
Справа № 560/1785/20
РІШЕННЯ
іменем України
22 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полонської міської ради, в якій просить суд:
1. Визнати протиправним рішення Полонської міської ради від 28.02.2020 року про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
2. Зобов`язати Полонську міську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Кіпчинці, Полонського району, Хмельницької області, відповідно до заяви ОСОБА_1 .
3. Розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
4. Стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у грудні 2019 року звертався до Полонської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області. До заяви було додано графічний матеріал, на якому було зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, зазначено земельну ділянку з кадастровим номером 6823680500:001:0089. Рішенням Полонської міської ради від 12.12.2019 заяву ОСОБА_1 перенесено після розподілу земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:001:0089. Після розподілу земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:001:0089 було сформовано дві земельні ділянки площею 2 га. В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:05:001:0094. Листом від 04.03.2020 №626, за підписом міського голови ОСОБА_2 позивача повідомлено, що "п. 5 рішення №1 "Про забезпечення учасників бойових дій (АТО/ООС) та осіб прирівняних до них земельними ділянками, в яких була включена заява позивача, на вісімдесят восьмій позачерговій сесії Полонської міської ради ОТГ І скликання, що відбулася 28.02.2020, відповідно до ст. 68 Регламенту Полонської міської ради ОТГ, затвердженого рішенням від 29.12.2015 №2 є відхиленим, оскільки не набрав необхідної більшості голосів на підтримку". Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
В поданому до суду 07.05.2020 відзиві, відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що 03.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Полонської міської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, розташованої на території населеного пункту Полонської міської ради для ведення особистого селянського господарства, з метою передачі у приватну власність, кадастровий номер 6823680500:05:001:0094. За результатами поіменного голосування пункт проекту рішення №1, яким пропонувалося надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_1 , відповідно до вимог ч. 1 ст. 66 Регламенту, не набрав більшості голосів від загального складу ради, а отже пункт 5 проекту рішення №1 не було підтримано. Зазначає, що рішення вісімдесят восьмої позачергової сесії Полонської міської ради І скликання від 28.02.2020 №1 є актом індивідуальної дії, на підставі якого виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів осіб, зазначених в рішенні. На підставі вказаного рішення не виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів ОСОБА_1 .
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 у грудні 2019 року звертався до Полонської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Бражинецької сільської ради Полонського району Хмельницької області. До заяви було додано графічний матеріал, на якому було зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, зазначено земельну ділянку з кадастровим номером 6823680500:001:0089.
Рішенням Полонської міської ради від 12.12.2019 заяву ОСОБА_1 перенесено після розподілу земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:001:0089.
Після розподілу земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:001:0089 було сформовано дві земельні ділянки площею 2 га.
03.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6823680500:05:001:0094.
Листом від 04.03.2020 №626, за підписом міського голови Скримського Франца, позивача повідомлено, що "п. 5 рішення №1 "Про забезпечення учасників бойових дій (АТО/ООС) та осіб прирівняних до них земельними ділянками, в яких була включена заява позивача, на вісімдесят восьмій позачерговій сесії Полонської міської ради ОТГ І скликання, що відбулася 28.02.2020, відповідно до ст. 68 Регламенту Полонської міської ради ОТГ, затвердженого рішенням від 29.12.2015 №2 є відхиленим, оскільки не набрав необхідної більшості голосів на підтримку".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, приписами частин 1, 3 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Положеннями частини 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Таким чином, зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) є вичерпним.
Підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд встановив, що Полонська міська рада не прийняла рішення обгунтоване рішення щодо заяви позивача, а підставою для відмови позивачеві у надані дозволу на розробку проекту землеустрою слугувало те, що за результатами поіменного голосування пункт 5 проекту рішення №1 не набрав більшості голосів від загального складу ради.
Однак, відхилення проекту рішення за результатами голосування не є відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки це не передбачено частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Крім того суд зазначає, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність чи у користування.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року в справі № 815/5987/14 та Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі №545/808/17 та від 19 червня 2018 року в справі № 806/2982/17.
Таким чином відповідач протиправно та необґрунтовано відмовив позивачеві у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з підстав та у спосіб, що не передбачені законодавством, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним рішення Полонської міської ради в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6823680500:05:001:0094 необхідно задовольнити.
Враховуючи викладене, суд вважає що для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.02.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, розташованої на території населеного пункту Полонської міської ради, Полонського району, Хмельницької області, для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача необхідно стягнути 420,40 грн сплаченого судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Полонської міської ради у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6823680500:05:001:0094.
Зобов`язати Полонську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.02.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га, розташованої на території населеного пункту Полонської міської ради, Полонського району, Хмельницької області, для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність, з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Полонська міська рада (вул. Лесі Українки, 113, м.Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 04060743)
Головуючий суддя О.О. Михайлов