
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2020 р. № 520/5200/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9,м. Київ-14,01601) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 протиправною;
- зобов`язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Міноборони листами повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки до Головних управлінь Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, проте Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Таким чином, зазначена бездіяльність відповідача триває. Внаслідок зазначеної бездіяльності з боку Пенсійного фонду України порушуються права позивача на перерахунок та отримання пенсії в розмірі відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою суду від 23.04.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач 18.05.2020 року надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи свої доводи тим, що, оскільки Кабінетом Міністрів України рішення про зміну грошового забезпечення не приймалося і повідомлення від Міністерства оборони України про підстави перерахунку пенсії відповідно до наказу № 814 на адресу Пенсійного фонду України не надходило, підстави для повідомлення Пенсійним фондом України територіальних органів про необхідність проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відсутні. Повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 № 248/3/6/2025 було надіслано до Пенсійного фонду України в рамках примусового виконання рішення суду у справі № 640/3629/14-а та стосувалось конкретно визначеної особи. Зазначає, що повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 № 248/3/6/2025 не розповсюджує свою дію на нього та не зобов`язує Пенсійний фонд України повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відносно Позивача.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України на посаді провідного наукового співробітника науково-дослідної лабораторії науково-дослідного відділу наукового центру Повітряних сил ХУПС та був звільнений у запас та виключений зі списку особового складу з 18.09.2013 року.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІ1 як особі, яка звільнена з військової служби з 19.09.2013 року.
На теперішній час позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ в Харківській області (пенсійна справа № 20010112421).
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294. чинна на час спірних правовідносин).
Підпунктом І пункту 5 Постанови № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом № 814 перезатверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
З 30.12.2013 наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 27.11.2013 № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Міноборони своїм листом від 20.11.2014 р. №248/3/6/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набуттям чинності Наказу № 814
Проте, Пенсійний фонд України не повідомив ГУПФУ про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" визначено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра Оборони України від 28.07.2008 №377 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
З огляду на те, що у підпункті 1 пункту 5 постанови від 07.11.2007 №1294 Кабінет Міністрів України делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру Оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв`язку з тим, що змінюється розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, від 16.01.2013 по справі № 21-416а12, від 01.07.2014 по справі №21-252а14.
Водночас, суд зауважує, що аналіз норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міноборони повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій; Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Отже, без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Водночас, як встановлено судом, визначену вказаним Порядком процедуру дотримано не було, оскільки Міноборони листом від 20 листопада 2014 року № 248/3/6/2025 повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27 листопада 2013 року № 814, однак Пенсійний фонд України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави проведення перерахунку пенсій.
Також судом встановлено, що до Пенсійного фонду України було надіслано Повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 №248/316/2025 відповідно до наказу Міністерства оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 27.11.2013 №814.
Отже відповідач був обізнаний про необхідність подання повідомлення ГУПФУ у Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку у зв`язку з набранням чинності наказу від 27.11.2013 р. № 814.
Суд зазначає, що з огляду на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавством встановлений певний алгоритм дій, за результати дотримання якого наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача. При цьому, враховуючи обставини того, що Міністерством оборони України було повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій, то у відповідача виникли підстави відповідно до Порядку №45 для повідомлення головного управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Судовим розглядом справи встановлено, що відповідачем зазначених дій відповідно до встановленого порядку вчинено не було.
Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою - пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Суд зазначає, що у зв`язку із виданням Міноборони наказу від 27 листопада 2013 року № 814 позивач має право на перерахунок пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 03.05.2018 по справі №638/13960/17, від 03.04.2018 №592/113/17.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 та зобов`язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9,м. Київ-14,01601) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправноювизнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не реалізації права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814
Зобов`язати Пенсійний фонд України надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку для перерахунку пенсії стосовно ОСОБА_1 в зв`язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9,м. Київ-14,01601, код ЄДРПОУ 00035323) суму сплаченого судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 20 травня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.