Рішення № 89348568, 19.05.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
120/1794/20-а
Номер документу
89348568
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

19 травня 2020 р. Справа № 120/1794/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши письмово в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. У позовній заяві позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 905290167848 від 23.04.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з більшого заробітку з урахуванням наданої довідки про складові заробітної плати по відповідній категорії посад працівників прокуратури №18/1 від 27.02.2020 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити із 01 січня 2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , згідно довідки прокуратури Вінницької області від 27.02.2020 №18/1, в розмірі 84 % суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, із врахуванням виплаченої суми.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 22.04.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із ухваленим рішенням Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, яким було передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України.

Однак, відповідач рішенням № 905290167848 від 23.04.2020 року відмовив у перерахунку пенсії позивачу, оскільки право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять, починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року.

До заяви про перерахунок пенсії від 22.04.2020 року ОСОБА_1 надав довідку про складові заробітної плати по відповідній посаді, які були визначеними згідно постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року, видану прокуратурою Вінницької області 27.02.2020 року за № 18/1.

Оскільки надана довідка видана на підставі нормативних документів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури до 13.12.2019 року, а після прийняття рішення Конституційним Судом України постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не приймались, тому підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням наданої довідки № 18/1 від 27.02.2020 року згідно ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697- VII від 14.10.2014 року відсутні.

На думку позивача, дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, а він має право на перерахунок пенсії на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Тому з метою захисту своїх прав та інтересів ОСОБА_1 звернувся із цим адміністративним позовом до суду.

Ухвалою від 28.04.2020 року відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім того, відповідачу встановлено 15 - ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

14.05.2020 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позов. Відзив мотивовано тим, що положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, які визнано неконституційним втрачають чинність з дня ухвалення рішення, тобто, з 13.12.2019 року. Також відповідач зазначив, що рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року не має зворотної сили.

Відповідач зіслався й на те, що у рішенні Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року вказано, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі, умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Разом з тим, відповідач зазначив, що ані рішенням Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року, ані Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій.

Також відповідач звернув увагу, що форма довідки, яка видана прокуратурою Вінницької області від 27.02.2020 року № 18/1, не затверджена жодним нормативно - правовим актом.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

З 12.09.2006 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 84 % середньомісячного заробітку, яку призначено згідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ.

Так, відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 27.05.2008 року, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2009 року, управлінням Пенсійного фонду України у м. Вінниці перераховувалась призначена пенсія відповідно до вимог закону.

Згідно до постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 23.05.2016 року у справі № 127/9070/16-а, залишеної без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду 12.10.2017 року, судом визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та зобов`язано управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, відповідно до довідки прокуратури Вінницької області від 16.02.2016 року № 18/59, в розмірі 84% місячного заробітку відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії).

Відповідно до постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 05.12.2017 року по справі №127/24849/17 визнано дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років із 03.11.2016 року та встановлення її в розмірі 84 % із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 06.06.2016 року № 18/189, без обмеження її максимальним розміром - протиправними. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 03.11.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХН (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 06.06.2016 року № 18/189 у розмірі 84% заробітку, без обмеження її максимальним розміром.

2.04.2020 року позивач звернувся із письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення перерахунку своєї пенсії відповідно до довідки прокуратури Вінницької області від 27.02.2020 року № 18/1 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .

Рішенням відповідача за № 905290167848 від 23.04.2020 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку, та виплаті пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Положеннями частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, визначено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII (далі - Закон від 05.11.1991 року №1789-XII).

Згідно з ч. 1 ст. 501 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII (зі змінами внесеними згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру"» від 12.07.2001 №2663-III в редакції Закону чинної на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 13 статті 501 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-III чинної на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 17 ст.501 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-III чинної на момент призначення позивачу пенсії)).

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та 17 ст.501 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-III чинної на момент призначення позивачу пенсії).

У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI до ст.501 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-III, чинної на момент призначення позивачу пенсії) внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення ст. 501 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-III чинної на момент призначення позивачу пенсії) щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VI від 08.07.2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з ч.13 та 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року № 1789-XII (в редакції Закону від 08.07.2011 року № 3668-VI) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

14.10.2014 року прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII (далі - Закон від 14.10.2014 року № 1697-VII), який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність ч.18 ст.50-1 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до ч.20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VIII (далі - Закон від 28.12.2014 року №76-VIII, набрав чинності 01.01.2015 року) до ч.18 ст.50-1 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції Закону від 08.07.2011 року №3668-VI) та до ч.20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону від 14.10.2014 року №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991 року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст.50-1 Закону.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону від 28.12.2014 року №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Окрім цього, 11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, положення ст.50-1 Закону від 05.11.1991 року №1789-XII (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом від 14.10.2014 року №1697-VII. Визначення умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, за вказаним Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.

Отже, ч.13 та 18 ст.50-1 Закону від 05.11.1991 року № 1789-XII не є чинними.

Згідно до ч.20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII (зі змінами згідно Закону від 28.12.2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Суд зазначає, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч.18 ст.50-1 Закону від 05.11.1991 року № 1789-XII, а потім - ч.20 ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII (зі змінами згідно Закону від 28.12.2014 року № 76-VIII) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.

Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року по справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 року по справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 року по справі №754/15912/16-а.

Так, постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року по справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У п. 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року №1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Проте, рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення ч.20 ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа №1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019, є втрата чинності із 13 грудня 2019 року норм частини ч.20 ст.86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами.

Крім цього, Конституційний Суд України в пункті 3 рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією спірного положення Закону, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Ураховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема, питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі, й умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Отже, Закон від 14.10.2014 року №1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

А отже, постанова, що набрала законної сили 06.09.2017 року, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 05.12.2017 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років та обмеження її розміром. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років, виходячи з 84% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 06.06.2016 року №18/189 (а.с.17-19).

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Постановою суду встановлено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури, якому призначена пенсія у розмірі 84% від середньомісячного заробітку працюючого на посаді прокурора згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» без обмеження її максимальним розміром.

Як вже зазначалось судом, на момент призначення позивачу пенсії, порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах тринадцять та вісімнадцять статті 50-1 Закону від 05.11.1991 № 1789-XII, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, а також те, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Суд зазначає, що позивач із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року та виданої прокуратурою Вінницької області довідки від 27.02.2020 року №18/1 звернувся до відповідача 22.04.2020 року.

Разом з тим, як зазначено в рішенні Конституційного Суду України по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року «Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії».

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з огляду на рішення Конституційного Суду України по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року з 01 січня 2020 року.

Відтак, враховуючи наявність у позивача права на перерахунок пенсії, а також, беручи до уваги факт видачі позивачу прокуратурою Вінницької області довідки від 27.02.2020 №18/1, оскаржувана у справі відмова у перерахунку пенсії є неправомірною.

На підставі наведеного, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача від 22.04.2020 року, довідки прокурату Вінницької області від 27.02.2020 року №18/1, з розрахунку 84% від суми місячної заробітної плати без обмеження її максимального розміру, а тому, рішення № 905290167848 від 23.04.2020 року є протиправним.

За приписами ст. 245 КАС України встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

За таких обставин, з метою повного захисту прав та інтересів позивача підлягають задоволенню і похідні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити із 01 січня 2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , згідно довідки прокуратури Вінницької області від 27.02.2020 року № 18/1, в розмірі 84% суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, із врахуванням виплаченої суми.

Судові витрати розподіляються на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 905290167848 від 23.04.2020 р. Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з більшого заробітку з урахуванням наданої довідки про складові заробітної плати по відповідній категорії посад працівників прокуратури №18/1 від 27.02.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити із 01 січня 2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , згідно довідки прокуратури Вінницької області від 27.02.2020 року №18/1, в розмірі 84% суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, із урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 контактний телефон ( НОМЕР_3 електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ-13322403, адреса: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе,7, телефон: (0432)66-02-95, електронна пошта: general@vinpfu.gov.ua).

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя

Секретар