
Справа № 560/1954/20
РІШЕННЯ
іменем України
22 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення (перерахунку) пенсії за віком з урахуванням довідки від 16.09.2019 №666, виданої Комунальним підприємством "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", з 01.10.2019, а не з дати набуття права на пенсію за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зробити обчислення (перерахунок) пенсії за віком з урахуванням архівної довідки від 16.09.2019 №666, виданої Комунальним підприємством "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", з 25.05.2019.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком з 25.05.2019. Зазначає, що 08.07.2019 додатково подав архівні довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000: за період з січня 1995 по листопад 1998 - від 11.03.2019 № 01-13/135, видану Шепетівським районним трудовим архівом; за період з листопада 1998 по червень 2000 - від 11.06.2019 № 379, видану КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району".
Листом від 09.08.2019 № С-507-ВЕБ-0226.04 відповідач повідомив позивача про перерахунок пенсії з 25.05.2019 (дата набуття права на пенсію за віком) на підставі архівної довідки від 11.03.2019 року № 01-13/135, виданої Шепетівським районним трудовим архівом та зазначив, що архівну довідку від 11.06.2019 № 379, видану КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району" не враховано для обчислення пенсії через відсутність можливості проведення її перевірки на відповідність первинним документам.
На запит позивача, Головне управління ПФУ в Хмельницькій області повідомило, що з 01.10.2019 відповідно до частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсію ОСОБА_1 перераховано з урахуванням архівної довідки від 16.09.2019 №666, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії (20.05.2019) позивач не надав довідки про заробітну плату, суми заробітку в якій відповідали б первинним документам.
Вважаючи, що дії відповідача щодо обчислення (перерахунку) пенсії з урахуванням архівної довідки про заробітну плату від 16.09.2019 № 666 з 01.10.2019, а не з дати набуття права на пенсію за віком, є протиправними і такими, що порушують права та законні інтереси, позивач звернувся до суду з позовом.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вказано, що довідки, надані на підтвердження отриманої заробітної плати позивачем, не можуть бути взяті до уваги, оскільки встановлена розбіжність між даними, зазначеними у довідці та первинними документами. На звернення Головного управління ПФУ в Хмельницькій області до КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", від останнього 16.09.2019 на адресу управління надійшла довідка №666 від 16.09.2019, згідно якої відповідно до частини 4 статті 45 Закону позивачу перерахована пенсія з 01.10.2019.
Відповідач вважає, що при проведенні перерахунку пенсії діяв правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстав для задоволення позову немає.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 13.04.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Як встановлено судом і не заперечується сторонами ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області з 25.05.2019, як одержувач пенсії за віком.
20.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. При цьому позивача було повідомлено про можливість подання довідок про заробітну плату у 3-місячний термін з дня повідомлення, про що наявна інформація в розписці-повідомленні.
Враховуючи вищезазначене, до заяви від 03.07.2019 ОСОБА_1 додав архівні довідки про заробітну плату:
- за періоди роботи з січня 1995 по листопад 1996 - від 11.03.2019 № 01-13/135, видану Шепетівським районним трудовим архівом;
- за періоди роботи з листопада 1998 по червень 2000 - від 01.06.2019 № 379, видану КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району".
Згідно листа Головного управління ПФУ в Хмельницькій області від 09.08.2019 № С-507-ВЕБ-0226.04 позивача було повідомлено про перерахунок пенсії з 25.05.2019 (дата набуття права на пенсію за віком) на підставі архівної довідки від 11.03.2019 року № 01-13/135, виданої Шепетівським районним трудовим архівом. Архівну довідку від 11.06.2019 № 379, видану КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району"» не враховано для обчислення пенсії через відсутність можливості проведення її перевірки на відповідність первинним документам.
У відповідь на звернення позивача, надійшов лист Головного управління ПФУ в Хмельницькій області від 16.09.2019 № С-833-ВЕБ-02.26-04 в якому, зокрема, зазначається, що згідно з Висновком №3014 від 02.09.2019 відповідності довідки про заробітну плату, наданої для призначення (перерахунку) пенсії, первинним документам про нарахування заробітної плати були виявлені розбіжності між даними архівної довідки від 11.06.2019 № 379 та первинними документами; витребувано нову довідку з розшифруванням сум заробітної плати у КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району".
Згідно відповіді відповідача від 05.11.2019 № С-1441-ВЕБ-02.26-04 вбачається , що з 01.10.2019 відповідно до частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" його пенсію перераховано з урахуванням архівної довідки від 16.09.2019 №666.
На звернення позивача за роз`ясненням, Головне управління ПФу в Хмельницькій області надало відповідь від 27.03.2020, в якій зазначається, що перерахунок проведено з 01.10.2019, оскільки на дату звернення за призначенням пенсії (20.05.2019) позивач не надав довідки про заробітну плату, суми заробітку в якій відповідали б первинним документам.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Конституційний Суд України зазначив, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20.06.2001 № 10-рп/2001).
Приписами статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно приписів статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною 2 статті 41 Закону України №1058-IV суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;
Як вже встановлено судом ОСОБА_1 з 25.05.2019 отримує пенсію за віком.
При зверненні до відповідача 08.07.2019 позивач додатково долучив дві архівні довідки про заробітну плату:
- за періоди роботи з січня 1995 по листопад 1996 - від 11.03.2019 № 01-13/135, видану Шепетівським районним трудовим архівом;
- за періоди роботи з листопада 1998 по червень 2000 - від 01.06.2019 № 379, видану КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району".
На підставі підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, мас право перевіряти обґрунтованість видачі підприємствами, установами та організаціями поданих для призначення пенсії документів та достовірність поданих відомостей про особу.
В разі не підтвердження даних, зазначених у довідці, первинними документами, така довідка не враховується при обчисленні розміру пенсії. Пенсійні справи переглядаються і розмір пенсійних виплат приводиться у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства.
За результатами звірки на відповідність первинним документам сум заробітної плати, вказаних в довідці від 11.03.2019 року № 01-13/135, виданій Шепетівським районним трудовим архівом, розходжень з первинними документами не виявлено.
Водночас згідно з Висновком №3014 від 02.09.2019 відповідності довідки про заробітну плату, наданої для призначення (перерахунку) пенсії, первинним документам про нарахування заробітної плати Головним управління ПФУ в Хмельницькій області були виявлені розбіжності між даними архівної довідки від 11.06.2019 № 379 та первинними документами; витребувано нову довідку з розшифруванням сум заробітної плати у КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району".
Така довідка з додатковими документами була надіслана 16.09.2019 КП "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району" на адресу відповідача у тримісячний строк з дати відсилання запиту (29.07.2019), що відповідно до приписів Пункту 4.2 Порядку є підставою для перерахунку пенсії з дати її призначення.
Всупереч зазначеному, після надходження довідок з додатковими документами відповідач не повідомив ОСОБА_1 про це, а перерахував пенсію самостійно з 01.10.2019, тобто діяв не у визначений законодавством спосіб.
Зазначене має наслідком визнання дій протиправними та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з дати її призначення.
Статтею 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенство права. Принцип верховенства права сформувався як інструмент протидії свавіллю держави, що виявляється в діях її органів як у цілому, так і окремих із них. Верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом.
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб`єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.
Здійснивши системний аналіз позовних вимог, оцінивши наявні докази, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням архівної довідки від 16.09.2019 №666, виданої Комунальним підприємством "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", з 25.05.2019 (дати набуття права на пенсію за віком).
Покладення такого обов`язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта та зобов`язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов`язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на наведене, позивачем та наявними у матеріалах справи доказами доведено протиправний характер відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням архівної довідки від 16.09.2019 №666, виданої Комунальним підприємством "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", у зв`язку з чим, позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, про, що свідчить квитанція №46 від 07.04.2020.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління ППФУ в Хмельницькій області сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення (перерахунку) пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки від 16.09.2019 №666, виданої Комунальним підприємством "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", з 01.10.2019, а не з дати набуття права на пенсію за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з урахуванням архівної довідки від 16.09.2019 №666, виданої Комунальним підприємством "Об`єднаний трудовий архів сіл, селища Хмельницького району", з 25.05.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 травня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак