Рішення № 89387845, 21.05.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
360/1199/20
Номер документу
89387845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 травня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1199/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 10 квітня 2020 року б/н (арк. спр. 125-126) просить:

- визнати протиправним та скасування рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 березня 2020 року № 22 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до пунктів 1, 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах за Списком № 1;

- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу роботу ОСОБА_1 за Списком № 1, а саме: з 01 вересня 1985 року по 12 червня 1991 року навчання за спеціальністю, роботу після навчання та службу в армії, з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року роботу на шахті «Перевальська» відокремлений підрозділ «Луганськвугілля», з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею в Управлінні монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання відокремлений підрозділ «Луганськвугілля», з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2009 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем на шахті «Рассвет» та з 01 липня 2014 року по 01 січня 2015 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем на шахті «Артема» на підставі уточнюючих довідок та довідки з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (ОК-5);

- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 12 листопада 2019 року № 244, виданої шахтою «Перевальська» відокремлений підрозділ «Луганськвугілля»;

- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву від 05 березня 2020 року та призначити ОСОБА_1 з 06 квітня 2020 року пенсію з урахуванням Закону України «Про підвищення шахтарської праці».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05 березня 2020 року ним через портал Пенсійного фонду України подано заяву про призначення пенсії. 17 березня 2020 року у призначенні пенсії позивачу відмовлено через те, що за думкою відповідача загальний пільговий стаж за списком № 1 складає 1 рік 6 місяців 16 днів, стаж на підземних роботах - 4 роки 5 місяців 24 дні. 12 березня 2020 року відповідачем прийнято рішення за № 22, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю 10 років стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Рішення про відмову отримано позивачем 18 березня 2020 року після проходження персоніфікації у відповідача.

В трудовій книжці позивача наявні відомості, що підтверджують право позивача на пенсію на пільгових умовах у періоди з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року, з 15 серпня 1991 року по 15 січня 1997 року та з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року, а отже не можна погодитись з твердженнями відповідача, що у такому випадку підтвердження спеціального трудового стажу має здійснюється уточнюючими довідками підприємства, установи, організації. Інформація щодо зайнятості повний робочий день на посаді провідної професії з повним робочім днем під землею та про атестацію робочого місця є у трудовій книжці та у формі ОК-5 позивача починаючи з 1999 року по січень 2015 року.

З посиланням на положення статей 62, 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 1, 16, 20, 24, 44, 45, 106, 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році»), статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано певні періоди його роботи до пільгового стажу, внаслідок чого рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним та підлягає скасуванню.

Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 06 травня 2020 року за вхідним реєстраційним № 17832/2020 подало відзив на позовну заяву від 30 квітня 2020 року № 9687/07, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 138-145).

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

05 березня 2020 року позивачем через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України подані документи та заява про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до абзацу другого частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до розрахунку стажу загальний стаж позивача складає 23 років 02 місяці 8 днів, у тому числі стаж роботи на пільгових умовах - 06 років 00 місяців 10 днів, а саме: стаж роботи як працівнику, безпосередньо зайнятому повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, складає 04 роки 05 місяців 24 дні, стаж роботи за Списком № 1 складає 01 рік 06 місяців 16 днів.

Рішенням відповідача від 12 березня 2020 року № 22 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з абзацом другим частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Прийняте рішення обґрунтовано відсутністю необхідного пільгового стажу з таких підстав.

Відповідно до пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 відповідачем зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 за даними персоніфікованого обліку такі періоди роботи: з 01 січня 1999 року по 31 липня 1999 року в Управлінні по монтажу, демонтажу ремонту гірничошахтного обладнання»; з 06 березня 2002 року по 13 червня 2002 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Стимулвугілля»; з 22 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Садова»; з 01 травня 2008 року по 29 грудня 2008 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1». До пільгового стажу на підземних роботах зараховані такі періоди роботи: з 02 вересня 2009 року по 26 грудня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика»; з 03 лютого 2010 року по 31 березня 2014 року у Відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля».

До загального стажу не зараховані такі періоди роботи: з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська Виробничого об`єднання Луганськвугілля» у зв`язку з ненаданням довідки про стаж роботи; з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року - період військової служби, оскільки у військовому квитку дата видачі та дата призову на військову службу дописані чорнилом іншого кольору.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року, з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року, з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року, з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2009 року. Надані позивачем довідки за періоди роботи на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» з 08 серпня 1988 року по 22 травня 1989 року, видані Товариством з обмеженою відповідальністю «Крок», зареєстрованим у м. Донецьку; за періоди роботи на Шахті «Перевальська виробничого об`єднання Луганськвугілля» з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року; за періоди роботи на Шахті імені «Артема» з 18 травня 1998 року по 04 липня 2000 року, з 03 лютого 2010 року по 12 січня 2015 року, видані філією «Шахта «Никанор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської Народної Республіки «Центрвугілля»; за періоди роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» з 01 травня 2008 року по 05 серпня 2009 року, видані підприємством Донецької Народної Республіки; за період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» з 02 вересня 2009 року по 26 грудня 2009 року, видані підприємством, зареєстрованим у м. Курахове Донецької області, не можуть бути враховані в силу приписів пункту 3 статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», яким визначено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача призначити пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 12 листопада 2019 року № 244, виданої Шахтою «Перевальська» Відокремленим підрозділом «Луганськвугілля», відповідач зазначив таке.

Обов`язковою умовою для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. Перерахунок пенсії не може проводитись на припущеннях чи даних, які не відповідають первинним бухгалтерським документам. Окрім цього, довідка від 12 листопада 2019 року № 244 не містить підстав її видачі та не підтверджена первинними документами. З наведеного вбачається, що позивачу проведено умовний розрахунок заробітної плати, не підтверджений первинними документами. Таким чином, довідка про заробітну плату має відповідати фактичним даним сплаченої заробітної плати.

З урахуванням зазначеного вище, у відповідача також не має правових підстав прийняти довідку про заробітну плату від 12 листопада 2019 року № 244, видану філією «Шахта «Никанор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської Народної Республіки, оскільки зазначені в цій довідці дані не підтверджені належними документами.

Щодо зобов`язання зарахувати до пільгового стажу роботи позивача за Списком № 1 навчання за спеціальністю та службу в армії відповідач зазначив таке.

Оскільки відсутні підстави для віднесення періодів роботи позивача на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року та на Шахті «Перевальська виробничого об`єднання Луганськвугілля» з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно відсутні підстави для віднесення до такого стажу й періоду навчання позивача та його строкової військової служби.

До загального стажу також не зараховано період військової служби з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року, оскільки в військовому квитку на сторінці 2 в пункті 8 дата видачі та дата призову на військову службу дописані чорнилом іншого кольору, для встановлення факту належності військового квитка цій особі. Довідку з військомату про періоди проходження військової служби позивача до відповідача не надано.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії згідно з вимогами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відповідач зазначив, що необхідними умовами для перерахунку пенсії позивача на підставі статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність в особи стажу роботи на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Відповідно до розрахунку стажу позивачу зараховано стаж роботи як працівнику безпосередньо зайнятому повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з 02 вересня 2009 року по 26 грудня 2009 року, з 03 лютого 2010 року по 31 березня 2014 року, що складає 04 роки 05 місяців 24 дня, що не відповідає вимогам статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивачем у позовній заяві зроблений умовний підрахунок пільгового стажу, що складає 32 роки 01 місяць, який ґрунтується на його припущеннях, оскільки для призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» треба відпрацювати на підземних роботах не менш як 15 років (навчання за спеціальністю та проходження військової служби не враховується, тільки підземні роботи).

Для призначення пенсії за віком згідно з абзацом другим частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. Підтвердити стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Щодо вимоги позивача зобов`язати відповідача призначити пенсію відповідач зазначив, що суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. При цьому, суд може лише, вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Також відповідач зазначив, що у нього відсутні кошти на сплату судового збору.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 25 березня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 51-53).

Ухвалою від 06 квітня 2020 року ОСОБА_1 продовжено строк для усунення недоліків (арк. спр. 61-62).

Ухвалою від 21 квітня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 129-131).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 05 березня 2020 року про призначення пенсії за віком, додавши до неї пакет документів (арк. спр. 37, 37 зв., 153).

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 23 роки 02 місяці 8 днів, пільговий стаж – 06 років 00 місяців 10 днів, з яких 04 роки 01 місяць 29 днів – підземні роботи (арк. спр. 148, 149).

У межах спірних правовідносин відповідачем не зараховано:

до страхового стажу - період проходження служби в Радянській армії з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року та період роботи з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» на посадах електрослюсаря підземного 3 розряду та прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею;

до пільгового стажу - період навчання позивача з 01 вересня 1985 року по 12 січня 1989 року у Середньому професійно-технічному училищі № 108 м. Донецька за професією електрослюсар підземний, період проходження служби в Радянській армії з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року та періоди роботи: з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» на посаді електрослюсаря підземного 3 розряду з повним робочим днем під землею; з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» на посадах електрослюсаря підземного 3 розряду та прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею; з 02 червня 1998 року по 31 грудня 1998 року та з 01 серпня 1999 року по 04 липня 2000 року в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею; з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» на посаді прохідника підземного з повним робочим днем під землею;

до страхового та пільгового стажу - період роботи з 01 квітня 2014 року по 12 січня 2015 року у відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею.

Рішенням від 12 березня 2020 року № 22 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового та пільгового стажу роботи (арк. спр. 44-46, 119-120, 192-193).

Відповідно до рішення відповідача від 12 березня 2020 року № 22 до загального стажу позивачу не зараховано період роботи на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року та період військової служби з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року, оскільки у військовому квитку дата видачі та дата призову на військову службу дописані чорнилом іншого кольору. Врахувати ці періоди до стажу можливо лише за наявності довідки про стаж роботи за період з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року та довідки з військомату про підтвердження періодів проходження військової служби. До пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року, з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року, з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року, з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2009 року. Надані ОСОБА_1 довідки за періоди роботи на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» з 08 серпня 1988 року по 22 травня 1989 року, видані Товариством з обмеженою відповідальністю «Крок», зареєстрованим у м. Донецьку; за періоди роботи на Шахті «Перевальська виробничого об`єднання Луганськвугілля» з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року; за періоди роботи на Шахті імені «Артема» з 18 травня 1998 року по 04 липня 2000 року, з 03 лютого 2010 року по 12 січня 2015 року, видані філією «Шахта «Никанор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської Народної Республіки «Центрвугілля»; за періоди роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» з 01 травня 2008 року по 05 серпня 2009 року, видані підприємством Донецької Народної Республіки; за період роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» з 02 вересня 2009 року по 26 грудня 2009 року, видані підприємством, зареєстрованим у м. Курахове Донецької області, не можуть бути враховані в силу приписів статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якою визначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює жодних правових наслідків. З урахуванням зазначеного, надані ОСОБА_1 довідки про пільговий характер роботи, які видані підприємствами, переліченими вище, не є дійсними, не створюють правових наслідків і не можуть бути враховані при призначенні пенсії (арк. спр. 44-46, 119-120, 192-193).

При цьому, в рішенні від 12 березня 2020 року № 22 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області не зазначило про не зарахування до пільгового стажу періоду навчання позивача з 01 вересня 1985 року по 12 січня 1989 року у Середньому професійно-технічному училищі № 108 м. Донецька за професією електрослюсар підземний, періоду проходження військової служби з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року та періоду роботи з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» на посаді електрослюсаря підземного 3 розряду з повним робочим днем під землею; до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 квітня 2014 року по 12 січня 2015 року на відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею, як і не вказало причини такого не зарахування. Також у рішенні не вказані причини не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» на посадах електрослюсаря підземного 3 розряду та прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею.

Згідно з записами у дипломі серії НОМЕР_2 від 13 січня 1989 року та у трудовій книжці від 23 січня 1989 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 у період з 01 вересня 1985 року по 12 січня 1989 року навчався у Середньому професійно-технічному училищі № 108 м. Донецька за професією електрослюсар підземний, що складає 3 роки 4 місяці 12 днів (арк. спр. 10-15, 17, 72-77, 78, 154).

Відповідно до записів у трудовій книжці від 23 січня 1989 року серії НОМЕР_3 (арк. спр. 10-15, 72-77) у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :

з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року працював на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» на посаді електрослюсаря підземного 3 розряду з повним робочим днем під землею (звільнений у зв`язку з призовом на військову службу), що складає 0 років 4 місяці 19 днів;

з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року працював на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» на посадах електрослюсаря підземного 3 розряду та прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею, а також проходив навчання на курсах прохідників підземних 5 розряду при Перевальській філії УКК Виробничого об`єднання «Луганськвугілля», що складає 5 років 4 місяці 21 день;

з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року працював в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею, що складає 2 роки 1 місяць 3 дні;

з 01 травня 2008 року по 05 серпня 2009 року працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» на посаді прохідника підземного з повним робочим днем під землею, що складає 1 рік 3 місяці 5 днів;

з 03 лютого 2010 року по 12 січня 2015 року працював у відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею, що складає 4 роки 11 місяців 10 днів.

Згідно з записами у військовому квитку від 13 червня 1989 року серії НОМЕР_4 та у трудовій книжці від 23 січня 1989 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року проходив строкову військову службу в лавах Радянської армії, що складає 2 роки 0 місяців 0 днів (арк. спр. 10-15, 16, 72-77, 79-80, 155).

Позивачем до заяви від 05 березня 2020 року про призначення пенсії серед іншого додано такі документи: довідки від 13 листопада 2019 року №№ 547, 548, 549, 550 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видані філією «Шахта «Ніканор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», виписку з наказу від 20 березня 2009 року № 62 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика», довідку від 08 липня 2019 року № 234 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика», довідку від 26 червня 2019 року № 26/06-4 про заробітну плату для обчислення пенсії, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика», довідку, яка уточнює особливий характер роботи, умови праці, необхідні для нарахування пільгової пенсії, видану на підставі табеля спуска та виїзду з шахти від 08 липня 2019 року № 236, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика», наказ Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» від 20 березня 2009 року № 62 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», довідки від 13 листопада 2019 року №№ 673, 674 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії та відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та від 13 листопада 2019 року № 675, видані філією «Шахта «Ніканор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», накази Управління з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання від 15 листопада 1999 року № 33 та від 11 травня 1995 року № 46 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», довідку від 13 листопада 2019 року № 669, видану філією «Шахта «Ніканор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», довідку від 13 листопада 2019 року №№ 673, 674 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії та відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та від 13 листопада 2019 року № 670, видані філією «Шахта «Ніканор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», довідку від 13 листопада 2019 року № 671, видану філією «Шахта «Ніканор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», довідку від 16 грудня 2019 року № 249 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії (за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній), видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», довідку від 16 грудня 2019 року № 250 про наявність виходів в шахту, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1», наказ Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» від 17 квітня 2008 року № 9 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», довідки від 06 жовтня 2014 року №№ 865, 867, 866 та від 05 лютого 2020 року № 28, видані архівним відділом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крок», довідки від 12 листопада 2019 року №№ 244, 245, 546, видані філією «Шахта «Ніканор-нова» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», особову картку № 732, особову картку від 01 червня 1998 року та особову картку № 29 (арк. спр. 18, 18 зв., 19, 19 зв., 20, 21, 22, 22 зв., 23, 25, 25 зв., 26, 27, 27 зв., 28, 28 зв., 29, 30, 30 зв., 31-32, 33, 33 зв., 34, 34 зв., 35, 35 зв., 36, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87-88, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108-109, 110, 111, 112, 113, 114, 116, 117).

Зазначені документи не прийняті відповідачем до розгляду у зв`язку з тим, що вони видані підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території.

Щодо посилання відповідача на неможливість врахування наданих позивачем довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також інших документів, виданих підприємствами, що розташовані на тимчасово окупованій території Луганської та Донецької областей, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-ІV «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Закон України від 18 січня 2018 року № 2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (далі - Закон № 2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Крім того, відповідач має враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на отримання пенсії з підстави видачі уточнюючої страховий стаж довідки підприємством, що розташоване на тимчасово непідконтрольній українській владі території, порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З наведених підстав суд вважає, що відповідач повинен прийняти до уваги інформацію, що міститься у вищенаведених документах та довідках, наданих позивачем на підтвердження спірних періодів роботи, оскільки така інформація в повній мірі узгоджується з записами у трудовій книжці.

Згідно з інформацією, зазначеною в ІКІС: Підсистема призначення та виплати пенсії (стаж для розрахунку права), судом встановлено, що відповідачем зараховано до страхового стажу позивача:

період навчання у Середньому професійно-технічному училищі № 108 м. Донецька з 01 вересня 1985 року по 12 січня 1989 року;

період роботи з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля»;

період роботи з 02 червня 1998 року по 31 грудня 1998 року в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля;

період роботи з 01 січня 1999 року по 31 липня 1999 року в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля;

період роботи з 01 серпня 1999 року по 04 липня 2000 року в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля;

період з 05 жовтня 2000 року по 01 липня 2001 року отримання позивачем допомоги по безробіттю;

період роботи з 06 березня 2002 року по 13 червня 2002 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Стимулвугілля»;

період роботи з 25 червня 2002 року по 31 грудня 2003 року у Закритому акціонерному товаристві «Перевальській МПЗ»;

період роботи з 01 січня 2004 року по 31 березня 2008 року у Закритому акціонерному товаристві «Перевальській МПЗ»;

період роботи з 01 квітня 2008 року по 21 квітня 2008 року у Закритому акціонерному товаристві «Перевальській МПЗ»;

період роботи з 22 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Садова»;

період роботи з 01 травня 2008 року по 29 грудня 2008 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1»;

період роботи з 30 грудня 2008 року по 31 травня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1»;

період роботи з 30 грудня 2008 року по 31 травня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1»;

період роботи з 01 серпня 2009 року по 01 вересня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1»;

період роботи з 02 вересня 2009 року по 26 грудня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика»;

період роботи з 27 грудня 2009 року по 31 грудня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика»;

період з 01 лютого 2010 року по 02 лютого 2010 року;

період роботи з 03 лютого 2010 року по 31 березня 2014 року у відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля»;

період роботи з 04 квітня 2015 року по 31 січня 2020 року у Рубіжанській міськрайонній філії Державної установи «Луганський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».

До пільгового стажу роботи позивача зараховано:

період роботи з 01 січня 1999 року по 31 липня 1999 року в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля (Список № 1);

період роботи з 06 березня 2002 року по 13 червня 2002 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Стимулвугілля» (Список № 1);

період роботи з 22 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Садова» (Список № 1);

період роботи з 01 травня 2008 року по 29 грудня 2008 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» (Список № 1);

період роботи з 02 вересня 2009 року по 26 грудня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» (Стаття 14, підземні роботи);

період роботи з 03 лютого 2010 року по 31 березня 2014 року у відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» (Стаття 14, підземні роботи) (арк. спр. 148).

Відповідно до інформації, зазначеної в ІКІС: Підсистема призначення та виплати пенсії (стаж для розрахунку права), судом встановлено, що відповідачем незараховано до страхового стажу позивача:

період проходження служби в Радянській армії з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року;

період роботи з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля»;

період роботи з 01 квітня 2014 року по 12 січня 2015 року у відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля».

До пільгового стажу позивача не зараховано:

період навчання з 01 вересня 1985 року по 12 січня 1989 року у Середньому професійно-технічному училищі № 108 м. Донецька за професією електрослюсар підземний;

період роботи з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» на посаді електрослюсаря підземного 3 розряду з повним робочим днем під землею;

період проходження строкової військової служби в лавах Радянської армії з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року;

період роботи з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» на посадах електрослюсаря підземного 3 розряду та прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею та період проходження навчання на курсах прохідників підземних 5 розряду при Перевальській філії УКК Виробничого об`єднання «Луганськвугілля»;

період роботи з 30 грудня 2008 року по 31 грудня 1998 року та з 01 серпня 1999 року по 04 липня 2000 року в Управлінні з монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання Луганського виробничого об`єднання з видобутку вугілля електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею;

період роботи з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2009 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахта «Рассвет-1» на посаді прохідника підземного з повним робочим днем під землею;

період роботи з 01 квітня 2014 року по 12 січня 2015 року у відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею (арк. спр. 148).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788), Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі – Порядок № 637), Порядком застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі – Порядок № 383), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

При цьому, згідно з пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць) атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Закон № 1058 доповнено розділом XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті (абзац другий частини третьої статті 114 Закону № 1058).

З урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15) застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам; . […]

«При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону, знижується на 1 рік» (стаття 14); […].

Частиною першою статті 14 Закону № 1788 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Частиною другою статті 82 Закону № 1788 передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового та/або пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Суд зауважує, що в оскаржуваному рішенні від 12 березня 2020 № 22 зазначено про неможливість зарахування до страхового стажу періоду проходження позивачем служби в лавах Радянської армії з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року через наявність у військовому квитку дописів чорнилами іншого кольору та про неможливість зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року, з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року, з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року та з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2008 року через надання позивачем довідок, виданих підприємствами, розташованими на тимчасово окупованій території.

Проте, відповідач у рішенні не зазначає про не зарахування до пільгового стажу періоду навчання позивача з 01 вересня 1985 року по 12 січня 1989 року у Середньому професійно-технічному училищі № 108 м. Донецька за професією електрослюсар підземний, періоду проходження військової служби з 13 червня 1989 року по 12 червня 1991 року та періоду роботи з 14 січня 1989 року по 22 травня 1989 року на Шахті «Кіровська» Виробничого об`єднання «Донецьквугілля» на посаді електрослюсаря підземного 3 розряду з повним робочим днем під землею; до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01 квітня 2014 року по 12 січня 2015 року на відокремленому підрозділі «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» на посаді підземного прохідника 5 розряду з повним робочим днем під землею, як і не зазначає причини такого не зарахування. Також у рішенні не вказані причини не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року на Шахті «Перевальська» Виробничого об`єднання «Луганськвугілля» на посадах електрослюсаря підземного 3 розряду та прохідника підземного 5 розряду з повним робочим днем під землею, що свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб`єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення, оскільки з тексту такого рішення неможливо визначити через які саме підстави відповідач не зарахував певні періоди роботи та навчання до страхового та пільгового стажу позивача.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 12 березня 2020 року за № 22 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » мотивів не зарахування до страхового та пільгового стажу окремих періодів роботи, навчання та військової служби не дозволяє суду перевірити, чи правомірно зазначені періоди роботи, навчання та військової служби не зараховані до страхового та/або пільгового стажу, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.

З огляду на наведене позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 березня 2020 року за № 22 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Належним, достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку буде покладання на відповідача обов`язку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 березня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, подану через веб-портал Пенсійного фонду України.

У зв`язку з встановленими обставинами позовні вимоги про зобов`язання зарахувати до пільгового стажу роботу ОСОБА_1 за Списком № 1, а саме: з 01 вересня 1985 року по 12 червня 1991 року навчання за спеціальністю, роботу після навчання та службу в армії, з 15 серпня 1991 року по 05 січня 1997 року роботу на шахті «Перевальська» відокремленому підрозділі «Луганськвугілля», з 02 червня 1998 року по 04 липня 2000 року електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею в Управлінні монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання відокремлений підрозділ «Луганськвугілля», з 30 грудня 2008 року по 05 серпня 2009 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем на шахті «Рассвет» та з 01 липня 2014 року по 01 січня 2015 року прохідником 5 розряду з повним робочим днем на шахті «Артема» на підставі уточнюючих довідок та довідки з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (ОК-5); зобов`язання призначити пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 12 листопада 2019 року № 244, виданої шахтою «Перевальська» відокремленим підрозділом «Луганськвугілля»; зобов`язання розглянути заяву від 05 березня 2020 року та призначити ОСОБА_1 з 06 квітня 2020 року пенсію з урахуванням Закону України «Про підвищення шахтарської праці», є передчасними та не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним):

7визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 березня 2020 року за № 22 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 »;

зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 березня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, подану через веб-портал Пенсійного фонду України.

Що стосується клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб`єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб. За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від 28 березня 2020 року № 58.

Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.

При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача призначити позивачу пенсію за віком та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.

Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, буд. 35-А) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 березня 2020 року за № 22 «Про відмову в призначенні пенсії згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 березня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, подану через веб-портал Пенсійного фонду України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська