Рішення № 89350122, 21.05.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
400/4760/19
Номер документу
89350122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2020 р. справа № 400/4760/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

провизнання бездіяльності протиправною; зобов`язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просить суд, з урахуванням позовної заяви, поданої на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху від 02.01.2020 року:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо витребування (шляхом подачі списку) в уповноваженому органі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з зазначенням всіх складових, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, та перерахунку пенсії;

- зобов`язати відповідача, в установлений законом строк, витребувати (шляхом подачі списку) у Південного міжрегіонального управляння з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням всіх складових, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та перерахувати і виплатити пенсію з 01.03.2018 року в розмірі 82 % від всіх видів грошового забезпечення, які передбачені п. 5 та додатком 2 Порядку (ПКМУ 45), в редакції що діяла до внесення до нього змін постановою Кабінету Міністрів України № 103, загальною сумою (виключаючи поетапність збільшення виплат перерахованої пенсії) без обмеження максимальним розміром.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103). Під час дії Постанови № 103 позивачу перераховано пенсію виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням та вислуги років. Позивач звернувся до відповідача з проханням витребувати в уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням всіх складових, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) та перерахувати і виплатити пенсію. Проте, відповідач листом від 11.12.2019 року вказав про відсутність підстав для витребування довідки та перерахунку пенсії. Позивач вважає, що відмова відповідача у направленні запиту до уповноваженого органу, що видає довідки, є протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства.

Відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, вважаючи свої дії правомірними, оскільки для перерахунку пенсії враховуються складові грошового забезпечення, що встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідач не наділений правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача, а може лише використовувати відомості, надані державним органом, з якого позивач був звільнений із служби (а. с. 39-53).

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

В грудні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив витребувати в уповноваженого органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням всіх складових, передбачених Постановою № 704 від 30.08.2017 року та перерахувати і виплатити пенсію, враховуючи всі складові грошового забезпечення.

Відповідач листом від 11.12.2019 року № 5526-К-07 вказав про відсутність підстав для перерахунку та виплати пенсії, так як розмір пенсії позивача встановлено відповідно до законодавства, чинного на дату проведення перерахунку пенсії, а також рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.04.2019 року у справі № 400/574/19 (а. с. 16-18).

20.05.2019 на виконання рішення суду від 17.04.2019 року у справі № 400/574/19 відповідачем з 01.01.2018 року проведено перерахунок розміру пенсії позивача у розмірі 82 % сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції відповідно до Постанова № 704 (а. с. 19).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі та деяких інших осіб, є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відтак, стаття 63 Закону № 2262-ХІІ делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Так, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393" (надалі - Порядок № 45), в якій Кабінет Міністрів України визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб.

В подальшому, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 103.

Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету стрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Також, Постановою № 103 внесено зміни до Порядку № 45, а саме відповідно до пункту 5, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Також додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Суд враховує висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений в постанові від 19.02.2020 року у справі № 240/6263/18, згідно якого перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено (п. 65, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88168813).

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до розрахунку пенсії за вислугу років, складеного відповідачем 20.05.2019 року, пенсія позивача перерахована виходячи із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 8 790,0 грн., оклад за військовим званням - 1 480,0 грн., процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 4 621,50 грн., всього - 14 891,50 грн. (а. с. 42).

Суд звертає увагу, що у вказаному розрахунку вказані всі види грошового забезпечення, які передбачені пунктом 5 Порядку № 45 та пунктом 1 Постанови № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Втім, скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, оскільки порядок дій (щодо перерахунку пенсій на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку), передбачений Порядком № 45, не змінився, в зв`язку з прийняттям Постанови № 103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 (01.01.2016 року) також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Відтак, відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Таким чином, додаткові види грошового забезпечення, які на думку позивача повинні бути включені у нову довідку, на час здійснення перерахунку не виплачувались, а скасування п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для направлення списків до уповноважених органів, що видають довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки відповідач керувався чинними приписами Постанови № 103 та Порядку № 45 на момент проведення позивачу перерахунку.

Отже, зважаючи на встановлену вище відсутність правових підстав для витребування відповідачем в уповноваженого органу нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Враховуючи викладене, позов задоволенню не підлягає.

Позивач сплатив судовий збір в загальному розмірі 2 305,20 грн., що підтверджується квитанцією № 11 від 26.12.2019 року на суму 768,40 грн. та квитанцією № 17 від 21.01.2020 року на суму 1 536,80 грн. (а. с. 3а, 27а).

Так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати позивачу не присуджуються.

При цьому, сплачуючи судовий збір квитанцією № 17 від 21.01.2020 року на суму 1 536,80 грн., позивач діяв на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, в якій суд вказав, що фактично позивачем заявлені 3 немайнові позовні вимоги.

Разом з тим, в постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 640/21330/18 висловлена правова позиція про те, що якщо одна позовна вимога є передумовою для застосування іншого способу судового захисту, то в такому випадку вони є пов`язаними і їх слід розглядати як єдиний спосіб судового захисту.

Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо витребування в уповноваженому органі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та зобов`язання витребувати оновлену довідку, відповідно до наведеної правової позиції Верховного Суду, слід розглядати як взаємопов`язані. За таких обставин, позивач зайво сплатив 768,40 грн. судового збору.

За приписами ст. 7 ч. 1 п. 1 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Суд роз`яснює позивачу його право подати клопотання про повернення зайво сплаченого судового збору в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) – відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя А. О. Мороз