
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2020 року м. Київ №2-а/756/409/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до Оболонського районного суду міста Києва з позовом до УПФУ в Оболонському районі міста Києва, правонаступником якого є ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просить зобов`язати відповідача врахувати додатково у трудовому стажі позивача період роботи, за який не внесені записи до трудової книжки, загальною тривалістю 12 років.
Ухвалою Оболонського районного суду міста Києва від 18.12.2018 дана справа пере-дана на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва за підсудністю.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.04.2019 відкрито про-вадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позов обґрунтовано тим, що у грудні 2017р. позивачу призначено пенсію по інвалід-ності з урахуванням загального страхового стажу 22 роки 7 місяців 27 днів та додаткового стажу - 5 років 2 місяці 26 днів. Загальний розмір пенсії, враховуючи державну адресну допомогу склав 1452 грн., з яким позивач не погоджується, вважаючи, що відповідачем неправомірно не враховано період з 28.10.1998 по 14.10.2013, протягом якого вона працюва-ла без трудової книжки в сім`ях, де вона виховувала та готувала до школи дітей. Посилаю-чись на Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсут-ності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), яким передбачено прийняття додаткових документів (характеристик, трудових договорів і угод, довідки наймача та ін.) для підтвердження періодів роботи домашніх робітниць, гувернанток та ін. осіб, вважає, що період її роботи в якості гувернантки повинен бути зарахований до страхового стажу.
Відповідач подав відзив, в якому, заперечуючи проти позову, послався на відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, у зв`язку з ненаданням доказів на під-твердження наявності у позивача страхового стажу у 12 років, запис про який не внесено до трудової книжки. Також зазначив, що позивач не зазначила конкретних періодів роботи, які вона просить врахувати при перерахунку пенсії.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задо-волення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 31.10.2017.
При обчисленні пенсії позивачу відповідно до розрахунку стажу, копія якого наявна в у справі, було враховано загальний страховий стаж 22 роки 7 місяців 27 днів та додатковий стаж 5 років 2 місяці 26 днів на підставі записів трудової книжки, даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а також додатково поданих:
- атестату №1620, відповідно до якого позивач у період з 01.09.1980 по 24.05.1981 нав-чалась у професійно-технічному училищі Київської взуттєвої фабрики ім. 50-річчя Радянсь-кої України;
- свідоцтва про присвоєння кваліфікаційного рівня виробничих професій, відповідно до якого позивач навчалась з 01.10.2001 по 25.04.2002 у Навчальному центрі ПП "Бізнес-консультант".
На підставі заяви позивача від 21.12.2017 і доданої архівної довідки №196 від 20.12.2017, яка підтверджує роботу позивача у період з 25.05.1981 по 25.02.1985, та згідно з п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1), позивачу здійснено допризначення пенсії з 31.10.2017.
Позивач звернулась до відповідача з заявою від 03.08.2018 про перерахунок пенсії (вх. №33502 від 06.08.2018), в якій зазначила, що отримує мінімальну пенсію та бажає її перера-хунку наступним чином:
- розмір пенсії за віком: 1,03596 х 5377,9 грн. х 0,3775 = 2103,16 грн.;
- загальний розмір пенсії по інвалідності: 2103,16 грн. х 90% = 1892,84 грн.,
де 1,03596 - індивідуальний коефіцієнт (після оптимізації), 5377,9 грн. - показник середньої заробітної плати в Україні за 2016, 2017рр., 0,3775 - коефіцієнт страхового стажу з ураху-ванням кратності (1,35).
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 06.09.2018 №72699/02 позивачу повідомлено, що від-повідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. У листі позивачу повідомлено наступний розрахунок пенсії: 1452 грн. = 3764,40 грн. х 1,03596 х 0,37575 х 90% + 133,19 грн.,
де 3764 грн. - показник середньої заробітної плати в Україні за 2014 та 2016 роки, 133,19 грн. - державна адресна допомога відповідно до п. 3 ст. 42 Закону України "Про загально-обов`язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету міністрів України від 26.03.2008 №265.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перера-хунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пен-сійне страхування", з урахуванням періодів роботи, не підтверджених трудовою книжкою.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне стра-хування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповнова-женій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п. 1.7 розділу 1 Порядку №22-1 якщо поданих документів достатньо для виз-начення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких докумен-тів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії перегля-дається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абз. 4).
Днем звернення за перерахунком пенсії <...> вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абз. 5).
Згідно з пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком №637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постано-вою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованою в Мініс-терстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Пунктом 21 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудових книжок у осіб, які працювали у громадян за договорами (домашні робітниці, няні, секретарі, друкарки, стено-графістки, сторожі, садівники, шофери та ін.), час їх роботи в домашньому господарстві підтверджується довідками профспілкових організацій, за участю яких було укладено трудо-вий договір між наймачем і працівником, або трудовими договорами з відміткою про їх виконання. За відсутності у профспілкових організаціях відомостей про укладення договору про роботу у окремих громадян для підтвердження стажу приймаються довідки, видані най-мачем, а у разі його смерті - одним із подружжя або іншим членом сім`ї, який проживав разом з ним у даний період (крім тих родичів, які в цей час були неповнолітні), та довідки про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Справжність підпису особи, яка видала довідку про роботу, засвідчується в установленому порядку.
Як вбачається з копії заяви позивача про перерахунок пенсії від 03.08.2018, до неї не було додано документів, передбачених п. 21 Порядку №637, які б підтверджували періоди роботи позивача гувернанткою у інших громадян. Зміст цієї заяви не стосується зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів роботи.
Інших доказів подання таких документів на розгляд відповідачу позивач не надала, про наявність таких доказів - не зазначила.
За таких обставин додані до позовної заяви копії рекомендацій, довідок, угоди, візиток не свідчать про допущення відповідачем порушень при визначенні страхового стажу позива-ча, оскільки останнім в межах своїх дискреційних повноважень не розглядались.
Щодо застосування відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки, а не за 2016 і 2017 роки у розмірі 5377,9 грн., як просила позивач у своїй заяві від 03.08.2018, то такі дії відповідача відповідають вимогам п. 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`яз-кове державне пенсійне страхування", яким прямо встановлено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення.
Позивач звільнена від сплати судового збору як людина з інвалідністю 2 групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 28.01.2018.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко