
Справа № 758/13021/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2019 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Добривечір А.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -
У С Т А Н О В И В:
У жовтні 2017 року до Подільського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі за текстом - позивач) з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління МВС України в Київській області (надалі за текстом - відповідач), про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування своїм вимог позивач зазначив, що він у листопаді 2015 року був звільнений з органів внутрішніх справ, у зв`язку зі скороченням штатів. Враховуючи наявність підстав для призначення пенсії, відповідачем було заведено пенсійну справу позивача по лінії МВС України. Під час видачі позивачу довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, Міністерством внутрішніх справ України не було включено до розрахунку певні види грошового забезпечення, у зв`язку з чим, позивач вважає порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення.
Позивач просив зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України надати довідку про додаткові види грошового забезпечення у розмірі, який обчислений з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення при щорічній відпустці, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні з 07.11.2015 року та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07.11.2015 року з нарахуванням суми компенсації втрати частини доходу.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 23.10.2017 р. відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд, відповідачу запропоновано надати письмові заперечення проти позову.
У зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_2 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2018 р. призначено склад суду під головуванням судді Гребенюка В.В.
Міністерство внутрішніх справ України надало відзив на адміністративний позов, у якому вважає вимоги позивача необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні, оскільки довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення видано відповідно до вимог Наказу МВС України від 25.06.2013 року № 611, до складу доходів позивача включено лише ті надбавки, доплати, підвищення і премії, які мають постійний характер, а суми одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошового забезпечення, не входять до складу таких доходів.
Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області також надало відзив на адміністративний позов, у якому вважає вимоги позивача необґрунтованими з аналогічних підстав.
Позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій він просить виключити зі складу співвідповідачів Міністерство внутрішніх справ України та Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, а також у зв`язку зі здійсненням реорганізації уточнити назву відповідача - ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України, а також визнати дії останньої щодо нескладання нової довідки протиправними та зобов`язати скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення зі служби, а саме, матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 10 756 гривень, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 6 589 гривень, індексацію в розмірі 1 110,84 гривень, одноразову премію в розмірі 400 гривень, всього на загальну суму 18 855,84 гривень.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини і відповідні їм правовідносини.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 2356о/с позивача було звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України відповідно до пункту 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 20).
18.12.2015 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області позивачу надіслано повідомлення про призначення пенсії, відповідно до якого позивачу призначено пенсію в розмірі 4 649,42 гривень (а.с. 25).
28.12.2015 року Міністерством внутрішніх справ України позивачу було надано відповідь (лист № 15/4-Р-665) про те, що до складу довідки про додаткові види грошового забезпечення не було включено матеріальну допомогу для оздоровлення при щорічній відпустці, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію до свят, а також одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби та індексації, оскільки вказані види грошового забезпечення відносяться до одноразових додаткових видів грошового забезпечення і не мають постійного характеру.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі за текстом - Закон № 2262-XII) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Однією з умов пенсійного забезпечення є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон N 2262-XII, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону N 2262-XII, який є вичерпним.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у справі № 522/2738/17 (Постанова від 06.02.2019 року).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, відсутні підстави для включення до складу додаткових видів грошового забезпечення разових виплат, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової премії.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про необґрунтованість вимог позивача та відсутність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 139, 241-247, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити;
Повне найменування:
позивач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
відповідач - ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області (01601, м. Київ, вул. Володимирська, б. 15, код ЄДРПОУ 08592218);
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду;
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення;
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя В.В. Гребенюк