
Справа №403/214/20 провадження № 3/403/92/20
П О С Т А Н О В А
22 травня 2020 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю. при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, який надійшов від Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , згідно
відомостей, зазначених в протоколі,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса
проживання:
АДРЕСА_1 , громадянина України (паспорт
№ НОМЕР_1 від 07.11.2018, виданий органом
3533), місце роботи: Агрофірма «Сагайдак»
за ст.173 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
21.05.2020 року до Устинівського районного суду Кіровоградської області від Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 157463 від 17.05.2020 року, складений поліцейським СРПП №4 Устинівського ВП Долинського ВП ГУНП в Кіровоградській області сержантом поліції Редькіним О.О. з доданими до нього матеріалами, згідно якого 17.05.2020 року близько 01 год. 00 хв. гр-н ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння у громадському місці біля будинку АДРЕСА_1 , висловлювався грубою нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, намагався затіяти бійку; це все відбувалося на адресу працівників поліції та перехожих, чим порушив громадський порядок і спокій громадян, за що передбачена відповідальність за ст.173 КУпАП.
Згідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, крім іншого, такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, крім іншого, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до пунктів 9, 15 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення). До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Разом з тим, всупереч зазначеним правовим приписам, в протоколі про адміністративне правопорушення серія АПР18 157463 від 17.05.2020 року не зазначено: 1) відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, в частині зазначення місця її проживання, оскільки згідно ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово, а за змістом ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Натомість протокол, складений стосовно гр-на ОСОБА_1 , в графі «місце проживання» містить лише найменування населеного пункту та назву вулиці, які, без зазначення номеру житлового будинку чи квартири, в якому (ій) гр-н ОСОБА_1 проживає, не можуть вважатись місцем проживання останнього; 2) місце вчинення адміністративного правопорушення, оскільки згідно протоколу серія АПР18 157463 від 17.05.2020 року, місцем вчинення правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, є громадське місце біля будинку АДРЕСА_1 . Разом з тим, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України місцезнаходженням Докучаєвської сільської ради є с.Докучаєве Устинівського району Кіровоградської області, що відповідає також і інформації, розміщеній на офіційному сайті даного органу місцевого самоврядування, тобто на території Устинівського району є населений пункт - с.Докучаєве, а не с.Докучаєво, як зазначено у вказаному вище протоколі;
3) в графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, оскільки в даній графі мається лише запис «матеріали справи». При цьому, всупереч вимогам п.15 Розділу ІІ Інструкції та ст.251 КУпАП до протоколу взагалі не доданий зазначений в ньому відеозапис з нагрудної камери №1, а додані до протоколу рапорти поліцейського СРПП №4 Редькіна О.О. та т.в.о. інспектора-криміналіста ОСОБА_2 І. ОСОБА_3 не містять відомостей про їх реєстрацію відповідно до вимог п.3 Розділу ІІ «Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 08.02.2019 року №100, внаслідок чого вказані рапорти не можуть бути належними доказами, що містять інформацію про правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП;
4) адреси свідків, яким відомі обставини, що підлягають установленню по даній справі, та потерпілих, яким адміністративним правопорушенням заподіяно моральну шкоду, хоча в суті вчиненого адміністративного правопорушення, викладеного в протоколі серія АПР18 157463 від 17.05.2020 року, зазначено, що гр-н ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, намагався вчинити бійку на адресу працівників поліції та перехожих, чим порушив спокій громадян, а в доданих до протоколу рапортах працівників поліції додатково зазначено про те, що при опитуванні учасників події (по факту бійки гр-на ОСОБА_4 із знайомим заявниці ОСОБА_5 ), підійшов гр-н ОСОБА_1 , який поводив себе неадекватно та хотів завдати шкоди оточуючим. Проте жодних відомостей про осіб, стосовно яких гр-ном ОСОБА_1 вчинялись дії, що мали характер хуліганських, та спокій яких внаслідок цього був порушений, протокол та додані до нього документи не містять.
За змістом ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст.245 цього Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Російської Федерації» від 20 вересня 2016 року (заява №926/08) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про те, що протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 157463 від 17.05.2020 року, складений з порушенням вимог чинного законодавства, що за вказаних обставин позбавляє суддю можливості вирішити питання про призначення справи про адміністративне правопорушення до розгляду.
Відповідно до роз`яснень, викладених в п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, з урахуванням того, що суд не може здійснювати функцію збирання доказів, що буде свідчити про порушення ним положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагальності процесу, а протокол про адміністративне правопорушення, складений стосовно гр-на ОСОБА_1 , не відповідає вимогам чинного законодавства, що унеможливлює своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом та дотриманням процесуальної форми розгляду, суддя приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно гр-на ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП до Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 221, 251, 256, 268, 278 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 з доданими матеріалами - повернути до Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.Ю.Атаманова