Рішення № 89358153, 19.05.2020, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
243/3164/20
Номер документу
89358153
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

2/243/1383/2020

Справа № 243/3164/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2020 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Сидоренко І.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Зубкова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 3 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 , про повернення незаконно отриманої субсидії, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовом до ОСОБА_1 , про повернення незаконно отриманої субсидії. Свої вимоги обґрунтував тим, що відповідач перебуває на обліку в УСЗН Слов`янської міської ради, як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з 06 жовтня 2016 року та користувався житловою субсидією в період з 01 жовтня 2016 року по 31 липня 2019 року.

Призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регламентується Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, відповідно до п. 2 якого з 01 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларацій, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

З відповідною заявою та декларацією ОСОБА_1 не звернувся. Управлінням здійснено перепризначення житлової субсидії з 01 травня 2018 року автоматично, без особистого звернення та без урахування доходів дружини, що призвело до надміру виплачених коштів.

Управління з травня 2018 року проводилась широка інформаційно-роз`яснювальна роботи щодо змін у порядку надання житлових субсидій. Інформацію про зміни протягом травня 2018 року неодноразово публікували місце газети, висвітлювали в авторських програмах муніципального телебачення, місцевого радіо, розміщували на сайті Управління. На звуковій доріжці центрального ринку міста протягом травня-червня городянам надавались відомості про зміни та умови надання субсидій. До надання повідомлень про зміни у законодавстві були залучені житлово-комунальні підприємства.

В результаті проведеної відділом державних соціальних інспекторів Управління перевірки правильності та повноти інформації даних, наданих для призначення житлової субсидії, встановлено, що ОСОБА_1 не надав інформацію щодо перебування у шлюбі, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів, у вигляді субсидії з 01 травня 2018 року по 31 липня 2019 року на суму 13773,38 грн.

На виконання п. 125 Положення, сума переплати в розмірі 6522,83 грн. знята з особових рахунків по житлово-комунальних послугам.

За результатами перевірки ОСОБА_1 надіслано повідомлення про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриманої житлово-субсидії у розмірі 1522,92 грн. на рахунок Управління, а також суму переплати у розмірі 5727,63 грн. на рахунок Міністерства соціальної політики України.

Проте, заявник надміру отриману житлову субсидію у добровільному порядку не повернув.

Тому, просять суд стягнути з відповідача на незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 1522,92 грн. та у розмірі 5727,63 грн., а також судові витрати.

В судове засідання представник позивача - Рибалко М.Л. не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився по невідомим суду причинам, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку, у зв`язку з чим суд, відповідно до ст. 280 ЦПК України дійшов до висновку, про можливість ухвалення заочного рішення, на підставі наявних у справі доказів.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 , про повернення незаконно отриманої субсидії, підлягають задоволенню, за наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії від 06 жовтня 2016 року. В зазначеній заяві, ОСОБА_1 просив призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2016 року, за місцем реєстрації (фактичного проживання) за адресою: АДРЕСА_1 .

Разом з наведеною Заявою, відповідачем надано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено: характеристики житлового приміщення; осіб, які зареєстровані (фактично проживають) в житловому приміщенні; види доходів осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні; інформацію про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг, які перевищують 50 тисяч гривень. Зокрема, в даній Декларації зазначено площу (опалювальну) квартири - 42 кв.м., а також декларантом вказано себе, як єдину зареєстровану та фактично проживаючу особу у вищевказаній квартирі. Видом доходу вказано пенсію та страхові виплати, які отримує відповідач. Крім того, зазначено, що майно та товари, а також послуги, вартість яких перевищує 50000 грн. відповідачем не придбавалось та оплачувалось.

На підставі наведених документів ОСОБА_1 поставлено на облік в Управлінні соціального захисту населення Слов`янської міської ради, як одержувача субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та, відповідно, призначено субсидію, якою відповідач користувався в період з 01 жовтня 2016 року по 31 липня 2019 року.

Вказані обставини підтверджуються наданими представником позивача Рішеннями про призначення субсидії, Довідками про доходи членів сім`ї та Розрахунками субсидії на житлово-комунальні послуги.

Призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регулюється «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакції, що діяла на момент призначення відповідачу субсидії), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з п. 7 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакції, чинній на момент призначення субсидії ОСОБА_1 ), субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на

строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Пунктом 8 вказаного Положення у відповідній редакції закріплено, що для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня").

До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п. 13 наведеного Положення, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;

довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС,

Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у

порядку, встановленому цим Положенням;

договір найму (оренди) житла (за наявності)

Згідно з затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 28 лютого 2015 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 475), формою Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, п. 3 Декларації зазначаються особи, які зареєстровані в житловому приміщенні/будинку, а для орендарів - зазначаються особи, які фактично проживають за адресою надання субсидії.

Таким чином, діючим на момент призначення субсидії відповідача, законодавством не передбачалось зазначення в документах, які подаються отримувачем субсидії, осіб, що не зареєстровані за адресою надання субсидії, в тому числі членів сім`ї, у разі якщо отримувач субсидії є власником житлового приміщення/будинку або зареєстрований в такому житловому приміщенні/будинку.

Постановою Кабінету Міністрів України № 329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» викладено в новій редакції Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Пунктом другим постанови КМУ № 329 від 27 квітня 2018 року, визначено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:

особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій;

внутрішньо переміщені особи;

особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;

особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);

особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

З актового запису про укладення шлюбу № 960 від 17 вересня 1983, відповідач ОСОБА_1 . перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 .

Відповідно до п. 9 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 27 квітня 2018 року, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Зважаючи на викладене, відповідач ОСОБА_1 , маючи члена сім`ї, який не зареєстрований з ним за однією адресою, зобов`язаний був подати до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради нові заяву та декларацію, де повинно було бути зазначено членів сім`ї ОСОБА_1 , зокрема, дружину, доходи якої також повинні були враховуватись при обчисленні та призначенні субсидії. Проте, всупереч встановленому порядку призначення субсидії відповідач вищевказаних дій не виконав, у зв`язку з чим йому була надмірно перерахована субсидія, що призвело до невиправданої витрати бюджетних коштів.

В розумінні положень частини другої статті 3 Сімейного кодексу України, сім`єю є особи, які проживають спільно та пов`язані спільним побутом, а також мають взаємні права та обов`язки. Крім того, сім`єю є подружжя навіть у випадках окремого проживання, зумовленого існуванням поважних причин, в тому числі, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми.

Отже, з моменту внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива до моменту припинення призначеною ОСОБА_1 субсидії, останньому була нарахована субсидія на загальну суму 13773,38 грн., що підтверджується копіями Розрахунків субсидії. Частина вказаної суми була знята з особових рахунків по житлово-комунальним послугам, відповідно до п. 125 наведеного вище Положення.

Внаслідок наведеної бездіяльності відповідача, останнім надмірно отримано житлову субсидію на суму 1522,92 грн., а також суму переплати у розмірі 5727,63 грн.

За викладених обставин, слід зробити висновок, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими, оскільки факт надмірного отримання житлової субсидії внаслідок протиправних дій відповідача знайшов своє підтвердження під судового розгляду.

Тому, суд вважає за належне задовольнити позовні вимоги УСЗН Слов`янської міської ради у повному обсязі.

У відповідності ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ст.ст. 15,16,25,328,1216,1217, 1218, 1227,1261 Цивільного Кодексу України ст.ст. 4, 12, 13, 76, 78, 81, 89, 128, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 353, 355, 356 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 , про повернення незаконно отриманої субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг субсидії у розмірі 1522 (одна тисяча п`ятсот двадцять дві) гривні 92 копійки та перерахувати її на рахунок НОМЕР_2 , ЄДРПОУ 25954290, банк - Держказначейська служба м. Київ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 через Управління соціального захисту населення незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг субсидії у розмірі 5727 (п`ять тисяч сімсот двадцять сім) гривень 63 копійки, на рахунок UA92820172343130006000078737, одержувач - Мінсоцполітики України, ЄДРПОУ 37567866, банк - Держказначейська служба м. Київ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради витрати на оплату судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок, на рахунок НОМЕР_3 , МФО 820172, ЄДРПОУ 25954290, Держказначейська служба м. Київ.

Повний текст рішення виготовлений 19 травня 2020 року.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду "Підпис" І.О. Сидоренко

«З оригіналом згідно»

Рішення не набуло законної сили

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко