Рішення № 89388103, 22.05.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2020
Номер справи
420/4007/19
Номер документу
89388103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4007/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VІІ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),–

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням заяви про зміну предмета позову (від 29.07.2019р. вхід.№27285/19), просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних паркінга і допоміжних приміщень від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №152 від 23.05.2019р., до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №152 від 23.05.2019 за номерами: 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що виявлені під час проведення позапланової перевірки Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” порушення, котрі окреслено у Акті перевірки від 23.05.2019р. №152 за номерами: 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51, є такими, що впливають на ризики виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Подальша експлуатація Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки експлуатації об`єкта, безпеки жителів, та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо. За такого становища жителі та обслуговуючий персонал житлового будинку, у якому знаходяться приміщення паркінгу та інші допоміжні приміщення, постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров`ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної, та техногенної безпеки, цивільного захисту. За такого стану цілковитого не дотримання вимог законодавства з питань пожежної, та техногенної безпеки, цивільного захисту у житловому комплексі Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” постає питання вірогідного виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання – неминучі наслідки шкоди здоров`ю або життю людей.

Відповідач – Обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими, з огляду на усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, котрі встановлено фахівцями Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області під час проведення у період з 22.05.2019р. по 23.05.2019р. позапланової перевірки, за наслідками якої складено Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 23.05.2019р. №152.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/4007/19 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VІІ” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 27.09.2019р., з урахуванням приписів п.4 ч.1 ст.236 КАС України, провадження у справі №420/4007/19 зупинено.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020р., у зв`язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження у справі, провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 18.05.2020р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідача – Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VІІ” (від 27.04.2020р. вхід.№ЕП/5964/20) щодо зупинення провадження у справі №420/4007/19.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2020р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Клопотання Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VІІ” (від 02.09.2019р. вхід.№31217/19) про залучення до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Акціонерного товариства «Одесаобленерго», ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» судом не розглядалось, оскільки 12.05.2020р. відповідач звернувся до суду з клопотанням (вхід.№18247/20), у якому викладено прохання вищеозначене клопотання не розглядати.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від повноважних представників позивача – Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, та відповідача – Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VІІ” до суду надійшли клопотання (від 20.05.2020р. вхід.№ЕП/7319/20, від 12.05.2020р. вхід.№18247/20) про розгляд справи без їх участі, розгляд даної адміністративної справи, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 22.05.2019р. по 23.05.2019р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №39 від 05.02.2019року «Про проведення позапланової перевірки», Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 24.04.2019року №157, заступником начальника Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном с.ц.з. Гоголем М.В., головним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором с.ц.з. Леоновим О.С., головним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором с.ц.з. ОСОБА_1 , провідним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном с.ц.з. ОСОБА_2 , провідним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном с.ц.з. Михайленко О.В., проведено позапланову перевірку приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2.

За наслідками вказаної перевірки фахівцями контролюючого органу складено Акт №152 від 23.05.2019р. за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у пунктах 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51 висновку котрого акцентовано на: відсутності актів технічного обстеження систем протипожежного захисту по формі Ж.4; не забезпеченні у приміщеннях квартир систем пожежної сигналізації (у передпокоях квартир встановлюються пожежні сповіщувачі спонукальної системи проти димного захисту), а також додаткових автономних оптико-електронних димових пожежних сповіщувачів; система пожежогасіння в приміщенні паркінгу в неробочому стані (поставлені заглушки); не наданні сертифікатів відповідності на апаратуру й обладнання, що входять до складу наявної АСПЗ; наказом керівника не призначено: особу відповідальну за експлуатацію установки пожежної сигналізації, оперативного (чергового) персоналу для контролю за працездатним станом УПС; біля всіх місць установки ручних пожежних сповіщювачів будівлі не встановлено знак безпеки «Пристрій ручного вмикання»; пристрої ручного пуску систем протипожежного захисту не опломбовані, та не захищені від несанкціонованого приведення в дію; один раз на три роки обслуговуючим персоналом не проводиться вимірювання значень електричного опору ізоляції між електрично не з`єднаними струмопровідними частинами приймально-контрольних приладів, а також між ними і їх корпусами на відповідність вимогам технічних умов на прилади; відсутній 10% резерв запас пожежних сповіщувачів; ліфти не розраховані на роботу в режимі «Пожежна небезпека» згідно з вимогам НАПБ Б.01.007; обмотані поліетиленовими стрічками (пакетами) пожежні сповіщувачі, що перешкоджає справній роботі системи пожежної сигналізації; не наданні (не представленні) протоколів ревізії щодо захисту будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також виконання її перевірки відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд»; технічні приміщення, кладові та нежитлові приміщенні не в повному обсязі обладнано системою автоматичної установки пожежної сигналізації, з виводом на пульт цілодобового спостереження; не наданні актів прихованих робіт прокладання електромережі за підвісною стелю; у технічних приміщеннях, в тепловому вузлі та приміщенні вентиляційних агрегатів використовується тимчасові електромережі; не відокремленні у відповідності з вимогами пожежонебезпечні приміщення електрощитових на першому поверсі протипожежними дверима з нормованою межею вогнестійкості; не забезпеченні житлового комплексу запасом води (Резервним) для цілей пожежогасіння у відповідності вимог ДБН В.2.5- 74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі і споруди»; відсутності схеми підключення споживачів з пояснювальними написами на групових електрощитах в насосній; пожежні шафи не укомплектовані пожежним рукавом однакового діаметру та стволом; пожежні кран-комплекти неопломбовані; на дверцятах пожежних шафок не нанесено порядковий номер крану та номеру виклику пожежо-рятувальних підрозділів; для контролю працездатності мережі систем внутрішнього протипожежного водопроводу не проводиться 1 раз на рік випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу; один раз на три роки обслуговуючим персоналом не проводиться гідравлічні і пневматичні випробовування трубопроводів установки водяного пожежогасіння; внутрішній протипожежний водопровід та пожежні насоси не готові до виконання робіт за призначенням в автономному режимі, працюють в ручному; не проведенні щомісячної перевірки пожежних насосів з записом в журналі; на дверях насосної станції де відсутній черговий персонал не зазначено місце зберігання ключів; не забезпеченні роботи насосів внутрішнього протипожежного водопостачання з основного електропостачання на резервне; у приміщенні насосної станції не вивішена загальна схема протипожежного водопостачання та схема обв`язки насосів. На кожній засувці і пожежному насосі-підвищувачі повинна бути інформація про їх призначення. Порядок увімкнення насосів- підвищувачів визначається інструкцією; біля входу в приміщення насосної станції не розміщено напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням у ночі; у паркінгу не встановлено терміни проведення профілактичних оглядів та очищення повітропроводів, фільтрів, вогнезатримуючих клапанів, іншого обладнання вентиляційних систем, а також не визначено порядок відключення вентиляційних систем і дій обслуговуючого персоналу у разі виникнення пожежі або аварії; при в`їзді в паркінг не встановлено попереджувальні знаки щодо заборони на користування паркінгом автомобілів, які працюють на газу (метані, пропан-бутані); забезпечення функціонального зв`язку між поверхом підземного паркінгу та 1-го поверху виконано через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу (з підпором повітря); над прорізами в`їздних-виїздних воріт підземного паркінгу не передбачено козирьків з матеріалів з межею вогнестійкості не менше ЕІ 60. шириною не менше 1м.; відсутні фотолюмінісцентні показчики напрямку руху на основних проїздах та евакуаційних проходах (не рідше ніж 20м.); на об`єкті не встановлено керівником протипожежний режим, що включає порядок утримання шляхів евакуації, порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляцію у разі виникнення пожежі; з мешканцями будинку не проводяться інструктажі на протипожежну тематику під розпис в спеціальному журналі; на шляху евакуації житлового комплексу (1 та 2 секції) на сходових маршах самовільно влаштовано кладові всупереч Державно будівельні норми; двері виходів до незадимлюваної сходової клітки (типу Н1) не дообладнані пристроями для самозачинення та ущільненнями в притулах; не відокремленні в повному обсязі ліфтових холів на поверхах житлового будинку протипожежними перешкодами для захисту ліфтів і його шахт від впливу небезпечних факторів пожежі та забезпечення безпечного доступу пожежних з кабіни ліфту на поверхи; на поверхах відсутні двері, що відокремлюють житлову зону до виходу на сходову клітину Н4; приміщення та територію, для зазначення місце знаходження первинних засобів пожежогасіння, не забезпечено в повному обсязі відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ІSО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір». ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»; не вивішені на всіх поверхах житлового будинку схематичних планів та інструкцій евакуації мешканців на випадок пожежі; відсутності програм для проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів відповідно з Типовим положенням про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України; працюючий персонал не забезпечено засобами радіаційного та хімічного захисту згідно вимог; в приміщеннях загального користування житлового будинку не вивішено інструкцій про заходи пожежної безпеки та таблички із зазначенням осіб, відповідальних за протипожежний стан, та таблички із зазначенням телефону для виклику пожежної охорони; керівником об`єкту не розроблено інструкцію працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових), в якій необхідно визначити їхні обов`язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об`єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі.

Також, за результатами позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області складено Припис №139 від 29.05.2019р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, перелік котрих окреслено у Акті №152 від 23.05.2019р.

Встановлення фахівцями контролюючого органу в приміщеннях паркінгу та інших допоміжних приміщеннях Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, вищеокреслених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки слугувало підставою для звернення Головного управління ДСНС України в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних паркінга і допоміжних приміщень від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №152 від 23.05.2019р., до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №152 від 23.05.2019 за номерами: 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51, задоволенню не підлягають, з урахуванням наступного.

Відповідно до п.п.57 п.4 Указу Президента України «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» №20/2013 від 16.01.2013року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого Наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом;

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль), серед іншого, здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей;

Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно з пунктом 2 статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення недотримання суб`єктом господарювання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Зокрема, судом встановлено, що у період з 22.05.2019р. по 23.05.2019р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №39 від 05.02.2019року «Про проведення позапланової перевірки», Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 24.04.2019року №157, заступником начальника Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном с.ц.з. Гоголем М.В., головним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором с.ц.з. ОСОБА_3 О.С., головним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором с.ц.з. ОСОБА_1 , провідним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном с.ц.з. ОСОБА_2 , провідним інспектором Приморського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області капітаном с.ц.з. Михайленко О.В., проведено позапланову перевірку приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2.

За наслідками вказаної перевірки фахівцями контролюючого органу складено Акт №152 від 23.05.2019р. за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у пунктах 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51 висновку котрого акцентовано на: відсутності актів технічного обстеження систем протипожежного захисту по формі Ж.4; не забезпеченні у приміщеннях квартир систем пожежної сигналізації (у передпокоях квартир встановлюються пожежні сповіщувачі спонукальної системи проти димного захисту), а також додаткових автономних оптико-електронних димових пожежних сповіщувачів; система пожежогасіння в приміщенні паркінгу в неробочому стані (поставлені заглушки); не наданні сертифікатів відповідності на апаратуру й обладнання, що входять до складу наявної АСПЗ; наказом керівника не призначено: особу відповідальну за експлуатацію установки пожежної сигналізації, оперативного (чергового) персоналу для контролю за працездатним станом УПС; біля всіх місць установки ручних пожежних сповіщювачів будівлі не встановлено знак безпеки «Пристрій ручного вмикання»; пристрої ручного пуску систем протипожежного захисту не опломбовані, та не захищені від несанкціонованого приведення в дію; один раз на три роки обслуговуючим персоналом не проводиться вимірювання значень електричного опору ізоляції між електрично не з`єднаними струмопровідними частинами приймально-контрольних приладів, а також між ними і їх корпусами на відповідність вимогам технічних умов на прилади; відсутній 10% резерв запас пожежних сповіщувачів; ліфти не розраховані на роботу в режимі «Пожежна небезпека» згідно з вимогам НАПБ Б.01.007; обмотані поліетиленовими стрічками (пакетами) пожежні сповіщувачі, що перешкоджає справній роботі системи пожежної сигналізації; не наданні (не представленні) протоколів ревізії щодо захисту будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також виконання її перевірки відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд»; технічні приміщення, кладові та нежитлові приміщенні не в повному обсязі обладнано системою автоматичної установки пожежної сигналізації, з виводом на пульт цілодобового спостереження; не наданні актів прихованих робіт прокладання електромережі за підвісною стелю; у технічних приміщеннях, в тепловому вузлі та приміщенні вентиляційних агрегатів використовується тимчасові електромережі; не відокремленні у відповідності з вимогами пожежонебезпечні приміщення електрощитових на першому поверсі протипожежними дверима з нормованою межею вогнестійкості; не забезпеченні житлового комплексу запасом води (Резервним) для цілей пожежогасіння у відповідності вимог ДБН В.2.5- 74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі і споруди»; відсутності схеми підключення споживачів з пояснювальними написами на групових електрощитах в насосній; пожежні шафи не укомплектовані пожежним рукавом однакового діаметру та стволом; пожежні кран-комплекти неопломбовані; на дверцятах пожежних шафок не нанесено порядковий номер крану та номеру виклику пожежо-рятувальних підрозділів; для контролю працездатності мережі систем внутрішнього протипожежного водопроводу не проводиться 1 раз на рік випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу; один раз на три роки обслуговуючим персоналом не проводиться гідравлічні і пневматичні випробовування трубопроводів установки водяного пожежогасіння; внутрішній протипожежний водопровід та пожежні насоси не готові до виконання робіт за призначенням в автономному режимі, працюють в ручному; не проведенні щомісячної перевірки пожежних насосів з записом в журналі; на дверях насосної станції де відсутній черговий персонал не зазначено місце зберігання ключів; не забезпеченні роботи насосів внутрішнього протипожежного водопостачання з основного електропостачання на резервне; у приміщенні насосної станції не вивішена загальна схема протипожежного водопостачання та схема обв`язки насосів. На кожній засувці і пожежному насосі-підвищувачі повинна бути інформація про їх призначення. Порядок увімкнення насосів- підвищувачів визначається інструкцією; біля входу в приміщення насосної станції не розміщено напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням у ночі; у паркінгу не встановлено терміни проведення профілактичних оглядів та очищення повітропроводів, фільтрів, вогнезатримуючих клапанів, іншого обладнання вентиляційних систем, а також не визначено порядок відключення вентиляційних систем і дій обслуговуючого персоналу у разі виникнення пожежі або аварії; при в`їзді в паркінг не встановлено попереджувальні знаки щодо заборони на користування паркінгом автомобілів, які працюють на газу (метані, пропан-бутані); забезпечення функціонального зв`язку між поверхом підземного паркінгу та 1-го поверху виконано через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу (з підпором повітря); над прорізами в`їздних-виїздних воріт підземного паркінгу не передбачено козирьків з матеріалів з межею вогнестійкості не менше ЕІ 60. шириною не менше 1м.; відсутні фотолюмінісцентні показчики напрямку руху на основних проїздах та евакуаційних проходах (не рідше ніж 20м.); на об`єкті не встановлено керівником протипожежний режим, що включає порядок утримання шляхів евакуації, порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляцію у разі виникнення пожежі; з мешканцями будинку не проводяться інструктажі на протипожежну тематику під розпис в спеціальному журналі; на шляху евакуації житлового комплексу (1 та 2 секції) на сходових маршах самовільно влаштовано кладові всупереч Державно будівельні норми; двері виходів до незадимлюваної сходової клітки (типу Н1) не дообладнані пристроями для самозачинення та ущільненнями в притулах; не відокремленні в повному обсязі ліфтових холів на поверхах житлового будинку протипожежними перешкодами для захисту ліфтів і його шахт від впливу небезпечних факторів пожежі та забезпечення безпечного доступу пожежних з кабіни ліфту на поверхи; на поверхах відсутні двері, що відокремлюють житлову зону до виходу на сходову клітину Н4; приміщення та територію, для зазначення місце знаходження первинних засобів пожежогасіння, не забезпечено в повному обсязі відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ІSО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір». ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»; не вивішені на всіх поверхах житлового будинку схематичних планів та інструкцій евакуації мешканців на випадок пожежі; відсутності програм для проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів відповідно з Типовим положенням про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України; працюючий персонал не забезпечено засобами радіаційного та хімічного захисту згідно вимог; в приміщеннях загального користування житлового будинку не вивішено інструкцій про заходи пожежної безпеки та таблички із зазначенням осіб, відповідальних за протипожежний стан, та таблички із зазначенням телефону для виклику пожежної охорони; керівником об`єкту не розроблено інструкцію працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових), в якій необхідно визначити їхні обов`язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об`єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі.

Також, судом встановлено, що у період з 28.01.2020р. по 29.01.2020р. відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №18 від 16.01.2020року «Про проведення позапланової перевірки», Посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16.01.2020року №18, фахівцями Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, проведено позапланову перевірку житлового багатоповерхового будинку Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованого за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2.

За наслідками вказаної перевірки перевіряючими складено Акт №54 від 29.01.2020р. за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, у якому зазначено, що за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено відсутність порушень вимог законодавства.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом з`ясовано, що виявлені фахівцями ГУ ДСНС в Одеській області, під час проведення у період з 22.05.2019р. по 23.05.2019р. перевірки приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, наявність котрих слугувала підставою для звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до суду з даною позовною заявою, Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” усунуто.

Відтак, беручи до уваги вищеозначене, а також те, що виявлені фахівцями ГУ ДСНС в Одеській області, під час проведення у період з 22.05.2019р. по 23.05.2019р. перевірки приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII”, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, наявність котрих слугувала підставою для звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до суду з даною позовною заявою, Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” усунуто, що підтверджується наявним у матеріалах справи Актом №54 від 29.01.2020р., суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних паркінга і допоміжних приміщень від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №152 від 23.05.2019р., до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №152 від 23.05.2019 за номерами: 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області задоволенню не підлягають, з вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65091, м.Одеса, вул.Прохорівська,6, код ЄДРПОУ 38643633) до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” (65039, м.Одеса, вул.Середньофонтанська,19-В, офіс 304, код ЄДРПОУ 38296845) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Престиж VII” у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень паркінгу та інших допоміжних приміщень, розташованих за адресою: 65012, Одеська область, м.Одеса, Гагарінське плато,5/2, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних паркінга і допоміжних приміщень від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки №152 від 23.05.2019р., до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки №152 від 23.05.2019 за номерами: 1-13, 15, 16, 18-26, 28-30, 32-48, 50, 51, відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.