
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2020 року м. Київ №826/15131/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся суду з позовом, в якому просить зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок, відповідно до вимог законодавства, державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю.
Підставою позову є те, що розмір основної і додаткової пенсії не відповідає вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорно-бильської катастрофи", а заява позивач про перерахунок пенсії від 26.06.2018 залишена відповідачем без задоволення. Посилаючись на те, що з 01.07.2018 розмір мінімальної пенсії зріс, а також на рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018, яким виз-нано неконституційною ст. 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вважає, що відповідач мав підстави для проведення перерахунку основної і додаткової пенсій, однак не вчинив цього, чим допустив протиправну бездіяльність.
Представник відповідача Заболотня М.С. подала відзив, суть якого зводиться до того, що розмір призначених позивачу пенсій відповідає вимогам законодавства, тому підстав для їх перерахунку не має.
Представник позивача адвокат Моргун Д.М. подав відповідь на відзив, в якій зазначив про необґрунтованість заперечень відповідача і непов`язаність наведених відповідачем у відзиві обставин із суттю позову та чинним законодавством.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1, ліквідатор), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (Т. 1, а.с. 13).
Позивачу встановлена ІІ група інвалідності, ступінь втрати працездатності - 75%, що підтверджується копіями довідок МСЕК серії 10 ААВ №403738 від 23.10.2013 та №220780 від 23.10.2013 (Т.1, а.с. 10, 11).
Позивач знаходиться на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує основну і додаткову пенсії як особа, яка належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалід II групи відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 26.06.2018, в якій просив перерахувати йому державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.07.2008 (Т.1, а.с. 9).
Листом від 11.07.2018 №37509/02/Г-32551 (Т. 1, а.с. 6), відповідач послався на поло-ження ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраж-дали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено кратні розміри основної та додаткової пенсій (8 мінімальних пенсій за віком і 75% мінімальної пенсії за віком), а також повідомив позивачу розмір пенсії, який станом на 01.07.2018 становить 5156,15 грн., у т.ч.:
4145,75 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку;
379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам ІІ групи, які постраждали внаслідок Чорно-бильської аварії, як ліквідатори;
50,00 грн. - доплата;
580,80 грн. - підвищення інвалідам війни (ст. 7) ІІ групи.
До листа відповідач додав відомості про підвищення (Т.1, а.с. 7, 8).
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються виплати розміру державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно із ст. 49 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній на час розгляду заяви позивача) (далі - Закон №796) пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виник-нення права на державну пенсію.
Щодо державної (основної) пенсії позивача суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 54 Закону №796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством (ч. 1).
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч. 3).
Розрахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначено у п. 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраж-дали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок №1210), який набрав чинності з 01.01.2012, за формулою:
Кв
П = Зс х Кзс х ---------- , де
100%
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пен-сії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
У відзиві відповідач зазначає, що Порядком №1210 передбачено обчислення пенсій шляхом осучаснення заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2006р., що дало можливість суттєво підвищити розмірі пенсій для зазначеної категорії пенсіонерів.
Дане твердження підтверджується копією відомостей про підвищення, з якої вба-чається, зокрема, що до 31.12.2011 розмір основної пенсії позивача становив 760 грн., а вже з 01.01.2012 по 13.10.2013 - 3316 грн. З урахуванням встановлення позивачу 14.03.2013 ІІ групи інвалідності з 14.03.2013 розмір основної пенсії підвищено і становить 4145,75 грн.
Суд зауважує, що визначена у п. 9 Порядку №1210 формула обчислення основної пенсії позивача не передбачає застосування показника мінімальної заробітної плати, тому посилання у позовній заяві та у відповіді на відзив на те, що з 01.07.2018 розмір мінімальної пенсії зріс не доводить виникнення у позивача права, а у відповідача обов`язку, на перераху-нок пенсії, тому такі доводи позивача не є підставою для задоволення позову.
Інших аргументів і доказів, які б вказували на виникнення у позивача права на перера-хунок його пенсії, позивач не зазначив, а судом таких підстав не вбачається.
Щодо додаткової пенсії позивача суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 50 Закону №796 особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомі-сячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. 1 п. 13 Порядку №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, виплачується особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації нас-лідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідам II групи у розмірі 379,6 грн.
Вказані норми неконституційними не визнавались, тому виплата позивачу додаткової пенсії у розмірі 379,6 грн. є правомірною. Зміна розміру мінімальної заробітної плати не свідчить про неправильне обчислення відповідачем додаткової пенсії і не доводить наявність підстав для її перерахунку, тому не є підставою для задоволення позову.
Посилання у позовній заяві на те, що рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 визнано неконституційною ст. 53 Закону України "Про статус і соціа-льний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не є підста-вою для задоволення позову, оскільки дана норма не стосується суті спору.
Суд зауважує, що посилання відповідача у листі від 11.07.2018 на положення ст.ст. 50, 54 Закону №796, якими було встановлено кратні розміри основної та додаткової пенсій (8 мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком), є помилковим, оскільки вони втратили чинність. Однак, це не є підставою для задоволення позову.
Правова позиція щодо правомірності дій органу Пенсійного фонду щодо нарахування державної і додаткової пенсії на підставі ст.ст. 50, 54 Закону №796, в редакції згідно із Законом України від 28.12.2014 №76-VІІІ, та Порядку №1210 висловлена у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 №381/4848/16-а та від 09.04.2020 №539/845/17.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення.
Позивач звільнений від сплати судового збору як особа з інвалідністю ІІ групи згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Сплачений позивачем судовий збір у сумі 704,80 грн. згідно з квитанцією від 07.09.2018 №0.0.1126117841.1 може бути повернутий судом на підставі заяви позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 задоволені позову повністю.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко