Рішення № 89349975, 18.05.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2020
Номер справи
460/4425/19
Номер документу
89349975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 травня 2020 року м. Рівне №460/4425/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін адміністративну справу за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доДержавної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Державної служби України з питань безпеки на транспорті (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №142763 від 22.10.2019.

В обґрунтування позову зазначає, що 12.09.2019 на 503 км. 300 м. автодороги Київ - Чоп. Посадовими особи управління Укртрансбезпеки у Львівській області був здійснений габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача, а саме сідлового тягача марки Volvo FM9.300 та напівпричепу мари SCHWARZMULLER SPA-3E. Дані про результати здійснення габаритно-вагового контролю відображені у довідці №0007807 від 12.09.2019 та акті №0018808 від 12.09.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. По відношенню до позивача відбувся розгляд справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області за результатами якого було прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №142763, у сумі 1700 грн. Позивач вказує, що габаритно-ваговий контроль відповідачем здійснено у місці, яке не відповідає вимогам законодавства, на узбіччі автомобільної дороги, яке є нерівним, а асфальтне покриття перебуває під значним нахилом, що привело до отримання неправильних результатів зважування. Позивач зазначає, що габаритно-ваговий контроль здійснюється виключно у місці здійснення габаритно-вагового контролю, якими є відповідні стаціонарні та пересувні пункти. Проте, ні в акті, ні в довідці не містяться посилання на те, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу належного позивачу, було здійснено у спеціально відведених та належно облаштованих для цього місцях. Просила позов задовольнити у повному обсязі.

Відзив на позовну заяву обґрунтовано тим, що 12.09.2019 співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на а/д Київ-Чоп, 503 км + 300м, проводилась рейдова перевірка. Під час вказаної перевірки був зупинений транспортний засіб Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 , згідно транспортної накладної перевізником є ФОП ОСОБА_1 3а результатами проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, реєстраційний номер НОМЕР_1 ,було встановлено, що загальне навантаження транспортного засобу становить 46,07 т про допустимих 40 т, навантаження на одиничну вісь становить 12,71 т при нормативно допустимому 11 т, навантаження на строєну вісь склало 27,62 т при допустимих 22. Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою КМУ від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. За результатами габаритно-вагового контролю посадовими особами відповідача складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт про перевищення транспортного засобу нормативних вагових параметрів, в якому встановлено перевищення навантаження по загальній масі транспортного засобу, при допустимому навантаженні 40 т, навантаження транспортного засобу, що перевірялося склало 46,07 т. Також в акті вказано, що в порушення ст.. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», посадовими особами відповідача складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено перевезення вантажу без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, що передбачено статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Також зазначено, що водій транспортного засобу відмовився від підписання акта перевірки. На підставі вищевикладеного відповідач зазначає, що оскаржуване рішення прийняте в межах повноважень та в порядку визначеному законодавством, а тому адміністративний позов до задоволення не підлягає.

Ухвалою суду від 26.12.2019 позовну заяву залишено без руху, надано десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 08.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №460/4425/19 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 12 вересня 2019 року на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області від 06.09.2019 та направлення на перевірку №009307 від 09.09.2019, уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області, на а/д Київ-Чоп, 503 км +300 м, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Під час вказаного рейду, інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепа марки SCHWARZMULLER SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

В результаті габаритно-вагового контролю встановлено, що транспортний засіб Volvo, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричіп марки SCHWARZMULLER SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_2 , належать ОСОБА_2 , перевізником є ФОП ОСОБА_1 .. Під час перевірки встановлено, що при перевезенні вантажу загальна маса транспортного засобу становить 46,07 т при нормативно допустимих 40,00 т.

У зв`язку з чим, інспекторами складена довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.09.2019 №0007807, Акт від 12.09.2019 №00018808 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (від підписання акту водій відмовився).

За результатами перевірки уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складено акт від 12.09.2019 №00018808, статей 34 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, відповідальність за яке передбачена ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Від підписання акту водій відмовився.

11 жовтня 2019 року на адресу позивача надіслано повідомлення про розгляд справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту, яке відбудеться 22.10.2019. Про прийняте рішення позивач повідомлений, що підтверджується його підписом на повідомленні.

Розглянувши справу про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту, Начальник управління Укртрансбезпеки у Рівненській області прийняв постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 22.10.2019 №142763, якою до СПД ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700,00 грн. у відповідності до частини 1 абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, визначених статтею 48 цього Закону.

Вважаючи протиправними розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень, на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі іменується - Закон № 2344-ІІІ).

Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до частини 14 статті 6 Закону № 2344-III державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

За приписами частини 3 статті 6 Закону № 2344 центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і яка реалізує державну політику з питань безпеки на транспорті.

Із викладеного слідує, що відповідач уповноважений на здійснення заходів щодо перевірки габаритно-вагового контролю транспортних засобів на автомобільних дорогах.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку №1567 визначено виключний перелік документів, що перевіряється посадовими особами під час проведення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:

- наявність визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- додержання водієм режиму праці та відпочинку;

- виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Статтею 48 Закону №2344 встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно з пунктом 16 Порядку №1567, під час рейдової перевірки можливе, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно з пунктом 22 Порядку №1567 у разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Пунктом 16 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Згідно з підпунктом 5№ пункту 2 Порядку №879, документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та вантажу.

За приписами пункту 20 Порядку №879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку №879 визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Матеріалами справи підтверджується, що 12.09.2019 перевізник транспортного засобу марки Volvo, моделі FМ, реєстраційний номер НОМЕР_1 ,ФОП ОСОБА_1 , не забезпечив водія оформленим дозволом на право руху дорогами України з перевищенням вагових параметрів передбачений статтями 34 та 48 Закону №2344.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою КМУ від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених в п. 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 рок №1306, за спеціальним правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах -4,35м), за довжиною - 22м(для маршрутних транспортних засобів -25м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні -24 т) або якщо вантаж виступає за задні габарит транспортного засобу більш як на 2м.

За результатами габаритно-вагового контролю згідно талону про зважування № 1800 від 12.09.2019 транспортного засобу марки Volvo, номерний знак НОМЕР_1 було встановлено, що загальне навантаження транспортного засобу становить 46,07 т при допустимих 40 т, навантаження на одиничну вісь становить 12,71 т при нормативно допустимому - 11 т, навантаження на строєну вісь склало 27,62 т при допустимих 22т.

Таким чином, перевезення вантажу автомобілем позивача здійснювалося з перевищенням допустимих вагових параметрів та за відсутності дозволу який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, або документа про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Пунктом 27 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно з пунктом 28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктом 2 Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, встановлено наступні ставки плати за проїзд для великовагових транспортних засобів (за загальну масу) від 40 до 44 тонн включно 0,1 євро, від 44 до 52 тонн включно 0,2 євро, від 52 до 60 тонн включно 0,27 євро, понад 60 тонн за кожні наступні 10 тонн 0,78 євро; з перевищенням допустимих осьових навантажень: до 5 відсотків включно - 0,05 євро, від 5 до 10 відсотків включно - 0,1 євро, від 10 до 20 відсотків включно 0,27 євро, понад 20 відсотків за кожні наступні 5 відсотків - 0,15 євро.

Відповідно до пункту 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Відповідно до пункту 311 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача встановлено, що фактична маса транспортного засобу становить 46,07 т.

Враховуючи, що нормативно допустима фактична маса становить 40 т, перевищення склало - 6,07 т (46,07 т - 40 т), що у відсотковому відношенні становить 15,2%.

Таким чином, розмір плати за проїзд становить: (1,31 х 271 х 3 = 1065, 03 Євро, що повністю відповідає складеному відповідачем розрахунку №1576 від 12.09.2019.

Відповідно до пунктів 25-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

У зв`язку з встановлення порушення позивачем статті 48 Закону №2344 начальником Управління Укртранбезпеки у Рівненській області правомірно винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №142763 від 22.10.2019, якою до позивача застосовано адміністративного-господарський штраф в розмірі 1700,00 грн.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд дійшов до висновку про те, що посадовими особами відповідача здійснено перевірку відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням порядку державного контролю на автомобільному транспорті, були з`ясовані всі обставини, які мали значення для складення правильного розрахунку плати за проїзд та постанови про застосування адміністративного-господарського штрафу, у зв`язку з чим позовні вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не належать до задоволення в повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Державної служби України з питань безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанови - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 18 травня 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.