
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2020 р. справа № 300/485/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікар І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою керівника Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області до Солотвинської селищної ради Богородчанського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
28.02.2020 року керівник Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Солотвинської селищної ради Богородчанського району Івано-Франківської області (надалі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході вивчення Надвірнянською місцевою прокуратурою стану законності з питань дотримання земельного законодавства України та у сфері охорони дитинства встановлено, що Солотвинською селищною радою не виготовлено правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, яка використовується для обслуговування дитячого садка " Струмочок " по вул. Стуса, 86 в смт. Солотвин, Богородчанського району Івано-Франківської області . Причиною не виготовлення правовстановлюючих документів на землю, на думку позивача, є виключно бездіяльність відповідача, яка виразилась у невжитті належних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки навчальних, виховних закладів, що у свою чергу створює передумови для зловживань щодо розпорядження такими закладами, та може призвести до негативних наслідків. Внаслідок чого, просить суд визнати протиправною бездіяльність Солотвинської селищної ради щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, що використовується для обслуговування дитячого садка " Струмочок " по вул. Стуса, 86 в смт. Солотвин, Богородчанського району Івано-Франківської області та зобов`язати відповідача вчинити дії щодо оформлення таких правовстановлюючих документів.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2020 року відкрито провадження у даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.23-24).
Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в період з 21.04.2020 року по 14.05.2020 року перебував у відпустці, у зв`язку з чим, 60-денний строк розгляду справи продовжено.
Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався. Поважності причин ненадання відзиву у встановлений судом строк відповідач не повідомив.
Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, судом встановлено наступне.
В ході вивчення Надвірнянською місцевою прокуратурою стану законності з питань дотримання земельного законодавства України та у сфері охорони дитинства встановлено, що Солотвинською селищною радою не виготовлено правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, яка використовується для обслуговування дитячого садка " Струмочок " по вул. Стуса, 86 в смт. Солотвин, Богородчанського району Івано-Франківської області .
Згідно інформації відділу освіти Богородчанської РДА № 249/01-14 від 05.02.2020 року, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Солотвинського дошкільного навчального закладу № 2 "Струмочок" не виготовлялися (а.с.14).
Відповідно до листа Солотвинської селищної ради № 42/02-19 від 10.02.2020 року правовстановлюючі документи на земельну ділянку для обслуговування приміщень дитячого садка "Струмочок" не виготовлялися в зв`язку з відсутністю коштів. До органів виконавчої влади щодо виділення коштів на оформлення документів на дану земельну ділянку селищна рада не зверталася. Балансоутримувачем приміщення дитячого садка "Струмочок" є Солотвинська селищна рада (а.с.18). Вказане підтверджується і копіями аркушів оборотної відомості Солотвинської селищної ради (а.с.19-20).
Листом відділу у Богородчанському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 10.02.2020 року № 0-9.21-64/101-20 підтверджено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, яка використовується для обслуговування Солотвинського дошкільного навчального закладу № 2 "Струмочок" не виготовлені (а.с.12).
Окрім того, відповідно до листа Богородчанської районної ради від 11.02.2020 року № 48/01-53 встановлено, що впродовж 2015-2020 років до районної ради жодних листів від Солотвинської селищної ради щодо виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, яка використовується для обслуговування Солотвинського дошкільного навчального закладу № 2 "Струмочок" не надходило. Відповідно районною радою ніяких рішень з даного питання не приймалось. (а.с.16).
Позивач, вважаючи, що бездіяльність відповідача, яка виразилась у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального, виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушень прав дітей, звернувся до суду.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з положеннями статті 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно положень статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною 1 статті 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно положень пункту а частини 2 статті 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Разом з тим, правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку, що перебуває в користуванні Солотвинського дошкільного навчального закладу № 2 "Струмочок" не виготовленні.
Положеннями частини 2 статті 19 ЗУ "Про дошкільну освіту" передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.
Частиною 1 статті 38 ЗУ "Про дошкільну освіту" визначено, що матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 2 статті 80 ЗУ "Про освіту", порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Згідно положень статті 60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним органам сіл, селищ, міст, районі у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочні щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, земельна ділянка, на якій розміщений дошкільний навчальний заклад № 2 "Струмочок", по вул. Стуса, 86 в смт. Солотвин, Богородчанського району повинна перебувати на праві постійного користування Солотвинської селищної ради.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що Солотвинська селищна рада Богородчанського району, будучи суб`єктом, який здійснює управління адміністративними приміщеннями дошкільного навчального закладу, відповідає за його матеріальне-технічне забезпечення, виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування, не виконала покладені на неї законодавством повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться навчальний заклад, допускаючи протиправну бездіяльність.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов керівника Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Солотвинської селищної ради Богородчанського району Івано-Франківської області щодо невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, що використовується для обслуговування Солотвинського дошкільного навчального закладу № 2 "Струмочок", яка знаходиться по вул. Стуса, 86 в смт. Солотвин, Богородчанського району Івано-Франківської області.
Зобов`язати Солотвинську селищну раду Богородчанського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357041) вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,60 га, що використовується для обслуговування Солотвинського дошкільного навчального закладу № 2 "Струмочок", яка знаходиться по вул. Стуса, 86 в смт. Солотвин, Богородчанського району Івано-Франківської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), серед інших, строки, визначені статтею 295 цього Кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.
Учасники справи:
Позивач:
Керівник Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області (м-н. Шевченка, 39, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400).
Відповідач:
Солотвинська селищна рада Богородчанського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357041), адреса: вул. Чорновола, 7, смт. Солотвин, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77753.
Суддя Панікар І.В.