
Справа № 420/3309/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 12 березня 2020 року № 825970 та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:
- визнати противоправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13 грудня 2018 року перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років, у зв`язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ в первісній редакції, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04 березня 2020 року, та здійснити виплату з урахуванням вже отриманих виплат;
- стягнути з відповідача судові витрати;
- звернути рішення до негайного виконання.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що з грудня 2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 відсотків середнього заробітку за посадою старшого прокурора відділу прокуратури Одеської області.
Як зазначає позивач, на час призначення їй пенсії, відповідно до діючої норми частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. 14.10.2014 року прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, окремі положення якого набрали чинності з 01.01.2015 року, а в цілому Закон - 15.07.2015 року.
Частиною 20 статті 86 Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ) в первісній редакції, передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Однак, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набув чинності з 01.01.2015 року, змінено частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та викладено у наступній редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". При цьому, пунктом 16 Прикінцеві положення цього Закону було зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом: забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. З моменту внесення зазначених вище змін до Закону №1697-VІІ, уряд не прийняв жодного нормативно-правового акта, необхідного для реалізації цього Закону, що призвело до звуження конституційних прав громадян та позбавлення осіб можливості перерахунку вже призначеної пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 3 вказаного рішення Конституційного Суду України, установлено такий порядок його виконання: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції.
Позивач вказує, що після прийняття вказаного рішення Конституційним Судом України, вона звернулась до прокуратури Одеської області із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, яку отримала 04.03.2020 року, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) було видано за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурор.
Як зазначає позивач, з цією довідкою вона звернулась до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області для проведення перерахунку пенсії, проте рішенням № 825970 від 12.03.2020 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що змінами до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії незаконним, безпідставним та таким, що прийнято всупереч рішенню Конституційного Суду України від 13.19.2019 року №7-р(ІІ)/2019.
Так, позивач стверджує, що у період дії положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, право на перерахунок пенсії існувало, однак був відсутній механізм його реалізації. Натомість, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 року відновлено дію ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у попередні редакції, та саме з цього часу - у чинному законодавстві України знов існує конкретний механізм та умови реалізації права на перерахунок пенсії.
Отже, позивач зазначає, що з 13.12.2019 року її пенсія підлягає перерахунку у разі зміни у бік збільшення складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Таким чином позивач вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії за вислугу років у зв`язку із збільшенням на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 року № 657 заробітної плати прокурорських працівників, з 13.12.2018 року на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04.03.2020 року. При цьому, вказує, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, позивач вважає, що перерахунок пенсії має бути здійснений саме з 13.12.2018 року, відповідно до положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», яким передбачено, що якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Щодо безпідставності обмежень розміру пенсії позивач послався на те, що обмеження пенсії максимальним розміром застосовується до осіб, яким пенсія призначення після набуття чинності Законом України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (щодо максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), тоді як позивачу пенсія призначена раніше.
З наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.
Ухвалою суду від 21 квітня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою від 21 квітня 2020 року суд витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в частині, що стосується предмету спору, для долучення до матеріалів справи, у т.ч. матеріали щодо розгляду звернення про перерахунок та виплату пенсії від 06 березня 2020 року на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04 березня 2020 року та прийнятого рішення від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії.
12 травня 2020 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, а також, на виконання ухвали суду про витребування доказів, надано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 та оскаржене рішення від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне. Відповідач підтвердив, що позивачка зверталася до управління із заявою від 06.03.2020 року та доданими документами щодо перерахунку пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру», однак рішенням управління від 12.03.2020 року їй було відмовлено у здійснення такого перерахунку. При цьому, таку відмову відповідач вважає законною та обґрунтованою, оскільки, на його думку, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року.
Також відповідач зазначив, що пунктом 7 постанови КМУ від 11.12.2019 року № 1155, якою затверджено схеми окладів прокурорів Офісу Генеральної прокуратури, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, встановлено, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.
Отже, на переконання відповідача, права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, згідно з довідкою про заробітну плату від 04.03.2020 року № 337, виданої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657, позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.
Також відповідач зазначив, що на позивача розповсюджуються обмеження щодо максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
З цих підстав відповідач вважає, що виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, підстави для її перерахунку відсутні, тому цей позов про визнання протиправними дій управління підлягає залишенню без задоволення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на заявлені позивачем вимоги, справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Справи, визначені частиною першою статті 263 КАС України, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою статті 263 КАС України, заявами по суті справи є позов та відзив.
З урахуванням вищенаведеного, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження 22 травня 2020 року, в межах строку встановленого частиною першою статті 263 КАС України.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
З 29.12.2006 року позивачу – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільненій зі служби в органах прокуратури, призначено пенсію за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII.
Згідно пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_2 , виданого 20.04.2007 року, пенсію позивачу призначено довічно.
Постановою Київського районного суду міста Одеси від 17 серпня 2016 року, у справі № 520/8865/16-а, зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2016 року пенсії за вислугу років позивачу у зв`язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337 та без обмеження її максимального розміру.
Отже, позивач отримує пенсію у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
04 березня 2020 року прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 довідку № 337 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Цю довідку про розмір заробітної плати видано за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора відділу.
Із вказаною довідкою та заявою про перерахунок пенсії від 06 березня 2020 року №2569 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №9 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 825970 від 12 березня 2020 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
Рішення про відмову в перерахунку пенсії мотивоване тим, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 року № 76-VІІ, внесено зміни до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ, відповідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно пункту 7 Постанови КМУ № 1155 від 11.12.2019 року "Про умови оплати праці прокурорів" встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Отже, за результатом розгляду заяви про перерахунок пенсії, на підставі довідки від 04.03.2020 року № 337, виданої прокуратурою Одеської області, в перерахунку пенсії, обчисленої відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року 1697-VІІ, позивачу відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням про відмову в перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12 березня 2020 року № 825970 прийнято всупереч рішенню Конституційного Суду України від 13.19.2019 року №7-р(ІІ)/2019.
У свою чергу, відповідач свою відмову вважає законною та обґрунтованою, оскільки за Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 право на перерахунок пенсії мають особи, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Як встановлено судом, позивачу – ОСОБА_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, в редакції, чинній на момент призначення пенсії (29.12.2006 р.) від 02.02.2006 року.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII в редакції від 02.02.2006 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
За приписами ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII в редакції від 02.02.2006 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії, Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII було передбачено право осіб, яким призначена пенсія за цим Законом, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII.
Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури регламентовані статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII.
У свою чергу, питання перерахунку пенсії у первісній редакції (тобто в редакції прийняття Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII) було врегульовано частиною 20 цієї статті (86), якою передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Проте, ще до набрання законної сили у повному обсязі Законом «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII до нього були внесені зміни Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набув чинності 01.01.2015 року.
Цим Законом (пункт 42) частину дванадцяту статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VIІ викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Однак, Кабінетом Міністрів України не приймалось жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення перерахунку їх пенсій.
У зв`язку із викладеним, Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року.
У п. 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 № 1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
Водночас, рішенням Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року, є втрата чинності із 13 грудня 2019 року норм частини ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами.
Крім цього, Конституційний Суд України в пункті 3 рішення по справі № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
У своєму рішенні (п. 2.3 мотивувальної частини) Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. З огляду на це Конституційний Суд України, перевіряючи на відповідність Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону, виходить із такого.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Отже, з 13 грудня 2019 року Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Таким чином посилання відповідача у рішенні від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії, як на підставу для відмови в перерахунку пенсії на відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України умов і порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами, є протиправним.
Крім того, з огляду вищевикладене, посилання відповідача у спірному рішенні від 12 березня 2020 року № 825970 на пункт 7 Постанови КМУ № 1155 від 11.12.2019 року «Про умови оплати праці прокурорів», яким встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру», у даній справі також є неприйнятними, оскільки питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом, що й констатував Конституційний Суд України.
Також суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 право на перерахунок пенсії мають лише особи, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року, з огляду на наступне.
Так, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови КМУ №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набула право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.
04 березня 2020 року прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 довідку № 337 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, складену відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Також судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, постановою Київського районного суду міста Одеси від 17 серпня 2016 року, у справі № 520/8865/16-а, зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2016 року пенсії за вислугу років позивачу у зв`язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337 та без обмеження її максимального розміру.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням суду у справі № 520/8865/16-а встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури, якому призначена пенсія у розмірі 90 % заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату, та без обмеження її максимального розміру.
Як вже було зазначено, 06 березня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України по справі № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року та виданої прокуратурою Одеської області довідки № 337 від 04 березня 2020 року.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, діяв не на підставі Конституції та законів України.
Відповідачем не доведено правомірність відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
Відповідно до ст. 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1).
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України (ч. 2).
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України (ч. 3).
Відтак, враховуючи підстави для відмови в перерахунку пенсії, спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії підлягає скасуванню.
Відповідно до позовної заяви позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити з 13 грудня 2018 року перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років, у зв`язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 657, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ в первісній редакції, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04 березня 2020 року, та здійснити виплату з урахуванням вже отриманих виплат.
Однак, як зазначив суд вище, таке право у позивача виникло з 13.12.2019 року, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову в частині проведення перерахунку та виплати пенсії з 13.12.2018 року по 12.12.2019 року, з таких підстав.
Як встановлено судом, позивач правильно реалізував надане йому законодавством право на перерахунок пенсії за вислугою років шляхом звернення до пенсійного органу з відповідною заявою встановленого зразка та поданням документів, підтверджуючих розмір заробітної плати за відповідною посадою (Рішення Конституційним Судом України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19; довідка № 337 від 04 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії).
Водночас, суд вважає, що у задоволенні вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії з 13 грудня 2018 року, тобто за 12 місяців з дати виникнення права на цей перерахунок, на підставі рішення Конституційного Суду України по справі № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року слід відмовити, оскільки положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, які передбачають умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, застосовуються з 13 грудня 2019 року, та не поширюють свою дію на правовідносини, які виникли до 12 грудня 2019 року включно.
Так, Верховний Суд в постанові від 30 квітня 2020 року у справі №334/3092/16-а(2-а/334/17/17) вказав, що до ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019, тобто на момент виникнення спірних правовідносин, положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ «Про прокуратуру» були чинними.
З огляду на викладене, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено пенсіонеру не більше як за 12 місяців, лише у випадку, якщо така особа не скористається правом на звернення до пенсійного органу із заявою про здійснення перерахунку пенсії після винесення Конституційним Судом України Рішення від 13 грудня 2019 року.
Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог лише з дати винесення Конституційним Судом України Рішення від 13 грудня 2019 року №7-р (ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19).
З урахуванням усіх висновків, викладених у цьому рішенні, позовна вимога ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019, а саме згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, в первісній редакції, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04 березня 2020 року в розмірі 90 % суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області стосовно того, що на позивача розповсюджується обмеження щодо максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає наступне.
Як вже було зазначено, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах 12 та 17 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ.
В подальшому, Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” №3668-VІ від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ від 08 липня 2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ від 08 липня 2011 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ (далі Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15 липня 2015 року.
Згідно пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України “Про прокуратуру” із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
Крім того, Законом України від 02 березня 2015 року №213-VІІ (далі - Закон №213-VІІ) знову внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме в частину 15 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, згідно якої визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 2006 року та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом №1789-ХІІ, з розрахунку 90% складових заробітної плати.
На момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім того, Законом №213-VІІ внесено зміни до ч.15 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак, вказана норма набрала чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Частиною 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08 липня 2011 року №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У контексті викладеного, суд зазначає, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність.
Тобто, безпідставним є застосування до правовідносин норм Закону №1697-VІІ, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Разом з тим, пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент призначення, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Однак, як слідує з п.1 та п.2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ від 24 грудня 2015 року, цей Закон набирає чинності з 01 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року. Крім того, згідно з п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 01 січня 2017 року.
З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив коло суб`єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не входить, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.
Таким чином, враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером за вислугою років і пенсія йому була призначена до 01 січня 2016 року, до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ.
Крім того, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.
Також слід зазначити, що позиція відповідача про те, що на позивача розповсюджуються обмеження щодо максимального розміру пенсії вже була предметом судового розгляду. Постановою Київського районного суду міста Одеси від 17 серпня 2016 року, у справі № 520/8865/16-а, зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2016 року пенсії за вислугу років позивачу у зв`язку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Одеської області про заробітну плату від 15.04.2016 року № 337 та без обмеження її максимального розміру.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить звернути рішення суду до негайного виконання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
З огляду на зазначене, задовольняючи позовні вимоги, суд вважає за необхідне звернути рішення до негайного виконання в частині зобов`язання здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019, а саме згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, в первісній редакції, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04 березня 2020 року в розмірі 90 % суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, - у межах суми стягнення за один місяць.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх часткового задоволення.
Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 420, 40 грн. (840,80/2, де 840, 80 - ставка судового збору сплачена позивача за звернення до суду із цим позовом).
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 243-246, 250, 255, 263, 291, 295, 297, 371 КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення від 12 березня 2020 року № 825970 та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати противоправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12 березня 2020 року № 825970 про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до порядку виконання рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019, а саме згідно частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, в первісній редакції, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 337 від 04 березня 2020 року в розмірі 90 % суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач – ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).
Суддя О.В. Глуханчук
.