
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 травня 2020 р. Справа № 480/3055/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду А.Б. Діска, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область, 42706) про визнання бездіяльності незаконною та стягнення грошових коштів,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради та просить:
1. Визнати незаконною бездіяльність Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради по недоплаті мені щорічної разової грошової допомоги в 2015-2020 роки як учаснику бойових дій.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради на користь ОСОБА_1 31945 грн. як учаснику бойових дій з наступного розрахунку:
3870 грн недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2015 рік,
4450 грн недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2016 рік,
5035 грн недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2017 рік,
5600 грн недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2018 рік,
6190 грн недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2019 рік,
6800 грн недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2020 рік.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд залишає позовну заяву без руху, виходячи із наступного.
Згідно з ч. 1,2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивач оскаржує бехдіяльність відповідача за 2015-2020 роки, при цьому, до суду звернувся 14.05.2020, що свідчить зі штампу Укрошти на конверті-відправленні позову, тобто з пропуском встановленого процесуального строку.
Позивачем не надано доказів наявності перешкод раніше звернутися до суду та не зазначено підстав пропуску строку звернення до суду.
Крім того, суд вважає за необхідне підкреслити, що законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс на інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії»).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Таким чином, позивач має право звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши підстави для поновлення такого строку.
Керуючись ст.ст. 123, 160-161, 169, 248, 256, п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення грошових коштів - залишити без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви не пізніше 5-ти денного строку з дати закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявнику.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Б. Діска