
Справа № 420/4063/20
УХВАЛА
21 травня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012), за участю третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідачів - Відділу у Лманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Центральна, 29 смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), Трояндівської сільської ради (вул. Сонячна, 4, село Трояндове, Лиманський район, Одеська область, 67520), секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, виконуючої обов`язки голови Трояндівської сільської ради Чеботарьової Ольги Миколаївни (вул. Сонячна, 4, село Трояндове, Лиманський район, Одеська область, 67520), Фермерського господарства "Назари" (проспект 40-річчя визволення, буд.№2-Б, каб. №10, смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), керівника Фермерського господарства "Назари" ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012), за участю третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідачів - Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Центральна, 29 смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), Трояндівської сільської ради (вул. Сонячна, 4, село Трояндове, Лиманський район, Одеська область, 67520), секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, виконуючої обов`язки голови Трояндівської сільської ради Чеботарьової Ольги Миколаївни (вул. Сонячна, 4, село Трояндове, Лиманський район, Одеська область, 67520), Фермерського господарства "Назари" (проспект 40-річчя визволення, буд.№2-Б, каб. №10, смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), керівника Фермерського господарства "Назари" ОСОБА_2 (АДРЕСА_2), в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відсутності контролю у протиправних діях керівника фермерського господарства «Назари» - ОСОБА_2 пов`язаних із систематичним використанням земельної ділянки площею 21, 8592 га. не за цільовим призначенням (посів сільськогосподарських культур) на протязі дев`ятнадцяти років, яка перебуває в межах населеного пункту та відносяться до складу категорій земель за розподілом їх по землекористувачах, власниках землі та угіддях села Кірове, нині село Трояндове та сіл Ониськове, Ставки Трояндівської (Кіровської) сільської ради Комінтернівського, нині Лиманського району Одеської області, як садиби (землі громадян);
2. Покласти обов`язок на Головне управління Держгеокадастру в Одеській області подальшого оброблення та збирання врожаю на земельній ділянці, засіяної ФГ «Назари» за фактом самовільного зайняття земельної ділянки, яка перебуває в межах населеного пункту площею 21, 8592 га. та відносяться до складу категорій земель за розподілом їх по землекористувачах, власниках землі та угіддях села Кірове, нині село Трояндове та сіл Ониськове, Ставки Трояндівської ( Кіровської ) сільської ради Комінтернівського, нині Лиманського району Одеської області, як садиби (землі громадян);
3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області встановити розмір заподіяної шкоди Трояндівській сільській раді Лиманського району Одеської області, завданої впродовж дев`ятнадцяти років по фактичному самовільному використання фермерським господарством «Назари» земельної ділянки площею 21, 8592 га. не за цільовим призначенням, розташованої на території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області (в межах населеного пункту).
4. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області прийняти рішення (наказ) про заборону фермерському господарству «Назари» в подальшому вчиняти будь-які дії пов`язані з веденням господарської діяльності на земельній ділянці, яка перебуває в межах населеного пункту площею 21. 8592 га. та відносяться до складу категорій земель за розподілом їх по землекористувачах, власниках землі та угіддях села Кірове, нині село Трояндове та сіл Ониськове, Ставки Трояндівської (Кіровської) сільської ради Комінтернівського, нині Лиманського району Одеської області, як садиби (землі громадян);
5. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області подати до суду у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Заявник надав позовну заяву з порушенням вказаних вимог КАС України.
Згідно з ч. 1, п. п. 4, 5, 8, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Суд зазначає, що статтею 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження у суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Згідно зі ст.124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно пунктів 1 та 2 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
В позовній заяві не конкретно та не чітко вказаний зміст позовних вимог.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Об`єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав у сфері публічно-правових відносин. Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Позивач в позовній заяві не обґрунтував з посиланнями на норми законодавства, яким чином оскаржувана бездіяльність відповідача порушує саме його права, свободи, інтереси.
Зі змісту позову взагалі не вбачається, в чому полягає порушене право позивача з боку відповідача в даному випадку у сфері публічно-правових відносин, оскільки будь-яких доказів звернення та отриману відповідь до суду не було надано.
Суд зазначає, що у розумінні КАС України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Тому, із поданням адміністративного позову, позивач, насамперед, має обов`язок визначитися з предметом спору, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав.
Тобто, невірно обраний спосіб захисту порушеного права є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Також, суд зазначає, що заявник у своєму позові посилається на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі №420/7226/19, відповідно до якого, вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов`язано Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області у встановлений законодавством термін повторно розглянути заяву про надання дозволу ОСОБА_1 (РНОКГ1П: НОМЕР_1 ) на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства (в межах населеного пункту) загальною площею 0,2500 га., в тому числі 0,2500 га. для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із складу 26,2 га. - визначеної згідно технічної документації розробленої в 2001 році Одеським філіалом інституту землеустрою при Українській академії аграрних наук, по встановленню складу категорій земель та розподіл їх по землекористувачах, власниках землі та угіддях села Кірове, нині село Трояндове та сіл Ониськове , Ставки Трояндівської (Кіровської ) сільської ради Комінтернівського, нині Лиманського району Одеської області, як садиби (землі громадян) та прийняти відповідне рішення. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Проте, судом встановлено, із програми Діловодства спеціалізованого суду, що 19 травня 2020 року, Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі №420/7226/19 скасовано.
Крім того, суд зазначає, що згідно з п.2 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з п.п.4 ч.2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про:
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Натомість, як зазначено у п. 2 прохальної частини позову, заявник просить суд: «Покласти обов`язок на Головне управління Держгеокадастру в Одеській області подальшого оброблення та збирання врожаю на земельній ділянці, засіяної ФГ «Назари» за фактом самовільного зайняття земельної ділянки…».
Тобто, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Таким чином, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, не відповідає вимогам КАС щодо обґрунтування та змісту позовних вимог, тобто формулювання їх максимально чітко і зрозуміло.
Згідно з ч. 1 та ч. 4 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відтак, системно проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та дослідивши позовну заяву, судом з`ясовано, що при подачі адміністративного позову позивачем не було виконано вимог, передбачених статтями 160 КАС України.
Згідно зі ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу 5-тиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз`яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом приведення адміністративного позову у відповідність до вимог статей 5, 160, 161, 245 КАС України.
Відповідно до ст. 44 КАС України, учасники справи зобов`язані, зокрема, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду та направлення необхідних документів засобами поштового зв`язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв`язку (телефон, факс, електронна пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28 листопада 2013 року , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 р. за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
Керуючись ст. ст. 161, 169, 171, 241-243 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012), за участю третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідачів - Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Центральна, 29 смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), Трояндівської сільської ради (вул. Сонячна, 4, село Трояндове, Лиманський район, Одеська область, 67520), секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, виконуючої обов`язки голови Трояндівської сільської ради Чеботарьової Ольги Миколаївни (вул. Сонячна, 4, село Трояндове, Лиманський район, Одеська область, 67520), Фермерського господарства "Назари" (проспект 40-річчя визволення, буд.№2-Б, каб. №10, смт. Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), керівника Фермерського господарства "Назари" ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали (з урахуванням пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 року №540-ІХ).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя: Бутенко А.В.