноваженнями, як :
- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Також, п 11 вищевказаного Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, визначено, що Уповноважений орган (відповідач у справі) щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга"; Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій звіти згідно з формами "4-пільга" та "6-пільга".
Суд звертає увагу, на те що у спірних правовідносинах орган державної влади не заперечив факту надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, не оспорює їхнього обсягу, підставності надання, правильності обчислення, тощо.
Всупереч положенням чинного законодавства, вартість даних послуг в сумі 15 969,15 грн, понесених позивачем у вересні-грудні 2019 року внаслідок надання телекомунікаційних послуг, відповідачем відшкодовані не були, що стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Норма ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України передбачає, що зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ст. 193 ГК України).
Норми ст. 599 ЦК України та ст. 202 ГК України вказують, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як уже зазначалось, відповідачем у відзиві не заперечено проти розміру суми, заявленої до відшкодування, тоді як звернено увагу на відсутність механізму її відшкодування та відсутність для цього коштів.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Він відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання, якщо не доведе, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення правопорушення (ч. 2 ст. 218 ГК України).
Управління соціального захисту населення Бережанської РДА, яке є розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг населення м. Бережан та Бережанського району Тернопільської області, зобов`язане було здійснювати відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання послуг зв`язку пільговим категоріям населення, які проживають на вищезазначеній території, за рахунок державних субвенцій. При цьому, неналежне фінансування та відсутність механізму проведення такого розрахунку не є підставою для звільнення відповідача від відшкодування вказаних вище витрат, понесених позивачем, та не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення такого зобов`язання шляхом примусового стягнення.
Зі змісту статті 617 Цивільного кодексу України вбачається, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного суду України від 15.05.2012 по справі № 11/446. А також в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року, яке згідно ст 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та ч. 4 ст 11 ГПК України є джерелом права.
За таких обставин, Управління соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації відповідає за своїми зобов`язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч 1-4 ст 48 Бюджетного кодексу України.
Таким чином, зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 № 911/4249/16 та від 05.06.2018 у справі №927/584/17 відповідно за позовом ПАТ "Укртелеком", в особі Київської міської філії ПАТ "Укртелеком" до відповідача - Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації, про стягнення 222039,80 грн. заборгованості з понесених позивачем витрат унаслідок надання окремим категоріям населення телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та за позовом ПАТ "Укртелеком", в особі Чернігівської філії ПАТ "Укртелеком" до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради про стягнення 896 638,61 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Крім того, у листі від 30.06.2011 № 31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз`яснило, що "...деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів)".
Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007).
Зокрема, у Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).
Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року № 3477-IV та ч. 4 ст. 11 ГПК України суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду, як джерело права.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини (далі -ЄСПЛ), а саме, у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00), ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення Суду). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
В рішеннях ЄСПЛ від 18 жовтня 2005 року у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та від 30 листопада 2004 року у справі "Бакалов проти України" також зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання (пункти 48 та 40 цих рішень відповідно).
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. ст. 13, 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на встановлені при розгляді даної справи обставини, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації 15 969,15 грн заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству та не спростовані відповідачем.
У відповідності до ст. ст. 123,129 ГПК України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240, 247-252 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Бережанської районної державної адміністрації ( вул. Шевченка, 13, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47501, код 03195524) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" (вул. В.Чорновола, 4, м Тернопіль, код 01188052) - 15 969 (п`ятнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дев`ять) грн. 15 коп. заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, 2102 (дві тисячі сто дві) грн сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25.05.2020 року.
Суддя Н.М. Бурда
з