
Справа № 346/5574/19
Провадження № 2/346/488/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі - головуючого - судді Веселова В.М.,
секретаря - Максим`юк М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломия цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,-
в с т а н о в и в:
свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачка з 2007 року перебуває на обліку у департаменті соціальної політики Коломийської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги. 1.02.2018 року відповідачка звернулась із заявою та декларацією для призначення вказаної допомоги. Згідно поданої заяви, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, враховуючи наявні матеріали справи та відповідно до постановиКабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (зі змінами), відповідачці було призначено державну соціальну допомогу якодинокій матері на період з 1.02.2018 року по 31.07.2018 року у розмірі 1860 грн. щомісячно. В подальшому відповідачка звернулась з заявою 21 серпня 2018 року про призначення усіх видів соціальної допомоги , компенсацій та пільг, вказавши в розділі 2 декларації про те,що за період з 1.02.2018 року по 1 серпня 2018 року вона не працює,кордон не перетинала,відповідно їй було призначено державну соціальну допомогу на період з 1.08.2018 року по 31.01.2019 року у розмірі 1944 грн. щомісячно. 14.09.2019 року відповідачка повторно звернулась з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги,компенсацій та пільг,вказавши,що інших доходів не має, їй було призначено державну соціальну допомогу на період з 1.02.2019 року по 31.07.2019 року у розмірі 2027 грн. щомісячно, з 1.07.2019 року по 31.07.2019 року проведено перерахунок допомоги у розмірі 2118 грн.
В своїй заяві від 19.08.2019 року, відповідачкою було вказано,що вона з 1.02.2019 року по 1.09.2019 року задекларовано дохід у вигляді заробітної плати з ОК «Авангард Плюс».
Після направленого запиту та отриманої відповіді, було встановлено,що відповідачка ОСОБА_1 працює в штаті ТОВ «ОК «Авангард» Плюс» з 1.02.2017 року на посаді контролера, з 1.02.2018 року вона була звільнена з посади,а з 21.12.2018 року знову прийнята в штат цього ж підприємства на туж саму посаду.
Відповідно позивач вважає,що відповідачка приховала дані по триманій заробітній платі,що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 21874,74 грн. за період з 1.08.2017 року по 31.07.2019 року.
11.10.2019 року відповідачці було надіслано повідомлення (у зв`язку з уточненням суми переплати) та про необхідність сплати надмірно виплаченої суми державної соціальної допомоги в сумі 21874 грн 74 коп. за період з 1.08.2017 року по 31.07.2018 року
із зазначенням всіх необхідних реквізитів для оплати.
Сума зазначеної надмірної виплати відповідачкою не погашена. На підставі наведеного позивач просить стягнути з відповідачки кошти в сумі 21874 грн. 74 коп. за період з 01.08.2017 р. по 31.07.2019 р. виплачених надміру у вигляді державної соціальної допомоги як одинокій матері , що отримані внаслідок зловживання з боку заявника, а також стягнути з відповідача судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 1 921 грн.
Представник позивача в судове засідання подала письмове клопотання про слухання справи у відсутність представника, позов підтримала, з підстав, зазначених в позовній заяві, і просить позовні вимоги задовольнити,не заперечує щодо винесення заочного рішення.
Відповідачка в судове засідання не з`явилась без поважної причини, про день,час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена шляхом публікації оголошення на сайті «Судова влада».
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які досліджені в судовому засіданні, приходить до наступних висновків.
Згідно положень статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно до ст. 3 цього ж Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" передбачено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, крім інших документів додається декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім`ї.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:
-працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);
-з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;
-у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
у складі сім`ї є особа з інвалідністю;
у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Призначена державна соціальна допомога може бути зменшена до 50 відсотків її розміру у разі невикористання сім`єю можливостей знаходження додаткових джерел для існування.
Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п. п. 12, 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 з наступними змінами і доповненнями, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до підпункту 5.1) п. 5 спільного наказу від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 Міністерства праці та соціальної політики України,Міністер ства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів зі допомоги», до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в неробочі,святкові і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів,премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування,
При цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років. Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи,що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що відповідачка з 2007 року перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Коломийської міської ради (до 2017 року - управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради), як одержувач державної соціальної допомоги -одинока мати.
Так, згідно заяв від 1.02.2018 р. №3/322 , від 21.08.2019 р. та 14.02.2019 року відповідачка звернулася до вказаного департаменту про призначення державної соціальної як одинокій матері (а.с.4-11,14-17,19-22).
При чому в деклараціях (а.с.10) зазначила , що в період з 1.08.2017 року по 1 .02.2018 року не мала, вказала,що не працює. В декларації (а.с.16) вказала ,що в період з 1.02.2018 року по 1.08.2018 року не працювала, в декларації (а.с.21) вказала,що в період з 1.08.2018 року по 1.02.2019 року не працювала, в декларації (а.с.27) вказала,що отримала дохід-заробітну плату в ОК «Авангард Плюс» в сумі 3381 грн.
В той же час згідно довідки про доходи відповідачки (а.с.33,34,35), відповідачка в період з 1.08.2017 року по 1.02.2018 року,та з 1.12.2018 року по 1.09.2019 року працювала у ТОВ «Охоронна компанія «Авангард Плюс»,тобто при заповненні декларації про призначення їй допомоги вказала неправдиві дані.
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250.
Відповідно до п.49 постанови KMУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену юмогу, про зміну всіх обставин, як: впливають на виплату державної допомоги(зміни у складі сім`ї,перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї,тощо).
Розмір щомісячної соціальної допомоги, розраховується відповідно до п.п. 14 та 15 Порядку та пп.9.1п.9наказу Міністерствапраці тасоціальної політикиУкраїни N486/202/524/455/3370від 15листопада 2001року "Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги(далі - Методика)" виходячи із загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги та включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
За змістом п.28 «Порядку призначення і виплати державної соціальньої допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженогопостановою Кабінету МіністрівУкраїнивід 24.02.2003року №250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженогопредставника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періодипровадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги
Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п.12 цього Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 зазначеного Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення
права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, оскільки відповідачкою було подано недостовірні відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям - як одинокій матері, то суд вважає, що з відповідачки необхідно стягнути на користь позивача 21 874,74 грн. виплачених надміру у вигляді державної соціальної допомоги як одинокій матері, що отримані внаслідок зловживання з боку заявника.
У відповідності до п.1 ч.2ст. 141 ЦПК Українисудові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
На підставі викладеного та ст. ст. 1, 3, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", керуючись ст. ст. 258-259, 263-266,280-288 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_6 ,номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) , жительки АДРЕСА_1 , , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, на р/р НОМЕР_4 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399 - 21874 грн. 74 коп. за період з 01.08.2017 року по 31.07.2019 року, надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_6 ,номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) , жительки АДРЕСА_1 , на користь департаменту соціальної політики на р/р НОМЕР_5 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, судові витрати в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Згідно п.12 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" №540-ІХ від 30.03.2020р. під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження, визначений статтею 354 ЦПК України продовжується на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення складено 22 травня 2020 року.
Суддя Веселов В. М.