Рішення № 89387073, 14.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2020
Номер справи
140/279/20
Номер документу
89387073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/279/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Володкевич Ю.О.,

представника відповідача Кушнір Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» (далі – ТзОВ «Волиньтабак», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови в прийнятті 4990 податкових накладних, складених та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.09.2019, 26.09.2019, 10.10.2019, 11.10.2019, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.12.2019 №0270795504 та №0270905504.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.11.2019 Луцьким управлінням ГУ ДПС у Волинській області було проведено перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) за вересень 2019 року, за результатами якої встановлено недотримання ТзОВ «Волиньтабак» граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, про що складено акт №4677/03-20-55-04/21736857 від 13.11.2019. За наслідками проведеної перевірки відповідачем 10.12.2019 прийняті податкові повідомлення-рішення №0270795504, яким до товариства застосовано штраф за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН в сумі 2864707,40 грн, та №0270905504, яким застосовано штраф за вказане порушення в сумі 96637,28 грн.

Позивач вважає, що встановлене в ході перевірки порушення вимог законодавства щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН є передчасним та таким, що не відповідає фактичним обставинам. При цьому вказує, що ТзОВ «Волиньтабак» зареєстроване як юридична особа 29.09.1995 та з 05.10.1995 перебуває на обліку в органах державної податкової служби, зокрема, з 02.01.2018 на обліку в Луцькому управлінні ГУ ДПС у Волинській області.

29.11.2017 між позивачем та Львівським управлінням Офісу великих платників податків ДФС України було укладено Договір про визнання електронних документів №2, відповідно до якого уся податкова звітність подається товариством до ДПІ в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису. Відповідно до умов вказаного Договору позивач 25.09.2019, 26.09.2019, 10.10.2019 та 11.10.2019 засобами електронного зв`язку подав до контролюючого органу на реєстрацію в ЄРПН 4990 податкових накладних. Вказані податкові накладні не були прийняті відповідачем. У квитанціях про не прийняття електронних документів зазначались такі підстави: відсутній укладений з платником «21736857» договір про визнання електронних документів, який визначає права та обов`язки сторін в процесі електронного документообігу. Надішліть заяву про приєднання до договору; невірний підпис – необхідно підтвердити право підпису – особа: ОСОБА_1 , серійний № сертифікату: НОМЕР_1 ее922а.

З метою усунення підстав для відмови в прийнятті податкових накладних ТзОВ «Волиньтабак» 26.09.2019 та 03.10.2019 були подані заяви про приєднання до Договору про визнання електронних документів від 09.09.2019, які не були прийняті з формулюванням: при необхідності виправте документ та надішліть його знову, хоча усі реквізити цих заяв були заповнені вірно. Позивач 21.10.2019 повторно подав заяву про приєднання до Договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 з використанням наявного кваліфікованого сертифіката електронного ключа та зазначений документ було прийнято.

Позивач стверджує, що на час подання податкових накладних Договір про визнання електронних документів, посилені сертифікати ЕЦП генерального директора та головного бухгалтера були діючі. В податкового органу були відсутні підстави для відмови у прийнятті зазначених податкових накладних, виписаних ТзОВ «Волиньтабак» в період з 09.09.2019 по 30.09.2019.

Товариство вважає, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних була зумовлена лише протиправними діями відповідача, оскільки при повторному поданні 21-22.10.2019 податкових накладних для реєстрації в ЄРПН такі були зареєстровані з використанням того ж кваліфікованого сертифіката електронного ключа: реєстраційний номер 0100000000000000000000000000000006ее922а, підпис Володкевич Ольга Володимирівна, головний бухгалтер, строк чинності сертифікату з 19.12.2018 до 18.12.2020.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження (т.3, а.с.135).

У відзиві на адміністративний позов від 02.03.2020 (т.3, а.с.144-145) відповідач вимог товариства не визнав, посилаючись на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН за вересень 2019 року встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) в частині несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних, відповідальність за яке передбачена абзацом першим п.120-1.1 ст.201-1 ПК України, з огляду на що контролюючим органом прийнято спірні податкові повідомлення-рішення.

Щодо чинності Договору про визнання електронних документів відповідач вказав, що згідно з даними Автоматизованої системи «Архів електронної звітності» Договір про визнання електронних документів з ТзОВ «Волиньтабак» було прийнято 05.12.2017. Дію вищевказаного Договору було тимчасово обмежено 25.09.2019 відповідно до протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 25.09.2019 №18. 26.09.2019 дію даного договору було припинено автоматично у зв`язку зі скасуванням кваліфікованого сертифіката керівника. 26.09.2019 та 03.10.2019 платником було подано заяви про приєднання до Договору про визнання електронних документів, які були відхилені відповідно до підпунктів 2, 13 Розділу ІІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557. 21.10.2019 товариством повторно подано заяву про приєднання до Договору про визнання електронних документів, яка була прийнята на основі протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 21.10.2019 №35 та з врахуванням наявної інформації управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів по ТзОВ «Волиньтабак».

ГУ ДПС у Волинській області звертає увагу на ту обставину, що за результатами щоденного аналізу платників податків, якими подано на реєстрацію податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, за звітні місяці січень-червень 2019 року ТзОВ «Волиньтабак» визначено за категорією ризиковості як ймовірний «постачальник сумнівного податкового кредиту». З метою надання пояснень щодо невідповідності у звіті за серпень 2019 року форми 1-ОТ «Про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі» коду адміністративно-територіальної одиниці – 6, в той час як код Львівської області до даного звіту 15, 25.09.2019 на адресу позивача направлено лист №2375/10/03-20-32-01-20. З метою вручення даного листа здійснено виїзд за адресою ТзОВ «Волиньтабак», однак вручити даний лист не вдалось у зв`язку з відсутністю представників підприємства. Відповідач вказує, що відсутність ТзОВ «Волиньтабак» та їх посадових осіб за місцезнаходженням унеможливлює виконання положень примірного Договору про визнання електронних документів та ставить під сумнів законність підстав накладання ЕЦП на електронний документ.

У відповіді на відзив від 18.03.2020 (т.3, а.с.152-154) позивач не погодився з доводами контролюючого органу та зазначив, що прийняття ГУ ДПС у Волинській області 21.10.2019 документів, поданих позивачем з використанням кваліфікованого сертифіката керівника, спростовує той факт, що 26.09.2010 дію договору про визнання електронних документів було припинено у зв`язку зі скасуванням кваліфікованого сертифіката керівника. Також вказує, що жодних доказів, які підтверджують віднесення ТзОВ «Волиньтабак» до категорії ризикових платників, відповідач не надав, а твердження останнього про відсутність посадових осіб товариства за місцезнаходженням спростовуються отриманим 25.09.2019 листом від 17.09.2019, який контролюючий орган направив через відділення АТ «Укрпошта».

У додаткових пояснення від 09.04.2020 (т.4, а.с.1-2) відповідач зазначив, що 25.09.2019 комісією ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, було ухвалено тимчасово обмежити дію Договору про визнання електронних документів, укладеного із ТзОВ «Волиньтабак», до з`ясування обставин щодо перебування платника за місцем реєстрації. 21.10.2020 ГУ ДПС у Волинській області встановлено, що лист від 25.09.2020 №2375/10/03-20-32-01-20 був вручений платнику податків, крім того було проведено спілкування в телефонному режимі з головним бухгалтером та з`ясовано питання, які були викладені в даному листі, відтак комісією прийнято рішення про відновлення дії Договору про визнання електронних документів. Стверджує, що Договір про визнання електронних документів в односторонньому порядку з платником не розривався, а був тимчасово обмежений в дії з 25.09.2019 по 21.10.2019. Крім того, зазначає, що з метою недопущення тиску на реальний сектор економіки та враховуючи інформацію управління аудиту при здійсненні контрольно-перевірочних заходів контролюючим органом прийнято рішення призупинити дію договору про визнання електронних документів до з`ясування обставин щодо перебування платника за місцем реєстрації та причетності посадових осіб до здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.

Ухвалою суду від 28.04.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (т.4, а.с.33).

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у адміністративному позову та відповіді на відзив, просила їх задовольнити. Додатково зазначила, що наявні у позивача кваліфіковані сертифікати відкритих ключів мають строк чинності з 19.12.2018 по 18.12.2020, а дія Договору про визнання електронних документів продовжується на строк чинності цих сертифікатів. На момент подання податкових накладних для реєстрації в ЄРПН вказані сертифікати та Договір були чинні. Водночас з метою відновлення можливості подання електронних документів товариство подавало заяви про приєднання до Договору про визнання електронних документів від 09.09.2019, який є примірним для усіх платників податків, що перебувають на обліку в ГУ ДПС у Волинській області.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги товариства не визнала з підстав, викладених у відзиві та додаткових поясненнях, просила в позові відмовити. Також зазначила, що після відновлення дії Договору про визнання електронних документів, а саме 21.10.2019, ТзОВ «Волиньтабак» здійснило реєстрацію невеликої кількості податкових накладних в цей день, але в основному більшість податкових накладних була зареєстрована 22.10.2019, тобто з пропуском в 1 день після відновлення можливості подання електронних документів.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Суд встановив, що ТзОВ «Волиньтабак» зареєстроване як юридична особа 29.09.1995 та з 05.10.1995 перебуває на обліку як платник податків в органах ДПС, що підтверджується випискою з ЄДРПОУ (т.3, а.с.124).

З 27.12.2016 позивач перебував на обліку у Львівському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (т.2, а.с.224), а з 02.01.2018 відповідно до повідомлення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби переведений на обслуговування за основним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням (т.2, а.с.225).

29.11.2017 між позивачем та Львівським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби укладено Договір №2 про визнання електронних документів (т.2, а.с.226-228), предметом якого є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв`язку на електронних носіях, як оригіналу. Підпунктом 6.3 пункту 6 даного Договору визначено, що договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДФС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів.

Квитанцією №2 від 05.12.2017 підтверджується факт прийняття контролюючим органом Договору про визнання електронних документів (т.2, а.с.229).

19.12.2018 ТзОВ «Волиньтабак» подало до ДФС нові посилені сертифікаті відкритих ключів:

реєстраційний номер 0100000000000000000000000000000006ее922d; строк чинності з 19.12.2018 до 18.12.2020; власник: ОСОБА_2 ; посада: генеральний директор ТзОВ «Волиньтабак»; призначення відкритого ключа: електронний підпис, неспростовність; уточнене призначення відкритого ключа: підпис директора (т.2, а.с.230);

реєстраційний номер НОМЕР_2 ; строк чинності з 19.12.2018 до 18.12.2020; власник: ОСОБА_1 ; посада: головний бухгалтер ТзОВ «Волиньтабак»; призначення відкритого ключа: електронний підпис, неспростовність; уточнене призначення відкритого ключа: підпис бухгалтера (т.2, а.с.231);

реєстраційний номер НОМЕР_3 ; строк чинності з 19.12.2018 до 18.12.2020; власник: ТзОВ «Волиньтабак»; призначення відкритого ключа: протоколи розподілу ключів; уточнене призначення відкритого ключа: печатка (т.2, а.с.232);

реєстраційний номер 0100000000000000000000000000000006ее9222; строк чинності з 19.12.2018 до 18.12.2020; власник: ТзОВ «Волиньтабак»; призначення відкритого ключа: електронний підпис, неспростовність; уточнене призначення відкритого ключа: печатка (т.2, а.с.233).

Вказані сертифікати відкритих ключів були прийняті контролюючим органом 21.12.2018, про що свідчить квитанція №2, якою повідомлено про реєстрацію електронного цифрового підпису (т.2, а.с.234).

25.09.2019, 26.09.2019, 10.10.2019 та 11.10.2019 ТзОВ «Волиньтабак» засобами електронного зв`язку подало на реєстрацію податкові накладні в ЄРПН в кількості 4990 податкових накладних, що не оспорюється відповідачем.

Квитанціями №1 підтверджується та обставина, що контролюючим органом вказані документи не були прийняті, підставами не прийняття у графі «виявлені помилки/зауваження» зазначено: документ не може бути прийнятий – відсутній укладений з платником «21736857» договір про визнання електронних документів, який визначає права та обов`язки сторін в процесі електронного документообігу. Надішліть заяву про приєднання до договору; невірний підпис – необхідно підтвердити право підпису – особа: ОСОБА_1 , серійний № сертифікату: НОМЕР_2 (т.2, а.с.241-251, т.3, а.с.1-14, 39-123).

Також, як слідує з матеріалів справи, ТзОВ «Волиньтабак» 07.10.2019 подало до контролюючого органу звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі за вересень 2019 року форми №1-ОТ, а 15.10.2019 – звіт про використання книг обліку розрахункових операцій за вересень 2019 року та звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за вересень 2019 року, які не були прийняті контролюючим органом з підстави: невірний підпис – необхідно підтвердити право підпису – особа: ОСОБА_2 , серійний № сертифікату: НОМЕР_4 (т.2, а.с.15-38).

Виконуючи вимогу контролюючого органу, ТзОВ «Волиньтабак» 26.09.2019 та 03.10.2019 подало заяви про приєднання до Договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №320001, які не були прийняті із зазначенням такої причини: при необхідності виправте документ та надішліть його знову. Усі реквізити заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів/повідомлення про надання інформації щодо ЕЦП обов`язкові для заповнення (п.п.2, 13 розд.ІІІ) наказ Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 «Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», про що свідчать квитанції №2 від 27.09.2019 та від 04.10.2019 відповідно (т.2, а.с.235-238).

21.10.2019 позивач повторно подав заяву про приєднання до Договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №320001, яка була прийнята контролюючим органом 21.10.2019 о 15:30, про що свідчить квитанція №2 (т.2, а.с.238-240).

21 та 22 жовтня 2019 року позивач зареєстрував в ЄРПН 4900 податкових накладних, про що свідчать зведені дані подання ТзОВ «Волиньтабак» податкових накладних для реєстрації в ЄРПН за період з 25.09.2019 по 22.10.2019 (т.3, а.с.166-246).

13.11.2019 посадовою особою ГУ ДПС у Волинській області проведено перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за вересень 2019 року платником податків ТзОВ «Волиньтабак», за наслідками якої складено акт щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН від 13.11.2019 №4677/03-20-55-04/21736857 (т.1, а.с.182-227).

Даним актом зафіксовано порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних, виписаних у вересні 2019 року, на 6, 7 календарних днів та 22 календарних дні. При чому датами реєстрації вказаних податкових накладних є 21 та 22 жовтня 2019 року.

Не погодившись із висновками, викладеними у акті перевірки від 13.11.2019 №4677/03-20-55-04/21736857, позивач 28.11.2019 подав заперечення (т.1, а.с.228-310), які за результатами їх розгляду були відхилені контролюючим органом листом від 09.12.2019 (т.2, а.с.1-2).

На підставі акту перевірки від 13.11.2019 №4677/03-20-55-04/21736857 ГУ ДПС у Волинській області 10.12.2019 прийняті податкові повідомлення-рішення №0270795504, яким до ТзОВ «Волиньтабак» застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 28361617,18 грн в розмірі 10% у сумі 2836163,10 грн, за затримку реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 142721,38 грн в розмірі 20% у сумі 28544,30 грн (т.2, а.с.3), та №0270905504, яким до позивача застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 858881,10 грн в розмірі 10% у сумі 85888,00 грн, за затримку реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 53741,60 грн в розмірі 20% у сумі 10748,28 грн (т.2, а.с.99).

Позивач оскаржував вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДПС України, подавши скаргу від 24.12.2019 (т.2, а.с.140-221), однак рішенням ДПС України від 13.01.2020 спірні податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (т2, а.с.222-223).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За правилами пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Аналізуючи вищенаведені приписи статті 201 ПК України, слід дійти висновку про те, що продавець товарів/послуг несе обов`язок в разі постачання товарів/послуг скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у визначені терміни. При цьому підставою для неприйняття податкових накладних в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації є формування платником податків податкових накладних з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу.

Згідно з п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі – Порядок №1246).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1246 після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Пунктом 12 Порядку №1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Як передбачають пункти 13-15 Порядку №1245 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже, Порядком №1245 визначено, що підставою для неприйняття податкової накладної є, зокрема, не дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Статтею 9 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 №851-IV (далі – Закон №851-IV) визначено, що електронний документообіг (обіг електронних документів) - сукупність процесів створення, оброблення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів. Порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.

Відправлення та передавання електронних документів здійснюються автором або посередником в електронній формі за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано цей документ (частина перша статті 10 Закону №851-IV).

Відповідно до статті 12 Закону №851-IV перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису.

Згідно зі статтею 14 Закону №851-IV електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб`єктів електронного документообігу. Використання електронного документа у цивільних відносинах здійснюється згідно із загальними вимогами вчинення правочинів, встановлених цивільним законодавством.

Відповідно до Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про телекомунікації» розроблений та затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами (далі – Порядок №557), який визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 4 розділу ІІ Порядку №557 передбачено, що автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами). Обов`язкові реквізити електронних документів визначаються законодавством. Контроль за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документа покладається на його автора. Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді. Послуги ЕЦП можуть бути отримані у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів (далі - АЦСК).

Згідно з пунктами 8-11 розділу ІІ Порядку №557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

Автоматизована перевірка електронного документа включає:

перевірку правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК;

перевірку обов`язковості та послідовності накладення на електронний документ ЕЦП підписувачів та електронної печатки (за наявності) у встановленому порядку;

перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

перевірку наявності обов`язкових реквізитів;

перевірку наявності Заяви про приєднання до Договору;

перевірку дії Договору.

Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №557 визначено, що юридичні особи, самозайняті особи, податкові агенти, контролюючі органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування набувають статусу СЕД з дати укладення Договору, примірну форму якого визначено у додатку 1 до цього Порядку, шляхом приєднання до нього на підставі Заяви про приєднання до Договору у порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до пункту 14 розділу ІІІ Порядку №557 дія Договору та пов`язаних з ним Повідомлень припиняється за ініціативи підписувача Заяви про приєднання до Договору (керівника), поданої з дотриманням передбаченої пунктом 15 цього розділу процедури, або за наявності однієї з таких підстав:

отримання інформації від АЦСК про завершення строку чинності (або скасування) посиленого сертифіката керівника;

отримання інформації з Єдиного державного реєстру про зміну керівника;

отримання інформації з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи;

наявність в Реєстрі самозайнятих осіб інформації про зняття з обліку самозайнятої особи як платника податків в контролюючому органі;

наявність у Державному реєстрі інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків підписувача Заяви про приєднання до Договору (керівника) у зв`язку зі смертю.

Таким чином, беручи до уваги наведені норми Закону №851-IV та Порядку №577, суд зазначає, що подання платниками податків до контролюючого органу електронних документів здійснюється на підставі чинного Договору про визнання електронних документів шляхом накладення на такий документ ЕЦП, правовий статус якого підтверджується чинним посиленим сертифікатом ключа.

При цьому відсутність чинного Договору чи чинного посиленого сертифіката ключа є підставою для неприйняття контролюючим органом електронного документа.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на момент подання ТзОВ «Волиньтабак» для реєстрації податкових накладних в ЄРПН у вересні 2019 року Договір про визнання електронних документів №2 від 29.11.2019, укладений між позивачем та Львівським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, був чинним, оскільки строк чинності посиленого сертифіката керівника товариства ОСОБА_2 , строк чинності якого з 19.12.2018 по 18.12.2020, не скасовувався та досі є діючим, що підтверджується повідомленням офіційного представника АЦСК «Україна» ФОП ОСОБА_3 від 27.03.2020 (т.4, а.с.10).

Крім того, усі інші посилені сертифікати ключів, отримані ТзОВ «Волиньтабак» 19.12.2018 зі строком чинності до 18.12.2020, також є діючими, про що свідчить інформація, наявна на сайті АЦСК «Україна» за посиланням: https://uakey.com.ua.

Таким чином, зважаючи на наявність у позивача чинного Договору про визнання електронних документів та чинних у підписантів електронних документів посилених сертифікатів ключів, у відповідача були відсутні правові підстави для неприйняття податкових накладних, поданих товариством для реєстрації в ЄРПН у вересні 2019 року.

Зазначена у квитанціях про неприйняття податкових накладних вимога контролюючого органу щодо необхідності подання заяви про приєднання до Договору про визнання електронних документів є безпідставною, оскільки за правилами пункту 5 розділу ІІІ Порядку №557 у разі наявності діючого Договору та у разі зміни місцезнаходження або місця проживання автора, внаслідок чого змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому автор перебуває на обліку, Заява про приєднання до Договору до контролюючого органу за новим місцезнаходженням не направляється.

Таким чином, ТзОВ «Волиньтабак», змінивши з 02.01.2018 місце обліку платника податків з Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Луцьке управління ГУ ДПС у Волинській області, обов`язку подання заяви про приєднання до нового Договору не мало.

Водночас, з матеріалів справи вбачається, що згідно з протоколом засідання комісії комісії ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 25.09.2019 №18 (т.4, а.с.4-7) зазначеною комісією ухвалено рішення про тимчасове обмеження дії договору про визнання електронних документів, укладеного із ТзОВ «Волиньтабак», до з`ясування обставин щодо перебування платника податків за місцем реєстрації та причетності посадових осіб до здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.

Дію вказаного договору про визнання електронних документів відновлено 21.10.2019 на підставі рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, що підтверджується протоколом засідання комісії від 21.20.2019 №35 (т.4, а.с.8).

Отже, в період з 25.09.2019 по 21.10.2019 договір про визнання електронних документів №2 від 29.11.2017 був тимчасово обмежений за рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації.

Так, згідно з пунктом 3 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (чинної на час виникнення спірних правовідносин), комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Таким чином, до повноважень комісії входить прийняття рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

При цьому вказані комісії не наділені повноваженнями призупиняти чи тимчасово обмежувати чинність Договору про визнання електронних документів.

За таких обставин слід дійти висновку, що комісією ГУ ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, протиправно, всупереч вимог чинного законодавства, за відсутності відповідних повноважень прийняте рішення про тимчасове обмеження дії Договору про визнання електронних документів, укладеного із ТзОВ «Волиньтабак», внаслідок чого платник податків був позбавлений можливості подавати звітність, реєструвати податкові накладні в ЄРПН засобами електронного зв`язку у визначені строки.

Крім того, суд звертає увагу на ту обставину, що підставою для прийняття вищевказаною комісією рішення про тимчасове обмеження дії Договору про визнання електронних документів слугувала відсутність платника податків за місцем реєстрації, про що зазначено у доповідній записці начальника управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Волинській області від 25.09.2019 про неможливість вручення ТзОВ «Волиньтабак» листа від 25.09.2019 №2375/10/03-20-32-01-20.

Однак, відповідач на надав суду лист від 25.09.2019 №2375/10/03-20-32-01-20, при цьому представник позивача зазначила, що такий лист на адресу товариства не надходив.

Отже, доводи контролюючого органу про те, що дію Договору про визнання електронних документів тимчасово обмежено у зв`язку з відсутністю посадових осіб ТзОВ «Волиньтабак» за місцезнаходженням та неврученням листа від 25.09.2019 №2375/10/03-20-32-01-20, а також що відновлення дії вказаного Договору відбулось у зв`язку з врученням платнику податків зазначеного листа, не підтверджуються належними та допустимими доказами.

Згідно з пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Отже, допущення платником податку податкового правопорушення щодо недотримання граничного строку реєстрації податкових накладних має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від кількості пропущених днів реєстрації.

Водночас відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вищенаведені приписи дають підстави для висновку про те, що саме протиправність дії/бездіяльності є обов`язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням та, як наслідок, застосування відповідальності за вчинене правопорушення.

Отже, застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкових накладних, передбачених статтею 120-1 ПК України, можливе лише за наявності його вини у вчиненні даного правопорушення.

Враховуючи встановлені судом обставини справи та беручи до уваги той факт, що контролюючим органом всупереч вимог чинного законодавства в період з 25.09.2019 по 21.10.2019 тимчасово обмежено строк дії Договору про визнання електронних документів, укладеного із ТзОВ «Волиньтабак», внаслідок чого протиправно відмовлено в прийнятті податкових накладних для реєстрації в ЄРПН, тому суд дійшов висновку про відсутність вини позивача у несвоєчасній реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених та надісланих у вказаний період, та, як наслідок, безпідставність застосування до товариства відповідальності у вигляді штрафу шляхом прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.

При цьому суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що платник податків не здійснив реєстрацію усіх податкових накладних в день поновлення дії Договору про визнання електронних документів, така реєстрація проведена протягом двох днів, а саме 21 та 22 жовтня 2019 року, що є затримкою на один день.

Так, з матеріалів справи слідує, що про відновлення електронного документообігу позивач дізнався, отримавши квитанцію №2 від 21.10.2019 о 15:30 (т.2, а.с.240). Відтак, зважаючи на кількість податкових накладних, які підлягали реєстрації в ЄРПН (4990), та беручи до уваги тривалість операційного дня роботи ЄРПН з 8-ої до 20-ої години, фізично зареєструвати таку кількість податкових накладних протягом одного операційного дня було неможливо.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи в прийнятті податкових накладних для реєстрації в ЄРПН, не довів правомірність своїх дій, наслідком чого стало незабезпечення умов для виконання позивачем свого податкового обов`язку в частині своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Відтак позовні вимоги ТзОВ «Волиньтабак» є підставними, з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій ГУ ДПС у Волинській області щодо відмови в прийнятті податкових накладних, складених та направлених для реєстрації в ЄРПН ТзОВ «Волиньтабак» в період тимчасового обмеження строку дії Договору про визнання електронних документів, а саме з 25.09.2019 по 21.10.2019, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 10.12.2019 №№0270795504, 0270905504.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 23204 грн, сплачений відповідно до платіжного доручення від 04.02.2020 №70689 (т.3, а.с.133).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Волинській області щодо відмови в прийнятті податкових накладних, складених та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» в період з 25 вересня 2019 року по 21 жовтня 2019 року.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 10 грудня 2019 року №№0270795504, 0270905504.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» (43023, місто Луцьк, вулиця Карбишева, будинок 1, код ЄДРПОУ 21736857) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484) судові витрати в сумі 23204 (двадцять три тисячі двісті чотири ) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій

Повне судове рішення складено 22 травня 2020 року.