
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/411/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
судді – Супруна Є.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання – Лисака С.В.,
представника позивача (самопредставництво) – Новицької Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №440/411/20 за адміністративним позовом Комунального підприємства "Миргородтеплоенерго" Миргородської міської ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування припису і рішення,
В С Т А Н О В И В:
24 січня 2020 року позивач Обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Миргородтеплоенерго" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати припис №1 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 02.01.2020 та рішення відповідача №1 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02.01.2020 у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 467 218,27 грн та штрафу у сумі 467 218,27 грн.
Мотивуючи свої вимоги, заявник вказує на безпідставність висновку відповідача щодо неправомірного застосування підприємством позивача тарифів для населення на підставі рішення 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради від 19.07.2019 №1112 "Про відновлення дії рішень обласної ради від 21.12.2018 про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ "Миргородтеплоенерго" та ОКВПТГ "Лубнитеплоенерго", оскільки вказане рішення є чинним. Більш того, питання про його скасування не піднімалося ні перед Полтавською обласною радою, ні перед судом. З огляду на цей факт, а також на приписи ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими встановлено імператив обов`язковості актів ради на відповідній території, позивач стверджує, що підприємством повністю дотримано вимог чинного законодавства при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів для населення.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 29.01.2020 позовну заяву було залишено без руху через відсутність доказів сплати позивачем судового збору у належному розмірі.
Після усунення недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання 26.02.2020.
26.02.2020 суд, з огляду на підтверджені документально обставини правонаступництва позивача, визнав клопотання про заміну його особи обґрунтованим, у зв`язку з чим допустив заміну первинного позивача Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Миргородтеплоенерго" (код ЄДРПОУ 25682207) на його правонаступника - Комунальне підприємство "Миргородтеплоенерго" Миргородської міської ради (код ЄДРПОУ 25682207). При цьому суд залишив без задоволення клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Полтавської обласної ради. Розгляд справи було відкладено на 12.03.2020.
02.03.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач висловив свої заперечення проти задоволення позову. На думку відповідача ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» починаючи з 01.05.2019 не мало права застосовувати рішення 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради №112 від 19.07.2019 «Про відновлення дії та рішень обласної ради від 21.12.2018 про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», яким відновлено дію рішень 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради №980 від 21.12.2018 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та рішення №981 від 21.12.2018 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» в частині тарифів для населення, оскільки на момент прийняття Полтавською обласною радою рішення №112 від 19.07.2019 був уже чинним Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, пункт 3 Прикінцевих та перехідних положень якого передбачає необхідність укладення нових договорів про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону, тобто з 01.05.2019.
10.03.2020 до суду надійшов відзив на позов, у якому позивач повторивши доводи позовної заяви, додав, що встановлення тарифів на комунальні послуги у сфері теплопостачання, відповідно до ст. 7 Закону України від 26.04.2004 №1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги», ст. 4 Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги», ст. 13 Закону України «Про теплопостачання», належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Тому підприємство зобов`язане застосовувати фіксовані ціни (тарифи на комунальні послуги), які регулюються державою в особі органів місцевого самоврядування. Позивач не є суб`єктом, що наділений повноваженнями самостійно встановлювати (коригувати) або здійснювати перерахунки складових тарифів на теплову енергію та тарифів на послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води. Згідно норм чинного законодавства комунальне підприємство лише здійснює розрахунок тарифів і подає їх на перевірку та затвердження до органу місцевого самоврядування, який перевіряє ці розрахунки та затверджує своїм рішенням тарифи.
Розгляд справи неодноразово відкладався у зв`язку із запровадженими Урядом карантинними заходами.
Ухвалою суду від 28.04.2020 було закрито підготовче провадження у справі №440/411/20 та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 13.05.2020.
У судове засідання 13.05.2020 прибув представник позивача, який підтримавши доводи позовної заяви, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку повноваженого представника у судове засідання 13.05.2020 не забезпечив. Натомість надіслав до суду клопотання, в якому просив просив суд відкласти розгляд справи з посиланням на небезпеку коронавірусу COVID-19 для життя та здоров`я учасників справи та працівників суду.
Заслухавши думку представника позивача з приводу заявленого клопотання, який покладався на розсуд суду, суд залишив клопотання відповідача без задоволення, оскільки відсутність представника суб`єкта владних повноважень у судовому засіданні не перешкоджає судовому розгляду з огляду на наявність відзиву на позов та достатність зібраних у справі доказів, висновок про що сформульований в ухвалі суду від 28.04.2020.
Суд, заслухавши виступ представника позивача, ознайомившись зі змістом відзиву на позов, дослідивши письмові докази, надані сторонами до позову та відзиву, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як повідомив відповідач, через урядову гарячу лінію надійшло звернення гр. ОСОБА_1 щодо порушення ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» її законних прав (а.с. 173-175 т. 1).
11.12.2019 заступник Міністра Мінекономіки Т.Висоцький за результатами розгляду звернення Держпродспоживслужби від 20.11.2019 №16.2-3/2/18485 відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» погодив проведення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області позапланової перевірки ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води на підставі звернення фізичної особи (а.с. 176 т. 1).
На підставі даного погодження, відповідно до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та Методичних рекомендацій фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 31.07.2018, начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль був прийнятий наказ від 20.12.2019 №4455-ОД "Про проведення позапланової перевірки", яким передбачено проведення у період 20, 21, 23, 24, 26, 27, 28 грудня 2019 року, 2, 3, 8 січня 2020 року позапланової перевірки ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води (а.с. 177 т. 1).
На виконання даного наказу заступником начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 20.12.2019 було видано направлення №040 на проведення службовцями Управління позапланової перевірки ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» (а.с. 178 т. 1).
У період з 20.12.2019 по 27.12.2019 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго», за наслідками якого складено акт №040 від 27.12.2019 (а.с. 193-202).
В ході перевірки встановлено та зафіксовано в акті обставини порушення ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №291), що полягають у наступному.
На час проведення перевірки всупереч вимог п. 3 розділу ІV Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено. Натомість, згідно з довідкою наданою в ході перевірки, між підприємством і споживачами укладені договори відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.
Крім того, рішення від 21.12.2018 №980 було прийнято Полтавською обласною радою керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.04.2004 №1875-ІV, Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції яка була чинною на час прийняття рішення.
Однак станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України від 09.11.2017 №2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №291).
З огляду на все це, на переконання відповідача, Полтавська обласна рада і підприємство не мали законних підстав після 01.05.2019 формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.
За наслідками розгляду заперечення ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» на акт перевірки начальник ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль 08.01.2020 за №Вих-01-27/09/103 надав відповідь на заперечення, якою підтвердив правильність висновків зроблених в акті №040 від 27.12.2019 (а.с. 220-224 т. 1).
На підставі висновків акту перевірки головний спеціаліст відділу контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області ОСОБА_2 винесла припис №01 від 02.01.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким перед ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» поставлено вимогу застосовувати з 02.08.2019 тарифи встановлені рішенням №1055 від 14.02.2019 24 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради в розмірах:
тариф на надання послуг з централізованого опалення, грн/Гкал (з ПДВ) – 1 433,38;
тариф на надання послуг з централізованого опалення, грн/м2 (з ПДВ) – 35,33;
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води з рушникосушилками, грн/1м3 (з ПДВ) – 91,74;
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарячої води без рушникосушилок, грн/1м3 (з ПДВ) – 86,33.
У двомісячний термін з дня отримання припису зробити перерахунок та зменшити заборгованість населення за послугу з централізованого опалення на зайво нараховану та не сплачену за листопад 2019 року виручку в розмірі 2 968 210,21 грн.
У триденний термін з моменту виконання припису повідомити ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи (а.с. 210-211 т. 1).
Рішенням начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 02.01.2020 №01 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін вилучено у ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» необґрунтовано одержану виручку у сумі 467 218,27 грн, яка протягом 15 календарних днів з дня отримання цього рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету, та штраф у сумі 467 218,27 грн, який протягом 15 календарних днів з дня отримання цього рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету (а.с. 212-216 т. 1).
Згодом, рішенням начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 26.02.2020 №04 «Про внесення змін до Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02.01.2020 №01» з метою усунення технічної помилки було внесено зміни до Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02.01.2020 №01, а саме: абз. 1 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: «Зобов`язати ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 467218,27 грн протягом 70 календарних днів з дня отримання цього рішення. Вилучити в ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» штраф у сумі 467218,27 грн, який протягом 15 календарних днів з дня отримання цього рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету (а.с. 227 т. 1).
Не погодившись із правомірністю даного припису та рішення, позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги", який набрав чинності 10.12.2017 та вводиться в дію поетапно з 01.01.2019 та з 01.05.2019 (надалі – Закон №2189-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 вказаного Закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Аналогічно, пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", який втратив чинність з 01.05.2019, було передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Згідно зі статутом ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго», затвердженим наказом начальника Управління майном Полтавської обласної ради №50 від 17.05.2018, ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» є комунальним підприємством, заснованим на майні, що є спільною (комунальною) власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області і переданим в управління Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації (а.с. 69-82 т. 1).
Так, у відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", абз. 6-9 ст. 13 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869, враховуючи протокольне рішення обласної комісії з питань розгляду та перевірки розрахункових матеріалів, які подаються підприємствами обласної власності для встановлення тарифів на комунальні послуги, 21.12.2018 на пленарному засіданні 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №980 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Миргородтеплоенерго» (а.с. 47-48).
Даним рішенням були встановленні тарифи для потреб населення у таких розмірах:
тариф на надання послуг з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії, грн./Гкал, (з ПДВ) - 2036,51;
тариф на надання послуг з централізованого постачання гарної води, грн./Гкал, (з ПДВ) - 115,37;
тариф на теплову енергію грн./Гкал (без ПДВ) – 1 679,90, у т.ч.:
- тариф на виробництво теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 1 580,27;
- тариф на транспортування теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 78,62;
- тариф на постачання теплової енергії, грн./Гкал (без ПДВ) – 21,01.
При цьому тарифи для бюджетних установ та інших споживачів не змінювалися (а.с. 49 т. 1).
Наказом директора ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» від 29.12.2018 №178 дані тарифи були введенні в дію 13.01.2019 – з дня набрання чинності рішення Полтавської обласної ради від 21.12.2018 №980 (а.с. 53 т. 1).
Однак невдовзі, рішенням пленарного засідання Полтавської обласної ради 24 сесії 7 скликання від 14.02.2019 №1055 з метою зняття соціальної напруги, перевірки процедури встановлення розміру тарифів було, зокрема, призупинено дію рішення від 21.12.2018 №980 (а.с. 50 т. 1).
Цим же рішенням ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» були встановлені тарифи з ПДВ:
- послуга з централізованого опалення за 1 Гкал – 1 433,38 грн;
- послуга з централізованого опалення за 1 м2 - 35,33 грн;
- послуга з централізованого постачання гарячої води з рушникосушилками за l м3 - 91,74 грн;
- послуга з централізованого постачання гарячої води без рушникосушок за 1 м3 - 86,33 грн.
Керуючись рішенням сесії Полтавської обласної ради від 14.02.2019 №1055 директор ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» своїм наказом від 19.03.2018 №45 призупинив з 21.03.2019 дію тарифів, що були встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 21.12.2018 №980 (а.с. 55-56 т. 1).
19.07.2019 на першому пленарному засіданні 26 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №1112 «Про відновлення дії рішень обласної ради від 21.12.2018 про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» та ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго», яким, зокрема, відновлено дію рішення обласної ради від 21.12.2018 №980 в частині встановлених тарифів для населення (а.с. 52 т. 1).
У зв`язку з прийняттям Полтавською обласною радою 19.07.2019 рішення №1112, яке набрало чинності з 23.07.2019, наказом директора ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» від 01.08.2019 №92 на підприємстві наказано застосовувати тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для населення, бюджетних установ, організацій та інших споживачів, що встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 21.12.2018 №980 (а.с. 57-58 т. 1).
На переконання відповідача, фактично Полтавською обласною радою 19.07.2019 для ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» були встановлені тарифи для населення на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води після 01.05.2019, тобто після введення в дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VІІІ.
Враховуючи особливості перехідного періоду, а саме - періоду від моменту введення в дію Закону №2189-VІІІ (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" даного Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення його в дію (тобто до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Істотними умовами договору є розмір тарифів за наданні послуги.
З огляду на викладене відповідач стверджує, що розміри тарифів передбачені діючими договорами також не можуть змінюватися.
На час проведення перевірки ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.
Згідно з довідкою, наданою в ході перевірки, між підприємством і споживачами укладені договори відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.
Рішення від 21.12.2018 №980, на підставі якого позивач наразі здійснює обчислення вартості комунальних послуг, було прийнято Полтавською обласною радою відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.04.2004 №1875-ІV, Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, в редакції яка була чинна на час прийняття рішення. Станом на липень 2019 року у наведені вище нормативно-правові акти були внесені зміни і вже діяв Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII та Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України ід 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.
Виходячи з наведеного відповідач робить висновок про те, що Полтавська обласна рада і ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» не мали законних підстав після 01.05.2019 формувати, встановлювати та застосовувати тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що у свою чергу призвело до порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 №2189- VIII "Про житлово-комунальні послуги", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.
Однак суд з такими висновками відповідача погодитись не може з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 13 Закону України від 02.06.2005 №2633-IV "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Аналогічно, частиною 1 статті 10 чинного Закону України від 09.11.2017 №2189-VІІІ "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
При цьому пунктом 3 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону (у редакції чинній на момент проведення перевірки) було передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Чинною редакцією Закону строк укладення договорів про надання комунальних послуг пролонговано на п`ять місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Як свідчить зміст акту перевірки, про що суд зазначав вище, на час проведення перевірки ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» договори про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 із населенням та юридичними особами, які купляють послуги у підприємства для потреб населення, не укладено.
Відтак, державне регулювання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги має здійснюватися уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування, яким у даному випадку є Полтавська обласна рада, оскільки ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» згідно зі статутними документами є комунальним підприємством, заснованим на майні, що є спільною (комунальною) власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області.
Як вже встановлено судом, у відповідності до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" 21.12.2018 на пленарному засіданні 23 сесії 7 скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення №980 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що надаються Обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Миргородтеплоенерго» (а.с. 47-48).
Дія вказаного рішення зупинялася рішенням Полтавської обласної ради від 14.02.2019 №1055 з метою зняття соціальної напруги, але в подальшому рішенням тієї ж ради від 19.07.2019 №1112 його дія була поновлена, у зв`язку з чим позивач керується ним і до нині.
При цьому слід зазначити, що усі вищевказані рішення Полтавської обласної ради нечинними не визнавалися та не скасовувалися, а тому є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території в силу імперативу, встановленого статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У зв`язку з вищевикладеним суд визнає безпідставними висновки відповідача щодо порушення позивачем вимог Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови №291 від 03.04.2019.
При цьому суд погоджується з доводами позивача щодо відсутності у складеному відповідачем акті детального опису виявлених порушень із зазначенням статей, частин, пунктів нормативно-правових актів, порушення яких закидається у вину позивачу.
Судження відповідача про те, що ОКВПТГ «Миргородтеплоенерго» при розрахунках з населенням з 02.08.2019 має застосовувати тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 14.02.2019 №1055 замість тарифів визначених рішенням від 21.12.2018 №980, є нерозумним, оскільки цим самим надається пріоритет одному з рівноцінних рішень без прив`язки до їх змістовної частини за відсутності будь-яких визначених законом підстав, внаслідок чого відповідач вийшов за межі власних повноважень наданих йому законом.
За таких обставин припис ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області №01 від 02.01.2020 "Про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін" та рішення начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 02.01.2020 №01 «Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін», в основу яких покладено безпідставні висновки перевірки, суд скасовує як протиправні.
Відтак суд визнає заявлений позов обґрунтованим, у зв`язку з чим задовольняє його у повному обсязі у спосіб обраний позивачем.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 16 118,55 грн належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Комунального підприємства "Миргородтеплоенерго" Миргородської міської ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування припису і рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 02.01.2020 №1.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02.01.2020 №1.
Стягнути на користь Комунального підприємства "Миргородтеплоенерго" Миргородської міської ради (пр. Луговий, 11, м. Миргород, Полтавська область, 37600, код ЄДРПОУ 25682207) судові витрати, що пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 16 118 (шістнадцять тисяч сто вісімнадцять) грн 55 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 21.05.2020.
Суддя Є.Б. Супрун