Рішення № 89394007, 12.05.2020, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.05.2020
Номер справи
924/1174/19
Номер документу
89394007
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" травня 2020 р. Справа № 924/1174/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В., при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу

за позовом міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв"

про визнання додаткових угод укладеними з 01.09.2019р.

Представники учасників процесу: не з`явились (явка учасників справи в засідання визнавалась необов`язковою).

У судовому засіданні 12.05.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал" до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" про: 1) визнання додаткової угоди № 5 до договору постачання електричної енергії споживачу № Е/39-19/195 від 31.05.2019р. укладеною з 01.09.2019р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" та міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал"; 2) визнання додаткової угоди № 2 до договору постачання електричної енергії споживачу № Е/57-19 від 29.07.2019р, укладеною з 01.09.2019р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" та міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал".

В обгрунтування позовних вимог зазначається, що відповідно до норм Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами проведення відкритих торгів між міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" (споживач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (постачальник) 31.05.2019р. був укладений договір №Е/39-19/195 про постачання електричної енергії споживачу. Як вказує представник позивача, відповідно до умов договору початком постачання електричної енергії споживачу є 01.07.2019р. (п.13.1.). Також, зазначено, що умовами договору, а саме п. 4.1. передбачено, що для забезпечення безперервного надання послуг з постачання електричної енергії споживачу постачальник зобов`язується здійснювати своєчасну закупівлю електричної енергії в обсягах, що за належних умов забезпечить задоволення попиту на споживання електричної енергії споживачем. Крім того, представник позивача зауважив, що зі змісту договору вбачається, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що зазначені у специфікації (додаток №1).

При цьому, як вказує представник позивача, згідно із додатком 4 до договору про постачання електричної енергії споживачу, ТОВ "Енергогазрезерв" надав свою комерційну пропозицію на закупівлю електричної енергії, згідно з вимогами замовника торгів, а саме: ціна електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи) 2,0368 грн./кВт*год. В подальшому, як стверджує представник позивача 01.08.2019р. у зв`язку зі зміною ринкових цін на оптовому ринку електроенергії, сторони внесли зміни до договору №Е/39-19/195 від 31.05.2019р. шляхом підписання додаткової угоди №3, у якій зазначено, що ціна за електроенергію яка постачається за договорами, розрахована з урахуванням тарифу на передачу електричної енергії з 01.07.2019р. Також, представник позивача відзначив, що 01.08.2019р. набула чинності Постанова НКРЕКП №1411 від 12.07.2019р., якою встановлений новий тариф на послуги з передачі електричної енергії з серпня 2019 року та 09.08.2019р. сторони, уклали додаткову угоду №4, якою погодили ціну електричної енергії, що постачається згідно договору №Е/39-19/195 від 31.05.2019р., з 01.08.2019 року. На таких самих умовах був укладений договір про постачання електричної енергії №Е/57-19 від 29.07.2019р.

В подальшому, як вказує представник позивача, 01.09.2019р. набула чинності постанова НКРЕКП №1781 від 30.08.2019р. "Про внесення змін до постанови НКРЕКП № 1411 від 12.07.2019р., відповідно до якої з вересня 2019 року, встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 116,54 грн./Мвт*год., замість 312,14 грн./Мвт*год., який діяв з 01.08.2019р. Тому, як зазначив представник позивача, при укладенні договору на №Е/39-19/195 про постачання електричної енергії споживачу від 31.05.2019р. та договору №Е/57-19 від 29.07.2019р. сторони не могли знати про те, що істотно зміняться обставини у зв`язку з прийняттям нової Постанова НКРЕКП. Як стверджує представник позивача, у зв`язку з набранням чинності вищевказаної Постанови, керуючись п.7 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015р. №922-VIII, позивачем направлена на електронну адресу відповідача листом №2585 від 10.09.2019р. додаткова угода №5 до договору про постачання електричної енергії споживачу №Е/39-19/195 та додаткова угода №2 про постачання електричної енергії споживачу до договору №Е/57-19 від 29.07.2019р. на зменшення ціни за електроенергію з 01.09.2019р.

Згідно витягу із електронної пошти постачальник отримав відправлення 10.09.2019р., однак станом на момент подання даного позову додаткові угоди №5 і №2 до вищевказаних договорів не підписано. При цьому, як вказує представник позивача, 18.10.2019р. отримана відповідь №166/1909, в якій зазначено, що нажаль збільшення електричної енергії в липні 2019р. на розмір тарифу з передачі із МКП "Хмельницькводоканал" не погоджено, що завдало товариству значних збитків, тому відмовлено позивачу в підписанні додаткових угод на зменшення ціни електричної енергії.

Враховуючи вищевикладене, представник позивача стверджує, що дії відповідача щодо ухилення від внесення змін у договори №Е/39-19/195 про постачання електричної енергії споживачу від 31.05.2019р. та №Е/57-19 в частині зменшення ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткової угоди є неправомірними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України., тому просить позов задовольнити.

У поясненнях, поданих 27.03.2020р., представник позивача вказує, зокрема на те, що ціни (тарифи) на окремі види послуг підлягають державному регулюванню.Державне регулювання ринку електричної енергії здійснює регулятор у межах повноважень, визначених ст. 6 Закону України "Про ринок електричної енергії" та іншими актами законодавства.

Також, представником позивача зазначено, що рішення регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. Крім того, відзначено, що постанова НКРЕКП №1781 від 30.08.2019р. "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 12.07.2019р. № 1411" набула чинності з 01.09.2019р. Вказаною постановою з вересня 2019 року, встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 116,54 грн./Мвт*год., замість 312,14 грн./Мвт*год., який діяв з 01.08.2019р. Встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 116,54 грн./Мвт*год. є складовою ціни електричної енергії, тому безпосередньо впливає на вартість електричної енергії, що поставлялася МКП "Хмельницькводоканал" за вказаними договорами, укладеними між позивачем і відповідачем. НКРЕКП зобов`язала електропостачальників застосовувати прийнятий постановою №1781 від 30.08.2019р. тариф на передачу електроенергії в розмірі 116,54 грн. за Мвт.год. (без НДС) при формуванні ціни на електричну енергію та розрахунки за спожиту електроенергію починаючи з 01.09.2019 року.

Однак, як стверджує представник позивача, відповідачем було відмовлено в укладенні додаткових угод про зменшення ціни на підставі вищевказаної постанови НКРЕКП до договорів про постачання електричної енергії споживачу.

У відповіді на відзив, поданій 30.01.2020р. представник позивача відзначив, зокрема таке. Постанова НКРЕКП №1781 від 30.08.2019р. "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 12.07.2019р. № 1411" набула чинності з 01.09.2019р. Вказаною постановою з вересня 2019 року, встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 116,54 грн./Мвт*год., замість 312,14 грн./Мвт*год., який діяв з 01.08.2019р. Встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 116,54 грн./Мвт*год. є складовою ціни електричної енергії, тому впливає на вартість електричної енергії, що поставляється МКП "Хмельницькводоканал" за вказаними договорами, укладеними між позивачем і відповідачем. Також, як зазначив представник позивача НКРЕКП зобов`язала електропостачальників застосовувати прийнятий постановою №1781 від 30.08.2019р. тариф на передачу електроенергії в розмірі 116,54 грн. за Мвт.год. (Без НДС) при формуванні ціни на електричну енергію та розрахунки за спожиту електроенергію починаючи з 01.09.2019р. При цьому, представник позивача зауважив, що відповідач по справі добровільно відмовився враховувати встановлений НКРЕКП з 01.09.2019р. тариф на передачу електричної енергії, при встановленні ціни на електроенергію, яку постачає МКП "Хмельницькводоканал" і укладати додаткові угоди, у зв`язку з цим просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

У відзиві на позов, поданому 21.12.2019р. представник відповідача проти позову заперечує, відзначивши, зокрема таке. Позивач об`єднав позовні вимоги по різним договорам не надавши обґрунтування підстав такого об`єднання. При цьому, представник відповідача вважає, що позовні вимоги не відповідають нормам матеріального права, оскільки позивач звернувся до суду з позовом про визнання укладеними додаткових угод до договорів постачання електричної енергії споживачу №Е/39-19/195 від 31.05.2019р. та №Е/57-19 від 29.07.2019 р. в частині зменшення ціни на електричну енергію, предметом даних договорів відповідно п. 2.1. є постачання постачальником у 2019 році електроенергії в обсягах і порядку, передбачених даним договором, а споживач зобов`язується прийняти газ та оплатити постачальнику її вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених даним договором. Дані договори укладено за результатами прилюдних торгів проведених відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 36 якого визначає істотні умови договору про закупівлю та порядок зміни індексу споживчих цін.

Як зазначив представник відповідача, постановою НКРЕКП від 12.07.2019р. №1411 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «Укренерго» встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 312,14 грн/МВттод (без урахування податку на додану вартість). Пунктами 1.2.6, 3.3.1 та 4.31 Правил роздрібного ринку електроенергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018р. передбачено внесення споживачами плати за послуги з передачі електричної енергії ОСП через постачальника, а також включення сум оплати послуг систем оператора в платіжні документи. Таким чином, як стверджує представник відповідача тариф на послуги з передачі електричної енергії ДП «НЕК «Укренерго» становив: з 01.07.2019р. - 347,43 грн/МВт*год (без ПДВ), постанова НКРЕКП № 954 від 07.06.2019р.; з 01.08.2019р. - 312,14 грн/МВт*год (без ПДВ), постанова НКРЕКП № 1114 від 12.07.2019р.; з 01.09.2019р. - 116,54 грн/МВт*год (без ПДВ), постанова НКРЕКП № 1114 від 12.07.2019р.

Крім того, вказано, що відбулось коливання ціни на електричну енергію на ринку.

На підставі викладеного, з метою врегулювання оплати вищевказаного тарифу та у зв`язку з коливанням ціни на електричну енергію на ринку позивачу направлялись додаткові угоди для підписання з належними доказами таких змін, тобто експертні висновки Черкаської торгово - промислової палати. При цьому, як стверджує представник відповідача, позивач ігнорував пропозиції відповідача та підписав лише додаткові угоди в запропонованій ним редакції: додаткову угоду № 3 від 01.08.2019р., якою з 01.07.2019р. ціна за електроенергію, що постачається за договором, з урахуванням тарифу на передачу електричної енергії становить 1кВТ*год. електроенергії - 2,187091 грн. в тому числі 20% ПДВ; додаткову угоду № 4 від 09.08.2019р., якою з 01.08.2019р. ціна за електроенергію, що постачається за договором, з урахуванням тарифу на передачу електричної енергії становить 1кВТ*год. електроенергії - 2,0773 грн., в тому числі 20% ПДВ, з 01.08.2019р. Тому, як зазначив представник позивача, в результаті безпідставного ухилення позивачем від приведення істотних умов договору до положень чинного законодавства, відповідач по справі був змушений поставляти електроенергію за заниженим тарифом та зазнав значних збитків.

Дана обставина змусила ТОВ «Енергогазрезерв» ініціювати дострокове розірвання договорів, однак постачальник (відповідач) обмежений в цьому праві.

Даний аргумент зазначив відповідач у своєму листі №168/1909 від 18.10.2019р. у відповідь на чергову пропозицію позивача в зменшенні тарифу.

Разом з тим, як зауважив представник відповідача, позивачем по справі порушено порядок внесення змін до договору, встановленого умовами договору та чинним законодавством, оскільки правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018р., підпунктом 1.2.15. пункту 1.2. Розділу І встановлено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.

Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

При цьому, посилаючись на положення п.п. 3.1.1. пункту 3.1. Розділу ІІІ ПРРЕЕ представник відповідача відзначив, щопостачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами.

Ціни (тарифи) на окремі види послуг підлягають державному регулюванню. Перелік таких послуг визначено в ст.7 Закону України «Про ринок електричної енергії» зокрема, встановлено: тариф (єдиний для всієї країни) на передачу електроенергії — 312,14 грн./МВттод (без урахування ПДВ); тариф на розподіл електроенергії (окремий тариф, який затверджується окремою постановою НКРЕКП для кожного обленерго); «зелений» тариф для окремих суб`єктів господарювання; «зелений» тариф для приватних домогосподарств тощо.

Представник відповідача звертає увагу на те, що для інших послуг, не зазначених у ст.7 даного Закону , мають бути встановлені вільні ринкові ціни, тобто у разі укладення договору на постачання електроенергії між енергопостачальником і суб`єктом господарювання (окрім малого непобутового), тариф встановлює такий договір, стверджує представник відповідача.

При цьому, представник відповідача вважає, що відповідач по справі є постачальником за вільним тарифом тому постанова НКРЕКП № 1114 від 12.07.2019р. впливає лише на перерозподіл складової ціни електричної енергії, що поставляється на виконання умов договорів, але не є обов`язковою, для внесення змін до умов договорів, укладених між позивачем та відповідачем.

У запереченні на відповідь на відзив, поданих 10.02.2020р., представник відповідача, відзначив, зокрема таке.

ТОВ «Енергогазрезерв» на підставі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виданої на підставі Постанови НКРЕКП №505 від 19.06.2018р., здійснює діяльність з постачання електричної енергії, та є електропостачальником кінцевих споживачів електричної енергії відповідно до укладених договорів та в своїй діяльності керується законодавством України, зокрема і Законом України «Про ринок електричної енергії». При цьому, представник відповідача зауважив, що договори укладені між позивачем та відповідачем не встановлюють місця їх виконання та не є прив`язаними до певного місця, на відміну від договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії МКП «Хмельницькводоканал»,укладеного між позивачем та ВАТ «Хмельницькобленерго», оскільки саме ВАТ «Хмельницькобленерго», є ліцензіатом розподілу електричної енергії в межах балансової належності об`єктів споживача, тому здійснює фактичний розподіл, облік електроенергії позивачу через електричні мережі.

Представник відповідача звертає увагу на те, що гідно п. 2.2. договорів постачання електричної енергії споживачу №Е/39-19/195 від 31.05.2019р. та №Е/57-19 від 29.07.2019р. обов`язковою умовою для постачання електроенергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просить відмовити у позові.

Позиції представників сторін з приводу спірних правовідносин було заслухано судом у судовому засіданні.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.

31.05.2019р. між міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" (споживачем) та товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (постачальником) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № Е/39-19/195 (далі договір), який є договором, що встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії (п. 1.1. договору).

Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017р. №2019-VIII, Правил роздрібного/ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.63.2018р. №312, Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг України від 14.03.2018р. №310 та кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг України від 14.03.2018р. №309 (п. 1.2.).

Згідно із п. 1.3. договору обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків

Як передбачено п. 1.4. договору графік споживання електропостачання по місяцях може бути змінено споживачем в односторонньому порядку в залежності від фактичних обсягів закупівлі електроенергії.

За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії згідно з умовами цього договору (п. 2.1.).

Відповідно до п. 2.2. договору обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Згідно із п. 3.1. договору постачання електричної енергії споживачу здійснюється у відповідності до специфікації (додаток №1), перелік точок продажу (додаток №2) та комерційної пропозиції (додаток №4), які є невід`ємною частиною договору.

Як передбачено п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що зазначені у специфікації (додаток №1) у відповідності до графіка споживання (додаток №3) та комерційної пропозиції (додаток №4).

Відповідно до п. 5.2. договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором.

Згідно із п. 5.3. розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Як передбачено п. 5.4. договору акт приймання-передачі електричної енергії за розрахунковий місяць складається постачальником на підставі даних комерційних приладів обліку.

Відповідно до пункту 5.5. договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Рахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Розділом 6 договору визначені права та обов`язки споживача, де в п. 6.1. вказано, що споживач має право, зокрема: отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі; вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим договором та чинним законодавством порядку; проводити звіряння фактичних розрахунків в установленому ПРРЕЕ порядку з підписанням відповідного акта; оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальника, що порушують права споживача, та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинним законодавством та цим договором.

Розділом 7 договору визначені права та обов`язки постачальника, де в п. 7.2. вказано, що постачальник зобов`язується, зокрема: нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; розглядати в установленому законодавством порядку звернення споживача, зокрема з питань нарахувань за електричну енергію, і за наявності відповідних підстав задовольняти його вимоги.

Згідно із п. 11.2. договору у разі недосягнення між сторонами згоди шляхом проведення переговорів сторони мають право щодо вирішення спору в судовому порядку.

Цей договір набуває чинності з 01.07.2019р. та діє до 31.12.2019p., а в частині виконання зобов`язань по ньому - до повного їх виконання (п. 13.1.).

Умови цього договору можуть бути змінені за згодою сторін у порядку, визначеному законодавством України, шляхом укладання сторонами відповідної додаткової угоди до цього договору (п. 13.6.).

До договору додані: додаток № 1 «Специфікація», скріплений підписами та печатками обох сторін, де визначена вартість електричної енергії за 10565010 кВт*год., яка складає 21518570,67 грн. та визначені точки продажу (точки обліку); додаток № 3 «Графік споживання електричної енергії по місяцях», скріплений підписами та печатками обох сторін; додаток № 4 «Комерційна пропозиція № 1 ТОВ «Енергогазрезерв» про постачання електричної енергії споживачу, які споживають електричну енергію для потреб професійної та підприємницької діяльності»; додаткова угоду до договору № 1 від 11.06.2019р., відповідно до якої додаток № 2 точки продажу (точки обліку) та додаток № 3 графік споживання по місяцях викладено в новій редакції, всі інші умови договору від 31.05.2019р. залишаються без змін; додаткова угода № 2 до договору від 30.07.2019р., відповідно до якої внесено зміни до реквізитів сторін у договорі.

01.08.2019р. між міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" (споживачем) та товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (постачальником) укладено, скріплено підписами та печатками обох сторін додаткову угоду № 3 до договору, відповідно до якої сторони домовились про наступне: з 01.07.2019р. ціна за електроенергію, що постачається за договором, з урахуванням тарифу на передачу електричної енергії складає за 1 кВт*год. – 1,822575 грн., крім того податок на додану вартість - 20 %, всього до сплати за 1 кВт*год. електроенергії – 2,187091 грн. Зазначена зміна не призведене до збільшення суми, визначеної в договорі.

09.08.2019р. між міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" (споживачем) та товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (постачальником) укладено, скріплено підписами та печатками обох сторін додаткову угоду № 4 до договору, відповідно до якої сторони домовились про наступне: ціна за одиницю товару, що постачається за договором № Е/39-19/195 від 31.05.2019р. з 01.08.2019р. становить 1 кВт*год. – 2,0773 грн. Крім того, податок на додану вартість 20% - 0,4155 грн., всього до сплати за 1 кВт*год. електроенергії – 2,492779 грн., всього 21518570,67 грн.

29.07.2019р. між міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" (споживачем) та товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (постачальником) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № Е/57-19, який є договором, що встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії (п. 1.1. договору).

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2019р., а в частині виконання зобов`язань по ньому – до повного їх виконання (п. 13.1.).

До договору додані: додаток № 1 «Специфікація», де зазначено, що варітьсь електричної енергії за 449200 кВТ*год. складає 906485,60 грн.; додаток № 2 «Перелік точок продажу (точок обліку); додаток № 3 до договору «Графік споживання по місяцях».

У листі № 2585 від 10.09.2019р., адресованому директору ТОВ «Енергогазрезерв», міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" зазначено про те, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 вересня поточного року знизила тариф на послуги по передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" з 312,14 грн. за МВт.год. до 116,54 грн. за МВт.год. (без ПДВ). НКРЕКП зобов`язала електропостачальників врахувати прийнятий постановою № 1781 від 30.08.2019р. тариф на передачу електроенергії в розмірі 116,54 грн. за Мвт.год. (без НДС) при формуванні ціни на електричну енергію та розрахунки за спожиту електроенергію починаючи з 01.09.2019 року.

Як вказано у листі позивача № 2585 від 10.09.2019р., адресованому директору ТОВ «Енергогазрезерв», міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" зазначено про те, що, 05.09.2019р. позивачем направлена ТОВ "Енергогазрезерв" додаткова угода до договору № Е/39-19/195 від 31.05.2019 р. про постачання електроенергії на зменшення ціни з 2,0773 до 1,8817 грн. за квтГ без ПДВ, тобто на 0,1956 грн. за квтГ (0,31214-0,11654) та додаткова угода на зменшення ціни за електроенергію з 1,9938 грн./квтГ до 1,7982 грн.УквтГ (0,1956 грн./квтГ) до договору № Е/57-19 від 29.07.2019р. Тому, позивач просить терміново прийняти рішення щодо підписання вказаних додаткових угод з метою приведення ціни на постачання електроенергії міському комунальниму підприємству "Хмельницькводоканал" відповідно до договорів № Е/39-19/195 від 31.05.2019р. та № Е/57-19 від 29.07.2019р. відповідно до вимог постанови НКРЕКП № 1781 від 30.08.2019р. по зниженню ціни на передачу електроенергії НЕК "Укренерго" на 0,1956 грн/квтГ (без ПДВ).

У відповіді на лист № 166/1909 від 18.10.2019р., адресованій директору МКП «Хмельницькводоканал», ТОВ «Енергогазрезерв» повідомило про те, що у постанові НКРЕКП № 1781 від 30.08.2019р., зокрема у п.2 зазначено рекомендувати електропостачальникам з вересня 2019 року при формуванні ціни на електричну енергію та здійсненні розрахунків за спожиту електричну енергію із споживачами застосовувати тариф на послуги з передачі електричної енергії, встановлений відповідно до підпункту 2 пункту 1 цієї постанови.

Таким чином, товариство затвердило зменшення вартості електричної енергії з 01.09.2019 року всім споживачам, з якими укладено договори на постачання електричної енергії, за умови погодження внесення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПАТ «НЕК «Укренерго» до вартості електричної енергії в попередні періоди у розмірах затверджених відповідними постановами НКРЕКП, а саме: з 01.07.2019р. - 347,43 грн/МВтгод (без ПДВ), постанова НКРЕКП № 954 від 07.06.2019р.; з серпня 2019 року - 312,14 грн/МВтгод (без ПДВ), постанова НКРЕКП № 1114 від 12.07.2019р.; з 1 вересня 2019 року - 116,54 грн/МВттод (без ПДВ), постанова НКРЕКП № 1114 від 12.07.2019р.

Як зазначено у відповіді на лист, збільшення вартості електричної енергії в липні 2019 року на розмір тарифу з передачі із МКП «Хмельницькводоканал» не погоджено, що завдало товариству значних збитків, тому ТОВ «Енергогазрезерв» відмовляє в підписанні додаткових угод на зменшення ціни електричної енергії.

У відповіді на лист № 35/10 від 25.10.2019р., адресованій МКП «Хмельницькводоканал», ТОВ «Енергогазрезерв» зазначено, що не було погоджено пониження ціни через те, що МКП «Хмельницькводоканал» не збільшив ціну у липні 2019р., коли було зростання вартості тарифу на передачу електричної енергії, чим завдано збитків ТОВ «Енергогазрезерв».

Тому, пропонують МКП «Хмельницькводоканал» погодити зменшення ціни електричної енергії з 01.11.2019р., до ціни 2,26 грн. в т.ч. ПДВ, з врахуванням вартості тарифу на передачу електричної енергії.

У листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, адресованому Гореницькій сільській раді зазначено, зокрема про те, що внесення змін до укладеного договору має здійснюватися з урахування норм та положень законодавства. Так, у випадку отримання споживачем повідомлення про постачання електричної енергії постачальника про зміну будь-яких умов договору про постачання електричної енергії не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування, споживач, як передбачено положеннями ч. 7 ст. 56, ч. 3 ст. 57 пунктом 11 ч.1 ст. 58 Закону, а також пункту 13.2. Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу, що є додатком 5 до ПРРЕЕ, має право або прийняти пропозицію, або у разі незгоди - розірвати договір без штрафних санкцій і обрати собі іншого електропостачальника з більш прийнятною комерційною пропозицією.

Разом з цим, якщо споживач відмовляється розірвати за згодою сторін договір про постачання електричної енергії після незгоди із попередженням електропостачальника про зміну ціни - несплата таким споживачем виставлених електропостачальником рахунків за оновленою ціною може бути підставою для процедури припинення (обмеження) постачання електричної енергії зазначеному споживачу згідно з положеннями пункту 7.5 розділу VII ПРРЕЕ.

Також, у листі звертається увага на те, що основною умовою обґрунтованого внесення змін до укладеного між споживачем та електропостачальником договору про постачання електричної енергії споживачу є дотримання електропостачальником встановленого Законом та ПРРЕЕ терміну попередження (за 20 днів до введення в дію) про зміну договірних умов. Недотримання зазначеної вимоги законодавства є неприпустимим, оскільки відповідно до частини другої статті 77 Закону правопорушеннями на ринку електричної енергії є, у тому числі, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, невиконання постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб`єктів владних повноважень на ринку електричної енергії. Так, у разі скоєння зазначених правопорушень на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку (електропостачальників, операторів системи розподілу тощо) відповідно до частини третьої статті 77 Закону можуть застосовуватися санкції у виді попередження про необхідність усунення порушень, штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії.

У листі № 8312/13.1/7-19 від 08.08.2019р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, адресованому Міністерству економічного розвитку і торгівлі України зазначено, зокрема таке.

Щодо зміни принципів ціноутворення та індикативних цін зазначено, що у зв`язку з початком функціонування нового ринку електричної енергії відбулися зміни у принципах ціноутворення на ринку електричної енергії. До 01.07.2019р. ринок електричної енергії працював за моделлю "єдиного покупця", в якій ДП "Енергоринок" як оптовий постачальник електричної енергії здійснював закупівлю всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники, та весь її оптовий продаж на оптовому ринку електричної енергії України.

Щодо регульованих цін (тарифів) та їх складових зазначено, що з 01.07.2019р. для забезпечення постачання електричної енергії споживачам, зокрема, тим, які у більшості випадків приєднані до мереж систем розподілу та не мають прямих договірних відносин з оператором системи передачі (ДП "НЕК "Укренерго"), електропостачальник повинен закуповувати послуги з передачі електричної енергії у оператора системи передачі (суб`єкта природної монополії), вартість яких оплачується електропостачальником окремо від закупівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, за відповідно укладеним договором безпосередньо між електропостачальником та ДП "НЕК "Укренерго".

З урахуванням вимог статей Закону, що набрали чинності з 01.07.2019р., НКРЕКП відповідно до Порядку встановлення (формування) тарифу на послуги з передачі електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 22.04.2019р. № 585, встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії, який згідно з постановою НКРЕКП від 07.06.2019р. № 954 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП "НЕК "Укренерго" на 11 півріччя 2019р." має застосовуватися з 01.07.2019р.

У зв`язку із Положенням про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019р. № 483 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2019р. № 512), виникла необхідність перегляду структури та рівня тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП "НЕК "Укренерго". Постановою НКРЕКП від 12.07.2019р. № 1411 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП "НЕК "Укренерго" встановлений тариф на послуги з передачі електричної енергії, що має застосовуватися з 01.08.2019р.

Щодо умов договорів між електропостачальником та споживачем вказано, що з урахуванням змін, що відбулися з 01.07.2019р. у структурі ринку електричної енергії, а також у взаємовідносинах між учасниками ринку електричної енергії, кінцева ціна електропостачальників як за вільними цінами, так і постачальників універсальних послуг та постачальника "останньої надії", за якою вони здійснюють постачання електричної енергії, у загальному випадку складається з таких складових: закупівельна ціна на електричну енергію як товар (ціна, за якою електропостачальник закупив електричну енергії на ринку електричної енергії); тариф на послуги з передачі електричної енергії (який у загальному випадку оплачується електропостачальником оператору системи передачі, як зазначено вище); тариф на послуги з розподілу електричної енергії оператора системи розподілу на підставі договору укладеного між споживачем/електропостачальником та оператором системи розподілу, на території якого знаходяться споживачі електропостачальника. У випадку вибору споживачем оплати послуг з розподілу електричної енергії безпосередньо оператору системи розподілу, ця складова не враховуватиметься у кінцевій ціні електропостачальника. Тарифи на послуги операторів систем розподілу є також регульованими та встановлюються НКРЕКП відповідно до Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018р. № 1175; тариф (ціна) на послуги електропостачальника. У разі постачання електричної енергії за вільними цінами, ціна на послуги електропостачальника визначається електропостачальником самостійно. У випадку постачання постачальником універсальних послуг або постачальником "останньої надії" тарифи на їх послуги відповідно до Закону визначаються за результатами конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг або постачальника "останньої надії", або якщо конкурс не відбувся встановлюються НКРЕКП.

При цьому, відзначено, що відповідно до пункту 3.2.4 глави 3.2 розділу III ПРРЕЕ у разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування повідомляє про це споживача з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Електропостачальники зобов`язані повідомляти споживачів в установленому порядку про будь-яке збільшення ціни і про право споживачів припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови.

В матеріалах справи наявні копії: довідки з ЄДРПОУ № 753241 від 17.12.2012р.; Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.05.2019р.; оголошення про проведення відкритих торгів UA-2019-03-22-000636-b; форми реєстру отриманих тендерних пропозицій; повідомлення МКП «Хмельницькводоканал» про намір укласти договір; звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2019-03-22-000636-b від 31.05.2019р.; оголошення про проведення відкритих торгів UA-2019-05-29-001664-с, форми реєстру отриманих тендерних пропозицій; повідомлення МКП «Хмельницькводоканал» про намір укласти договір; звіт про результати проведення процедури закупівлі UA-2019-05-29-001664-с, сформований 29.07.2019р.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Згідно із ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Як передбачено ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з частинами першою, другою ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Однак, судом відзначається, що позивачем, який посилається при поданні позову на статтю 652 Цивільного кодексу України, не доведено, зокрема, що в момент укладення договорів, з умовами яких пов`язане подання позову, сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане.

Крім того, як встановлено судом, позивачем заявлено позовні вимоги про: 1) визнання додаткової угоди № 5 до договору постачання електричної енергії споживачу № Е/39-19/195 від 31.05.2019р. укладеною з 01.09.2019р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" та міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал"; 2) визнання додаткової угоди № 2 до договору постачання електричної енергії споживачу № Е/57-19 від 29.07.2019р, укладеною з 01.09.2019р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" та міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал".

Разом з тим, судом встановлено, що, як вказано у листі позивача № 2585 від 10.09.2019р., адресованому директору ТОВ «Енергогазрезерв», міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" зазначено про те, що 05.09.2019р. позивачем направлена ТОВ "Енергогазрезерв" додаткова угода до договору № Е/39-19/195 від 31.05.2019 р. про постачання електроенергії на зменшення ціни з 2,0773 до 1,8817 грн. за квтГ без ПДВ, тобто на 0,1956 грн. за квтГ (0,31214-0,11654) та додаткова угода на зменшення ціни за електроенергію з 1,9938 грн./квтГ до 1,7982 грн.УквтГ (0,1956 грн./квтГ) до договору № Е/57-19 від 29.07.2019р. Тому, позивач просив терміново прийняти рішення щодо підписання вказаних додаткових угод.

Відтак, незалежно від того, чи можуть поширюватися умови додаткових угод на правовідносини, що склалися до їх укладення, оскільки позивач просить визнати додаткові угоди між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" та міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" укладеними з 01.09.2019р. (тоді як відповідні проекти додаткових угод надсилались відповідачеві не раніше 05.09.2019р., про що стверджує сам позивач), виходячи з вищенаведених положень закону, договірних умов та встановлених судом фактів, суд констатує, що незалежно від того, чи є обгрунтованими інші аргументи учасників процесу на підтвердження своїх доводів, за наведених вище обставин даний позов про визнання додаткових угод укладеними з 01.09.2019р. не підлягає задоволенню, тому в позові слід відмовити. При цьому судом взято до уваги, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача у зв`язку з відмовою в позові.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 22.05.2020р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддруков. 3 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Водопровідна, буд. 75); 3 - відповідачу (18002, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 137).