
Справа № 420/167/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції в (м. Одеса) (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Розумовська, 37) про визнання протиправною та скасування постанови ВП №59156874 від 09.12.2019 року про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження за окремою категорією термінових справ в порядку ст. 287 КАС України в адміністративній справі за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 34929741, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Розумовська,37) про визнання протиправною та скасування постанови ВП №59156874 від 09.12.2019 року про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн.
На обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що постанова ВП №59156874 від 09.12.2019 року про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
Так, позивач зазначив, що на підставі рішення Приморського районного суду міста Одеси від 04.02.2019 року по справі №522/22636/17, яке набрало законної сили 07.03.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі -ГУПФУ в Одеській області) було проведено 01.04.2019 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії, доплата пенсії за період з 07.03.2019 року по 31.03.2019 року у розмірі 85,69 грн. була зарахована на картковий рахунок позивача, а доплата пенсії за період з 01.01.2016 року по 06.03.2019 року в сумі 4058,45 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою КМУ від 22.08.2018 року №649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1.
Позивач вважає, що державним виконавцем при винесені постанови про накладення штрафу не враховані викладені обставини (факт повного виконання рішення суду позивачем в межах допустимих діючим законодавством до відкриття виконавчого провадження), що призвело до порушення норм законодавства, що стосується притягнення боржника до відповідальності згідно з вимогами Закону України «Про виконавче провадження».
Враховуючи зазначене, позивач просив визнати протиправною та скасувати оскаржувану постанову.
До суду 07 травня 2020 року (вхід. №ЕП/653/20) від Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції в (м. Одеса) надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задовлення позову заперечував, зазначивши, що 10.06.2019 року до Відділу надійшов лист ГУПФУ в Одеській області про часткове виконання рішення, а саме: проведений перерахунок, доплата пенсії за період з 07.03.2019 року по 31.03.2019 року у розмірі 85,69 грн. була зарахована на картковий рахунок позивача, а доплата пенсії за період з 01.01.2016 року по 06.03.2019 року в сумі 4058,45 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою КМУ від 22.08.2018 року №649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1.
Відповідач вважає, що рішення суду не виконано у повному обсязі, а тому боржник ухиляється від виконання рішення суду, крім того, на думку відповідача, посилання на постанову КМУ №649 є безпідставними, адже рішення суду є обов`язковими до виконання і посилання на механізм погашення заборгованості є грубим порушеннмя Конституції України.
Також, відповідач зазначив, що здійснення перерахунку пенсії є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі, яким зобов`язано провести перерахунок та виплату пенсії, у звязку з чим до позивача застосовано штраф за невиконання рішення суду.
На виконання ухвали суду відповідачем надано належним чином засвідчену копію матеріалів виконавчого провадження.
Ухвалою від 12 травня 2020 року замінено сторону у справі №420/167/20 Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 34929741, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Розумовська,37) на Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції в (м. Одеса) (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Розумовська, 37).
З цих підстав, ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 12 травня 2020 року відкладено розгляд справи на 21 травня 2020 року.
Представник позивача на відкрите судове засідання не зявився, повідомлений належним чином та завчасно засобами електронної пошти, про причини нез`явлення, суд не повідомив.
Представник відповідача на відкрите судове засідання також не зявився, повідомлений належним чином та завчасно засобами електронної пошти, про причини нез`явлення, суд не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 21 травня 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, відзив на позовну заяву та матеріали виконавчого провадження, суд встановив таке.
Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 04.02.2019 року у справі №522/22636/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було задоволено в повному обсязі.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», протиправною та зобов`язано відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області від 01 листопада 2017 року № 16389, яка містить наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад 2400,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 40% (1760,00 грн.); премія 8,86 % (545,78 грн.), а всього 6705,78 грн. (а.с. 123-128).
Зазначене судове рішення набрало законної сили 07.03.2019 року.
Так, суд встановив, що 21.05.2019 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Гортолум В.С. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№59159874 на підставі виконавчого листа №522/22636/17, виданого 26.03.2019 року Приморським районним судом м. Одеси. У зазначеній постанові було вказано про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Вищезазначена постанова листом від 21.05.2019 року №091-2787 була направлена відповідачем на адресу головного управління ПФУ в Одеській області та отримана останнім 24.05.2019 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області відповідь від 04.06.2019 року №9651/03, у якій зазначило, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено ще 07.03.2019 року. Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року склав 3352, 89 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 07.03.2019 року по 31.03.2019 року в сумі 85,69 грн. була зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 04.04.2019 року. При цьому доплата за період з 01.01.2016 року по 06.03.2019 року, яка склала 4058,45 грн., буде виплачена ОСОБА_1 згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року.
Матеріалами виконавчого провадження підтверджено, що за результатами розгляду цього листа ГУ ПФУ в Одеській області, 11.06.2019 року постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС ГТУЮ в Одеській області Гортолум В.С. за невиконання рішення суду на позивача було накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн. (а.с. 95-96).
Вказаною постановою про накладення штрафу зобов`язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів.
Суд встановив, що постанова про накладення штрафу від 11.06.2019 року була надіслана на адресу ГУ ПФУ в Одеській області із супровідним листом від 11.06.2019 року № 091-4092 (а.с. 94).
Листом від 01.07.2019 року вих.№ 12310/02-26 ГУПФУ в Одеській області надало відповідь на лист від 11.06.2019 року № 091-4092 та повідомило відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено ще 07.03.2019 року. Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року склав 3352, 89 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 07.03.2019 року по 31.03.2019 року в сумі 85,69 грн., була зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 04.04.2019 року. При цьому доплата за період з 01.01.2016 року по 06.03.2019 року, яка склала 4058,45 грн., буде виплачена ОСОБА_1 згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року та повідмолено про оскарження зазначеної постанови до суду (а.с. 97-98). Пенсійний орган не додав до вказаного листа жодних документів.
Суд встановив, що Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області направлено на адресу ГУПФУ в Одеській області вимогу від 13.09.2019 року № 091-6493 та від 21.10.2019 року № 091-7016 про негайне направлення на адресу Відділу копій документів, підтверджуючих виконання рішення суду (а.с. 99-100, 101-102).
У звязку з повторним невиконанням рішення суду у повному обсязі без поважних причин, державним виконавцем Відділу Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області прийнято від 09.12.2019 року постанову про накладення штрафув сумі 10 200 грн.
Суд встановив, що постанову від 11.06.2019 року про накладення штрафу було оскаржено ГУ ПФУ в Одеській області до суду та рішенням Одеського окружного адімінстративного суду від 05 вересня 2019 року по справі №4204032/19 в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції відмовлено. Вказане рішення суду набрало законної сили 01.10.2019 року.
Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд зробив висновки щодо відмови у задоволенні позову повністю, з таких підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 2 червня 2016 року (надалі – Закон № 1404-VIII).
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Згідно з п.п. 1-1-1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, серед іншого виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; судові накази.
Частиною 1 статті 5 цього Закону встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, крім певних випадків.
Згідно з п. 5,6 ст. 26 Закону № 1404, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно положень ст. 27 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Частиною 1 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Згідно зі ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує приписами Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року.
Суд зазначає, що Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року (далі - Порядок №649) визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до пункту 2 Порядку №649, боржник – це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно з п. 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з п. 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку №649 комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
Відповідно до п. 9 цього Порядку, рішення оформляються протоколом, у якому за наявності підстав зазначаються пропозиції щодо перерахунку коштів на рахунок боржника. Протокол підписується всіма членами комісії і подається Голові правління Пенсійного фонду України, який не пізніше трьох робочих днів приймає рішення про виділення коштів.
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику (п. 10 Порядку №649).
Згідно з п. 11 цього Порядку, боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” періоду виплати пенсії зобов`язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області відповідь від 04.06.2019 року №9651/03, у якій зазначило, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено ще 07.03.2019 року. Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року склав 3352, 89 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 07.03.2019 року по 31.03.2019 року в сумі 85,69 грн. була зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 04.04.2019 року. При цьому доплата за період з 01.01.2016 року по 06.03.2019 року, яка склала 4058,45 грн., буде виплачена ОСОБА_1 згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року, а тому ГУ ПФУ в Одеській області вважало, що рішення суду виконано та просило закінчити виконавче провадження. До цього листа, позивач додав перерахунок пенсії з 01.04.2010 року (а.с. 92) та розрахунок на доплату пенсії (а.с. 93).
Матеріалами виконавчого провадження підтверджено, що за результатами розгляду цього листа ГУ ПФУ в Одеській області, 11.06.2019 року постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС ГТУЮ в Одеській області Гортолум В.С. за невиконання рішення суду на позивача було накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн. (а.с. 95-96).
Листом від 01.07.2019 року вих.№ 12310/02-26 ГУПФУ в Одеській області повідомило відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області про виконання рішення суду, а саме: про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено ще 07.03.2019 року. Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року склав 3352, 89 грн., доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 07.03.2019 року по 31.03.2019 року в сумі 85,69 грн., була зарахована на поточний рахунок ОСОБА_1 04.04.2019 року, а доплата за період з 01.01.2016 року по 06.03.2019 року, яка склала 4058,45 грн., буде виплачена ОСОБА_1 згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року. До цього листа жодних документів позивачем не надано.
Суд встановив, що за результатами розгляду цього листа, у звязку з повторним невиконанням рішення суду у повному обсязі без поважних причин, державним виконавцем Відділу Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області прийнято від 09.12.2019 року постанову про накладення штрафув сумі 10 200 грн.
Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваної постанови, суд виходить із того, що оскаржувана постанова про накладення штрафу прийнята державним виконавцем за повторне не виконання рішення суду та постанова про накладення штрафу вперше за невиконання рішення суду була предметом судового розгляду у справі №420/4032/19, та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року по справі №420/4032/19 в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції відмовлено. Це рішення суду набрало законної сили 01.10.2019 року.
У рішенні суду від 05 вересня 2019 року по справі №420/4032/19 встановлені факти щодо часткового виконання рішення Приморського районного суду м. Одеси по справі № 522/22636/17, та зазначено, що «як вбачається з матеріалів адміністративного позову головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області, не було надано ані до суду, ані до відповідача жодного доказу, який свідчив би про вчинення позивачем дій, зазначених у пункті 5 Порядку №649 або п.7 Постанови №20-1, зокрема направлення до Пенсійного фонду України: документу, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунку суми, що підлягає виплаті, засвідченого керівником боржника або уповноваженою ним особою, або внесення інформації до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.При цьому суд враховує, що здійснення нарахування компенсації втрати частини доходів є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі, оскільки рішенням Приморського районного суду міста Одеси по справі №522/22636/17 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду не тільки нарахувати, а й виплатити зазначену компенсацію».
Суд зазначає, що у цій справі позивачем також не надані ані до відповідача, ані до суду належні та допустимі докази на підтвердження тому, що нарахована сума за рішенням Приморського районного суду міста Одеси по справі №522/22636/17 виплачена або не виплачена з поважних причин, а також не надані докази на підтвердження дотримання Порядку №649, яким встановлені чітки дії прийняття відповідного рішення та строки виплати коштів стягувачу.
Таким чином, оцінюючи наявні у справі докази кожний окремо та у їх сукупності, суд доходить висновку, що позивачем не надано доказів виконання рішення Приморського районного суду міста Одеси від 04.02.2019 року у справі №522/22636/17 у повному обсязі, а тому відповідачем правомірно застосовано до відповідача штраф за повторне невиконання рішення суду.
Виходячи із наданих суду документів вбачається, що державний виконавець при прийнятті оскаржуваної постанови діяв відповідно вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладені встановлені та з`ясовані обставини, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови, а отже, позовні вимоги не належать задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, та відсутні витрати відповідача щодо призначення експертизи та залучення свідків, жодні судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись положенням Конституції України, Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 6, 14, 77, 90, 139, 161, 255, 271, 269, 287 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції в (м. Одеса) (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Розумовська, 37) про визнання протиправною та скасування постанови ВП №59156874 від 09.12.2019 року про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн., - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст.287 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя: Л.Р. Юхтенко
.