
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 року справа № 580/874/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Тимошенко В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
13 березня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії з липня 2016 року по теперішній час;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Черкаській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 за період з липня 2016;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів з 01.07.2016 по місяць виплати заборгованості у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати”.
4) допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області на користь ОСОБА_1 суми пенсійних виплат за один місяць на р/р НОМЕР_1 , відкритий у ТВБВ № 10023/034 ОПЧ Черкаси, Філія Черкаське ОУ АТ “Ощадбанк”.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі електронної пенсійної справи. З липня 2016 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області виплату пенсії їй припинено. 10.03.2020 вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо поновлення пенсійних виплат та виплати заборгованості, але усно їй повідомили, що ніхто їй не поновить пенсійні виплати та не виплатять заборгованість.
Ухвалою суду від 30.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
Відповідач у відзиві проти позову заперечив, посилаючись на те, що виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження ідентифікацій у порядку визначеному Постановою №637, з врахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та за відсутності підстав, передбачених пунктами 2-5 частини 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Оскільки ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою щодо поновлення їй виплати пенсії не зверталась, то підстави для задоволення позову відсутні.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій просив позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 21.04.2020 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538):
1) належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 );
2) інформацію щодо періоду, з якого припинена виплата пенсії ОСОБА_1 із зазначенням підстав припинення;
3) докази того, що ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не особисто, а через представника.
Ухвалою суду від 28.04.2020 заяву позивача про уточнення позовних вимог (вх. 10285/20 від 27.04.2020) прийнято до розгляду.
21.05.2020 від представника відповідача до суду надійшла заява, в якій представник відповідача зазначив, що надати витребовувані документи не має можливості оскільки оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 знаходиться на непідкотрольній території України.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.03.2020 №2300-0402-8/9668 ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в сервісному центрі в м. Черкасах головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.07.2014 як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Станом на 01.07.2016 розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 становив 4 371,42 грн. (з урахуванням податку на доходи фізичних осіб та військового збору).
З 01.07.2016 виплату пенсії ОСОБА_1 було призупинено в результаті обміну інформацією з органами соціального захисту населення щодо Отримання інформації з Єдиної Інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11,2014 № 637 (із змінами) «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (список від 25.07.2016).
10.03.2020 ОСОБА_1 через свого представника звернулася до відповідача із скаргою щодо не виплати пенсії, в якій просили поновити їй нарахування та виплату пенсії з липня 2016 року та перераховувати пенсію ра р/р НОМЕР_3 відкритий у ТВБВ №10023/034 ОПЧ Черкаси, Філія Черкаське ОУ АТ «Ощадбанк» та виплатити їй заборгованість з пенсії за період з липня 2016 року по теперішній час, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.03.2020 №2300-0402-8/9668 ОСОБА_1 повідомлено, що з 01.07.2016 виплату пенсії ОСОБА_1 було призупинено в результаті обміну інформацією з органами соціального захисту населення щодо Отримання інформації з Єдиної Інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11,2014 № 637 (із змінами) «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (список від 25.07.2016). Відповідно до Постанови, призначення та продовження виплати пенсії, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Призначення, відновлення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, у тому числі Особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження ідентифікації у порядку, визначеному в абзаці четвертому цього пункту, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та за відсутності підстав, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 року (далі - Закон №1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 4 Закону №1706-VII встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до статті 7 Закону №1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація, зокрема, прав на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509.
Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”.
У разі надходження до Пенсійного фонду України або до його територіальних органів інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Національної поліції, Державної міграційної служби, Міністерства фінансів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що особа повернулась до покинутого місця постійного проживання, або особою подано документи, що містять недостовірні відомості для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії, виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження ідентифікації у порядку, визначеному в абзаці четвертому цього пункту, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та за відсутності підстав, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
З матеріалів справи, а саме з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 13.03.2020 №2300-0402-8/9668 встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в сервісному центрі в м. Черкасах головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.07.2014 як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Станом на 01.07.2016 розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 становив 4 371,42 грн. (з урахуванням податку на доходи фізичних осіб та військового збору).
З 01.07.2016 виплату пенсії ОСОБА_1 було призупинено в результаті обміну інформацією з органами соціального захисту населення щодо Отримання інформації з Єдиної Інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11,2014 № 637 (із змінами) «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (список від 25.07.2016).
10.03.2020 ОСОБА_1 через свого представника звернулася до відповідача із скаргою щодо не виплати пенсії, в якій просили поновити їй нарахування та виплату пенсії з липня 2016 року та перераховувати пенсію ра р/р НОМЕР_3 відкритий у ТВБВ №10023/034 ОПЧ Черкаси, Філія Черкаське ОУ АТ «Ощадбанк» та виплатити їй заборгованість з пенсії за період з липня 2016 року по теперішній час, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії.
Суд констатує, що жодних доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 особисто зверталася до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії, позивач суду не надала.
Скарга щодо не виплати пенсії та адвокатські запити подані її представником – адвокатом Гавриловим Д.О. не є особистим зверненням за відновленням виплати пенсії.
Крім того, суд зазначає, що в своєму листі від 13.03.2020 №2300-0402-8/9668 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області роз`яснило ОСОБА_1 , що для поновлення виплати пенсії їй необхідно особисто звернутися до сервісного центру з відповідною заявою про поновлення виплати пенсії, до заяви додати копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`явити оригінал такої довідки. При собі мати паспорт громадянина України та ідентифікаційний код. Оформлення документів внутрішньо переміщених осіб за дорученням третіми особами не передбачено.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір) відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складене 22.05.2020.
Суддя В.П. Тимошенко