
Справа № 560/1088/20
РІШЕННЯ
іменем України
21 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України, Донецького прикордонного загону Державної прикордонної служби України (В/Ч 9937) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Донецько-Луганського регіонального управління в особі Донецького прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з 10 червня 2016 року по 04 липня 2017 року.
Покликається на те, що під час проходження служби у Донецьккому прикордонному загоні Державної прикордонної служби України йому не виплачувалась індексація грошового забезпечення протягом вказаного періоду.
На звернення позивача про виплату індексації він отримав відповідь про те, що індексація не виплачувалась у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень, так як виділені асигнування спрямовувались на виплату грошового забезпечення військовослужбовців. Позивач з цим не погоджується та наполягає на своєму праві отримати індексацію за вказаний період служби, відтак звернувся до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 06.03.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Від Донецького прикордонного загону Державної прикордонної служби України (В/Ч 9937) надійшло клопотання про повернення позовної заяви, мотивоване тим, що позивач вказав невірний код ЄДРПОУ та найменування відповідача.
Суд відмовив у поверненні позову після відкриття провадження у справі, встановивши, що позовні вимоги фактично адресуються саме Донецькому прикордонному загону Державної прикордонної служби України, де позивач проходив військову службу та до якого звертався зі спірного питання. Суд залучив Донецький прикордонний загін Державної прикордонної служби України (В/Ч 9937) код ЄДРПОУ - 14321726 до участі у справі як співвідповідача, встановивши строк для подання відзиву на позов - 5 днів з дати отримання ухвали та копії позовної заяви.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №2900900994050 ухвала про залучення співвідповідача отримана Донецьким прикордонним загоном Державної прикордонної служби України (В/Ч 9937) 14.05.2020 року.
Співвідповідачі відзиви на позовну заяву у наданий їм строк не подали.
Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Донецькому прикордонному загоні Державної прикордонної служби України на посаді старшого офіцера відділу прикордонної служби штабу. Наказом начальника Донецького прикордонного загону (по особовому складу) №334-ос від 04 липня 2017 року позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів грошового забезпечення.
10 грудня 2019 року позивач звернувся до Донецького прикордонного загону з заявою про виплату йому індексації грошового забезпечення військовослужбовця за відповідний період.
Відповідач листом від 19.12.2019 року за №11-10408 повідомив про те, що оскільки протягом 2016-2017 років бюджетних призначень на виплату індексації грошового забезпечення не було передбачено, у період з 10.06.2016 по 04.07.2017 року індексація не виплачена.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII)
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення) (ч. ч. 1, 5 статті 2 Закону № 1282-ХІІ). Підприємства, установи та організації, що фінансуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Абзацом 3 частини 1 статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III визначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Проведення індексації здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. З огляду на це, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці.
За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Судом встановлено, що право позивача на індексацію грошового забезпечення за вказаний період відповідач належними доказами не спростовує, і фактично єдиною підставою для її невиплати стало те, що кошторисні призначення для виплати, за даними відповідача, були відсутні.
Одночасно, суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що:
- у розпорядженні відповідача дійсно не було вільних коштів для виплати позивачу індексації грошового забезпечення;
- у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується Донецький прикордонний загін, кошти на індексацію грошового забезпечення позивача були відсутні;
- відповідачем вчинялись дії з метою вирішення питання про отримання додаткового фінансування для виплати індексації.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі Кечко проти України (заява №63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію. Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 року у справі 825/1832/17.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду будь-яких належних та достатніх доказів, які підтверджують правомірність бездіяльності, тому позовні вимоги підлягають задоволенню. З урахуванням правових позицій Верховного Суду, Конституційного Суду України, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність невиплати позивачу індексації грошового забезпечення у передбаченому розмірі, розрахованому відповідно до вимог закону.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною невиплату Донецьким прикордонним загоном Державної прикордонної служби України Фаринюку Володимиру Геннадійовичу індексації грошового забезпечення за період з 10 червня 2016 року по 04 липня 2017 року.
Зобов`язати Донецький прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення військовослужбовця за період з 10 червня 2016 року по 04 липня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 травня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Донецько-Луганське регіональне управління (вул. Гагаріна, 150-а, Маріуполь, Донецька область,87521 , код ЄДРПОУ - 14321726) Донецький прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 9937) вул. Гагаріна, 150-а, Маріуполь, Донецька область,87521
Головуючий суддя І.С. Козачок